השחור הפגום והלבנה הפגומה

הקומדיה לכאורה שמובילה לטרגדיה. טרגדיה של יחסים אתניים לא פתורים אשר מוכפפים בעל כורחם לתבניות זרות להם. על תשדיר הבחירות של ש"ס
מתי שמואלוף

תשדיר הבחירות של ש"ס מראה לנו לכאורה את המפגש הבלתי פתור בין הגבר המזרחי הפגום לבין האשה הרוסייה. שתי האוכלוסיות האתניות נפגשות במפגש קונפליקטואלי. הקליפ היה אמור להיות קומדיה, שהרי אריסטו לימד אותנו שהקומדיה מסתיימת בחתונה. החתונה היא אישור העתיד, הפריון והמבט אל העתיד שייוולד מתוך התשוקה להתאחדות. החתונה היא גם אישור ההווה והעבר, החתונה היא המקום שבו הסדר ההטרוסקסואלי מתרחש והבורגנות נולדת מחדש. החתונה שלא מתממשת היא הקטסטרופה. היא מובילה לטרגדיה.

התשדיר של ש"ס מכיל בתוכו שכבה נוספת של פרשנות מלבד זאת של המפגש בין המזרחים והרוסים. המפגש הוא בין שחורות פגומה לבין לובן פגום. שחורות ולובן הם מבנים חברתיים (ההפך ממהויות גנטיות, ביולוגיות, תרבותיות וחברתיות). הם קטגוריות שלתוכם אפשר להכניס תוכן אתני, גזעי ומעמדי.

השחור שמשתוקק ללבנה, הלבנה שמשתוקקת לשחור, נפגשים על מסלול השדרוג לחיים. השחור מעניק את הפרימורידאליות והלבנה מעניקה לו את הלובן הנכסף, בין אם היא מאפשרת זיהוי גזעי אחר ובין אם היא מביאה לו מטען תרבותי חסר (לפי ההירארכיות שמייצר המולך). פרשנות עמוקה יותר מבקשת מאיתנו לכבות את המוזיקה של המחשב או הטלוויזיה בה אנו צופים בקליפ. כשנצפה בתשדיר הבחירות של ש"ס ללא קול, נראה סרט אילם על יחסים גזעיים בלתי אפשריים. כשנביט במבנים החברתיים הללו תחת החופה, נבין שאין כאן רק אחרים שנפגשים, אלא יש כאן שורש של יחסים אתניים לא פתורים. זהו אותו קצה קרחון שהתגלה במרחק שבין השכל של ציפי והלב של עמיר. אותי לא מעניינת הגישה של ש"ס שניסתה לכפות על הטקסט את האידיאולוגיה שלה. אותי מעניין מה הטקסט הביא לנו, מעבר לכוונת המחבר שלו. הפערים שנחשפו שוב מראים לנו את הצורך העמוק בהחלת מחשבה רב-תרבותית בישראל.

במפגש בין השחורות ללובן בחתונה הלא מתממשת, גילינו קודם כל שישנה תשוקה של השחור אל הלבנה ולהפך. אך היא לא עובדת בשל הסימון היהודי. הסימון היהודי נועד להכשיר את האחרים אל מול הריבון השקוף שמביט ודורש תו תקן, בכדי להעניק להם כוח, משאבים ויוקרה. אך היעדר היהדות, המרכיב הפרימורדיאלי הופך את הלאומיות לפגומה. הלאומיות הטריטוריאלית של אושיסקין עדיין מרחפת עלינו ככורח מולך.

לקריאה נוספת:

עוד של מתי שמואלוף

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני

  הקליפ הזה הוא בראש ובראשונה קליפ טיפוח דעות קדומות נגד דמות ה"רוסייה": גבוהה רזה בלונדינית נוצריה עילגת המונית וכמובן – חותרת נגד ה"טוהר" היהודי.

  הדיון האקדמי לגבי התשדיר מעניין, וכבודו במקומו מונח, אבל חשוב להתחיל אותו בהבנה שמדובר בתשדיר גזעני שמטרתו הסתת אוכלוסיות אחת כנגד השניה, ולא מחזה קומי שדן בפוליטיקה של הזהויות הלבנות והשחורות בחברה הישראלית.

 2. שאול סלע

  דוד בן-גוריון: השאלה על "מקומה של חוכמת-ישראל בדורנו" – היא שאלה גלותית. יהודים בתפוצות, כאמור, הם מפוצלים. היהודי שבהם והאזרח שבהם אינם זהים. בישראל היהודי הוא תמיד יהודי ותמיד אזרח.

  דוד בן גוריון: ההצעה למחוק ממרשם האוכלוסין את הלאום מתאימה אולי לתפיסה של ה"כנענים", אם ישנם עוד כאלה. אבל לא לתפיסתו של אזרח יהודי של מדינת ישראל. העם היהודי בישראל הוא חלק, (ולעת עתה ועוד הרבה זמן, אם לא לעולם ועד, יישאר חלק) של העם היהודי. ומחיקת הלאום מתעודה של יהודי בארץ-ישראל היא התחלת המחיקה של היותנו חלק של העם היהודי.

  אהוד בן עזר: מה עלינו, כמדינה יהודית, לעשות בשאלה זו?

  דוד בן גוריון: אם אחד או אחת ממשפחה של נישואי-תערובת, שעלו לארץ, והוא, או היא, חסרי דת בכלל, אבל שניהם רוצים שילדיהם יהיו יהודים – מדוע לא יוכרו הילדים כיהודים, ולשם מה נסגור בפניהם את הדרך להתערב ולהתמזג עם העם היהודי שבארצו, שלשם כך באו ההורים לארץ-ישראל?

  כאן לא מדובר במפקח במשרד החינוך ,מדובר בראש ממשלת ישראל ויושב ראש הנהלת הסוכנות.

  גם הרצל וגם בן גוריון תומכים במשנתו של מרטין לותר שטוענת שליהודים יש דת מפגרת שמביאה עליהם ועל סביבתם את כל הצרות . מבחינת הרצל ובן גוריון היהודי החדש הוא הדרך "להבריא את העם היהודי.

  מואיז כתב ברומן "דרזדן יכולה לחכות" שהציונות היא דת חדשה במתכונת הדת הנוצרית. הציונות מבוססת גם על הנוצרית הפאולינית וגם על הנצרות הפרוטסוטנטית.ההגירה מברית המועצות היא הביטוי הבוטה ביותר לכך שציונות היא פרורסיה של היהדות.

  כמו שאמר ג'מאל זחלקה אמר, "אלה שצועקים מוות לערבים לא לקחו לנו את פלסטין, אלה ששרים הבאנו שלום עליכם הם אלה שכבשו כפרים וגרשו אנשים."

  במבחן המוטיבאציה של נוכרים מחבר המדינות לזייף מסמכים שמוכיחים שיש להם סבא יהודי לטענות של שס יש תוקף.

 3. דרור בל"ד

  אני לא רואה כאן התנגשות בין גבר מזרחי פגום לבין אשה רוסיה אלא מפגש בין ישראלי (מזרחי? אשכנזי? לא ברור, ברור כי מדובר בישראלי אשר חשוב לו להתחתן חתונה כשרה עם יהודיה ברבנות. כל שאר הדברים, רב תרבותיות, שוויון אזרחי וכו' לא חשובים לו) לבין מי שלא זכתה לקבל את האישור הציוני ליהדותה.

  בשנת 91 כשהציונים נבהלו מהאיום הדמוגרפי, כמו גם מהשד העדתי, הובאו לכאן מליון מהגרים לבנים. שניים התנגדו לכך בקול רם: הרב יצחק פרץ מש"ס ועזמי בשארה. פרץ טען כי שני שלישים מהם אינם יהודים, בעוד בשארה דרש לבטל את חוק השבות. כל מאמר המתעלם מחוק השבות הציוני ומזכות השיבה הפלסטינית חוטא ביהודיצנטריות. כותב שמואלוף: "הסימון היהודי נועד להכשיר את האחרים אל מול הריבון השקוף שמביט ודורש תו תקן, בכדי להעניק להם כוח, משאבים ויוקרה. אך היעדר היהדות, המרכיב הפרימורדיאלי הופך את הלאומיות לפגומה".

  תשדיר הבחירות הזה מיועד כמובן לשכנע מצביעי ליכוד מסויימים. אין לו שום שיג ושיח עם חזון דמוקרטי כפי שמציע שמואלוף. על ה"נחמה" שמציעה ש"ס למצביעיה המזרחים נכתב רבות, אך תשדיר זה אינו עוסק במזרחי הפגום אלא אך ורק במהגרת הלבנה. לכן דיון ביקורתי ראוי שישאל את המהגרת הלבנה: האם את מודעת לפריוילגיות שלך כשאת באה ודורשת שוויון? את השאלה הזו היפנו בזמנו פלסטינים מסוימים לאנשי הקשת הדמוקרטית המזרחית בדיון שעסק בבגצ הקרקעות. עד היום טרם התקבלה תשובה.

  מואיז בן הראש: "יש כן משהו מאוד מפתיע בתשדיר של הרוסיה של ש"ס, הם מתנגדים לשלטי פירסומת של נשים באוטובוסים, אבל הנה בתשדיר שלהם הם שמו חתיכה רוסית בלונדינית נוטפת מין. על זה הייתי כן שואל אותם כמה שאלות. לא על הגזענות של רוסיה שמקבלת אישור גיור או מה שלא יהיה גזעני בתשדיר הזה, כי אני עדיין לא הבנתי מה גזעני בו". (מתוך דף הפייסבוק).

 4. עמי אשר

  העלייה של שנות ה-90 נתנה תשובה מוחצת לשאלה הלא-פתורה המרכזית של מדינת הלאום היהודית: יהודי הוא – בראש וראשונה – כל מי שאינו פלסטיני. צר לי, דרור בל"ד, אך כדי לדכא את הפלסטינים גם חייל אתיופי טוב, מופלה ככל שיהיה. אינני מבין גדול בהלכות גיור, אך יש לי ספק אם הוא איתן ביהדותו הרבה יותר מהכלה בתשדיר – ואולי כולנו איננו יהודים, רק מתבוללים שהגיעו לפה עם תעודות מזויפות אחרי שיעור מזורז ביהדות לצורך סל קליטה. לפחות אנחנו יכולים להיות בטוחים שפלסטינים אנחנו לא.

  1. דרור בל"ד

   אתה טועה. ע"פ הגדרתם של הציונים-אשכנזים, יהודי הוא – בראש וראשונה – אדם לבן שאינו פלסטיני. גם לאלי ישי יש הגדרות משלו למיהו יהודי, וגם לליברמן ולשאר המהגרים הלבנים יש דעה בעניין. כל אחד והאינטרסים הצרים שלו.

   אבל לחיל אתיופי אין דעה בעניין. כלומר יש לו, בוודאי שיש לו, אלא שזה לא מעניין אף אחד. אין שום רווח פוליטי בהתעניינות בדעתם של האתיופים. ההשוואה בין החיל האתיופי שנשלח לדכא פלסטינים לבין המהגרים הלבנים מבריה"מ או לבין הציונים-אשכנזים אין לה על מה להסתמך. כמה אתיופים הובאו לכאן? כמה מהם, באחוזים ובמספרים, הצביעו ומצביעים לליברמן? זה לא חשוב, זה בטל בשישים לעומת הנתון המראה כי מעל 70% מהמהגרים של תחילת שנות ה90, הם וצאצאיהם, הצביעו לליברמן.

   מדוע מתעקשים חה"כ של רעם-תעל להדגיש כי ליברמן ותומכיו הם מהגרים? האם לא ראו מימיהם חיל אתיופי מסתובב בשטחי פלסטין? מה בין אלה לבין שאר הציונים שהגיעו לפניהם? לדידו של אחמד טיבי יש הבדל משמעותי. ישנם עוד כמה אנשים הסבורים כך.
   http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1170475

   את הנעשה אין להשיב, את היהודים, או את מה שמכונה יהודים, אי אפשר לגרש חזרה לארצות מוצאם, אך את חוק השבות יש לבטל. דה לגיטימציה של המהגרים ושל דעותיהם הפוליטיות החשוכות חשובה בין היתר לדה לגיטימציה של חוק השבות. אם כתוצאת לוואי זה גם מפורר את החברה הישראלית-יהודית מבפנים ומעכב רב-תרבותיות כלשהי, זהו עניינם הפנימי של הציונים, לא שלי. את היללות וההתבכיונות של אלה שהגיעו לכאן בידיעה ברורה שאינם יהודים (ע"פ כל הגדרה שהיא) יש להוקיע, לא לעודד ולא לתת לה לגיטימטציה ולדבר על רב תרבותיות מבלי להזכיר את בעלי האדמות. ואם ש"ס היא שזו שדואגת לעניין זה, אני עם ש"ס.

 5. GUY

  כל מה שאנחנו אומרים על התשדיר הזה נכון , ראה דני דותן בהארץ אתמול , אבל משהו קפץ לי היום : זה תשדיר מגוחך ודבילי ונלעג ופרהיסטורי , שזה פשוט קורע . לי לא ברור אם מישהו אוכל בכלל רמה כזאת של העברת מסרים , בלי להתפקע מצחוק . תודו זה פשוט מצחיק .

 6. אלי אמינוב

  כתרומה לדיון המעניין שפתח מתי שמואלוף ברצוני להביא משפט מתמצת מתוך הספר "ארץ -ברית" של עפרה ישועה-ליית: "בשנות החמישים והשישים מדינת ישראל גררה לתוכה במאמץ אדיר, המוני ערבים, רק מפני שהם היו יהודים. לעומת זאת, בשנות התשעים והאלפיים, היא עסקה ביבוא אינטנסיבי של המון לא יהודים, דווקא מפני שהם לא היו ערבים.

 7. אורי

  הלכת ממש רחוק עם כל הניתוחים האקדמיים שלך: האישה הצבעונית והאיש הצבעוני האם אני מדמיינת או שאתה משווה את זה לטקסט של פאנון? נכשלת, מצוץ ועלוב. הנחתי שתתחיל לדבר על המפגש בין הרוסים למזרחים בערד, אבל לא, אתה מעדיף לצטט את פאנון, העיקר שיצאת אינטלקטועלאק. צא ולמד מאייל גולן החתיך והרגיש ורוסלנה האוקראינית היפהפייה והאינטלגנטית- אין סתירה! מהם תבוא התשובה, לא מהברבורים האקדמיים.

 8. ג. אביבי

  סרטון החתונה תוצרת ש"ס יכול לעורר דיון יותר ענייני, מעבר למשחקי דימויים ומושגים פאנוניים. כדאי להתייחס לתופעה שמאחורי סרטון – עוד מקרה קלאסי של קורבן התעללויות שהופך להיות אלים ונבזה כלפי החלשים ממנו.
  אינני שותף לחגיגת ה"גוואלד גזענות" אותה מפיצים מיני שטרסלרים, ליברמנים ושאר גזענים מתחסדים – משום שהוא עוסק בטהרנות (ארורה) על רקע דתי ולא גזעי. אבל הסרטון הזה מוכיח שמנהיגי ש"ס הפנימו את העיקרון של שנאת האחר והחלש ממך. ההתעללות כאן היא בגויה – גם אישה וגם ר"ל לא יהודייה – שעסקני ש"ס מרגישים מעין עליונות היררכית עליה. עסקני ש"ס לא נקפו אצבע להגן על צאן מרעיתם, כגון תלמידות מזרחיות במוסדות חרדי אשכנז שחוו את הגזענות הלבנה בנוסח חוקי נירנברג אותה יומיום. על הרפיסות הביזארית (והאינטרסנטית) הזאת – שאי אפשר להסתיר מפני הציבור המזרחי – מנסים מנהיגי ש"ס להחליק ע"י השתלחות במהגרי עבודה מסכנים (כביכול למען תושבי דרום ת"א), או על מהגרים לא יהודים מחבר העמים שמעמדם האזרחי בעייתי. כך הם מבקשים להיראות "חזקים".

 9. יואל לוי

  אז יופי שאתה חבר מערכת אבל לא אמרת דבר.
  ממתי העוקץ הפכה לבמת חברים?

  1. דרור בל"ד

   יש לך מה להגיד? יש באמתחתך נימוקים עניניים? מתי שמואלוף אמר, והרבה. לא חייבים להסכים לכל מה שהוא אומר, אבל לכנות מאמר בכינוי מאמר רדוד, או לכנות את שמואלוף מצוץ ועלוב, או אינטלקטועלאק, או בלה בלה בלה, דורש הוכחה, או לכל הפחות טיעון נגד כלשהו.

   אני מזהיר ומתריע את יוסי לוס. זכור מה קרה לאתר הגדה השמאלית. מאתר מוביל בתחומו שפירסם מאמרים חשובים וזכה לדיונים מרתקים, הפך אתר זה, על כותביו, מצנזרי תגובות קוראיו, עורכיו, והגבלתו הדרקונית ל500 תווים לתגובה – הגבלה המצהירה כי האתר אינו מעוניין בדיון ענייני אלא בהבלים ציוניים של מגיביו הציוניים – לגוויה אינטרנטית ופוליטית.

   באתר העוקץ אין מקום להתלהמויות מהסוג שפורסמו בתגובות האחרונות. לתשומת ליבך.

   1. יואל לוי

    " או לכנות את שמואלוף מצוץ ועלוב, או אינטלקטועלאק, או בלה בלה בלה, דורש הוכחה, או לכל הפחות טיעון נגד כלשהו." זה אתה אמרת. ואני מסכים לגמרי.

    לגבי הטיעון של מר שמואלוף הנכבד – מהו בדיוק?

    חוץ ממלל אין טיעון.
    חבל שהבמה הראויה הזו הופכת למגרסת טיעונים.