מירי רגב יושבת על כתפי ענקים

למה כשסתיו שפיר מתרפקת על עבר גזעני עין כולם מתעוורת, אבל כשמירי רגב מתגזענת כל הרשת גועשת?


בחירות 2013

רבות דובר על ח"כ מירי רגב ומועמדת העבודה לכנסת סתיו שפיר, ביחד ולחוד, בעיקר מאז העימות המדובר ביניהן בקיץ 2011 והסיבוב השני שלו לפני זמן מה. אני רוצה להתעכב רגע על מאמרה של סתיו שפיר, "היכונו לסערה הגדולה" ("הארץ", 29.09.12). כך היא כותבת בתחילתו: "סבא שלי, יצחק, נפטר כשהייתי בת תשע, ולא הספקתי לשאול אותו איך מקימים מדינה. כמה שאני זקוקה לעצה הזאת עכשיו. ואת מי אשאל, אם לא את יליד תל אביב של 1930, הפלמ"חניק שלקח אותי יד-ביד לכנס השנתי של חבריו להכיר לי יצחק אחר, רבין, ועמד לצדי עם כל הילדים כשהרמנו את עינינו אל דור הנפילים ההוא שכל כך חסר לנו היום."

כיצד אם כן הקימו דור הנפילים את המדינה? ומהו הקשר בין האופן שבו הוקמה להתבטאויות הגזעניות של ח"כ מירי רגב?

ראשית ההלכה ולאחר מכן המעשה. ההלכה של דור הנפילים, ששפיר מעריצה את פועלם, קבעה למשל שהארץ ריקה מלא-יהודים: "ארץ ללא עם, לעם ללא ארץ", "הפרחת השממה", "עבודה עברית", ובהמשך "אין עם פלסטיני" ו"ייהוד הגליל" הן אמירות שטבעו גיבוריה האידיאולוגיים של שפיר.

ומהלכה למעשה: כל המוסדות שהקימו דור המייסדים – הסוכנות היהודית, הקרן הקיימת לישראל, מינהל מקרקעי ישראל, הסתדרות העובדים, תנועות נוער ומפלגות פוליטיות – פעלו ברוח זו על מנת "לגאול" את הארץ מתושביה הפלסטינים. הקיבוץ הינו הביטוי המובהק ביותר בשטח לרעיון של הפקעת האדמה מידיים פלסטיניות והעברתן לידיים יהודיות, ויהודיות בלבד. הקיבוצים הם אלה שנהנים, עד היום, מהפרויקט הגדול של נישול העם הפלסטיני מאדמתו. ידם של מזרחים בפריפריה לא היתה, ועודנה איננה, במעל.

יתרה מכך: במהלך המלחמה ב-1948 ניתנה לכוחות הלוחמים סמכות למחות כפרים פלסטינים מעל פני האדמה. לשון ההוראה למפקדים: "יש לתפוס, לבער או להשמיד, לפי שיקול דעתך".1 כיום, אין חולקים על הנתון לפיו תושביהם של כ-370 כפרים פלסטינים היו לפליטים, ורוב הכפרים נמחו מעל פני האדמה, בעטייה של תוכנית ד', זאת בנוסף לתושבי ערים גדולות שנסו או גורשו מבתיהם. מעשה נוסף שאין חולקים לגביו הוא שבירת ידיהם ורגליהם של מפגינים פלסטינים במהלך האינתיפאדה הראשונה, בהוראתו של שר הביטחון דאז יצחק רבין, גיבור נוסף של שפיר.

מאמרה של שפיר משקף אפוא את אותה אלימות גזענית שהודחקה מהזיכרון הקולקטיבי הישראלי. ההרג והאלימות הללו מתורגמים ליוקרה פוליטית – היא דור שלישי ל"מלח הארץ", וגאה בכך. באורח פלא, סתיו שפיר היא נושאת הדגל החברתי, הנאור, המוסרי, למרות שבמאמרה היא למעשה מעלימה מדפי ההיסטוריה פשעים שבוצעו נגד העם הפלסטיני. בכך היא ממשיכה את דרכה של ההגמוניה האשכנזית אשר ביקשה, ובמידה רבה הצליחה, להשכיח את האלימות הגזענית שלה עצמה.

כיצד כל זה קשור למירי רגב? נהוג לומר על בוחרי הליכוד שהם "לא רציונליים". זה לא נכון. בוחרי הליכוד חיפשו ומצאו אלטרנטיבה פוליטית במציאות שביקשה להדיר אותם ממוקדי הכוח במדינה כגון המוסדות לעיל. חלק ממצביעי הליכוד, ומירי רגב נציגתם, עושים זאת באמצעות צעקה נפשעת של משהו שעד כניסתו למערכה נהוג היה להשתיק: יש לגרש את מי שאינו יהודי. הם אימצו את כללי המשחק, שנוסחו על-ידי אבותיה ההיסטוריים-אידיאולוגיים של שפיר, לפיהם מעמד פוליטי מקבלים בישראל בעיקר באמצעות מאבק בעם הפלסטיני, ובנו את המסגרות אשר עושות את זה באופן אחר. הכעס כלפי בוחרי הליכוד וכלפי ח"כ מירי רגב הוא אם כן על האופן שבו הם צועקים את מה שאסור להגיד.

מירי רגב. צחוקים. יוצר: אמיר שיבי
מירי רגב. צחוקים. יוצר: עמיר שיבי

כאשר מירי רגב מתבטאת בצורה גזענית, הרשתות החברתיות מלאות באמירות פוגעניות כלפיה, מה שכנראה מאפשר לרבים להרגיש עם עצמם מוסריים וצודקים. לא ראיתי ולו התייחסות שלילית אחת כלפי סתיו שפיר בעקבות מאמרה לעיל, למרות שהוא טומן בחובו אלימות גזענית ממוסדת וקשה הרבה יותר. ייתכן שזו הסיבה שהביקורת שלי כלפי רגב, בטיוטה ראשונה של פוסט זה, היתה מאופקת משהו: אם בשמאל מעלימים עין מהניסיון של סתיו שפיר לארגן את ההיסטוריה הישראלית באופן שמוציא אותה, ואת השבט הלבן כולו, נקיים מכל רבב, אז אני לא מוכן ליישר קו עם ביקורת קשה כלפי רגב.

במבט שני, היה לי חשוב להעמיד דברים על דיוקם לגבי רגב והתבטאויותיה: לומר על פליטים שגרים בדרום תל אביב שהם כמו סרטן, למשל, זוהי הסתה לגזענות מהסוג הגרוע ביותר. אני לגמרי מזדהה עם תושבי דרום תל אביב שדורשים תיקון מהיר של מצב שהוא בלתי-נסבל; אבל מירי רגב עצמה ניסתה להרוויח עוד כמה קולות באמצעות הפצת שנאה גזענית. הייתי שמח מאד לו בעקבות התבטאות זו היתה נפתחת נגדה חקירה או שרגב היתה מושעית מתפקידה כחברת כנסת.

ובכל זאת, אני מתנגד לדיבור שרואה במירי רגב או בחלק מאוהדי בית"ר ירושלים את חזות הגזענות והאלימות הפוליטית בישראל, תוך שימוש בהתבטאויות מנמיכות ומכלילות כמו "אחת מהשוק", "צ'חצ'חית" וכו'. ההיסטוריה הישראלית טומנת בחובה אלימות לבנה, מושתקת ושקופה, שאינה פחות גזענית במהותה. מירי רגב יושבת על כתפי ענקים, נפילים, שכדאי להפנות את המבט ואת האצבע המאשימה גם, אם לא בעיקר, אליהם.

לקריאה נוספת:

עוד של תום מהגר

עוד על בחירות 2013

———————————————————————————————————

 1 מוריס, בני. "לידתה של בעיית הפליטים הפלסטינים 1947-1949". הוצאת עם עובד/ספריית אפקים. עמ' 94.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. iz

  לא קראתי את המאמר של סתיו שפיר אבל אני בהחלט מסכים עם הדברים שלך תום.

 2. תום מהגר

  יש לינק למאמר בגוף הטקסט…

 3. שרון

  אני דווקא חושב שהכותרת כן מצדיקה את ענקי הדור הקודם כמו יצחק רבין,הפלמ"ח זו לא מילה גסה, ארץ ישראל לעם היהודי, נכון נעשו הרבה טעויות ,בסך הכול נעשתה עבודה טובה,

  1. avia

   It's easier when the price for the "mistakes" is paid by someone else.

 4. מאור

  הייתי אומר, לצורך הדיון, ש-"גזענות" היא יחוס מאפיינים לפי מוצא.
  מה בין כך לייחוס מאפיינים (למשל, שנאת ישראל) למי שהוכיחו זאת, בטבח שיירת הדסה ובמקרים דומים?
  קרא ספרים של מזרחנים מהיישוב העברי מלפני הקמת המדינה על הכפרים והערים הערבים שבא"י. יש שם כמובן אוריינטליזם- שילוב של דעות קדומות חיוביות ושליליות. אין שם קריאה ל-"אלימות גזענית".

 5. אסתר עילם

  אני מסכימה לגמרי עם הדברים. יתר-על-כן, מדובר בהאדרת גברים (למשל, בספרי לימוד לבית ספר יסודי מובאים סיפורים "חינוכיים" על "הסבא", או "הסבא שלי", לעולם לא על "הסבתא", או "הסבתא שלי" ויש גם גיבוי לכך באמירה המזלזלת "סיפורי סבתא"). וכמובן, אם מדובר על אלה שמכנים עצמם ושכמותם "מלח הארץ", רוב רובם אשכנזים – לא כל שכן הדימוי שלהם.

 6. תום מהגר

  שרון- אני חושב שלשבור ידיים ורגליים למפגינים זה פשע. אם הם עשו משהו בניגוד לחוק, אפשר להעמיד לדין (גם כן, זה בית דין צבאי- לא בדיוק דין צדק).

  מאור- לדעתי אמירה כמו הפרחת השממה או ייהוד הגליל הן גזעניות, או שנגזרת מהם מדיניות גזענית ומיסוד שלה.

  אסתר- מקבל כמובן את הערתך ותודה רבה 🙂

 7. הלל

  אתה צריך להודות שמדינת ישראל הוקמה בחטא. וזו אמירה שהיא קשה אפילו לשמאל. אז כמובן שהיא קשה גם למלעיזי מירי רגב.
  לכן אין לזה קשר בכלל למזרחי או אשכנזי כמו שניסית להציג את זה

  1. תום מהגר

   אם סתיו שפיר מדברת על דור הנפילים, הפלמ"ח, וסבא שלה שהיה חבר של רבין, אז אני יודע בדיוק על מה מדובר. הון פוליטי של האליטה האשכנזית.

   "הוקמה בחטא" זה מרחיק לכת, אבל בהחלט נעשו חטאים תוך כדי הקמתה, וסתיו שפיר ממשיכה את הקו שמלבין אותם.

 8. אורלי בנימין

  גם אני מסכימה לחלוטין עם תום מהגר ועם טענתו לפיה צורת הדיבור המאדירה את העבר ומנקה אותו מגזענות העומק שלו כלפי פלסטינים וכלפי עולי ארצות ערב היא גזענית לא פחות מגזענות גלויה. במיוחד חשובה הטענה כשמדובר במועמדת שמזהה את עצמה עם המאבק על הדמוקרטיה ולא כל הזמן ברור מדבריה באיזו מידה היא רואה את הקשר בין דמוקרטיה לבין המאבק בגזענות. זאת ברוח הדומה גם לזו המופגנת תדיר על-ידי עוד כמה מנהיגות במפלגה אליה הצטרפה.
  יחד עם זאת אני מסתייגת ורוצה להבליט את חשיבות האחזותה של סתיו שפיר בכללי הפוליטיקלי קורקט. יש משהו מאד נכון בהתנהלות ציבורית שאינה נותנת דרור לדמיון גזעני ואינה מתנסחת כמו קריאה מפורשת להדרה, הפחתת ערך, סילוק ונישול. הפוליטיקלי קורקט חשוב הן מבחינת עיצוב כללי הדיבור העתידיים והן מבחינת הנכחת האנושיות וכבוד האדם של ה'אחר' וה'אחרת' בכללי דיבור הנזהרים בכבודם. לפיכך, למרות הטענה הנכונה והחשובה, אני ממשיכה להחזיק בדעתי כי ההתנסחויות הגלויות גרועות יותר.

  1. תום מהגר

   אני חושב שהפוליטיקלי קורקט הוא ראוי כאשר הוא מגובה בעשייה מוסרית, בבחינת "נאה דורש נאה מקיים". אבל לגבי פוליטיקלי קורקט שמסווה מעשים פגומים מוסרית, אני לא בטוח שהוא טוב יותר מגזענות גלויה, שאני כמובן מגנה ונאבק בה בכל תוקף.

 9. מכלוף

  הפוליטיקה של אבותיה הרוחניים של סתיו שפיר,אשר דאגו להכיל את המזרחים אל חיק הלאומנות הישראלית מחד, ומאידך להדיר את המזרחים מחיק התרבות הישראלית
  הפוליטיקה הזו היא שהצמיחה גידולי פרא דוגמת מירי רגב!

  1. תום מהגר

   אכן זה הכיוון, מבלי להסיר אחריות אישית של רגב לאמירותיה הגזעניות.

 10. גילה

  מתי תסתיים הטראומה והכעס של אנשים מסויימים מעצם הקמת מדינת ישראל שהעניקה בית להורי ניצולי השואה, ולעוד רבים אחרים כמוהם כמו גם ליהודים אחרים מארצות מוצא שונות שנרדפו בגלל היותם יהודים?
  מותר להעריץ את דור הבונים והמקימים שלא המציאו כלום. הם נשענו על תפיסות שהכתיבו מדיניות באותו זמן והיו בין המוחלשות בעשיה שלהן. אותם אנשים נוהגים להעריץ את ארצות אירופה הקולוניאליסטיות שגרמו נזקים קשים לרוב העולם המכונה שלישי.
  אותם אנשים אינם מנסים לפתור דבר אלא מלינים שוב ושוב.
  מרוב חיפוש של איזון וצדק הם לא פותרים דבר אלאל יוצרים עוול גדול יותר על ידי ערעור מתמיד ללא מתן הצעות לפתרונות

 11. דפנה

  איך הצלחת לחטט עמוק ולהוציא את המחט מהשחת?
  על כל במה, בגרון ניחר מעורר שאת נפש מתלהמת מירי רגב – כפיים! בדרך לעגנית וברמה שהיא מתחת לטרטרוס. האם אין זה מביש שאחת כמוה מצאה מקומה בכנסת?. את קריאותיה/צעקותיה על "סרטן" אתה משווה ל""גזענות"" של סתיו שפיר?
  הגזמת ובענק! לערבים הושטה יד לשלום והם הגיבו 'מלחמה' ומלחמה כמו במלחמה.
  יותר מכל יש להפנות אצבע מאשימה לפלשתינים שהם! הם! בחוסר פשרנות עקבי הפכו אותנו ל 60% ימין קיצוני (וזה עוד לא הסוף). עכשיו כאשר הם מושיטים יד לשלום אנחנו מפנים גב שעליו עוד נשלם ובענק!, כי "אלוהים בחרתנו" ואם זול לא גזענות, גזענות מהי?.

  1. שי

   מחזק את ידיה של דפנה בתגובתה.

 12. אסף

  למרות ביקורת נוקבת וחשובה, ההשלכות הפוליטיות של הדברים הרסניות.
  אני לא מאמין שבעל מודעות כמי שכתב המאמר יצביע למירי רגב ולאג'נדה הימנית-קיצונית שהיא מייצגת ועליה מכריזה, על פני סתיו שפיר – שלמרות גזענותה היא טוענת למשהו קצת אחר…

 13. נתן.

  עוד מאמר רגיל של "האשכנזים זה פויה, ציונות זה קקי ןהמזרחיים מסכנים" , אבל הפעם מדובר במשהו אחר לגמרי – כאשר מירי רגב מופיעה באופן שהיא מופיעה היא בעצם אומרת לבוחרי הליכוד, מזרחיים ואשכנזים כאחד – "רבותי היקרים אני מש…נה עליכם בקשת ולא סופרת אתכם כי אני יודעת שאתם אוסף של שפוטים שבכל מקרה תצביעו בשבילי למרות שאף אחד מכם לא היה רוצה שאני אחוקק חוקים שאתם תצטרכו לקיים" .

  אלה שבניגוד למה שחושבים מירי רגב תום מהגר ושאר חבריו לשמאל הסהרורי גם בוחרי הליכוד לא אוהבים שמתיחסים אליהם כמו לטמבלים ומי שחושב שהירידה בסקרים לא קשורה גם למירי רגב לא מבין איפה הוא חי ואני נותן פה הימור שהירידה תהיה גדולה עוד יותר.

 14. גלעד

  כאחד שהכיר כמה דמויות מדור מקימי המדינה אני רוצה להגיב בשמם (הם כבר לא יכולים לעשות זאת): לאחר החלטת החלוקה באו"ם הערבים הכריזו על כוונתם להשמיד את כל היהודים בפלשתינה, וגם פעלו כך בברוטליות השמורה עימם עד היום, כולל התעללות בגופות. לרוב הלוחמים היו משפחות שהושמדו בשואה, והתפיסה הדי נכונה היתה שזו המלחמה האחרונה על הקיום, פשוטו כמשמעו. בהמשך, וניתן לקרוא על כך בספרו של בני מוריס – פעולות נקם וגרוש ערבים היו בעיקר אצל יחידות שסבלו מהברוטליות הערבית – רצח שבויים וטיפול משלים בגופות. כך שצריך להבין טוב טוב את הרקע לדברים.
  ועוד דבר – גם רבין הבין בסופו של דבר את המציאות והלך להסכמי אוסלו, כך שאי אפשר לזכור לו רק את ההוראה לשבירת הידיים.
  (ואף מילה על תרומתו של הצד השני לדרדור המצב בשנים האחרונות )

 15. אלי אמינוב

  הגזענות המגולמת בדבריה של סתיו שפיר, המכתירה את אלה שבצעו את הטיהור האתני בפלסטין בהילה של מלאכים, פשוט מבטאת את הדעה של רוב תושבי מדינת ישראל היהודים וזה כמובן מראה איפה היא עומדת מבחינה פוליטית – יחד עם העדר. מיעוט של אזרחים ישראלים ממוצא יהודי מבחינים שהם חיים במדינת אפרטהייד ומנסים להאבק נגדה אך סתיו שפיר איננה נמנית איתם. לכן ברור שהיא ראויה להבחר לכנסת שהוא המוסד המשמר את האפרטהייד ומטפח אותו. לכן בבחירות בקרובות לא רק שאנשים הגונים חייבים להימנע מהצבעה למפלגות התומכות באוקסימורון של "מדינה יהודית ודמוקרטית", אלא אם הם מבינים שהם חיים במדינת אפרטהייד הרי שעליהם לתמוך במפלגות של המיעוט הערבי המדוכא, ללא כל קשר למצעיהן אלא למרות המצעים הללו. הבוחר יכול לבחור עדיין ברע במיעוטו.

 16. אמנון

  תום מהגר מדגיש את תפקידם של הקיבוצים בנישול העם הפלסטיני מאדמתו. הוא יכול להוסיף גם את המושבות הגדולות מגדרה, רחובות, ראשון לציון בדרום, דרך פתח תקווה וזכרון יעקב במרכז, ועד יסוד המעלה ומטולה בצפון, שהוקמו, לדעתו, על אדמות פלסטיניות, תוך נישול העם הפלסטיני מאדמתו. הוא יכול להזכיר את התפקיד של תל-אביב, חיפה וירושלים לשם הגיע הרוב הגדול של המהגרים היהודיים, שגם הם הוקמו ככל הנראה על אדמות פלסטיניות.
  בעיקר הוא שוכח להזכיר את תפקידם של החלוצים, הראשונים, פורצי הדרך שעלו לארץ עוד בשנות הששים של המאה ה-19 לפני העליה הראשונה. את הגרמנים-הטמפלרים שהתיישבו ביפו, בחיפה ובירושלים. שבנו מושבות כמו שרונה, ומאוחר יותר וילהלמה, בית-לחם (בגליל), ולדהיים, ובעוד מקומות ברחבי הארץ, והכל על אדמות פלסטיניות, תוך נישול העם הפלסטיני מאדמתו.

  לנושא ה'מזרחים' התופס מקום גובר והולך בשיח ב'העוקץ'. נראה שכל עובדה עוברת במוחו של תום מהגר בפריזמה מעוותת כך שהכל יוצא באשמת האשכנזים ואילו ידם של מזרחים איננה במעל. ואולי האלימות הגזענית, הכתובה, נמצאת אצל תום מהגר עצמו.

  ההגירה היהודית לישראל לפני הקמת המדינה, היתה רובה ככולה אשכנזית ממזרח אירופה. עם קום מדינת ישראל, במאי 1948, מנתה האוכלוסייה היהודית בארץ-ישראל כ-650,000 נפש, רובה הגדול כ-80% היו אשכנזים. אלו שתום מהגר קורא להם ה'מזרחיים' כמעט ולא השתתפו בגלי ההגירה עד קום המדינה, אלא אם הוא קורא ליהודים הספרדים שהיו בארץ ושהיגרו מיוון ומבולגריה מזרחיים. המושג מזרחים כשלעצמו לא נוצר אלא רק לאחר העליות של שנות ה-50.
  האשכנזים האלו שהיגרו לארץ לפני הקמת המדינה, הקימו, כמו שכותב תום מהגר, את כל המוסדות של המדינה שבדרך. את השילטון המקומי, הסוכנות היהודית, הקרן הקיימת לישראל, הסתדרות העובדים, את האוניברסיטה והטכניון, ומוסדות אחרים. האשכנזים גם הקימו את הערים, המושבות והקיבוצים, שכן הם היו הרוב המכריע של היהודים שהגרו לארץ בעשרות השנים הראשונות של המאה העשרים. הם גם איישו את התפקידים במוסדות אלו, לא היו מזרחים או אחרים שיעשו זאת. היהודים הספרדים החילוניים השתתפו בהקמת מוסדות אלו, אבל כנראה שהם לא נחשבים 'מזרחים' לפי תום מהגר.

  איך בדיוק נישלו האשכנזים, ההתיישבות והמוסדות את העם הפלסטיני מאדמתו כאשר בארץ שלטו התורכים ואח"כ המנדט הבריטי? על זה תום מהגר לא מדבר. אולי כדאי ללמוד מהטמפלרים. הם קנו אדמות בור מהפלסטינים, ובעמל רב ובמיומנות רבה הפכו אותם לגן פורח. הערבים הפלסטינים, לדוגמה בחיפה, שראו איך אדמות הטרשים שמכרו לטמפלרים עברה מטמורפוזה והפכו לאדמות פוריות, האשימו בכך את הטמפלרים, טענו שהם, הטמפלרים, רימו אותם, ואם איני טועה התנכלו לטמפלרים והרגו כמה מהם.
  על חוסר האונים שלהם, הפלסטינים, על זה שבמשך מאות שנים, מאז נפילת הצלבנים ועד אמצע המאה ה-19 הארץ היתה ארץ נחשלת, זה לא האחריות או הבעייה שלהם. מן הסתם גם זו האחריות של האשכנזים 'דור המייסדים'.

 17. kush

  אין אדם נקי מחטאים וטעויות. כן, גם "גיבורי סתיו שפיר". אבל אפשר לזקוף לזכותם גם לא מעט הישגים יפים. וכי איזה הישגים ניתן לזקוף לזכותה של מירי רגב?

 18. פריץ היקה הצפונבוני

  היתה גם היתה.בקיבוצים אולי לא היו הרבה מזרחיים. אבל המושבים שהוקמו אחרי קום המדינה ברובם הגדול האוכלוסיה היתה מזרחית( כולל מרוקו בערבית מג'רב היינו מערב,היא מערבית למרידיאן של גריניץ') אולי שלא ברצון חלק גדול מהם אבל ההויה קובעת את התודעה אמר קרל הלוי מרכס. בלשון אחרת אפוא שאתה יושב שם אתה עומד. ולכן אין לפתור אותפ מההנאה של שוד האדמות הפלסטיניות. הנהגת תנועת המושבים היא בידי מזרחיים.

 19. אורי ביתן

  בעיקרון – דבריך נכונים ונכוחים. פרט למשפט אחד:
  "הקיבוצים הם אלה שנהנים, עד היום, מהפרויקט הגדול של נישול העם הפלסטיני מאדמתו ידם של מזרחים בפריפריה לא היתה, ועודנה איננה, במעל"
  אם קראת את המאמר שאליו קישרת – אתה יודע שאתה מסלף. המאמר מדבר במפורש על "מושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים" שמחלקים את רוב הקרקעות במדינת ישראל. לא קיבוצים בלבד, ולא "כנהנים עיקריים". לא מעט "מזרחים מהפריפריה" יושבים במושבים שהוקמו על קרקעות פלסטיניות, (אני ממליץ על ספרו של רענן וייץ, איש מחלקת ההתיישבות של הסוכנות, המתאר בין השאר את הקמתם של "מושבי העולים"בראשית שנות החמישים). רבים מהם בנו לעצמם בשנות השבעים והשמונים בתים יפים, שבקיבוצים אפשר היה רק לחלום עליהם. ומחזיקים כיום בנדל"ן שחלקו לא יסולא בפז. אחרים כמובן, זכו פחות.

 20. תום מהגר

  ההערה במקום. "ידם אינם במעל" זה גורף מדי. ראוי היה לכתוב שהמרוויחים העיקריים הם אשכנזים, כפי שעולה מהכתבה של תני גולדשטיין. תודה אורי.

  1. דרור בל"ד

   "ידם אינם במעל" אינו גורף מדי אם מתעקשים על הרצף ההיסטורי ולא על עובדות המוצגות מחוץ להקשר זה. ייתכן כי המילה "ועודנה" זה גורף מידי.

   נחשו מי בא לסעוד, מי מענה פרות, ומהו הקשר ביניהם. (מומלץ קודם לקריאה זו, לקבלת פרספקטיבה היסטורית, לקרוא את ספרו של תומר גרדי – אבן, נייר).
   http://www.haaretz.co.il/news/elections/1.1907236
   מומלץ, אפילו מאד, לקרוא את מאמרה של אדריאנה קמפ – נדידת עמים או הבערה הגדולה: שליטה מדינתית והתנגדות בספר [שווא וקמץ] הישראלי. (בתוך: מזרחים בישראל, ון ליר והקיבוץ המאוחד).

 21. ג. אביבי

  אני מסכים עם עקרי המאמר וישר כוח לכותב. אלא שהפניית הזרקור התקשורתי למירי רגב נעשית בשת"פ מלא של שני הצדדים – התקשורת ומירי רגב.
  התשקורת הכל-אשכנזית של מדינת ישראל מנצלת כל הזדמנות להציג את המזרחים כמחוללי גזענות (ח"ו לא קורבנותיה) ואת האשכנזים כקורבן הגזענות או כמי שאינם כלל גזעניים (ויעידו על כך תגובות אוטומטיות של "נפגעים" מקצועיים מהמאמר, כמו מכל מאמר שנוגע לגזענות האשכנזית).
  התפקיד שאותו נטלה מירי רגב, כמו דומיה בליכוד (דנון וחוטובלי) ושרי ש"ס, הוא לאפשר את מראית העין הזאת. מירי משתדלת לבלוט באמירות ובפרובוקציות גזעניות נגד פלסטינים ומהגרי עבודה, וכך להוציא את המצנאטים שלה בליכוד (ביבי והצמרת האשכנזית) מהשיח על פשעי הגזענות והניחשול, שהם האחראים הראשיים להם. אין ספק שחבורת הפשיסטים הללו רגב-דנון-חוטובלי פועלת למען הקידום של עצמם. אבל על הדרך הם מבאישים את ציבור המזרחים בישראל, מעודדיםקבלה של רעיון הגזענות ושנאת האחר, ומעמיקים את הנתק של המזרחים מהפלסטינים – בני בריתם הפוטנציאליים.

 22. רונית

  אחרי קריאה של אין סוף מאמרים נגד ההגמוניה האשכנזית ואמירות גזעניות לא פחות של מזרחים, קשה לי להשתחרר מהתחושה שהכוח המניע את הכותבים הוא רצון לנקמה, שמקבע את המצב הקיים, מעוור, אוטם ומסרס כל אפשרות לדיאלוג.
  מתי נוכל להתייחס לתוכן הדברים עצמם בלי לגלוש לשם משפחתו/ה של הכותב/ת? מתי נאפשר לדור חדש של ישראלים צאצאי תערובת מזרח ומערב להשתחרר ממשא הטראומות הכבד מנשוא ולהתקדם למימוש העתיד שלהם/שלנו?

  1. ג. אביבי

   את מזהה כאן רק רצון לנקמה (שאין) ולא מנסה להבין את שורש הבעיה. הבעיה היא שההגמוניה האשכנזית הרודנית היא גזירה רעה עבור רוב המזרחים וגם לבני התערובת שאת מתימרת לייצג. לטענתך, השיח שמתנהל כאן לא מונע מבני התערובת להתקדם לממוש העתיד – איך בדיוק זה זה מונע? מי שנפגע מכך, "נפגע" כשם שכל אנס נפגע כשמאשימים אותו באונס. ממש צר לי עליו.
   מי שלא מסוגל להיות ענייני ולוקה באטימות מסרסת זו את ודומייך המתקרבנים, שחרדים מעצם הדיבור על שוויון אתני בישראל.

 23. דפנה

  מדוע היהודים העניים ממזרח אירופה שהיגרו לארהב השתלבו? מדוע הסינים והודים משתלבים בארהב? מדוע מליוני פולנים שהיגרו לצרפת התבוללו וכן רבים אחרים? ואילו יוצאי צפון אפריקה בצרפת חדורים בתחושות נקם וקיפוח? מה רציתם מיושבי המדינה שקלטו אוכלסיה ששים אחוז מהם לא ידעו קרוא וכתוב.? ולא יעזרו שום שקרים בנידון- הישוב לא היה גזעני כלפי יהודים ספרדים מהישוב ,בולגריה ויוון ןלא כלפי עיראקים משכילים ולא כלפי מצרים יהודים . לכו תבדקו מה גרם לאנטגוניזם ומה גורם לכם עד היום לשמר את המסכנות ? לא מבינה מי חינך אתכם לאלה תחושות- סבתי וסבי איבדו הכל בשואה והם היגרו לארהב -סבתי המשכילה דוברת 6 שפות עבדה במפעל ודחפה את ילדיה להצליח (היא ילדה שני ילדים ולא עשרה) והם למדו באונברסיטאות מובחרות -את המסלול הזה עושים סינים ,רוסים והודים.מעולם לא שמעתי אותה מתלוננת ,שונאת, נותנת עינה בצלחת של אחרים -היא עבדה וידעה שה גורלה.
  הגיע הזמן שתבקרו את עצמכם-שיצמחו לכם עוד סופרים כאלבר מאמי ,אז תתחילו לתקן ולא לקטר.
  כאשר אריה דרעי שבגיל 27 היה מנכל משרד מתלונן אז הבעיה שלו ולא של התרבות הקולטת. דרך אגב ,בקלטת שהופצה הוא טוען שעל הספרדים להודות לאשכנזים שהצילו את"עולם התורה" חלילה להודות לתנועה שהקימה מדינה-אלא למעיוט זניח של יהודים באירופה(עולם הישיבות באירופה לא עבר את האחוז) יהודים פאנטים שרק הגורל נתן להם תקומה-להם אריה דרעי מודה -נו באמת.

  1. ג. אביבי

   השיח הגזעני המכחישני

   דפנה, פריץ, אמנון, ביתן ומגיבים גזעניים אחרים מפיצים כאן את משנתם השקרית והגזענית כלפי המזרחים.
   ראשית, גירוש הפלסטינים נעשה גם נעשה ע"י הצבאות הציונים בין 1947 ל 1952, כאשר כמעט כל המפקדים וכל הפוליטיקאים המעורבים ורוב החיילים המבצעים (בהתלהבות) היו אשכנזים. הניסיון לגרור את המזרחים (שחלקם בין החיילים היה זעיר ובין המפקדים אפסי) לפשעי הנכבה מעיד על האופי השפל וחוסר האינלקט של גזעני אשכנז המצויים.
   טוענת גזענית טיפוסית: "הישוב לא היה גזעני כלפי יהודים ספרדים מהישוב ,בולגריה ויוון ןלא כלפי עיראקים משכילים ולא כלפי מצרים יהודים " – העובדות מראות סיפור אחר לגמרי. עד 48 רוב המזרחים/ ספרדים בארץ לא היו בולגרים ויוונים אלא תימנים ומזרחים אחרים. היחס אליהם מצד הישוב האשכנזי הציוני ומוסדותיו היה גזעני מובהק, וכך גם אל רוב ה"בולגרים/יוונים". הייתה נהוגה הפרדה בבתי ספר וההסללה לנחשלות התחילה כבר אז. הישוב האשכנזי ומנהיגיו, כגון ארתור רופין, דגלו בהפרדת גזעים לבל יתערבבו המזרחים/ספרדים בין האשכנזים וינוונו אותם (לשיטתם/תפישתם הגזענית) גנטית. היחס לתימנים, לכורדים, לסורים וליוונים לפני קום המדינה היה כאל משאב עבודה ואמצעי לתחרות מול כוח העבודה הזול של נהפלסטינים. ניצול התימנים כפי שאירע באדמות קבוצת כינרת (ניצול פיאודלי ונישול משפחות של תימנים שבמשך 20 שנה הכשירו את האדמות של קבוצת כנרת וגרשום ללא תמורה תוך ירי על מי שסרב. זאת לאחר שקרוב ל50% מהחלוצים התימנים שלמו בחייהם בשהותם שם) הוא המאפיין את יחס מוסדות הישוב האשכנזי הציוני למזרחים לפני קום המדינה ואחריו.
   שואלת דפנה בנסיון להאשים את הקורבן במצבו: "מדוע מליוני פולנים שהיגרו לצרפת התבוללו וכן רבים אחרים? ואילו יוצאי צפון אפריקה בצרפת חדורים בתחושות נקם וקיפוח? " – העובדות ממש הפוכות (מילא הבורות לגבי הפולנים). אבל אותם יהודים צפון אפריקאים (כמעט לכולם קרובי משפחה בארץ) שהיגרו לצרפת הצליחו בגדול שם בכל תחומי החיים ובעיקר במדעים ובתחומי האומנות והאינטלקט. אין להם שום תחושת נקם כלפי הצרפתים שבניגוד לאשכנזים בארץ לא מנעו מהם להתקדם. מצבם של יהודים צפון אפריקאים אלה – שלא הוסללו לנחשלות כמו בארצנו ע"י פושעים גזעניים עליהם את מגוננת – טוב לא רק ביחס למרוקאים אזרחי ישראל אלא גם ביחס לאשכנזים בישראל ואפילו בצרפת. הם הצליחו שם בכוחות עצמם בלבד. זה מה שהיה מתרחש בישראל לולי תהליך הניחשול הכל כך מובהק שביצעו כאן בעולים המזרחים.
   אכן, דפנה ודומיה מציגים כאן את הקשר בין הגזענות האשכנזית הכל כך נפוצה לבין בורות כל כך מחרידה.