• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בחירות מזווית כהה

כל שאני יכולה לייחל הוא שבבחירות הבאות נהיה אנחנו בחזית – ולא רק כבוחרות. כי מגיע לנו מפלגה שתפעל מתוך מודעות עמוקה שאי אפשר שלא לקשור בין דיכוי אתני, לדיכוי לאומי, לדיכוי מגדרי, לדיכוי כלכלי
שולה קשת

אל מול כנסים ראויים שהתקיימו בעת האחרונה ובהם השתתפו מועמדות ומועמדים רבים, החליטה תנועת אחותי בשיתוף "כוח לקהילה"* לעשות זאת אחרת. על מנת להעמיק מעבר לקמפיין ולסלוגן החלטנו לקיים בבית אחותי שבדרום תל אביב מפגשים עם נציגות/ים מהמפלגות השונות, כדי להבין את השקפותיה וללמוד על מעשיה. יתרה מכך, מתוך שרוב כנסי הבחירות התקיימו, שלא במקרה, במחוזות לבנים בהותירם את ציבורי דרום תל אביב ללא מענה ראוי, החלטנו להזמין מטעמנו תושבות ותושבים ותיקים, מהגרי/ות עבודה ופליטים/ות, פעילות פמיניסטיות ממנעד זהויות ותפיסות ובעיקר פמיניסטיות מזרחיות, כדי לפגוש את המועמדים/ות השונים.

בכל מפגש השתתפו עשרות א/נשים, נוצר דיון, הועלו שאלות, נשמעה ביקורת, ואנחנו – מול ועם כל אחת ואחד מהאורחים/ות, דרשנו צדק לתושבות ולתושבי הדרום, וכמובן עמדנו על החיבור עליו לא נוותר בין מיגור האפליה והסקסיזם כלפי נשים לבין מיגור הגזענות הסיסטמתית המופנית כלפיי מזרחיות/ים, ערבים/יות, דוברי/ות רוסית, יוצאי/ות אתיופיה, קשישות/ים – כלומר כל אותם ציבורים שגם אם מרכיבים את רוב החברה, עדיין הם שקופים בעיני אי אלו מקבלות ומקבלי החלטה.

מפגש בבית אחותי. שיתוף פעולה מלא עם תושבות ותושבי הדרום
מפגש בבית אחותי. שיתוף פעולה מלא עם תושבות ותושבי הדרום

במפגשים דיברו ח"כ זהבה גלאון ממרצ, ח"כ דב חנין מחד"ש, ח"כ אורלי לוי מהליכוד ביתנו, ח"כ עמיר פרץ מהתנועה, מקסים אוקנין מעם שלם, אפנן אגברייה מבל"ד ואסמא אגברייה זחאלקה מדעם . מכל אחת ואחד תבענו לדעת מה הם והן עומדים ועומדות לעשות ביחס להסטת המבט מן המצוקות העמוקות של תושבות ותושבי הדרום, ותבענו את התגייסותן/ם למאבק נגד המדיניות הגזענית כלפיי החצרות האחוריות בישראל. אני יכולה להעיד על עצמי, בהיותי פמיניסטית מזרחית, כי מתוך הפמיניזם דרכו אני רואה ופועלת, אני דורשת בה בעת ייצוג רב אתני ורב-תרבותי ברשימות השונות, אני דורשת פעילות אינטנסיבית מצד בכירים ובכירות בשיתוף פעולה מלא עם תושבות ותושבי הדרום, אני תובעת אינטגרציה בין תפיסת עולם פמיניסטית לתפיסה בה אין הדרה – לא בתכנים ולא בייצוג – של נשים מזרחיות. זאת ועוד, כפמיניסטית מזרחית ואשה מאמינה שומרת מצוות ודת, אני מסרבת לכל הדרה חילונית לבנה של קבוצות אוכלוסייה שהינן ממילא מוחלשות כמו חרדים/יות, דתיות/ים, ואלו הקרויים שומרות ושומרי מסורת. איני מסכימה לפצל או ליצור סדר עדיפויות בין כלל הזהויות שמרכיבות אותי, כי כל אחת מהן מאפיינת הן אותי והן את פעילותה הענפה של תנועת "אחותי".

יש מפלגות שלא טרחו להציב אשה במקום ריאלי; יש מפלגות שנהפוך הוא: פועלות רבות למען נשים, ואכן נשים שם מיוצגות בהן במקומות בכירים, אך זהותן האתנית-מעמדית רחוקה משלי; יש מפלגות שאתוס הביטחון הצבאי עומד בראש סדר העדיפויות שלהן; יש רשימות שאצלן תפיסת המעמד עולה על תפיסות של רב-תרבותיות, גזענות ומגדר. לנוכח המצב החמור אליו התדרדרה העיר השחורה שהאלימות גואה ברחובותיה, ממש בימי טרום הבחירות, אנו דורשות בין היתר ביטחון כדי שנוכל לצאת מהבית. ביטחון אישי, פרטי ואלמנטרי מפני אלימות יומיומית עמה נאלצות להתמודד ביתר שאת נשים מדרום תל אביב.

זו לא הפעם הראשונה בה נוכחתי שהחלוקה בין שמאל לימין במדינה אינה הולמת כלל את החלוקה על פי תפיסותיי. השמאל, כפי שהוא מכונה בטעות, מורכב מאליטה לבנה והוא שהצמיח והנציח את הגזענות העמוקה כלפי מזרחיות/ים במדינת ישראל. אם ב"שמאל" הישראלי המונח שוויון מדלג שוב ושוב על מזרחיות/ים, אז יש לי בעיה להצביע עבורו. מן הצד השני, מהיותי מאמינה בסולידאריות ושלום בין כלל הציבורים המודרים, הרי שאני מתקשה להצביע עבור מפלגות ימין שדוגלות ב"כל דאלים-גבר", כי זו הרי אינה משנתי. כל שאני יכולה לייחל הוא שבבחירות הבאות נהיה אנחנו בחזית – ולא רק כבוחרות. כי מגיע לנו מפלגה אחרת שבה נמצאות נשים מכלל השדרות המודרות. מפלגה שבאמת תפעל מתוך מודעות עמוקה שאי אפשר שלא לקשור בין דיכוי אתני, לדיכוי לאומי, לדיכוי מגדרי, לדיכוי כלכלי. למפלגה העתידית הזאת אני אצביע, בביטחון.

*כוח לקהילה הינה התארגנות אזרחית משותפת של תושבות/ים ותיקות/ים ופליטות/ים לפעולה משותפת, יוזמה של תנועת אחותי בשיתוף עם ארגון ARDC .
כנראה שיעניין אותך גם: