בחירות מזווית כהה

כל שאני יכולה לייחל הוא שבבחירות הבאות נהיה אנחנו בחזית – ולא רק כבוחרות. כי מגיע לנו מפלגה שתפעל מתוך מודעות עמוקה שאי אפשר שלא לקשור בין דיכוי אתני, לדיכוי לאומי, לדיכוי מגדרי, לדיכוי כלכלי
שולה קשת

אל מול כנסים ראויים שהתקיימו בעת האחרונה ובהם השתתפו מועמדות ומועמדים רבים, החליטה תנועת אחותי בשיתוף "כוח לקהילה"* לעשות זאת אחרת. על מנת להעמיק מעבר לקמפיין ולסלוגן החלטנו לקיים בבית אחותי שבדרום תל אביב מפגשים עם נציגות/ים מהמפלגות השונות, כדי להבין את השקפותיה וללמוד על מעשיה. יתרה מכך, מתוך שרוב כנסי הבחירות התקיימו, שלא במקרה, במחוזות לבנים בהותירם את ציבורי דרום תל אביב ללא מענה ראוי, החלטנו להזמין מטעמנו תושבות ותושבים ותיקים, מהגרי/ות עבודה ופליטים/ות, פעילות פמיניסטיות ממנעד זהויות ותפיסות ובעיקר פמיניסטיות מזרחיות, כדי לפגוש את המועמדים/ות השונים.

בכל מפגש השתתפו עשרות א/נשים, נוצר דיון, הועלו שאלות, נשמעה ביקורת, ואנחנו – מול ועם כל אחת ואחד מהאורחים/ות, דרשנו צדק לתושבות ולתושבי הדרום, וכמובן עמדנו על החיבור עליו לא נוותר בין מיגור האפליה והסקסיזם כלפי נשים לבין מיגור הגזענות הסיסטמתית המופנית כלפיי מזרחיות/ים, ערבים/יות, דוברי/ות רוסית, יוצאי/ות אתיופיה, קשישות/ים – כלומר כל אותם ציבורים שגם אם מרכיבים את רוב החברה, עדיין הם שקופים בעיני אי אלו מקבלות ומקבלי החלטה.

מפגש בבית אחותי. שיתוף פעולה מלא עם תושבות ותושבי הדרום
מפגש בבית אחותי. שיתוף פעולה מלא עם תושבות ותושבי הדרום

במפגשים דיברו ח"כ זהבה גלאון ממרצ, ח"כ דב חנין מחד"ש, ח"כ אורלי לוי מהליכוד ביתנו, ח"כ עמיר פרץ מהתנועה, מקסים אוקנין מעם שלם, אפנן אגברייה מבל"ד ואסמא אגברייה זחאלקה מדעם . מכל אחת ואחד תבענו לדעת מה הם והן עומדים ועומדות לעשות ביחס להסטת המבט מן המצוקות העמוקות של תושבות ותושבי הדרום, ותבענו את התגייסותן/ם למאבק נגד המדיניות הגזענית כלפיי החצרות האחוריות בישראל. אני יכולה להעיד על עצמי, בהיותי פמיניסטית מזרחית, כי מתוך הפמיניזם דרכו אני רואה ופועלת, אני דורשת בה בעת ייצוג רב אתני ורב-תרבותי ברשימות השונות, אני דורשת פעילות אינטנסיבית מצד בכירים ובכירות בשיתוף פעולה מלא עם תושבות ותושבי הדרום, אני תובעת אינטגרציה בין תפיסת עולם פמיניסטית לתפיסה בה אין הדרה – לא בתכנים ולא בייצוג – של נשים מזרחיות. זאת ועוד, כפמיניסטית מזרחית ואשה מאמינה שומרת מצוות ודת, אני מסרבת לכל הדרה חילונית לבנה של קבוצות אוכלוסייה שהינן ממילא מוחלשות כמו חרדים/יות, דתיות/ים, ואלו הקרויים שומרות ושומרי מסורת. איני מסכימה לפצל או ליצור סדר עדיפויות בין כלל הזהויות שמרכיבות אותי, כי כל אחת מהן מאפיינת הן אותי והן את פעילותה הענפה של תנועת "אחותי".

יש מפלגות שלא טרחו להציב אשה במקום ריאלי; יש מפלגות שנהפוך הוא: פועלות רבות למען נשים, ואכן נשים שם מיוצגות בהן במקומות בכירים, אך זהותן האתנית-מעמדית רחוקה משלי; יש מפלגות שאתוס הביטחון הצבאי עומד בראש סדר העדיפויות שלהן; יש רשימות שאצלן תפיסת המעמד עולה על תפיסות של רב-תרבותיות, גזענות ומגדר. לנוכח המצב החמור אליו התדרדרה העיר השחורה שהאלימות גואה ברחובותיה, ממש בימי טרום הבחירות, אנו דורשות בין היתר ביטחון כדי שנוכל לצאת מהבית. ביטחון אישי, פרטי ואלמנטרי מפני אלימות יומיומית עמה נאלצות להתמודד ביתר שאת נשים מדרום תל אביב.

זו לא הפעם הראשונה בה נוכחתי שהחלוקה בין שמאל לימין במדינה אינה הולמת כלל את החלוקה על פי תפיסותיי. השמאל, כפי שהוא מכונה בטעות, מורכב מאליטה לבנה והוא שהצמיח והנציח את הגזענות העמוקה כלפי מזרחיות/ים במדינת ישראל. אם ב"שמאל" הישראלי המונח שוויון מדלג שוב ושוב על מזרחיות/ים, אז יש לי בעיה להצביע עבורו. מן הצד השני, מהיותי מאמינה בסולידאריות ושלום בין כלל הציבורים המודרים, הרי שאני מתקשה להצביע עבור מפלגות ימין שדוגלות ב"כל דאלים-גבר", כי זו הרי אינה משנתי. כל שאני יכולה לייחל הוא שבבחירות הבאות נהיה אנחנו בחזית – ולא רק כבוחרות. כי מגיע לנו מפלגה אחרת שבה נמצאות נשים מכלל השדרות המודרות. מפלגה שבאמת תפעל מתוך מודעות עמוקה שאי אפשר שלא לקשור בין דיכוי אתני, לדיכוי לאומי, לדיכוי מגדרי, לדיכוי כלכלי. למפלגה העתידית הזאת אני אצביע, בביטחון.

*כוח לקהילה הינה התארגנות אזרחית משותפת של תושבות/ים ותיקות/ים ופליטות/ים לפעולה משותפת, יוזמה של תנועת אחותי בשיתוף עם ארגון ARDC .
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שלומי

  מדליק, בוא נקרא למפלגה "דיכוי"

 2. אשר עידן

  קץ המזרחים: הדור השלישי השתכנז. במשך 65 שנה שכחנו שהובאנו לכאן על ידי האדונים של האיגלו הלבן, כדי לגור במרתף המשרתים של האיגלו. הרמנו ראש מדי פעם, עשינו הרבה פאקה פאקה, כמו טקסי וודו של עבדים. לא נצליח לשנות האיגלו ואת אדוניו. אבל האיגלו הלבן, יימס מאליו בשמש הקופחת של כיכר תחריר. ואז אלה שעוד לא שכחו את חוכמת המפלט באוהל בדווי-ברברי, יבנו מפלט לעצמם וגם לאדוני האיגלו הלבן שינוסו על נפשם. על שלושה פשעי ישראל, ועל ארבעה לא אשיבנו, על קנייתם בכסף לפיד, ובנט-ביבי בעבור נעליים

 3. ד

  אני איתך! אם ה"פנתרים השחורים" היו רצים לכנסת הייתי בוחרת אותם. אני רואה ששנאה זה כוח מפעיל. הנה, לפיד זכה על מצע ה"שיוויון בנטל לחרדים" ב19 מנדטים. שנאת החרדים ליכדה את כולם. עכשיו עולה לי בראש אולי הפנתרים השחורים יצטרכו להקים קבוצה שמצעה יהיה גם כן "שיוויון בנטל" אבל החץ לא יהיה מופנה כנגד החרדים. אלא כנגד האוכלוסייה האשכנזית צברית חילונית. היא מחזיקת רוב האדמות, אז נוכל לבצע רפורמות באדמות, מחירי דירות וכו- שלאנשים באמת תהיה זכות שווה להשתלב. אני באופן כללי לא בעד שנאה אבל אני רואה שזה מה שעובד, אז חשבתי ברצינות על מפלגה שתתניע את "שנאתה" כלפי קבוצה זו בבחירות הקרובות. אני מקווה שמפלגה כזאת תקבל קולות מהרחוב המזרחי, הרוסי והאתיופי- ביחד יותר מחצי מהתושבים במדינה. אני תוהה אם המפלגה צריכה להיות בעלת אוריינטציה שמאלית, או שזה עלול להבריח ממנה מצביעים. בהנחה שמחליטות לרוץ לכנסת, אני אשמח לעזור בפעילות למפלגה זו.

 4. עמית

  כולם מוחלשים. כולם מדוכאים. מזרחים, נשים, תושבי שכונות ופריפריה (זה כולל את הלבנים שביניהם?), ערבים, עובדים זרים, אפילו החרדים והדתיים – הציבורים עם הכי הרבה פריבילגיות במדינה הזו – מוחלשים.

  לא נמאס?
  זה שיח שעבר זמנו. שיח שאין לו קונים. רוב האנשים השייכים לקבוצות ה"מדוכאות" לא מאמינים בזה שהם מדוכאים. רוב המזרחים, רוב הנשים, רוב העובדים הזרים, רוב החרדים והדתיים, רוב תושבי הפריפריה ואפילו ערבים ישראלים רבים לא מאמינים שהם קבוצה מדוכאת. האם יש פה דיכוי בלי מדוכאים או שפשוט יש פה קבוצה נוספת של אנשים, "המתקרבנים", שנלחמים על הפריבילגיות שמעמד הקורבן מעניק להם?

 5. שלומי

  כתבה עלובה שלא מציעה שום דבר חוץ מלהניף את דגל הקורבן, והאשמה. שולה, עם סיסמאות הדיכוי השחוקות הללו לא קונים במכולת בוודאי שלא מייצרים כבוד עצמי או קבוצתי. הבעיה העיקרית שלך היא שאת מסרבת בתוקף להשתחרר מהאקסיומה התוקעת של מזרחי=שכונה.
  drop it!

 6. מרי

  שלום שולה !
  אני אישה וגם פמיניסטית בדעותיי ,אך ההפרדה הגזעית שאת עושה באוכלוסיה ,מנציחה למעשה את הפערים הקיימים .ממילא .
  המזרחי לדעתך תמיד ישאר מוחלש מודר וכך גם גורלם של .נשים את קושרת למעשה את קיפוח עדות המזרח עם פמיניזם וכול אג'נדה אחרת שתוכל לשרת קול מחאה.במקום להזמין את חברות הכנסת לשיח תשאלי אותן מה הן תיהיה מוכנות לעשות לא רק למזרחי המוחלש אלא גם לכול הנגעים שיש בחברה הישראלית כחברה מערבית .
  התבדלות ונשיאת דגל הקיפוח לא יועילו לאיש רק יצרו אנטגוניזם וניכור הן בקבוצה המבודדת והן בכלל האשם.

 7. אורטל לוי

  אני מסכימה עם שלומי וממש לא מבינה את הקטע של של הדיכוי המדכא הזה…. אבא שלי גדל במעברה והיום הוא קבלן עבודות עפר שמעסיק 60 עובדים, גם כל הדודים והדודות שלי מצליחים כל אחד בתחומו, יש לנו אחלה משפחה אוהבת ומאושרת, אנחנו לא מדוכאים בכלל, גרים בבית גדול בבית אל ומחייכים אל העולם. אוהבת אתכן!
  : )

 8. נתן

  "המדוכאים" בשכונות ,בדרום ת"א ובעירות הפיתוח הצביעו בהמוניהם גם בבחירות הללו לשתי מפלגות השלטון הגדולות ששולטות כאן כבר 30 שנה הליכוד וש"ס.

  אם אנשים "מדוכאים" מצביעים לשלטון מרצונם החופשי אז אחת מהשתיים – או שהם "לא מדוכאים" או שהם רוצים להיות "מדוכאים".

 9. יוסי לוס

  האם אתה יודע מה אחוז המצביעים "בהמוניהם" בעיירות הפיתוח?

  1. נתן.

   אופקים – ש"ס וליכוד 54 אחוז מהקולות
   דימונה 52 אחוז
   קירית שמונה 49 אחוז
   קירית גת 55 אחוז
   שדרות 53 אחוז
   שלומי 47 אחוז
   חצור הגלילית 50 אחוז
   אור עקיבא 61 אחוז

   בתוך תל אביב מספר קלפיות מדרום העיר
   מרכז קהילתי שפירא 51 אחוז
   ב"ס נופים 65 אחוז
   ב"ס תל חי 56 אחוז

   מתוך אתר הכנסת
   http://www.votes-19.gov.il/cityresults

   1. יוסי לוס

    מה אחוז המצביעים? מה אחוז המצביעים מבין אלה שהם זכאים לבחור? ולא מה אחוז המצביעים לליכוד ולש"ס מבין הקולות הכשרים. מה אחוז האנשים שהביעו ולו בצורה מוגבלת אמון במערכת הפוליטית שהטריחו את עצמם ללכת לקלפי מבין אלה שזכאים לעשות זאת?