מה מציעים לנו בתחום הבריאות

רובן המוחלט של המפלגות מסכימות על הצורך בעדכון קבוע בחוק של סל הבריאות. ומה לגבי היתר? השוואת מצעים
איתמר ענברי

מה מציעות המפלגות המתמודדות לכנסת בתחום הבריאות? שאלה זו עמדה במרכזו של נייר עמדה עליו חתומים שורת ארגונים חברתיים, שבחן את מצעיהן של המפלגות השונות בתחום הבריאות.  הבדיקה נעשתה על בסיס חוברת של המטה הציבורי לשוויון בבריאות (שהארגונים החתומים חברים בו), בשיתוף עם ועדת מומחי הבריאות של תנועת המחאה החברתית: "לתקן את רשת הביטחון החברתית בבריאות – המלצות לקראת הבחירות הכלליות לכנסת 2013". במסגרת החוברת הוצגו צעדים עיקריים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ולצמצום פערים בבריאות ובשירותי הבריאות בין קבוצות חברתיות בישראל.

הנייר סוקר את מחויבות המפלגות הרצות לכנסת בבחירות הקרובות, בהתייחס להמלצות עליהן הצביעו ארגוני המטה וועדת המומחים. בנייר נסקרו התייחסותיהן של המפלגות המיוצגות בכנסת ה-18 ומפלגות נוספות, שעל פי מרבית הסקרים עוברות את אחוז החסימה, לנושא הבריאות ואיכות הסביבה. יש להבהיר כי אין בנייר זה משום תמיכה במפלגה או במועמד/ת זה או אחר, אלא הוא בבחינת כלי עבור ציבור המצביעים לשם בחינת מצעיהן של המפלגות השונות בתחום הבריאות.

מבדיקת המצעים עולה כי לעשר מבין המפלגות המתמודדות לכנסת הקרובה ישנה התייחסות לנושא הבריאות במצעיהן, בעוד לחמש נוספות לא אותר מצע זמין או שהמצע אינו מתייחס לנושא בריאות. הנושא הקונצנזואלי ביותר מבין המפלגות שבמצעיהן קיימת התייחסות לבריאות (9 מתוך 10), הוא הצורך בעדכון קבוע בחוק של סל הבריאות בהתאם לשינויים הדמוגרפיים באוכלוסייה, יוקר הבריאות והעדכונים הטכנולוגיים. נמצאה גם הסכמה רחבה (8 מתוך 10) סביב הצורך בהגדלת מספר הרופאים, האחיות ומיטות האשפוז במערכת הבריאות הציבורית. מרבית המפלגות (7 מתוך 10) אף חושבות שיש צורך בחיזוק רפואת הקהילה והרפואה המונעת. רוב זעום (6 מתוך 10) מבין המפלגות מסכים עם הצורך להגדיל את מקורות המימון של מערכת הבריאות הציבורית. מחצית מהמפלגות (5 מתוך 10) תומכות בהוספת האשפוז הסיעודי לסל הבריאות בעוד מעטות (3 מתוך 10) מדגישות את הצורך בהכללת בריאות הנפש בסל (לא היתה התייחסות לרפורמות הקיימות). ארבע מפלגות רואות חשיבות בהפרדת הרפואה הפרטית מהציבורית וחמש תומכות בהפחתת ההשתתפויות העצמיות על שירותים ותרופות הנכללים בסל הבריאות. שלושה מבין המצעים שנבדקו התייחסו לצורך בתוכנית ממשלתית לצמצום פערים בבריאות. בתחום הקשר בין מגדר ובריאות נמצא כי ארבע מפלגות תומכות בפעולות שונות המקדמות את זכויותיהן של נשים במערכת הבריאות. בתחום הסביבה עולה כי ארבע מבין המפלגות בעד פעולות לצמצום זיהום האוויר, שתיים מתוכן אף תומכות בתכנון והערכות לשינויי האקלים.

השוואה

השוואת מצעי הבריאות של המפלגות 2012-1

נספח פירוט מלא המלצות מפלגות בריאות 2013-1

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.