מה מציעים לנו בתחום הבריאות

רובן המוחלט של המפלגות מסכימות על הצורך בעדכון קבוע בחוק של סל הבריאות. ומה לגבי היתר? השוואת מצעים
איתמר ענברי

מה מציעות המפלגות המתמודדות לכנסת בתחום הבריאות? שאלה זו עמדה במרכזו של נייר עמדה עליו חתומים שורת ארגונים חברתיים, שבחן את מצעיהן של המפלגות השונות בתחום הבריאות.  הבדיקה נעשתה על בסיס חוברת של המטה הציבורי לשוויון בבריאות (שהארגונים החתומים חברים בו), בשיתוף עם ועדת מומחי הבריאות של תנועת המחאה החברתית: "לתקן את רשת הביטחון החברתית בבריאות – המלצות לקראת הבחירות הכלליות לכנסת 2013". במסגרת החוברת הוצגו צעדים עיקריים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ולצמצום פערים בבריאות ובשירותי הבריאות בין קבוצות חברתיות בישראל.

הנייר סוקר את מחויבות המפלגות הרצות לכנסת בבחירות הקרובות, בהתייחס להמלצות עליהן הצביעו ארגוני המטה וועדת המומחים. בנייר נסקרו התייחסותיהן של המפלגות המיוצגות בכנסת ה-18 ומפלגות נוספות, שעל פי מרבית הסקרים עוברות את אחוז החסימה, לנושא הבריאות ואיכות הסביבה. יש להבהיר כי אין בנייר זה משום תמיכה במפלגה או במועמד/ת זה או אחר, אלא הוא בבחינת כלי עבור ציבור המצביעים לשם בחינת מצעיהן של המפלגות השונות בתחום הבריאות.

מבדיקת המצעים עולה כי לעשר מבין המפלגות המתמודדות לכנסת הקרובה ישנה התייחסות לנושא הבריאות במצעיהן, בעוד לחמש נוספות לא אותר מצע זמין או שהמצע אינו מתייחס לנושא בריאות. הנושא הקונצנזואלי ביותר מבין המפלגות שבמצעיהן קיימת התייחסות לבריאות (9 מתוך 10), הוא הצורך בעדכון קבוע בחוק של סל הבריאות בהתאם לשינויים הדמוגרפיים באוכלוסייה, יוקר הבריאות והעדכונים הטכנולוגיים. נמצאה גם הסכמה רחבה (8 מתוך 10) סביב הצורך בהגדלת מספר הרופאים, האחיות ומיטות האשפוז במערכת הבריאות הציבורית. מרבית המפלגות (7 מתוך 10) אף חושבות שיש צורך בחיזוק רפואת הקהילה והרפואה המונעת. רוב זעום (6 מתוך 10) מבין המפלגות מסכים עם הצורך להגדיל את מקורות המימון של מערכת הבריאות הציבורית. מחצית מהמפלגות (5 מתוך 10) תומכות בהוספת האשפוז הסיעודי לסל הבריאות בעוד מעטות (3 מתוך 10) מדגישות את הצורך בהכללת בריאות הנפש בסל (לא היתה התייחסות לרפורמות הקיימות). ארבע מפלגות רואות חשיבות בהפרדת הרפואה הפרטית מהציבורית וחמש תומכות בהפחתת ההשתתפויות העצמיות על שירותים ותרופות הנכללים בסל הבריאות. שלושה מבין המצעים שנבדקו התייחסו לצורך בתוכנית ממשלתית לצמצום פערים בבריאות. בתחום הקשר בין מגדר ובריאות נמצא כי ארבע מפלגות תומכות בפעולות שונות המקדמות את זכויותיהן של נשים במערכת הבריאות. בתחום הסביבה עולה כי ארבע מבין המפלגות בעד פעולות לצמצום זיהום האוויר, שתיים מתוכן אף תומכות בתכנון והערכות לשינויי האקלים.

השוואה

השוואת מצעי הבריאות של המפלגות 2012-1

נספח פירוט מלא המלצות מפלגות בריאות 2013-1

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.