לא להכשיר את אשל

אנחנו דורשות שכל אחת מהמפלגות שעתידה לקחת חלק במשא ומתן על הרכבת הממשלה הבאה תציב תנאי מוקדם למשא ומתן: לא יושבות לשולחן עם עבריין מין
רוויטל מדר

עבריין מין שסולק מהשירות הציבורי לאחר שימוע שבו הודה שהטריד מינית עובדת הוא האיש שבנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, מעוניין שיהיה חלק מצוות המשא מטעמו. נתניהו לא נתן למציאות לבלבל אותו, והעדיף את הקרבה שלו לאשל על פני הראייה הצלולה שעבריין מין הוא אדם שצריך להיות מודח מהחברה, אדם שאנחנו לא רוצות שישרת אותנו, שייצג אותנו כציבור. אנחנו לא רוצות בו ואנחנו לא רוצות אנשים שמוכנים לעבוד איתו, שכן האמירה של החבירה הזו היא חד-משמעית: עבריינות מין אינה גזירה שעתידה לשנות את חייו של הפושע; עבריינות מין אינה עבירה חמורה דייה.

אז מנתניהו כמו גם משרה נתניהו הקרובה לאשל אין לנו ציפיות. אבל יש לנו הרבה מאוד ציפיות מחברי הכנסת החדשים, מהנבחרות והנבחרים החדשות. מהם ומהן אנחנו מצפות לפוליטיקה אחרת. והנה, רגעים ספורים לאחר שנבחרו – בעודם חוגגים את התפנית בקריירה – אנחנו דורשות הוכחות. הוכחות שהן לא פוליטיקה ישנה.

אנחנו דורשות שכל אחת מהמפלגות שעתידה לקחת חלק במשא ומתן על הרכבת הממשלה הבאה תציב תנאי מוקדם למשא ומתן. תנאי שאומר שהן לא יושבות למשא ומתן עם עבריין מין. אנחנו מצפות מהבית היהודי ומיש עתיד, שתי המפלגות שנכון לעכשיו הוזמנו על ידי נתניהו לקחת חלק במשא ומתן על הרכבת הקואליציה, יאמרו לא להכשרה המתמשכת של נתן אשל. 8 מנדטים מתוך ה-19 של יש עתיד שייכים לנשים. אנחנו דורשות שהנשים של יש עתיד לא יצטרכו להיות חלק ממפלגה שמתדיינת עם עבריין המין נתן אשל.

אנחנו דורשות גם מנפתלי בנט, ששלוש נשים ייכנסו מטעם מפלגתו לממשלה או לכנסת הבאה של ישראל, שיאמר את אותו הדבר. שלא יסכים לתת יד למסע ההכשרה המתמשך של נתניהו את אשל. שיאמר שהוא רואה בעברייני מין אנשים מסוכנים שצריכים לשלם על מעשיהם ושלא יעלה על הדעת שמי שהטריד עובדת ימשיך להוות חלק מהשירות הציבורי, גם אם לכאורה הוא איננו יותר. כי מי שעובד עם ראש הממשלה הוא חלק מהשירות הציבורי שלנו. כי ראש הממשלה ושריו וחברי הכנסת הם כולם אנשים שעובדים עבור הציבור. הם והן משרתי הציבור. ציבור שיותר מחמישים אחוז ממנו הוא נשים.

הדרישה הזו מבקשת מכולנו להירתם למאבק הנשי, הפמיניסטי, שדורש את ההבנה שביטחונן של נשים אינו נופל מביטחונה של המדינה. כי מדינה ששומרת על גבולותיה ולא שומרת על גבולות הגוף של האזרחיות שלה, אינה מדינה בטוחה. היא לא בטוחה עבורנו. וכאשר עברייני מין זוכים ללגיטימציה, על כמה וכמה ברמות שבהן נמצא ושמהן פועל אשל, אנחנו יכולות להיות בטוחות שהאלימות נגדנו לא תיפסק. ולכן אנחנו לא ניתן לדבר הזה לעבור בשקט. אשל לא ירכיב את הממשלה הבאה. נבחרות ונבחרי הציבור של ישראל, מכל מפלגה באשר היא, לא יישבו עם אשל לצד שולחן, וישבו עמו במשא ומתן.

לאירוע בפייסבוק

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רוני

  הדרישה לסילוקו של נתן אשל מכל עשייה ציבורית לגיטימית, אולם מוטב לדייק בעובדות. נתן אשל אינו עבריין מין ולא הורשע מעולם בעבירות מין. הוא הורשע בהטרדה, אך לא בהטרדה מינית.

 2. אנה

  וזה שהוא הורשע רק בהטרדה ולא בהטרדה מינית מספיק בשביל לשנות את ההיסטוריה ולמחוק את מעשיו?
  ידוע לכל מה שהוא עשה – הרי הוא מעולם לא הכחיש ואף הודה בכך בעצמו. אז מה זה משנה איזו כותרת נותנים לזה?

  1. רוויטל מדר

   תודה אנה.

  2. רוני

   אדם יכול להודות בגרימת מוות ברשלנות. זה עדיין לא הופך אותו לרוצח. מה לעשות, אבל לפעמים זה כן משנה איזו כותרת נותנים לזה.

 3. ג. אביבי

  המטריד החולני הזה, שבכל חברה בריאה היה מסולק כמצורע מתפקידים ציבוריים, נשאר בשרות המדינה – בזכות אשת ראש הממשלה.

 4. jbv

  אשת ראש הממשלה גילתה סימני קינאה ושלחה את אדון אשל לבדוק האם ביבי מנהל רומן-זה פורסם בבלוג "תיקון עולם"

 5. דרור BDS

  נתן אשל מאיים בתביעה נגד יוזמות הקמפיין נגדו. אשל דרש ממדר שתתנצל עד לשעה 11:00 על דבריה לפיהם הוא הטריד מינית את ר', ולא, יגיש נגדה תביעת דיבה. אשל פנה הבוקר גם לחברת הכנסת המיועדת מטעם מרצ, תמר זנדברג, דרש את התנצלותה ואיים להגיש נגדה תביעת דיבה בשל אותה הסיבה. http://www.haaretz.co.il/news/elections/1.1916719

  רויטל מדר: "ניפגש בבית המשפט".
  אם וכאשר תגענה מדר וזנדברג לבית המשפט יידרש גם בית המשפט לתת את הדין לתרומתו הציבורית בכל הנוגע להתייחסות המשפטית הנבזית המתבטאת, בין היתר, במעשה המגונה המכונה עיסקת טיעון.

  עם כל התיעוב מאשל ודומיו (למשל ראש עיריית ק. מלאכי שיצא ללא פגע מהאשמה באונס שהומר ל… פרטים בבית המשפט), האויב העיקרי של המאבק הפמיניסטי בכלל ושל נפגעות התקיפה המינית בפרט הוא הרשות השופטת: בית המשפט והפרקליטות. מקווה ומאמין שזנדברג תצטרף אל מיכל רוזין במאבקה חסר הפשרות בפורעים אלו ולא לזהבה גלאון – מייסדת עמותת תובעים ופרקליטים מסרבים להיות אויבים – שכרתה ברית ציונית עם בגצ נגד הדה-לגיטימציה של המשטר הציוני, נגד הפלסטינים מהים עד הנהר, וכתוצאה מכך גם נגד נפגעות תקיפה מינית.

 6. דןש

  אכן פורמלית האיש לא הורשע ע"י בית דין וכל עוד לא הורשע הוא זכאי.
  עצם העובדה שה"ענין" הוכרע ללא בית דין (למעט זה המשמעתי) – אומרת דרשני. אם צדיק האדם שיצא צדיק ואם רשע הוא שיורשע בהתאם. אני מניח שהתפטרותו והצהרתו שלא יעסוק יותר בתפקיד ציבורי, היה מרכיב חשוב בקלות העונש.
  אסור לאפשר לו כיום לחזור בדלת האחורית – אפילו אם פורמלית הוא יכול לעשות זאת.

 7. יאיר פלדמן

  אי אפשר לקבל את החוק כשהוא עובד לטובתך ולא לקבל אותו כשהוא לא עובד לטובתך. אם אנו שמים את מבטחנו במערכת המשפט, הרי שלא ניתן לדבר בשם ההיסטוריה והצדק כשמערכת המשפט מדברת בקולות אחרים. אשל, עובדתית, לא הורשע בעבירת מין, ולכן לא נכון לקרוא לו עבריין מין, ויש בכך דיבה. יחד עם זאת, גם אני חושב שהוא לא צריך לנהל את המו"מ הקואליציוני בשם הליכוד, ויש המון הגיון בהתנגדות אזרחית למינויו. אבל ההתנגדות האזרחית צריכה להמנע מהשמצות, דיבה ומלהתייחס למערכת המשפט בביטול כשזה לא נוח.