ש"ס כשעיר לעזאזל של נתניהו

הכשלון המתמשך והמהדהד של ממשלת ישראל להביא למחירי דיור שפויים ניצב לפתחו של נתניהו. במקום לפתור את הבעיה הוא עוסק בספינים מופרכים שנועדו להרחיק את האחריות ממנו ולהטילה על שר השיכון אטיאס. קחו למשל את "המינוי" האחרון של כחלון
גיל גן-מור

הודעתו של ראש הממשלה ערב הבחירות על מינויו של משה כחלון ליו"ר מועצת מקרקעי ישראל, זכתה לביקורת רבה. זו היתה הודעה מופרכת. על פי החוק, שר הבינוי והשיכון הוא יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, ונתניהו ידע שעל מנת לתת את התפקיד לכחלון מבלי למנותו לשר הבינוי והשיכון, הוא חייב לשנות את החוק – וזה יכול לקחת חודשים. באותה מידה, ראש הממשלה יכול היה באותו רגע, יום לפני הבחירות, למנות את כחלון לשגריר ישראל על הירח.

חוץ מזה כלום לא מנע מראש הממשלה להגשים את מדיניותו תחת השר אטיאס כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל. לראש הממשלה הייתה שליטה במועצת מקרקעי ישראל המונה 10 חברים. לשר השיכון אין זכות וטו במועצה ורק שלושה – השר, נציג משרדו, ונציג משרד הפנים – הם מש"ס. החלטות המועצה דורשות תיאום עם שר האוצר, אך גם במשרד זה החזיקה מפלגתו של ראש הממשלה. גם המנכ"ל, בנצי ליברמן, שאמור להוציא לפועל את המדיניות, הוא מינוי של נתניהו.

אז מה פשר המינוי? נראה ש"מינויו" של כחלון לתפקיד יו"ר מועצת מקרקעי ישראל היה בעיקר ניסיון להרחיק את האחריות לכישלון מחירי הדיור מראש הממשלה ולהטילה על מי שכיהן בתפקיד, השר אטיאס, ומפלגתו ש"ס. גם די ברור שהיה פה ניצול תחושת הציבור שש"ס דואגת רק לבוחריה ואינה מטפלת בענייני שאר התושבים. בעיני זו תחושה מוגזמת. השר אטיאס דאג לסקטור שלו אבל לא רק לסקטור שלו, כך שהבעיה העיקרית לא הייתה זהותו של מי שכיהן כיו"ר המועצה אלא המדיניות של הממשלה כולה.

לממשלה היוצאת לא הייתה מדיניות ברורה בתחום הדיור, ולא ברור למה היא חתרה למעט מה שהוגדר כ"הגדלת ההיצע". כשהממשלה דיברה על הגדלת ההיצע היא התכוונה להפרטה מהירה של קרקעות ואישור מהיר של תוכניות בנייה, מתוך תקווה שהיזמים ייבנו. בהתחלה הייתה עלייה מסוימת בהתחלות הבנייה אבל מהר מאוד היא נבלמה. לפי נתוני משרד השיכון, בשלושת הרבעונים הראשונים של 2012 יש ירידה של 20% בהתחלות הבנייה ביוזמה פרטית בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. זה לא מפתיע. ליזמים אין עניין להציף את השוק בדירות. כך, באופן אבסורדי ההיגיון של הממשלה הוא לשדל את היזמים שיורידו מחירים בזמן שהאינטרס שלהם הוא להעלות מחירים.

רק בעקבות המחאה החברתית ודוח טרכטנברג, החליטה הממשלה לצרף מכרזים חדשים ולא רק מכרזי בנייה מסוג "שווק למרבה במחיר". אלו הם אותם מכרזי מחיר למשתכן ודיור להשכרה ארוכת טווח. בשיטה זו הסכימה הממשלה להפחית את מחיר הקרקע כאשר המנצח במכרז הוא זה שיציע את המחיר הנמוך ביותר בו ימכור או ישכיר את יחידת הדיור לזכאים. זו התחלה טובה, אך כפי שחשף גלובס, הפחתת מחיר הקרקע לא בהכרח באה לידי ביטוי בהנחה משמעותית במחיר הדירה. גם מדיניות זו לא הוכיחה את עצמה עדיין. היא גם מאוד מוגבלת בהיקפיה (רק 720 התחלות בנייה של פרויקטים של דיור למשתכן עד סוף הרבעון השלישי של שנת 2012) ולא רלוונטית לאזורי הביקוש במרכז הארץ.

גולת הכותרת של הקיבעון המחשבתי בממשלה הוא חוק הוד"לים, אותן ועדות דיור לאומי שאמורות לאשר במהירות בזק תוכניות דיור גדולות על קרקע מדינה. ראש הממשלה קבע שמדובר ב"סופרטאנקר" שיפתור את מצוקת הדיור, אך מה שהחוק בעיקר עשה היה להסיט את המשאבים מאיפה שבאמת צריך להשקיע – בחידוש מרכזי הערים, לפיתוח פרברי ולא אחראי בשולי הערים. חברי הכנסת, בלחץ המחאה החברתית, דווקא היו סקפטיים לגבי התוצאות של המהלך. הם אמרו לראש הממשלה: אם אתה רוצה גם להפריט קרקעות מדינה וגם לתכנן מהר, אז לפחות שזה ישרת את הציבור בכללותו. הם חייבו את הממשלה לתקן את החוק ולהוסיף סמכויות נרחבות לחייב את היזמים לבנות דירות קטנות, דיור להשכרה ארוכת טווח ודיור להשכרה במחיר מוזל, למי שידו אינה משגת. מה עשתה הממשלה? ציפצפה. מתוך 6,995 דירות שפורסמו להפקדה על ידי הוועדות לדיור לאומי, רק 426 הוגדרו כ"קטנות", רק 177 יח"ד הוגדרו כדירות להשכרה במחיר שוק ואף לא דירה אחת היא דיור להשכרה בהישג יד. הנתונים מדברים בעד עצמם. במקום להוזיל את מחירי הדיור, הוד"לים מקדמות שכונות יקרות והומוגניות שרובנו לעולם לא נוכל לרכוש בהן דירה.

כרזה של פרויקט שישים ואחת
כרזה של פרויקט שישים ואחת

יוזמה נוספת שנבלמה דווקא אצל נתניהו ולא אצל אטיאס הייתה היוזמה לחידוש מאגר הדיור הציבורי. שורה ארוכה של חברי כנסת הצטרפו ליוזמה של ש"ס לקבוע כי 5% מכל מה שייבנה במקרקעי המדינה יוחזר למדינה וישמש כדיור ציבורי לזכאים. המטרה הייתה להגדיל את המאגר של הדיור הציבורי וגם לשלבו בשכונות רגילות, כדי לא ליצור שיכונים מבודדים ומסומנים של דיור ציבורי. זו יוזמה טובה וראויה, אך משרד האוצר התנגד, וההצעה נפלה בוועדת השרים לענייני חקיקה.

גם בחיזוק הפריפריה, המדיניות הקרקעית נכשלה, ולא רק בגלל אטיאס. נתניהו כראש ממשלה הוא זה שיזם את התוכנית, שמנוגדת לעקרונות התכנון של מדינת ישראל, להקמת עשרה יישובי וילות חדשים בין ערד לבאר שבע בעלות של מיליארדים. מדובר בתוכנית שזוכה להתנגדות בקרב תושבי הנגב, יהודים ובדואים. היא נולדה מתוך רצון לנשל את הבדואים הגרים באזור בכפרים היסטוריים, גם במחיר של פגיעה בנגב בכללותו. השקעה כזו מסיטה את המשאבים מהערים בנגב שהוזנחו והופקרו לחסדי השוק שלא מביע בהן עניין רב. הדבר צורם במיוחד שכן זו השקעה ציבורית גדולה במיוחד שתופנה לטובת מתי מעט – כמה אלפי משפחות שיעברו הליך סינון קפדני בוועדת קבלה. יתירה מזאת, היישובים החדשים הללו גם מזיקים לישובים הקיימים, ומעודדים הגירה שלילית של צעירים מהם.

אם הממשלה החדשה תרצה רעיונות למדיניות אחרת, ישנה היום אלטרנטיבה מסודרת ומרתקת בעבודה שנעשתה על ידי צוותי המומחים שיעצו למחאה בקיץ 2011. בדוח פירטו המומחים תוכנית פעולה מקיפה בתחום המרחבי לרבות מדיניות קרקע ותכנון. בין היתר הוצע לקדם חקיקה לדיור בר השגה, לשנות את שיטת המכרזים, לשקם את הדיור הציבורי, להסדיר את שוק השכירות, לבטל את חוק ועדות הקבלה, ולמגר אפליה בנגישות לקרקע, לבזר סמכויות לרשויות המקומיות, לחלק מחדש את שטחי השיפוט, להבטיח ייצוג הולם ומגוון במועצת מקרקעי ישראל ובמוסדות התכנון, להטמיע שיקולים חברתיים בהליכי תכנון, לבטל את חוק הוד"לים ולקדם באופן מהיר דווקא תכניות בתוך הערים הכוללות רכיב משמעותי של דיור בר השגה, לערוך תכנית לאומית לחיזוק מרכזי הערים בפריפריה, להאיץ את התכנון בישובי האוכלוסייה הערבית ולהכיר ב-35 הכפרים הבדווים הלא-מוכרים, וגם לקבוע מנגנונים נכונים לשיתוף ציבור בהליכי תכנון.

יש לקוות כי הממשלה הבאה תגבש מדיניות שונה בתחום הדיור, הקרקע והתכנון ותפעל ליישומה, כי אחרת לא נראה שינוי של ממש במציאות, גם אם ייעשו שינויים פרסונליים, כאלו או אחרים, בראש מועצת מקרקעי ישראל.

גיל גן-מור הוא עו"ד, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח, והיה חבר בצוות דיור של צוותי ספיבק-יונה

לקריאה נוספת:

מאמרים נוספים של גיל גן-מור

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אבי

  כסף מבוסס חוב מחייב נטילת הלוואות (לרבות משכנתא) לשם הגדלת נפח הכסף ולשם המשך תשלום ריבית מעריכית על החוב (ובלתי סופית)לשם השארת נפח כסף גדול בשוק המייצר אינפלציה כתנאי לקיומו.זה מובנה והכרחי.(רע הכרחי ופסול).
  ראש הלמ"ס היוצא הודה בפה מלא כי שיטת מדידת האינפלציה שקרית ומוטית כלפי מטה דרסטית,ולכן פוטר.
  לא קרקע,לא היצע וביקוש ולא מדיניות סוציאל דמוקרטית ואו קפיטליסטית הן פתרון שכן העיוות חל והיה שריר ותקף בכל הקטגוריות שלעיל
  ,ובלתו , תחול התרסקות כלכלית של ישראל בסד"כ שלא נחזה:
  (ראה שווקי הנדל"ן בארה"ב,בריטניה,אירלנד וקריסת השוק הכלכלי שלהן ובספרד יוון לרבות מכירת נכסי המדינה אוצרותיה ונדל"נה לכל הממעיט במחיר{לבנק האירופי המשותף וקרן המטבע העולמית שיצרו את המשברים כיישום נגזר והכרחי של הדפסת כסף תלוי חוב הדורש חוב הולך וגדל כתנאי קיום למערכת וריבית דריבית שאיננה המחייבים רצח עמים להשגת הריבית שאינה מיוצרת כלל אלא שולחת אדם להרוג את רעהו למטרת השגתה]).
  נתניהו יודע זאת היטב וגם פישר האחראי העיקרי לגרעון וכמובן ברננקי המטמיע הראשי הגלובלי ליישום השיטה המוניטרית(בכל הגלובוס המערבי לפחות, פרי האסכולה של מזכר שיקגו מ1970.
  אף אחד לא יכול להתמודד עם הנושא כל עוד לא תחוסל השיטה בה בנק מסחרי פרטי מייצר כסף-אוויר למטרות רווח מקסימלי.זה כמו שתנובה/תשובה ידפיסו כסף.
  עוד על האמת הכלכלית באתר "כלכלה אמיתית".
  זו מתימטיקה פשוטה(או מסובכת)שתוצאותיה הפשוטת ניכרות בשטח הנדל"ן כבכל תחום אחר של החיים הכלכליים(יוקר-מחייה,אינפלציה ,אבטלה,כלייה וסופיות משאבי הטבע והאנרגיה האנושית המכולים מקצב שעבר את שיא התפוקה שלהם מזמן )והכל נגזרת של העיוות שבו
  " הדם הכחול" -החמסן של האלפיון הגלובלי-
  שותה בצמא בלתי רווה את דמם של האזרחים ומוצץ את לשד החיים של כדור שאוצרותיו מוגבלים וסופיים.

 2. מיכה רחמן

  הבעייה העיקרית של מדיניות הדיור של הממשלה מופיעה בפוסט במשפט: משרד האוצר טירפד את הצעת שר השיכון לחייב בנייה של 5% דיור ציבורי בכל פרוייקט בנייה בו הקרקע נמכרת בזול. משרד האוצר מתנגד באורח מסורתי לכל בנייה של דיור ציבורי. הסיבה לכך האמונה הדתית ביכולת השוק לפתור את בעיות הדיור. כל ההצעות נוסח הוזלת הקרקע, פרוייקטים של דיור בר השגה וכדומה הם פתרונות שוק שלא יצלחו, והפוסט מצביע על הכשלונות האלה. בספרות המחקרית על הדיור החברתי קיימת הסכמה שבתחום הדיור לא ניתן להגיע לדיור ברמה סבירה ובמחיר סביר ללא מעורבות המדינה. ולכן כל ההצעות לפתרונות דרך השוק לא יצליחו לרבע את המעגל. העובדות הן שבכל מדינות הרווחה האירופאיות יש מעורבות מסיבית של המדינה בשוק הדיור, בסבסוד וברגולציה, ובפיקח על מלכ"רים של בנייה חברתית. ישראל נשארת עם אידיאולוגיה יותר תאצ'ריסטית מזו של בריטניה בה עדיין קיים דיור ציבורי גדול למרות הקיצוצים של מרגרט תאצ'ר.

 3. איציק

  השבט הלבן לא מפסיקים לתקוף באובססיביות
  את ש"ס בעניין ה"אי שוויון בנטל" למרות
  שמרבית החכים של ש"ס עשו צבא ומרבית ציבור
  בוחריה עובד בניגוד לחרדים האשכנזים שהמציאו
  את השיטה והנהנים הראשיים ממנה?

  למה נציגי ש"ס לא מפנים את כלבי התקיפה לכתובת
  הנכונה בכל פעם שנשאלים על הנושא?