• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הדיסוננסים שהרעימו בשתיקתם את פסקול חיי

דרעי ספר את אסף ליברמן מתחנת השידור הצבאית כאשכנזי. בלי להתמודד עם אשכנזיות התחנה, ליברמן נזעק בשם אמו הפרסית. יורם בלומנקרנץ מבהיר לליברמן שפוליטיקה מזרחית אינה נגזרת של ביולוגיה

צודק אסף ליברמן, אבל טועה! צודק בקטן, אבל טועה בגדול! במאמר דעה שפרסם ב"הארץ" קבל איש תחנת השידור הצבאית הישראלית על כי אריה דרעי כלל אותו במניין "האשכנזים" מקרב אנשי התחנה, וזאת רק על סמך העובדה הזניחה כי הוא נושא שם משפחה אשכנזי.

אסף ליברמן, כמותו אף אני, בן לאב מהגר פולני ולאם מהגרת מפרס. אמי שתבדל"א, בניגוד לאמו ע"ה, כפי שהעיד עליה, מעולם לא מחתה בפני אבי על קיפוח מזרחים ומעולם לא יצאה עליו בעניין נתוני הפתיחה שלה. על כל פנים לא עשתה זאת בנוכחותנו, ילדיה. ולא שלא סבלה מקיפוח, ולא שלא היה על לבה ופיה לומר בעניין זה. ולא שלא אמרה. לא ולא ולא. לא הייתי נדרש להשוואה זו, שאין בה חי נפשי, כל ממד שיפוטי, אלמלא ניתן היה להבין מבין שורותיו המאולתרות של ליברמן כי מחאותיה של אם המשפחה לא היטיבו עם תודעתם החברתית של ילדיה. על דרך ההיפוך, אצלנו בבית דווקא שרר סטטטוס-קוו מאופק בכל הקשור לדיכוי האתני, הגם שבחוץ לא בדיוק השתוללו שדים ורוחות. רק שמועה דקה עברה בשיכונינו הצר והמרועף, שנבנה עבור ניצולי שואה שומרי מסורת, וסיפרה לאוזניים כרויות כי למזרחים לא נתנו לקנות כאן דירות…

דיסוננסים כאלה ואחרים שהרעימו בשתיקתם את פסקול חיי הם אלה שהובילונו, תודעתי ואותי, עד הלום. את הצלילים הצורמים ליוו הרמות גבה על כל צעד ופסע במשעול המפותל, ובעיקר במפגש הראשון. בבית ספר, מול הפקיד בצבא, הרופאה במוקד, ואפילו בקלפי ממש לפני כארבע שנים, בלוויית גיחוך קל, מדושן ומבושל מעצמו נוכח חדות הקונטרסט בין גונו הכהה של עורי לצליל העדין והרך כנגינתה של תיבת נגינה וינאית הבוקע מתוך תעודת הזהות הכחולה שמסרתי.

ככל הנראה לי ולליברמן מסכת חוויות חיים שונה בתכלית, שאין עמדי שום רצון להמשיך להשוות או להנגיד. גם משום שאיני מכירו באופן אישי וגם משום שבסיכום העובדות והאנקדוטות, כמותי, מכיר ליברמן בשליטתה של אליטה אירופאית שורשית ומפלה. אבל אם בביוגרפיות של ליברמן ושלי היה טמון פוטנציאל כלשהו לשותפות גורל ואפילו קלילה וחביבה נוסח "גם אצלנו זה היה ככה", הרי שבשלב הסקת המסקנות המתבקשות מן הדור השני לטובת השינוי המיוחל, נבקעת בינינו תהום גדולה. אידיאולוגית ופרגמטית כאחת.

דבר אחד ברור מדבריו: כל חייו חיכה ליברמן לאריה דרעי (!), חיכה והמתין בסבלנות כדי שזה יגאל אותו מתהום התהייה הבלתי ניתנת לפסקנות. האם הוא אשכנזי או מזרחי? האם עמדו לו זכויות היתר של אביו או שמא היו אלה שלוּלות החסר מצד אמו ע"ה, שמנעו ממנו קריירה מפליגת שוט, מעלה מעלה, גבוה גבוה, מעל ומעבר גלי האתר. המחקרים, גם הם כליברמן, פוסקים שאין לפסוק. כמה מהם המתעדכנים מעת לעת מורים על מגמות מעניינות בקרב יוצאי תפוצת היברידיה בישראל ההולכת ומתרחבת בגידול של 5% בכל עשור. מסתבר שהפזורה פרומה, משמע בעלת מאפיינים בלתי מתאפיינים בעליל. "עם זאת", מודות החוקרות, "מאחר שהמחקר בנושא אינו מפותח דיו עקב העדר נתונים ומחקרים, נדרשים מחקרים איכותניים לצד מחקריים כמותניים נוספים, כדי לעמוד על זהות קבוצה זו ומאפייניה."

ובכן מר ליברמן הצעיר, מה בסך הכל עשה אריה דרעי שהרעיד אצלך את אמות סיפי העדה? גזר עליך קופון איכותני וכמותני וספר אותך כאשכנזי. ממש הרעה בתנאי השירות. תחנת השידור הצבאית הישראלית (שהגיעה העת לשחרר אותה מהכינוי הנופשוני שלה – גלי צה"ל) באמת ידועה כ"מקור השראה" רב-תרבותי. היא, מצבת כוח האדם, וסד"כ ההשמעות שלה ושל הבת שלה זקוקות נואשות למרשם שרשמת, בבחינת מה שלא יזיק בכלל (לדימוי) לא יועיל בפרט (לשינוי). ולא רק להן.

מה אוסיף ואומר. יש תחנות בחיים שאין טעם או צורך לרדת בהן, או לתהות בעדן בסוגיות מתמטיות ברומו של מחקר. די להגיע עדיין, לשבת קמעה ולהביט נכוחה אל תמונת הנוף הנשקף – היא היא תבנית האדם והארץ כולה.

תמונת נוף (צילום מסך מאתר 'הארץ')
תמונת נוף (צילום מסך מאתר "הארץ")
כנראה שיעניין אותך גם: