רק קצבאות אוניברסאליות

הדרישה להתנות קצבאות במבחני הכנסה מתבססת לכאורה על התביעה לייעל את המערכת דרך מיקוד הקצבאות בזקוקים להן. מדוע מהלך כזה יזיק וייכשל?
אברהם דורון

במסגרת מסע הבחירות של ש"ס חזר אריה דרעי על הדרישה להנהיג מבחני הכנסות בכל הגמלאות של הביטוח הלאומי. אני רוצה להניח כי הדרישה הזאת באה מכוונות טובות, אבל תוצאות קבלתה עלולות לפגוע פגיעה חמורה דווקא בקבוצות האוכלוסייה החלשות שעימן רוצה דרעי להיטיב.

מבחני הכנסות אמורים לזהות את מקבלי הגמלאות הנזקקים על בסיס המשאבים שבידם, אבל הבעיה הטכנית שבעריכת מבחנים מסוג זה מורכבת ומסובכת מאד. ראשית, אין בידי המערכת השלטונית מידע מספיק על ההכנסות המצויות בידי האוכלוסייה. בנוסף לכך, הכנסות אינן דבר סטאטי – דבר הדורש לשוב ולבחון אותן בכל פעם מחדש. עלותם של מבחנים כאלה היא לכן גבוהה מאוד, הן למערכת האמורה לבצעם והן לאלה שחייבים להתייצב בכל פעם מחדש ולהביא ראיות להוכחת זכאותם.

התוצאה: יעילותן של גמלאות שמותנות במבחני הכנסה היא נמוכה מאד, הן מבחינת מיצוי הזכויות של הנזקקים והזכאים להן, והן מבחינת המערכת הנאלצת לעשות פשרות בקביעת הזכאות שיש בהן משום ויתור על העיקרון המנחה של מיקוד בנזקקים בלבד. היעילות הנמוכה נמצאה בכל הניסיונות הדומים שנעשו בעבר בארץ להתנות את הגמלאות במבחנים כאלה וכך מורה גם הניסיון בארצות אחרות.

תוכיח שאתה נזקק. צילום מאתר רופאים לזכויות אדם
תוכיח שאתה נזקק. צילום מאתר רופאים לזכויות אדם

נקודות נוספות שיש לשים לב אליהן הינן ההיבט החלוקתי של שימוש במבחני הכנסות. מיקוד הגמלאות בנזקקים בלבד מביאה לכך שהגמלאות הללו הן בהכרח ברמה נמוכה מאד. במקרה הטוב הן בקושי עשויות להגיע למינימום הנחוץ למחיה ובמקרים רבים הן ברמה הנופלת מתחת למינימום זה. עניין נוסף הוא מלכודת העוני שגמלאות מותנות במבחני אמצעים יוצרות. ככל שמקבלי גמלאות אלה מצליחים להשיג הכנסה נוספת מעבודה, הגמלה נשללת מהם או מוטלים עליהם שיעורי מס גבוהים המגיעים עד למאה אחוזים. מדיניות שלכאורה אמורה להיטיב עם החלשים מכבידה למעשה את הנטל עליהם. לבסוף, אין כל הבטחה שהחיסכון האמור להיווצר ממניעת גמלאות מאוכלוסיות חזקות יגרום להעלאת הגמלאות לנזקקים ולשיפור מצבם. הדבר יכול רק להביא לפגיעה נוספת במעמדם ולסטיגמטיזציה שלהם כעניים ונחותים. מן הראוי שדרעי ירד מן היוזמה הנלוזה שלו.

אברהם דורון הוא פרופסור אמריטוס בבית הספר לעבודה סוציאלית ורווחה חברתית באוניברסיטה העברית בירושלים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מיכה רחמן

    אני מסכים לגמרי עם הנימוקים נגד גמלאות של מבחני אמצעים שהביא פרופ' דורון. צריך להוסיף שני נימוקים נגד: האחד, גמלאות המיועדות למעמד הנמוך פחות עמידות במבחני הקיצוצים הבאים עלינו חדשות לבקרים. גמלאות אוניברסאליות זוכות להגנה הפוליטית גם של המעמד הבינוני, ולכן חזקות יותר. והנימוק העקרוני בעד מדינת רווחה אוניברסאלית ולכן קצבאות אוניברסאליות למרות שלכאורה הן בזבזניות יותר (אבל רק לכאורה).

  2. נפתלי גוטמן

    שרבין היה שר העבודה הוא ניסה את זה והתברר שכאשר עוברים למתן הטבות לנזקקים לפי דרישה רוב הדורשים הם הקצה העליון אלו שנמצאים בתחתית אינם פונים מחוסר ידע, השכלה, שפה ומגבלות שונות.

  3. מנחם

    חוות הדעת של הכותב ביחס לערכן של קצבאות מותנות מבחני הכנסה היא סבירה. מה שבלתי סביר הוא לטעון להנחת כוונות טובות מצד דרעי בראש הטור (ולכל הפחות לנכונות לכך) ובסופה הלא רחוק לכנות את יוזמתו "נלוזה". שני הדברים אינם מתיישבים. הדבר היחיד שכתיבה מעין זו מעלה הוא תחושת חוסר כנות אצלי בתור קורא.