רק קצבאות אוניברסאליות

הדרישה להתנות קצבאות במבחני הכנסה מתבססת לכאורה על התביעה לייעל את המערכת דרך מיקוד הקצבאות בזקוקים להן. מדוע מהלך כזה יזיק וייכשל?
אברהם דורון

במסגרת מסע הבחירות של ש"ס חזר אריה דרעי על הדרישה להנהיג מבחני הכנסות בכל הגמלאות של הביטוח הלאומי. אני רוצה להניח כי הדרישה הזאת באה מכוונות טובות, אבל תוצאות קבלתה עלולות לפגוע פגיעה חמורה דווקא בקבוצות האוכלוסייה החלשות שעימן רוצה דרעי להיטיב.

מבחני הכנסות אמורים לזהות את מקבלי הגמלאות הנזקקים על בסיס המשאבים שבידם, אבל הבעיה הטכנית שבעריכת מבחנים מסוג זה מורכבת ומסובכת מאד. ראשית, אין בידי המערכת השלטונית מידע מספיק על ההכנסות המצויות בידי האוכלוסייה. בנוסף לכך, הכנסות אינן דבר סטאטי – דבר הדורש לשוב ולבחון אותן בכל פעם מחדש. עלותם של מבחנים כאלה היא לכן גבוהה מאוד, הן למערכת האמורה לבצעם והן לאלה שחייבים להתייצב בכל פעם מחדש ולהביא ראיות להוכחת זכאותם.

התוצאה: יעילותן של גמלאות שמותנות במבחני הכנסה היא נמוכה מאד, הן מבחינת מיצוי הזכויות של הנזקקים והזכאים להן, והן מבחינת המערכת הנאלצת לעשות פשרות בקביעת הזכאות שיש בהן משום ויתור על העיקרון המנחה של מיקוד בנזקקים בלבד. היעילות הנמוכה נמצאה בכל הניסיונות הדומים שנעשו בעבר בארץ להתנות את הגמלאות במבחנים כאלה וכך מורה גם הניסיון בארצות אחרות.

תוכיח שאתה נזקק. צילום מאתר רופאים לזכויות אדם
תוכיח שאתה נזקק. צילום מאתר רופאים לזכויות אדם

נקודות נוספות שיש לשים לב אליהן הינן ההיבט החלוקתי של שימוש במבחני הכנסות. מיקוד הגמלאות בנזקקים בלבד מביאה לכך שהגמלאות הללו הן בהכרח ברמה נמוכה מאד. במקרה הטוב הן בקושי עשויות להגיע למינימום הנחוץ למחיה ובמקרים רבים הן ברמה הנופלת מתחת למינימום זה. עניין נוסף הוא מלכודת העוני שגמלאות מותנות במבחני אמצעים יוצרות. ככל שמקבלי גמלאות אלה מצליחים להשיג הכנסה נוספת מעבודה, הגמלה נשללת מהם או מוטלים עליהם שיעורי מס גבוהים המגיעים עד למאה אחוזים. מדיניות שלכאורה אמורה להיטיב עם החלשים מכבידה למעשה את הנטל עליהם. לבסוף, אין כל הבטחה שהחיסכון האמור להיווצר ממניעת גמלאות מאוכלוסיות חזקות יגרום להעלאת הגמלאות לנזקקים ולשיפור מצבם. הדבר יכול רק להביא לפגיעה נוספת במעמדם ולסטיגמטיזציה שלהם כעניים ונחותים. מן הראוי שדרעי ירד מן היוזמה הנלוזה שלו.

אברהם דורון הוא פרופסור אמריטוס בבית הספר לעבודה סוציאלית ורווחה חברתית באוניברסיטה העברית בירושלים

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. מיכה רחמן

    אני מסכים לגמרי עם הנימוקים נגד גמלאות של מבחני אמצעים שהביא פרופ' דורון. צריך להוסיף שני נימוקים נגד: האחד, גמלאות המיועדות למעמד הנמוך פחות עמידות במבחני הקיצוצים הבאים עלינו חדשות לבקרים. גמלאות אוניברסאליות זוכות להגנה הפוליטית גם של המעמד הבינוני, ולכן חזקות יותר. והנימוק העקרוני בעד מדינת רווחה אוניברסאלית ולכן קצבאות אוניברסאליות למרות שלכאורה הן בזבזניות יותר (אבל רק לכאורה).

  2. נפתלי גוטמן

    שרבין היה שר העבודה הוא ניסה את זה והתברר שכאשר עוברים למתן הטבות לנזקקים לפי דרישה רוב הדורשים הם הקצה העליון אלו שנמצאים בתחתית אינם פונים מחוסר ידע, השכלה, שפה ומגבלות שונות.

  3. מנחם

    חוות הדעת של הכותב ביחס לערכן של קצבאות מותנות מבחני הכנסה היא סבירה. מה שבלתי סביר הוא לטעון להנחת כוונות טובות מצד דרעי בראש הטור (ולכל הפחות לנכונות לכך) ובסופה הלא רחוק לכנות את יוזמתו "נלוזה". שני הדברים אינם מתיישבים. הדבר היחיד שכתיבה מעין זו מעלה הוא תחושת חוסר כנות אצלי בתור קורא.