האיש שלא היה שם

28 הדקות ו-20 השניות שלא רוצים שתראו: התחקיר האוסטרלי על האסיר x
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אלי אמינוב

    מסיכת הברזל
    פרשת כליאתו של אדם שזהותו הועלמה ואיש משומריו בכלא הישראלי השמור ביותר לא ידע מי הוא, מזכירה את ספרו הידוע של א. דיומא "מסיכת הברזל", העוסק בכליאתו של תאומו של מלך צרפת, שהועלם מעיני הציבור. הכלוא נשאר אלמוני הודות למסכת ברזל נעןלה שכיסתה את ראשו, כדי שאיש לא יזהה את פניו הדומות לפני המלך ולא תתעורר שאלת הלגיטימיות של היושב על כס המלוכה. בישראל עדיין אין לנו מלכות, אך את תפקיד מסיכת הברזל שנועדה להסתיר מעיני האזרחים בעיקר, את מעשי ומחדלי השלטון, ממלאים תקנות ההגנה לשעת חירום שחוקק השלטון הקולוניאלי הבריטי ומדינת ישראל אימצה מיד עם הקמתה.
    המשטר הישראלי הוא המשטר היחיד בעולם המבוסס מזה שלושה דורות על מצב חירום ונחשב עדיין כמשטר דמוקרטי. מצב החירום הזה המאפשר למשטר לשבור, לבטל או להשעות כל חוק באופן כאילו חוקי, והוא הדוגמה היחידה בעולם כיום לחזונו האפל של קרל שמיט, משפטן שהיה בזמנו התיאורטיקן ה"חוקתי" של המשטר הנאצי. משפטן זה טען כי מי שיכול להכריז על מצב חירום הוא הריבון ואכן שליטי המדינה זה 65 שנה רואים את מצב החירום כהוכחה ניצחת לריבונותה.
    שישים וחמש שנה משמשת מערכת חוקי החירום לא רק כדי לתחזק משטר אפרטהייד המפלה באופן "חוקי" את האזרחים הערביים של מדינת היהודים, אלא בעיקר כדי להסתיר מעיני כל האזרחים את כישלונות ופשעי ראשי מערכת הביטחון ואדוניהם. גם כאן משמשת מסכת הברזל כדי לשמר את הלגיטימיות המפוקפקת של המשטר בישראל. אחד הצעדים הראשונים שיש לעשות כדי שהארץ תהיה דמוקרטית הוא לבטל את "החירום" הנצחי ואת התקנות השומרות עליו.