בעקבות הכתר האבוד

לאן נעלמו כ-200 מדפי ספר התנ"ך העתיק והיקר ביותר בעולם? אבי דבאח על פרויקט ניו מדיה חדש

לפני כשנה קראתי לראשונה את הסיפור שכתב אמנון שמוש על מסעו של אחיו, יצחק, להצלת כתר ארם צובא – הנחשב לעותק העתיק והמדויק ביותר של התנ"ך. הוא נכתב בטבריה במאה העשירית לספירה ומשם נדד עד שהגיע במאה ה-14 לעיר חאלב שבסוריה (הידועה גם בשמה ארם צובא). סיפורו של הכתר אינו חדש לי – אביו של סבי היה שמש בבית הכנסת הגדול בחאלב, ושמר על גופו את המפתח לארון הברזל הסודי בבית הכנסת בו נשמר אוצר הקהילה. ב-1947 בפרעות חאלב נפגע בית הכנסת והארון נשבר. עשר שנים חלפו עד שהגיע הספר לארץ ישראל, אך הוא הגיע רק בחלקו. שליש ממנו, רוב התורה, נעלם.

גדלתי על גאוות הקהילה ששמרה על הכתר מאות בשנים, ושמעתי סיפורים רבים אודות כוחו וגלגוליו, אך בסיפור (האמיתי) על יצחק שמוש היה דבר מה חדש ומטריד אודות יחסיה של הקהילה עם הפטרון החדש: המדינה הציונית. "בעקבות הכתר האבוד" הוא מיזם ניו מדיה תיעודי שהתחלתי יחד עם מעין רוגל ויהודית מנסן רמון, ומטרתו להתחקות אחר כתר ארם צובא כדי למצוא את דפי הקלף האבודים וכן את הסיפורים, הזכרונות והסודות השמורים של בני הקהילה החאלבית. זהו מסע חיפוש בלשי ברחבי העולם שיחשוף במהלכו סיפורים של אנשים, משפחות, קהילות קטנות שהיו פעם חלק מקהילה אחת גדולה ומפוארת, ותעלומה אחת של ספר עתיק ויקר מאין כמותו, שסודות ומסתורין עוטפים אותו עד היום.

יחסו האובססיבי של יצחק בן צבי אל הכתר (גם אם כוונתו הייתה להציל את הכתר מהסכנה שנשקפה לו בסוריה), היה כאל אוצר השייך למדינה שבדרך. העובדה שהחאלבים הסתדרו מאות שנים ללא עזרת הציונות, ושמרו על האוצר בקפדנות לא שינתה לבן צבי. הוא שלח את יצחק, צעיר חאלבי משכיל ומוכר בקהילה, כדי שיביא את הכתר בכל דרך אפשרית. בכך שגה פעמיים: גם בהבנת מערכת היחסים בתוך הקהילה בין זקני ורבני העדה לבין הצעירים המשכילים, וגם בהבנת הקודים של כבוד ויושרה, בהם מתגאים אנשי חאלב עד היום.

הסיפור משאיר הרבה סימני שאלה – מי היו אותם צעירים שרצו להבריח עבור שמוש את הכתר? מי היו זקני העדה שהתנגדו ומדוע? האם היו עדים נוספים למסע הזה של יצחק שמוש לחאלב באמצע מלחמת העולם השנייה? אלו חלק מהשאלות אותן אני רוצה לפתור בפרויקט הזה, בעזרת בני הקהילה החאלבית הפזורה בעולם, ושאר הגולשים שיגלו עניין וידע. (אבי דבאח)

לדף הפייסבוק של הפרויקט

לאתר הפרויקט

 

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.