איזונים ובלמים, אה?

מורי האזרחות מצויים כיום בבעיה קשה. הם צריכים להצדיק את תוכנית הלימודים הנוכחית באזרחות שבבסיסה עומדת ראייה פוזיטיביסטית, סדורה ומובנית של הצדקת מבנה השלטון. כל קשר בינה לבין המציאות על אחריות התלמיד
אריה קיזל

ספרי הלימוד באזרחות לבתי הספר התיכוניים מהללים את ההתאגדות של אזרחי ישראל במפלגות אשר להן מצעים המצטיינים באידיאולוגיה תחומה ויצוקה, כזאת המבטאת רצון לייצג את הציבור, לפעול מטעמו ולהנהיגו.

אולם מורי האזרחות בישראל מצויים כיום בבעיה קשה בגלל גל החקיקה הקשה שתקף את מערכת השלטון המבקשת לחסום את חופש הביטוי ואת חופש הביקורת. גל זה הביא אחריו תופעות שכבר ידענו בעבר ואשר חושפות חברה עם איים גזעניים כלפי האחר בתוכה ומחוצה לה. זו בעיה קשה אשר מעמידה את מורי האזרחות בפני מציאות בלתי נסבלת שבמסגרתה כל השמעת דעה התומכת בזכויות כמו חופש הביטוי וזכויות קבוצות ומיעוטים נחשבת כביטוי עז של שמאלניות שיש להכחידה.

אלא שמורי האזרחות מצויים כיום בבעיה קשה עוד יותר. הם צריכים להצדיק את תוכנית הלימודים הנוכחית של משרד החינוך שבבסיסה עומדת ראייה פוזיטיביסטית, סדורה ומובנית של הצדקת מבנה השלטון. תוכנית זו נשמעת כמעט דמיונית. לנוכח המאבק בין הפוליטיקה הישנה לפוליטיקה החדשה, היא כמעט שקרית בחלקה. תוכנית זו היא היום אנכרוניסטית במידה רבה בגלל פעילותם של הפוליטיקאים.

תוכנית לימודים זו אינה מסוגלת להסביר לתלמידים תופעות ריאליטי כמו הצהרות מלאות חשיבות ערב בחירות (המבטאות כביכול אידיאולוגיה יצוקה) ההופכות להבל פה חסר שחר וחסר תכלית אחרי הבחירות. היא אינה מסוגלת להסביר תופעות של עזיבת מפלגות רק בגלל הפסד במרוץ לראשות המפלגה. במיוחד אינה מצליחה להסביר תופעה אזרחית משוכללת שבמסגרתה מועמד לראשות מפלגה מפסיד בבחירות, עוזב את מפלגתו, מצטרף למפלגה אחרת רק בגלל (כך טען) שראשת המפלגה שבמסגרתה הפסיד לא הצהירה מיידית שלא תצטרף לקואליציה ובאותה נשימה הצטרפה מפלגתו ראשונה לממשלה. כל 600 עמודי ספר הלימוד באזרחות אינם מכילים בתוכם תסריט מניפולטיבי וחסר חוט שדרה שכזה.

באותה מידה תוכנית הלימודים לא רצתה ולא מצליחה להכיל רעיון אנטי-דמוקרטי שבמסגרתו כל המפלגות כמעט רצות לקואליציה ותוקפות את האופוזיציה כמהות דמוקרטית. ספר הלימודים באזרחות מלמד כי משטר דמוקרטי בנוי דווקא על קיומם של שני כוחות אלה והם בבחינת מאזנים ובולמים אחד את השני. ספר הלימוד מהלל את מקומה של אופוזיציה כחלופה לשלטון וכביטוי למיעוט שלא זכה בבחירות או שלא מעונין להצטרף לרוב שאינו מבטא את דעותיו. שום ספר לימוד אינו מגנה את האופוזיציה כמחסלת קריירות פוליטיות אלא להיפך.

צר לי על מורי האזרחות המתמודדים בימים אלה עם מציאות בלתי אפשרית שבמסגרתה הם מספרים לתלמידים סיפורי סיפורים על אוטופיה דמוקרטית שבמסגרתה מצעי המפלגות מייצגים אידיאולוגיה לאחר דיונים וחשיבה מעמיקה (ולא רק במשרדי יחצנים), סיפורי בדים על כך שהקואליציה היא המייצגת את הרוב, והאופוזיציה חשובה כי רק קיומה מבטיח את המשטר הדמוקרטי, עד כדי כך שקיומה של אופוזיציה הוא אחד ההבדלים העקרוניים בין דמוקרטיה לדיקטטורה. הסיפורים שמורי האזרחות מלמדים, בשמנו, אינם תואמים כבר מזמן את המציאות הנגועה במניפולטיביות צינית שבמסגרתה השטיק והספין הם האזרחות הממשית.

האם נבחרינו חושבים על דור העתיד כשהם מבצעים את אותם מעללים שאותם לא דמיינו ולכן לא השכלנו לכתוב בספרי הלימוד? האם נבחרינו מבינים שדור העתיד הלומדים בשיעורי האזרחות על דמוקרטיה ופוליטיקה אחרים מאלה שהם מעצבים יום יום מבינים בצורה הברורה ביותר כי אנו מספרים להם בלופים? האם נבחרי הציבור מודאגים ממצג השווא שאנו מציגים בפני תלמידנו?

ד"ר קיזל הוא חבר סגל הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד לחמיש

  זו הבעיה בלימודי אזרחות? שלא משקפים נכונה את המקום של האופוזיציה במשחק הכאילו-דמוקרטי? מה זה הסרט הפסיכוטי הזה? מה עם ללמד אזרחים לעתיד על המצב המשפטי מעבר לקו הירוק? על זה שלמאות אלפי הערבים במזרח ירושלים אין זכות הצבעה? עד זה שעוד רגע הם יתגייסו ויהיו שליחיו של הצבא הריבון במשטר לא דמוקרטי שמבחין בין תושבים על רקע הגזע שלהם? על הסללה ואי שוויון מובנה לכל מי שאינו חלק מההגמוניה היהודו-אשכנזית? על שנאה ובוז לכל מאפיין תרבותי שלא עומד במאפייני כור ההיתוך? לא, זה שהאופוזיציה "מחסלת קריירות פוליטיות" זו הבעיה העצומה של לימודי האזרחות. אחרת איך תלמידי ישראל ישנאו את עמיר פרץ כמוך?

 2. ליכודניק

  א. מטרת לימודי האזרחות היא בראש ובראשונה לתת את הבסיס המוסרי, האינטלקטואלי וההיסטורי למשטר בישראל, ולא לשבח כביכול את המערכת הקיימת, או אפילו לתאר אותה. ללמוד אילו ועדות יש בכנסת ומהי רשות מקומית אפשר לבד. תלמיד שיבין מהי דמוקרטיה אמיתית, יבחין ממילא בקלקולים השונים.

  ב. דוד לחמיש:
  * "מאות אלפי הערבים במזרח ירושלים" יוכלו להצביע אם יתאזרחו;
  * "המשטר הלא דמוקרטי והגזעני" הוא בעיני קרוב למירב שאפשר להשיג; בהשוואה למצב בו תושבי הרש"פ נתונים להשפעה ישראלית בלי השפעה על השלטון בישראל, מדינת חמאס אנטישמית ועצמאית תהיה אולי יותר "דמוקרטית" אך הרבה פחות אנושית.

  1. ירושלמי

   אתה עדיין תישאר כובש שלהם.

   1. נתן

    ערביי מזרח ירושלים אינם יכולים להתאזרח גם אם ירצו. המקסימום שאותו הם יכולים להשיג הוא מעמד של תושב קבע שכידוע אינו מאפשר הצבעה בכנסת.

    אז אולי בכל זאת לימודי אזרחות יוכלו לעזור( לפחות במקרה שלך)….

 3. דרור BDS

  חנן חבר: "המשבר הקיצוני שבו נתונה הציונות מביא לכך, שכדי שאפשר יהיה להמשיך ולדכא את העם הפלסטיני בלי שהדבר יעורר תגובות נגד בארץ ובעולם, צריך להשתיק את הקולות הביקורתיים, שאינם מקבלים את האלימות שבאמצעותה מתמודדת הציונות עם חוסר המוצא שבו היא נתונה.

  הפקולטות למדעי הרוח ולמדעי החברה באוניברסיטאות הן היעד הקל ביותר לסימון כאויב מבית […]
  אלה הם סממנים מובהקים של פשיזם: השלטת דעה אחידה ודיכוי כל ביקורת על המיתוס המכונן של המדינה. נגד פשיזם גלוי אין בידם של אינטלקטואלים לעשות הרבה, מה גם שהדברים גלויים ובוטים. אבל אינטלקטואלים צריכים להמשיך להשמיע את ביקורתם ברמה ככל שיוכלו, גם אם ברור שיכולת זאת תלך ותצטמצם. בדיוק לשם כך עומדת לנגד עינינו מסורת ארוכה של התנגדות אינטלקטואלים במאה ה-20, שלא איפשרו לכוחות האפלים לשבור את רוחם".
  מתוך: לנוכח הימים האפלים, הארץ.
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1218207

  שואל ד"ר אריה קיזל: "האם נבחרינו [נבחרי אזרחיה הציונים של המדינה הציונית] חושבים… מבינים… מודאגים…"? וטוען להגנתו, כמו חברי מרצ שתמכו במה שמכונה על ידם 'מבצע עופרת יצוקה': "מעללים [פורענות ציונית] שאותם לא דמיינו ולכן לא השכלנו…"
  עונה מאיר עמור: "שמרנות יהודית ישראלית זהו שם המשחק. זהו גם המשחק הפוליטי היחיד בישראל של היום. הכל (מותר) כנגד שינוי חברתי. הכל (רצוי) בעד שימור חברתי. שימור של הפריבלגיה האשכנזית.
  […] מה שעולה מהבחירות הוא שהימין היהודו-ישראלי, ובראשו נתניהו וליברמן, לא ירדו מהבמה בשקט. תגובת הנגד (הריאקציה) של הימין עדיין לפנינו. האתגר המשמעותי ביותר למה שקרוי בישראל דמוקרטיה עדיין לפנינו. מאיר עמור".
  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=457997140928142&set=a.112306805497179.13504.100001535814371&type=1

  כשנוטלים חלק פעיל בטשטוש ההיסטוריה של הפורענות הציונית בכלל ושל זו הציונית-אשכנזית בפרט ומכנים אותה משטר דמוקרטי, אלו התוצאות: ארגון המורים ו\או הסתדרות המורים מביעה תמיכה ציבורית במינויו של גדעון סער לשר החינוך במדינה הציונית. מורי האזרחות במה שמכונה ישראל אינם מצויים כיום בבעיה קשה בגלל גל החקיקה הקשה שתקף את מערכת השלטון, מורי האזרחות הם חלק מהבעיה. גם פרופסורים לחינוך שאינם מכירים בבעיה אותה הציגו חבר ועמור הינם חלק מהבעיה.
  את ועוד. מורי האזרחות צריכים להתנגד לתוכנית הלימודים הנוכחית של משרד החינוך שבבסיסה עומדת ראייה פוזיטיביסטית, סדורה ומובנית של הצדקת מבנה השלטון. הטענה כי "תוכנית זו היא היום אנכרוניסטית במידה רבה בגלל פעילותם של הפוליטיקאים" מתעלמת ומתכחשת לעובדה כי שכתוב ההיסטוריה לא התחילה בימיו של גדעון סער, אלא גדעון סער, תומכיו ומוריו הם תוצאה של החינוך שהצדיק מלכתחילה את מבנה המשטר הציוני.

  מורי האזרחות כמובן לא יתנגדו. הם חלק מהבעיה. כתוצאה מכך, גם תלמידיהם לא יסרבו להשתתף בפורענות הציונית העתידית עליה מתריע מאיר עמור. צדק פרופ' זאב צחור כשכתב שלשרי החינוך השפעה גדולה הרבה יותר על לימוד ההיסטוריה מאשר לכל ההיסטוריונים ואנשי החינוך היושבים באקדמיה (מאמר בYNET). למרות זאת, אנשי חינוך אשר ליבם ליבם דווקא עם מורי האזרחות, אנשי חינוך אשר מביעים תקווה כי "דור העתיד הלומדים בשיעורי האזרחות על דמוקרטיה ופוליטיקה אחרים מאלה שהם מעצבים יום יום מבינים בצורה הברורה ביותר כי אנו מספרים להם בלופים" (התקווה הכי מטופשת ששמעתי בחיים שלי – כך שי פירון, שר החינוך הנכנס, בראיון לארי שביט, הארץ, מיד כשיצא מישיבת הפתיחה של השדולה למען השבת המסתננים לארצם בראשות איילת שקד), אנשי חינוך המודים בפה מלא כי לא העלו בדמיונם הפרוע ביותר ולכן לא השכילו וגו', אנשי חינוך כאלה הם חלק מהבעיה.

  הפתרון היחיד, במידה ואינכם תומכים בחרם, הוא להחרים אתכם.

 4. גדעון

  דווקא ביום בו הפוזיטיביות הפונקציונליסטית חוגגת את נצחונה ורואה בהקמת ממשלת קואליציה במובן הכי קלאסי, ומולה אופוזיציה ("לוחמת" כפי שהצהיר הבוקר אריה דרעי) בת 48 חכי"ם. שיעור מצויין בדמוקרטיה פורמלית, לא?