ומי יחוש בכאב?

הוא נשמע מיניסטריאלי, הוא נשמע ממלכתי, אבל הוא סקטוריאלי. הערה חשובה על שר האוצר החדש
יוסי יונה

מי שפקפק ביכולתו של יאיר לפיד ללמוד את הכישורים הדרושים להיות שר האוצר בממשלתו של נתניהו, צריך לאכול את הכובע. האיש לומד מהר, ואפילו מהר מאוד. לא חלף שבוע והוא כבר החל לדקלם במיומנות ראויה לציון קלישאות מוכרות שניסחו בעבורו פקידי האוצר. הוא נשמע מיניסטריאלי, הוא נשמע ממלכתי, אבל הוא סקטוריאלי. לפיד טוב למאיון העליון, אבל, כמו קודמו, רע לרובם של אזרחי ישראל.

הנה כל התורה של לפיד על רגל אחת: "המשק גרוע יותר מכפי ששיערתי, יהיו קיצוצים קשים וכואבים". ולמה המצב גרוע? ובכן, לטענתו של לפיד, "לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה". מי לקח? מי נתן? זה נשמע כאילו הוא מדבר על הטייקונים, אלה שפוקדים בזה אחר זה את המספרה המציעה תספורות בחצי מחיר.

אבל לפיד הוא שר האוצר, אז הוא בטח לא מדבר עליהם אלא על המשק, על המדינה, על הממשלה. ואם הוא כן מדבר עליהם – שכן טעות גדולה בידיו. אחת הסיבות המרכזיות להיווצרותו של הגירעון התקציבי שאליו מתייחס לפיד היא ניהול בלתי-אחראי ומופקר בצד ההכנסות. העקשנות ארוכת השנים של נתניהו, בניגוד לדעתם של כלכלנים רבים, שיש לבטל את תוואי הורדת מס ההכנסה, שממנו נהנו בעיקר תאגידי הענק ועשירי הארץ, היא שתרמה תרומה מכרעת לגירעון הגדול שנפער בתקציב המדינה. לכך יש להוסיף עלייה בלתי-מבוקרת בתקציבי הביטחון, המספקת סיבה נוספת לצמיחת הגירעון. אכן, גם מימונם של השירותים החברתיים תובע תקציבי ענק אך היקפם של שירותים אלו לא עלה באופן דרסטי והוא עדיין נמוך במידה רבה מן המקובל במדינות המתוקנות.

הפתרון לסגירת הגירעון התקציבי נעוץ בעיקר בהגדלת הכנסות המדינה ממסים פרוגרסיביים, הכוללים העלאה דרסטית בשיעורי המס הפרוגרסיבי על חברות, תאגידים ושועי הארץ, ביטול פטורים לתאגידי הענק, העלאת מס על ההון, הטלת מס ירושה. מאידך יש להימנע מקיצוץ בתקציבי השירותים החברתיים ומהטלת מסים רגרסיביים כמו מע"מ, חשמל, מים ועוד. כמו כן, יש לשקול את העלאת יעד הגירעון ולהעמידו על בין 3 ל-4 אחוז. כלומר להגדיל מעט את החוב הלאומי וזאת כדי לתת פתרונות מידיים בתחומים של דיור, בריאות, חינוך ועוד.

אבל לפיד, בנט ונתניהו קורצו מאותו חומר; הם התגבשו באותו בית היוצר; הם השתלמו באותה ישיבה רעיונית – הם חזרו והבהירו שהם מתנגדים להעלאת מס החברות והם לא יעלו את שיעורי המס על שועי הארץ. הם מעדיפים "קיצוצים קשים וכואבים". אבל מי יחוש בכאב? נראה שמי שהולך לשלם את המחיר עבור מדיניות המס המופקרת שהתקיימה פה שנים ארוכות הוא מעמד הביניים, שראה בלפיד את המושיע והגואל שלו, וגם השכבות החלשות, חרדים, משפחות חד-הוריות, ערבים, ועוד. בקיצור, לא רק אלה שמועלם לא היו בראש מעייניו, גם מעמד הביניים שנהה אחריו.

לפיד מבקש להרגיע את החשש של בוחריו. "מי שירגיש בשנה הקרובה שהמצב שלו הורע", כתב, "צריך לדעת שזה יהיה זמני, ככל שהפעולות שלנו יהיו נחרצות עכשיו, נוכל בשנה הבאה לעשות יותר". נשמע מוכר? נכון, לא טעיתם. זו מנטרה מוכרת שבה משתמשים חסידיה של הכלכלה הניאו-ליברלית. הם אומרים שאמנם שתוצאותיה החיוביות של המדיניות הכלכלית שבה הם דוגלים מסייעת בינתיים למאיון העליון אבל בסופו של דבר יחלחלו אל כלל האוכלוסייה, בסופו של דבר, אם לא בשנה הבאה, אז בעוד שנתיים, ואם לא בעשור הבא אז בעוד עשוריים.

פורסם בנוסח דומה בעמוד הפייסבוק של יוסי יונה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי

  רבים שמעו על רצח לינקולין בתקופת מלחמת האזרחים בארה"ב,רבים שמעו על רצח קנדי, מעטים שמעו על ויליאם מקנלי נשיא ארה"ב אשר נרצח ב1901 בגלל שמכר את השלטון להון.
  הון ושלטון זה לא דבר חדש,אבל אלו הזחוחים היושבים בקצה הפירמידה חייבים לזכור כי בתוך הפירמידה נמצא פרעה!

  1. יעקב

   בזכות הדמוי עם פרעה – אזכור אותך תמיד 🙂

 2. שמואל

  פעם אחת מהמשך מדיניות ניאו-ליברלית מבית מדרשו של נתניהו. ואת זה הסביר יפה המאמר. פעם שניה, מהסחת הדעת הקולוסאלית מהסיכון של מפעל ההתנחלויות לבטחונה ויציבותה של מדינת ישראל. הסחת דעת שמייצגת הברית לפיד-בנט ( במסווה של מלת הקוד "שוויון בנטל"). אובמה הסביר היטב בנאום בנייני האומה – האם לפיד הבין?

 3. דפנה

  ביבי מפחד מאשתו (החזקה במדינה!!!!!) מליברמן ומהטייקונים. האם לפיד ובנט בתחילת דרכם מאויימים ומבוהלים מכוון אנשי ההון? אם זה כך, ואני מקווה שלא, זו הרי טרגדיה נוראית.

 4. יני

  נו…
  אז עוד שר אוצר משחיל לנו לוקשים. אך כשזה "בשר טרי" כמו לפיד, שסחף את המדינה בסערה ועקף את כול המפלגות בסיבוב בבחירות האחרונות, שהוא יעשה זאת ?
  נראה שזה תחילת סופו של היפיוף (כך מכנה אותו אשתי), אם יתעלם מבוחריו ויעלה מיסים לשכבת הביניים, שסופגת בשקט כל השנים את כל תחלואי הכלכלנים ורוב המיסים מוטלים עליה, אז הוא לא יקבל רבע מהקולות שבחרו בו ממש לא מזמן.
  חבל… או לא… (את האמת…לא נמאס לכולם מאנשי טלוויזיה שהופכים לפוליטיקאים)

 5. "ניאו ליברל"

  לפעמים זה נראה שאנשים כמוך עברו שטיפת מוח של שנים ולכן הם מחלקים את העולם לשחור ולבן. לסוציאליסטים נאורים מול ניאו ליברלים תאבי בצע. הגיע הזמן להתעורר- הסוציאליזם עבר מהעולם וכבר לא יחזור כי הוא מרקיב את השלטון ואת החברה. כפי שהוא עשה לאירגוני העובדים שפועלים עם "מפלגת הפועלים" והפכו לגרועים לא פחות מהטייקונים, כשהשחיתות הפכה אותם לארגוני קרטל.

  לפני שמכריזים הכרזות על כוונות ואמירות של אדם שאתם לא מכירים תנסו לנשום קצת ולתת קצת הזדמנות גם לדעות שונות משלכם ואולי אם תפתחו את הראש אפילו תגלו שהן לא רעות בכלל.

  אבל הכי חשוב, אם כבר החלטת לשפוט אדם אז תעשה את זה לפי מעשים ולא לפי תגיות שהצמידו לו.
  חג שמח

 6. יחיאל

  אחת הטענות נגד הממשלה הקודמת העושר והשגים אינם יורדים למטה הסיבה הפטורים למסים לעשרים עשירים כך שנוצר מצב שאין למדינה מספיק כספים לשפור מצבו של האזרח

 7. דןש

  אלו בזבוזי העבר שהביאו את הגרעון. הרי עובדות אלו הביאו להקדמת הבחירות – על מנת שה"גזירות" טוטלנה לאחריהן ולא לפניהם במחשבה שהבוחרים הם "עוילם גוילם". הבוחרים היו אמורים לצפות המה שיקרה ולמרות זאת בחרו כפי שבחרו. הם נתנו עדיפות לשיטה הקיימת (אם כאן לפיד ימשיך באותה המדיניות) על המדיניות הסוציאל דמוקרטית.
  אי אפשר לעשות תיקון עמוק באבחת יד אחת. למרות הצורך אי אפשר לקצץ את שומני הוצאות הבטחון מהיום להיום – מה שגם הקיצוץ קשור בהוצאה חד פעמית בלתי מבוטלת. ישנם אנשים, קיימות הזמנות וכו'. גם נושא שנוי מדיניות המס, שאינני מסכים לכל הסעיפים המוצעים כאן, לוקחת זמן של התארגנות וחקיקה. במיידי, אין ברירה אלא לפגוע ולקחת היכן שניתן לקחת. זה יאפשר התארגנות נאותה לתכנון חלוקת נטל צודקת יותר – מה שלא היה קיים בממשלות הקודמות והביאו לגרעון העמוק.
  מענין, שתוקפים את תוכניתו של לפיד, מבלי לדעת מה היא. אני מציע להעזר בסבלנות ולשפוט אותה לאחר שתצא לאור ותעבור את כל שלבי החקיקה הנדרשים. אנחנו בעלי נסיון ויודעים היטב שחלק מההדלפון לציבור מטרותיו ליצירת עשן סמיך וכאשר הוא נמוג מורגשת הקלה או אפילו ניצחון.