תנו לנו את כספכם

אני ואתה נשנה את העולם. בונו וגלדוף מנסים לשנות את העולם ומשתנים תוך כדי
יוסי לוס

זהו סרט נוסף בסדרת הסרטים "למה עוני" בערוץ 4 של הבי.בי.סי. הסרט מתמקד במעורבות של בונו ובוב גלדוף, שהחלה לפני שלושים שנה בניסיון יומרני לפתור את בעיות הרעב בעולם באופן יסודי וסופי ושום דבר פחות מזה. הם החלו את דרכם בתמימות גדולה, והסרט לא חוסך מהם שלל של ביקורות על אופן פעולתם ועל ההשלכות השליליות של מעשיהם וגישתם. אולם בו בזמן הוא מראה כיצד הבנתם הפוליטית הולכת ומעמיקה עם השנים. הם השתמשו במעמדם הסלבריטאי כמטבע עובר לסוחר ועשו מניפולציות משעשעות ויצירתיות לפוליטיקאים שמרנים וליברלים והצליחו לשנות את עמדותיהם ודעותיהם באופן מעורר התפעלות. מנגד, הם עצמם שימשו לעתים ככלי טיהור בידי פוליטיקאים בעלי סדר יום מלחמתי, שמרני ואלים.

כך למשל במקרה של ג'ורג' בוש, שהודיע באופן בלתי צפוי על הקצבת מיליארדי דולרים לתרופות נגד איידס באפריקה, ומיד לאחר מכן באותו נאום ממש גם על הפלישה לעיראק. הסרט מתמקד בבונו ובגלדוף אך אינו תמים כלל ועיקר. לכל אורכו, קולות רבים ומגוונים מאפריקה ומחוצה לה מבטאים ביקורות מגוונות על שני הסלבס ודומה שהם עצמם מקבלים במידה רבה ובמבט לאחור את הביקורת או לכל הפחות את מרביתה. הסרט מספר סיפור היסטורי מרתק, מביא שלל של נקודות מבט בקיצור, בבהירות ובאנושיות וגם מעורר שאלות כלליות מעניינות, לגבי המשמעות של עזרה מבחוץ, לגבי הדימוי של אפריקה בתרבות המערבית, לגבי האפשרות לשנות את עמדותיו של הימין השמרני האמריקאי, לגבי הקשר בין קונצרט רוק לבין ימין לבין דת, ובין מוזיקה לשינוי פוליטי, לגבי כוחם של סלבריטאים בתרבות העכשווית, ועוד.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  בונו בהרצאה אחרונה שלו מול TED מציג את הנתונים החיוביים לגבי עוני; בקצב הנוכחי עוני עמוק (פחות מ1.5 דולר ליום) יעלם מהעולם עד 2030. כבר עד היום הוא ירד באופן דרמטי, כך גם התמותה ממחלות כגון AIDS או מלריה. גם מספר ההרוגים מסכסוכים אלימים בעולם ירד באופן דרמטי יחסית לגודל האוכלוסייה.

  אם יוצאים לרגע מהחדשות היומיומיות ומשתמשים בפרספקטיבה היסטורית, אי הצדק בעולם מצטצם עם השנים. בשנים האחרונות אף רוב מדינות אפריקה עוברות תהליכי דמוקרטיזציה ומתחילות לפתח תשתיות עבור האזרחים. נכון, במידה רבה אי הצדק משנה פנים, אך לפנים פחות מכוערות מבעבר.
  http://www.youtube.com/watch?v=BdDkF0Lw-ag

 2. יוסי לוס

  חמוד מאד ומוזיקאי מדהים, אבל לא הייתי סומך יותר מדי על העובדות שהוא מביא, אפילו שהאכסניה נחשבת למכובדת. לא שאני חושב שהוא משקר. אין לי ספק שכל מה שהוא אומר הוא אמת. הבעיה היא שיש לי תחושה עמוקה שהנתונים שהוא הביא נבחרו בפינצטה כדי לספר סיפור אופטימי מתוך אמונה שסיפור כזה יעודד את הצופים לפעולה. דוגמא אחת שאליה אני יכול להתייחס על בסיס קובץ מאמרים שהתפרסם ב-2007 ובו מאמרים של חוקרים ממגוון של דיסציפלינות (רק לא סוציולוגים ואנתרופולוגים)
  Global Inequality: Patterns and Explanations. Cambridge and Malden: Polity Press
  לפי עורכי הקובץ, David Held and Ayse Kaya, ולפי אחד הכותבים שהוא כלכלן מהבנק העולמי שאף הוא היה עסוק בהצגה אופטימית של המציאות, מספר העניים שחיים בעוני קיצוני בעולם (פחות מ-1$ ליום) ירד, אולם במקביל מספר העניים שחיים בעוני לא קיצוני (פחות מ-2$ ליום) בשני העשורים של המאה העשרים עלה. אין ספק שזו מגמה חיובית אבל בונו הסתפק בהצגת הנתון החיובי בלבד. המטרה של בונו בהטפה מבוססת הנתונים שלו היה לחזק את האמונה של הצופים בו באפשרות לשנות את המציאות וטוב שכך. אבל יש גם אפשרות שמי שצופה בו יחשוב שהוא לא צריך לעשות דבר כי הנה ממילא הדברים מסתדרים.
  יתירה מזאת, יש כמה מגמות בעולם. לא אחת. יש כאלה שמגבירות עוני ואי שוויון ואחרות מקטינות אותו. הוא לא הבחין ביניהן אלא צייר תמונה אחת גדולה שמטשטשת מורכבות.
  בקיצור, הוא חמוד לאללה אבל בנתונים הוא חזק פחות.