איפה הכסף? באיי קיימן

מפרסום חדש של הלמ"ס עולה, כי שלוש מתוך 11 ארצות המוצא העיקריות של השקעות ישירות של תושבי חוץ בישראל הן מקלטי מס ידועים. הגיע הזמן לבדוק את חשבונותיהם הסודיים של ישראלים במקלטי מס אלה. אין קץ למניפולציות
שלמה סבירסקי

לאחרונה מתרחב בישראל ובעולם הדיון הציבורי בסוגיית מקלטי המס הבינלאומיים. הרקע לכך הוא, בין השאר, החיפוש הקדחתני של ממשלות רבות אחר הכנסות, שיאפשרו להן להחזיר חובות ולצמצם את הגירעונות התקציביים. בשבוע האחרון התמקדה תשומת הלב בקפריסין שכנתנו, המשמשת, כך מתברר, מקלט מס לבעלי הון רבים ובראשם אוליגרכים רוסים המבריחים את רווחיהם החוצה, אם כדי לחמוק מתשלום מס לשלטונות רוסיה, אם כביטחון ליום סגריר, ואם כדי ליהנות מן הריבית הגבוהה שהבנקים הקפריסאים מציעים להם.

אלא שזהו רק חלק מן הסיפור. מתברר שחלק גדול מן הכספים הללו שב לרוסיה תחת הכותרת "השקעות זרות". קפריסין היא מדינת המקור של חלק ניכר מן ההשקעות ה"זרות" ברוסיה. יותר, למשל, מגרמניה, שכלכלתה גדולה מאות מונים מזו של קפריסין.

במלים אחרות, בעלי ההון הרוסים אינם אלא פטריוטים טובים המעוניינים להשקיע את רווחיהם מחדש בארצם הם, ובכך לתרום לפיתוחה ולרווחת תושביה. כל בקשתם היא, להימנע מתשלום מס למדינה. הם פשוט מעדיפים לשלשל את כספי המס לכיסם, וכך גם את הריבית המובטחת להם בבנקים הקפריסאיים.

ואיפה ישראל בסיפור הזה? ראשית, גם ישראלים נמנים עם אלה המחזיקים כספים בקפריסין – למשל, לפי הפרסומים פועלות בקפריסין חברות מט"ח ישראליות. שנית, מה שעושים תאגידים ובעלי הון רוסים עושים גם תאגידים ובעלי הון ישראליים. אפשר לעמוד על כך מבדיקה של ארצות המקור של ההשקעות הזרות בישראל. לאחרונה התאפשר הדבר, עם פרסום ראשון מסוגו של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה – השקעות ישירות של ישראל בחו"ל ושל חו"ל בישראל, לפי ענפי כלכלה ולפי מדינות, 2011-2009. ממסמך זה עולה כי שלוש מתוך אחת-עשרה ארצות המוצא העיקריות של השקעות ישירות של תושבי חוץ בישראל הן מקלטי מס ידועים: איי קיימן שהם, כך מתברר, המקור השני בגודלו של השקעות חוץ בישראל, לאחר ארצות הברית; סינגפור, שהיא המקור החמישי בגודלו; ופנמה, שהיא המקור האחד-עשר בגודלו. ביחד, שלושה מקורות אלה הזרימו לישראל כ-11 מיליארד דולר השקעות ישירות ב-2011; ארצות הברית, המקור הגדול ביותר, הזרימה לישראל כ-15 מיליארד דולר.

האם ייתכן שבחשבונות עלומים באיי קיימן מונחים כספים שעשויים היו לתרום לצמצום הגירעון התקציבי של ישראל?

הגרדיאן הבריטי דיווח בשבוע שעבר (4.4.2013) על הדלפתם של מיליוני תכתובות אלקטרוניות הנוגעות לחשבונות חסויים המוחזקים על ידי זרים באיי הבתולה הבריטיים, איים המשמשים גם הם כמקלט מס. אולי יהיה זה צעד ראשון לקראת חשיפתם של הכספים הרבים – לפי הערכה של הגרדיאן הבריטי, 20 טריליון דולר – שבעלי הון ותאגידים מכל העולם מחזיקים במקלטי מס. אולי גם שר האוצר שלנו ימצא בתכתובות אלה פרטים על כספים שעד כה חמקו מעיני שלטונות המס שלנו. אולי זהו חלק מן התשובה לשאלתו הידועה: איפה הכסף?

ד"ר שלמה סבירסקי הוא המנהל האקדמי של מרכז אדוה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורי

  כדאי להוסיף את זה את הבניין הנחמד ב:
  North Orange Street 1209 , WILMINGTON, DELAWARE

 2. ליכודניק

  סליחה על הבורות בפיננסים:
  א. אם הכסף שמגיע מסינגפור ומאיי קיימן הוא ישראלי במקורו, לא היתה צריכה להיות תנועה מקבילה של "השקעות ישראליות באיי קיימן וסינגפור"? אולי אלו מעלימי מס לא ישראלים?
  ב. מה שמשך את עיני הוא ההשקעה הישראלית הגדולה בהולנד (לוח 9). מה זה, לעזאזל?

 3. איציק

  כי אם זה תלוי בממסד האשכנזי על שלל כלבלבוני המחמד המזרחים שלו, לא ימצא שום דבר..

  כמו שאני מכיר את השרצים האלה, במקרה של מחאה ציבורית לעניין, הם בטח ימנו ועדת השתקה לחקור את העניין בראשות גליה מאור, אולי הרגולטורית המושחתת בתולדות המדינה.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000831843

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  במשך שנים רבות תרומות גדולות למוסדות ישראליים באו ממקורות כספיים מפוקפקים. רק לחף ניכר של ארה"ב שסבלה וסובלת ממכת מקלטי המס צמצמה את המקור הכספי הזה.