סמי מיכאל על האחריות לגזענות

בכנס החינוך, מרץ 2013
בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
  תגובות

   

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. אילנה שזור

   מתי האדם הדגול הזה, הסופר והמהפכן יקבל כבר את פרס ישראל???
   או שצריך שנצטרך לארגן פרס אלטרנטיבי ?

  2. רונית חכם

   הלואי וילמדו את הנאום הכה חשוב הזה בבתי הספר ובמוסדות להכשרת מורות ומורים.
   ולהקפיד יותר על התרגום בכמה מקומות (בודדים אך משמעותיים)

  3. פריץ היקה הצפונבוני

   תודה לאילנה ורונית. אין לימה להוסיף.

  4. סיגל

   האם יש גירסת טקסט לנאום הזה?

  5. יוסי ברנע

   ההרצאה על הגזענות שהיתה טובה כשלעצמה, חסרה ביקורת נוספת כדי למסגר את הגזענות ( במובן הרחב של המילה כי למשל הערבים הם שמים כיהודים) בהקשר הפוליטי הנכון. ראשית ההלכה היהודית, לפי תפיסת האורתודוכסיה, אינה עולה בקנה אחד עם הדמוקרטיה הליברלית בנושאים כמו: זכויות נשים וילדים, ואי הנהגת נישואין אזרחיים בישראל היא פגיעה בחופש מדת.
   התפיסה הציונית נסבת על יהודים בלבד ולכן ישראל היא קהילה יהודית המתחפשת למדינה שמעצם מהותה היא טריטוריאלית ושל כל אזרחיה. לכן קודם צריך להוריד את המסכה ואז להילחם האפליות.