כמה אקורדים בשיר שלך?

סיעת עיר לכולנו דורשת משר החינוך התערבות בנוגע לרב בני פרל, מנהל מוסד חינוכי שהתבטאויותיו מעידות על יחס מזלזל ומתנשא על תלמידיו
עיר לכולנו

לכבוד

שר החינוך, מר שי פירון

הנדון: התבטאויות גזעניות של ראש ישיבת בר אילן בתל אביב

שלום רב,

בתאריך ה-9/4, הוא יום העצמאות, בעקבות טקס הדלקת המשואות, פרסם הרב בני פרל, שהוא גם ראש ישיבת בר אילן בתל אביב, סטטוס בפייסבוק בו שיבח את תמר רוס, אחת ממדליקות המשואה, אולם סיים באמירה "הלוואי שההשראה שלה תיתן אופק רחב יותר לשיח התרבותי הישראלי שמתאפיין בשירי ערסים בני שני אקורדים בטקס הכי רשמי, מיד לאחר הדלקת המשואות". יש לציין כי מיד לאחר הדלקת המשואות הושמע שירו של המשורר והמלחין אביהו מדינה, "תן לזמן ללכת".

"ערס" הוא מושג תרבותי-חברתי בעל מטען עדתי מובהק, שמשמש לתיוג שלילי של סממנים "מזרחיים". מקורו בשפה הערבית ומשמעותו בעברית היא סרסור, רועה זונות. שימוש במילה הזו, ובצירוף המילים "תרבות של ערסים", נועד לחבר בין צבע עור, מוסיקה מזרחית, סגנון לבוש, שפה ועוד, לבין "תת תרבות", עבריינות ואלימות. בדיוק את החיבור הזה עשה הרב: "התרבות שאני מכנה אותה "תרבות ערסים" היא תרבות של וולגריות ושטחיות והיא מאיימת על החברה הישראלית, הן באלימות שלה, הן בטיפשות שלה והן בעצלות וחוסר המעש".

הרב המחנך, מנהל הישיבה בני פרל, מלכלך בפייסבוק על מוזיקה מזרחית. אבל אום כולתום זה סבבה
הרב המחנך, מנהל הישיבה בני פרל, מלכלך בפייסבוק על מוזיקה מזרחית. אבל אום כולתום זה סבבה

בחברה הישראלית יש מגוון של דעות קדומות, והמרחב הישראלי מוצף באמירות גזעניות כלפי נשים, ערבים, מזרחים, רוסים ועוד. אולם יש הבדל בין אמירות הנאמרות על ידי א/נשים מן השורה לבין אמירות הנאמרות על ידי איש חינוך, ובוודאי ראש ישיבה אליו נשואות עיני תלמידיו.

דבריו חמורים עוד יותר מאחר שרבים מאלו המאיישים את שורותיו של בית הספר הם תלמידים ממוצא מזרחי המגיעים מדרומה של העיר. מוסיף חטא על פשע, הצהיר הרב במרחב הציבורי הוירטואלי כי הוא שוטח את עמדותיו הגזעניות ודעותיו הקדומות על התרבות המזרחית בפני תלמידיו.

אנו דורשים את השעייתו המיידית של הרב פרל עד אשר יתקיים בירור בעיניינו ובמשנתו שהיא כולה הפוכה למופת החינוכי ורב התרבותי שמשרד החינוך חרט על דגלו. עוד אנו דורשות כי הרב פרל ינסח התנצלות פומבית על אמירותיו הגזעניות כלפי מזרחים בכלל ותלמידיו ומשפחותיהם בפרט. ממשרד החינוך, שאתה עומד כעת בראשו, אנו מצפים ללא פחות מהבהרה חד משמעית לפיה לא ניתן לעבור לסדר היום על התבטאות גזענית וחשוכה של איש חינוך. אנו רואים בהבהרה כזו מצידך הצהרת כוונות משמעותית וחשובה בתחילת דרכך כשר החינוך.

בברכה,

פורום החינוך של סיעת עיר לכולנו במועצת העיר ת"א-יפו

העתקים:

ראש עיריית ת"א-יפו, מר רון חולדאי

מנכ"לית משרד החינוך גב' דלית שטאובר

ראש מנהל החינוך, גב' דפנה לב

————————–
והיום ב-15:00: הפגנה מוזיקלית מול בני פרל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאיר בביוף

  שהיצור הנאלח הזה לא מדבר בשמו של שר החינוך?

 2. שרלי

  מר פירומן
  זוהר ארגוב כן מייצג את עדות המזרח (תתעדכן , הם נקראים כבר מזמן מזרחים), אביהו מדינה כן מיצג את המזרחים ושום מנייק אשכנזי שמייצג רק את עצמו לא יגיד לנו מי מייצג אותנו.

  תחזור לגטו ותפסיק לבלבל לנו את המוח

 3. עמית

  הפוסט שמצורף בתמונה משיב בצורה מעולה על כל הטענות ב״מכתב״ הזה.

 4. דרור BDS

  מי הם אלו המסרבים להזדהות בשמם והמכנים עצמם "פורום החינוך של סיעת עיר לכולנו במועצת העיר ת"א-יפו"?

  שרון שחף, לפני שנה בדיוק: "רציתי לסיים את הסטטוס במלים "ערס פואטי", אבל נמנעתי. חששתי מהמוחבארת המזרחי הגודש את הרשת באחרונה. אמרתי לעצמי: בשביל מה את צריכה את כל אלה על הזנב שלך, שיגידו ש…
  […] הפעילים רוצים להיאבק ביחד. מי שאינו רוצה בכך, מי שמפחד מכך, הם הפירומנים המזרחיסטים, אלה שינפנפו בדגל האפליה העדתית גם אם זאת אינה קיימת…
  […] במעגלי הפעילים יש כמה וכמה אנשים הטוענים לכתר מייצגי "המזרחים", אבל בפועל מסכלים… מפרידים, מסיתים ומשסים…הם מהווים הגמוניה המדברת בשם ההתנגדות להגמוניה; כל זהותם העצמית היא תוצאה של המעמד שרכשו…
  […] על מה אתנצל – על כך שנולדתי אשכנזייה? על מה ארכין ראש – על חטאי מפא"י?
  מתוך: "אילו נולדתי מזרחית", שרון שחף – מרכזת מאבקים סביבתיים וחברתיים [איפה? מטעם איזה ארגון\תנועה\מפלגה?], הארץ.
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1678934

  עכשיו באים כל מיני אנשים שאינם מזדהים, מתחברים למוחבראת המזרחי הגודש את הרשת, מתחברים לכל מיני ציונים אנשי מרצ הטורחים להציל מועדוני לילה במסע יחצ"נות מתוקשר היטב כהכנה לבחירות המוניציפליות, מתנים את זכות הצבעת פעיליהם בפעולות למען הצלת חופי ים ובריכות גורדון, ויחליטו בקרוב, בינם לבין עצמם, מי יהיה המועמד לראשות העיר – דב חנין או ניצן הורביץ – מטעם מה שהם מכנים שמאל.

  "חושף" ארי שביט: "המחאה החברתית היתה הפרויקט האסטרטגי הסודי של חד"ש. את מה שהוכחש בעבר אין מכחישים עוד: החברות והחברים של חנין הם אלה שעמדו מאחורי הכמעט-מהפיכה שטילטלה את ישראל לפני שנה וחצי. הם היו החושבים והם היו המארגנים והם היו המבוגרים האחראים שעמדו מאחורי דפני ליף וסתיו שפיר והרבבות שאותם הן לכאורה הובילו… רק כעת, כשאנחנו יושבים בבניין המפלגה הישן ורב הקסם שברחוב אחד העם בתל אביב, סיפור רודף סיפור. דב (חנין) ושרון (שחף) ואלון (לי-גרין) מספרים לי כיצד הם עשו את אשר עשו כדי שהעם שהממשלה נגדו, יקום נגד ממשלתו".
  http://www.haaretz.co.il/news/elections/eretz/1.1909619

  איפה הייתם, אדונים וגברות נכבדים ונכבדות, אנשי ונשות פורום החינוך של סיעת עיר לכולנו עלומי שם, כששרון שחף פירסמה את מה שמכונה מאמר? מה לכם כי תלינו על אחד, בני פרל, כאשר בקירבכם עדיין יושבים אנשים ונשים עם דעות כה דומות לשלו?

 5. סמולן

  הנה איך: מדגימים שהוא בן לשבט הפרוגרסיבי. אמנם בן קצת אידיוט, אבל צאצא.

  1. הרב פרל תומך בהנכחת הנכבה (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3540763,00.html)

  2. הרב פרל טוען נגד כפייה מדינתית בכל תחום שהוא (במשתמע, גם בקשר לערכיות מוסיקלית) (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3525980,00.html)

  3. הרב פרל מסביר מדוע אי-קליטת מבקשי מקלט מאפריקה, שכולם לשיטתו "פליטי חרב" (הוא מחמיר עם המציאות אפילו יותר מאשר ארגוני הסיוע) היא תולדה ישירה של מגלומניה ציונית (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3596750,00.html).

  לכן, כמדומני שמה שפרל מבצע ביחס למוסיקה המזרחית הוא השלכה של תפיסה היסטורית מדומיינת שהוא מייצג בעוז. היה היתה יהדות עשירה תרבותית מאין כמוה. הברברים הציונים רמסו ודרסו אותה. השירים בלי האקורדים, כלומר ההם עם שני האקורדים, הם השירים העבריים – אלו שהחליפו את הפיוטים מבתי הכנסת, את כינורו של הכלייזמר, את כל התרבות העשירה והמרתקת של יהדות מזרח אירופה, ובמקומה בא הזבל האקטיביסטי המגלומני והרצחני. אחינו הערבים נפגעו ממנו, והצדק עמם אם כי, אבוי, לא בדיוק נעזור להם כי לא אנחנו פגענו. לתבנית הזו נוצקים המזרחים – ויש לשער שאכן הרב לומד עליהם בעיקר מתצפית בתלמידים המופקדים בידיו. עד כאן מה שלהשערתי יכול למתן את הזעם הקדוש נגדו. הרב פרל אינו אלא אנטי ציוני שטעה, ומן הסתם רק טעות של קנאות יתר.

  ולמה הוא אידיוט וצריך לפטר אותו מיד ? לא בגלל הנארטיב הזה, שמקובל מאד על הרבה אנשים שמלמדים. צריך לפטר אותו כי האידיוט הזה מסמיך את הטקסט שכתב לספרה של תמר רוס. כותרתו מבוססת על טקסט של הרב קוק:"ובכלל זהו כלל גדול במלחמת הדעות, שכל דעה הבאה לסתור איזה דבר מן התורה, צריכים אנו בתחילה לא לסתור אותה, כי אם לבנות את ארמון התורה ממעל לה" (איגרות הראי"ה א' קסד). נראה לי שלא צריך להוסיף יותר מדי: או שהרב לא מבין את רוס וקוק, או שהרב מסלף ביודעין את רוס וקוק. בשני המקרים, יש לסיים את העסקתו בתפקידיו הנוכחיים, שבהם מונחת ידיעת-מה בתחומים הללו.

 6. שאול סלע

  לאחר שהציונים האשכנזים לא הצליחו בטרור להשליט את הזמר העברי המצחין והמבאיש הם מנסים לעשות זאת במתק שפתיים. לא מגיעים לchalghi baghdad לפני שעוברים בתחנה של אייל גולן. מקומם של אביב גפן וקרן פלס הוא בפח האשפה לא במיינסטרים. מיותר להגיד את זה כי זה רק משרת אותם.

  לגבי הפער בין מקאמים עיראקים לבין הזמר העברי

  המקאם העיראקי הוגדר ע"י אונסקו כ"מורשת לא גשמית של האנושות"

  http://www.unesco.org/culture/ich/RL/00076

  חומרי התרבות שלי שבעשייתם השתתפו הרבה יהודים הם ערבים ולא הזמר העברי שנעשה לשם דיכוי מזרחים

  1. אלון

   אתה אכול שנאה.

 7. עזיז המתיז

  כן, מאוד קל לקום ולהתלהם על מה שאמר הרב.
  אך כאדם מזרחי ששומע מוסיקה מזרחית – אני חייב להגיד שיש הרבה מהאמת בדבריו.
  הפזמונים של אייל גולן הם לא סוגה עילית
  זוהר ארגוב היה נרקומן ואנס.
  יש מוסיקה מזרחית שמסתמכת על מילים מהמקורות, על סילסוים ברבעי טונים שמרחיבים דעתו של השומע. לעומת זאת – ישנם שירים בסגנון נלעג (במכוון?) שמילותיהן מהרחוב ומקצבן לקוח ממצעדי הפופ בליווי דרבוקה.

 8. עזיז הלא שפוי

  האיש פשיסט קולוניאליסט שאינו מבין אץ העומק האמיתי במוזיקה שמתאר את נבכי הנפש הכי עדינים ולא רק את האגו הנרקיסיסטי שלו

 9. שאול סלע

  הקשבתי לתן לזמן ללכת ולא הבנתי מה רוצה הרב פרל. לכתוב על מוסיקה טובה שנעשית טוב קשה מאוד ולכך מסוגלים רק יחידי סגולה שנועם בן זאב בניהם. לכתוב על מוסיקה שהפכה לצרמוניה בגלל שעושים אורטוריה עם מקהלת ילדים,יכול כל אחד.

  כשמדובר במוסיקה אני מקשיב ומעלה גם את בטהובן ובאך שלא נמצאים בתחרות עם המקאם העירקי אלא לצידו. כאשר אני מעלה את המקאמים העיראקים אני לא עושה את זה רק כחובב מוסיקה , אני עושה זאת קודם כל כ"יהודי-ערבי" עיראקי. מוסיקה שעשו אותה יהודים(לא רק אבל הרבה) ,מוסיקה שנעשתה בסביבה ערבית וריגשה קודם כל את ההורים שלי,אחר כך אותי ולשמחתינו יש לה תפוצה ענקית ביוטיוב.

 10. עזיז הטיפש

  למוזיקה מזרחית מקמאית אין בכלל אקורדים

 11. יוסף

  אני נוטה להסכים עם הרב על מספר נקודות, כמו למשל שהמוזיקה המיינסטרימית הקרויה מזרחית היא פעמים רבות שטחית ולא משקפת תרבות יהודית-ערבית אמיתית, אלא חוש עסקי מפותח עם השפעות מוזיקליות שמקורן דווקא בחברה המודרנית המערבית הקפיטליסטית. עם זאת, היה ראוי שהיה מפנה בדיוק את אותם חיצי ביקורת לשלמה ארצי, עברי לידר, ועוד שורה ארוכה של "אמני" פח שמעטרים את שקית האשפה המוזיקלית שהיא המיינסטרים בארץ. היומרה של מוזיקת המיינסטרים האשכנזית לעליונות אסתטית ו/או אינטלקטואלית היא מגוכחת, ההיפך הוא הנכון. אפשר להגיד מה שרוצים על חייהם האישיים של אייל גולן או זוהר ארגוב, אבל על היכולות הווקאליות שלהם אמני פח אשכנזים כמו אביב גפן או עברי לידר יכולים רק לחלום. גם הכתיבה ראויה. מי אמר שאסור לכתוב שיר על יום שישי בים, למשל? מה הופך את זה לרדוד יותר מאשר כל נושא אחר? בקיצור, התחלתי את התגובה הזאת עם הבנה מסוימת לרב ותחושה שהמכתב שלעיל הוא חפירה ואני מסיים בתחושה שהם צודקים. חלאס לרדת על מוזיקה מזרחית, היא סבבה. היופי גם הוא שהיא לא צריכה להוכיח את עצמה לאף אחד, היא כל כך פופולרית שהיא ממשיכה לתפוס תאוצה בחברה הישראלית-ערבית בלי שהיא זקוקה לאישור של אף רב או גאון בעיני עצמו