החברה האזרחית, לא מה שחשבתם

ארגוני החברה האזרחית מתיימרים לקדם ערכים של צדק ושוויון, אולם תנאי התעסוקה בארגונים אלה אינם שונים מכלל המשק בישראל
העוקץ

למרות הציפיות שמגזר הארגונים ללא כוונות רווח, המונע מערכים חברתיים, יעניק לעובדיו תנאי עבודה הולמים, נראה כי שוק העבודה של המגזר השלישי מאופיין בשכר נמוך, תעסוקה חלקית וזמנית ופערים רבים, והוא אינו שונה בהקשר זה מכלל המשק בישראל.

ממחקר שנערך על ידי ד"ר חגי כץ והילה יוגב-קרן מהמרכז הישראלי לחקר המרכז השלישי בפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר באוניברסיטת בן גוריון עולים נתונים מדאיגים אודות שוק העבודה במגזר השלישי.

work for freeבבדיקת חלקו של השכר המשולם מעבודה במשרה הנוכחית ביחס לכלל הכנסות הפרט מעבודה באותה שנה, נמצא כי יחס השכר הממוצע עמד על 62%. משמעות נתון זה שבממוצע, הכנסות הפרט מהמשרה במגזר מהווה רק 62% מכלל הכנסתיו מעבודה באותה שנה. הינו, מבנה התעסוקה הקיים במגזר מאלץ את העובדים בו להשלים הכנסה מעבודה במקומות נוספים.

השכר החודשי הממוצע למשרה המשולם על-ידי ארגוני מגזר שלישי נמוך משמעותית מהשכר הממוצע למשרת שכיר במשק ובשנת 2009 עמד על 4,230 ש"ח. פערי שכר ניכרים ויציבים נמצאו לאורך העשור לפי תחום פעילות, מגדר, משלח יד, לאום, גיל ובין המרכז לפריפריה.

ממוצע השכר של מנהלים כלליים עמד על 17,047 ומנהלים בכירים על 11,303. פערי השכר הללו רחוקים מהדימוי המקובל בציבור על הפערים בין שכר בכירים ועובדים בעמותות.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. אסף

    אני תמיד שמח לראות התייחסות ביקורתית גם לתחום שבו עוסק האתר, אבל אם כבר – אז כבר… למה אף אחד לא עומד מאחורי הידיעה? זה אמנם נראה כמו קומוניקט שהעתיקו והדביקו כאן את תוכנו, אבל מעבר לתוכן, אין שום דבר – במיוחד על נושא שראוי להתייחסות.

  2. דן

    מרבית הארגונים במגזר השלישי ממומנים על ידי כספי ממשלה ולמעשה נותנים שירות שבעבר היה ניתן על ידי המדינה (דהיינו-הפרטה). על מנת להפעיל שירות מסוים, עמותה צריכה לזכות במכרז ולהפעיל שירות בתקציב נמוך יותר מבעבר, עת הופעל על ידי המדינה. אין מנוס מהורדת השכר וזה למעשה פועל יוצא של הפעלת שירותים באמצעות המגזר השלישי כתחליף למדינה