מס הגולגולת של תאצ'ר קופץ לביקור

מרגרט תאצ'ר חיה ונושמת בישראל: לפי הצעת התקציב החדשה, עקרות בית שעובדות במשק ביתן ומגדלות את דור העובדים והעובדות הבא נדרשות לשלם מס גולגולת. קוראים בין שורות התקציב – פרויקט בהמשכים
אברהם דורון

English

בין הגזירות שתקציב המדינה החדש עומד להטיל על קבוצות אוכלוסייה בעלות הכנסה בינונית ונמוכה, הגזירה הקשה והבלתי צודקת ביותר היא הטלת מס בריאות וביטוח לאומי על עקרות בית שאינן עובדות מחוץ למשק ביתן. המס המוצע הוא בשיעור אחיד שיוטל על נשים שאין להן הכנסה עצמית משלהן. הוגי מס זה כנראה לא שאלו את עצמם מאיזה מקור יוכלו נשים אלה לשלם אותו. המס הזה, אם יאושר, יצטרך להיגבות מכלל ההכנסה העומדת לרשות המשפחה ללא כל קשר לגובה ההכנסה שלה. מדובר איפוא בהקטנה ניכרת של ההכנסה הפנויה של משפחות ברמות הכנסה נמוכות ובצורת מס רגרסיבית ביותר. כך יחד עם יתר הגזירות, מס זה יפגע בצורה קשה מאד בקבוצות האוכלוסייה החלשות ביותר. התוצאה שלו תהיה הרחבת הפערים החברתיים בארץ – שהם ממילא הגדולים ביותר בהשוואה לארצות המתועשות והמפותחות.

מס זה מזכיר במהותו את מס הגולגולות שמרגרט תאצ'ר ניסתה להנהיג בשעתה בבריטניה. מס הגולגולת של תאצ'ר התכוון לגבות מכל מבוגר שחי בבריטניה מס מקומי בשיעור אחיד, כדי לכסות את עלות השירותים שהוא מקבל במקום מגוריו. הרעיון של אנשי האוצר שלנו להטיל מס על עקרות בית זהה לרעיון התאצ'רסיטי לחייב כל עקרת בית כפרט לשלם על שירות מסוים אותו שהיא מקבלת, תוך הוצאתה מן ההקשר החברתי-משפחתי-כלכלי שבו היא חיה ופועלת.

מס הגולגולת עורר בבריטניה התנגדות עממית עצומה, והנסיונות לגבות אותו בפועל נתקלו בקשיים גדולים: חלקים נרחבים של האוכלוסייה פשוט סירבו לשלמו, והמשטרה נאלצה להודות כי היא איננה מסוגלת לאכוף את הגבייה שלו. בסופו של דבר, המס הוביל למהומות שדוכאו בכוח ברחובות לונדון וערים אחרות. כתוצאה מכך ולמרות התעקשותה של תאצ'ר, נאלצה הממשלה השמרנית לבטל את מס הגולגולת.

מס הגולגולת סימן את סוף הקריירה הפוליטית של תאצ'ר וחבריה בממשלה השמרנית. מדהים ששר האוצר יאיר לפיד, שנבחר בהבטיחו "פוליטיקה חדשה", מנסה לגרור אתו בחזרה את הפוליטיקה התאצ'ריסטית הישנה. אם מס זה יונהג, הוא לא יביא כבוד רב למר לפיד וגם לא הכנסות רבות לאוצר המדינה. אבל הוא יירשם כאות קלון למדינת ישראל.

עמ' 234 בטיוטת התוכנית הכלכלית הטרייה

אברהם דורון הוא פרופסור אמריטוס בבית הספר לעבודה סוציאלית ורווחה חברתית באוניברסיטה העברית בירושלים

קוראים בין שורות התקציב – פרויקט בהמשכים:

התוכנית הכלכלית: חיבור פוסט-אמוראי | נעמה נגר

תקציב המדינה כפרוזה צרופה | דותן לשם

איך נהיה פה גירעון ומה עושים איתו | איציק ספורטא

מה אין בתקציב? חזון, עתיד | אמנון פורטוגלי

חוק נפגעי הגזזת: בור ללא תחתית | רמי אדוט

מה שהכי פחות צריך | הני זובידה

מדיניות המסים "החדשה": ההפך משוויון בנטל | נוגה דגן-בוזגלו

הרבה לפני בעיית גזי החממה | יוסי לוס

עוני זה עניין של מצפון. לא צריך להיות סוציאליסט | איציק ספורטא

מדיניות הקיצוצים הורגת אנשים | יוסי דהאן

 

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. עמית

  אתם טועים ומטעים.

  1. לא מדובר כאן על מס גולגולת. ביטוח לאומי זה מס פרוגרסיבי שמוטל על אנשים בהתאם להכנסתם. מאז ומעולם עבור אנשים שלא עובדים היה מס ביטוח לאומי מינימאלי, ומה שהחוק הנוכחי עושה זה פשוט להחיל אותו גם על אלו שמוגדרות "עקרות בית".

  2. במציאות הישראלית, זה מהלך מחויב המציאות וצודק, והוא חלק ממכלול הצעדים של התקציב – וזה האספקט החיובי היחידי של התקציב הזה – שבאים במטרה להוציא לעבודה את החרדים ואת הנשים המוסלמיות. מצד אחד מסבסדים יציאה לעבודה ומצד שני מעלים את העלויות על אי-יציאה לעבודה מבחירה.

 2. בגדדי

  ההצדקה היחידה לביטול הפטור: גברים באותו סטטוס (עקרי בית) אינם פטורים מהמס. גברים חלשים הם חסרי הזכויות האמיתיים.

 3. ליכודניק

  שהיא האלקטורט האמיתי של לפיד.
  התקציב הנוכחי הוא בכלל לא של לפיד, אלא של האוצר- שניצל את המצב להעברת "נוסחת הקסם" שהוא מציע תמיד; אבל גם בתקציב הבא, שלפיד יתכנן, הגיוני שידאג למי שהצביע עבורו, "הישראלים האמיתיים", ולא לעקרת הבית הערביה (שהיא מי שתיפגע בעיקר מתשלום כ-160 ש"ח בכל חודש לאורך שנים).

  מה עיניין "פוליטיקה ישנה" או "חדשה"? תאצ'ר הלכה גשר אחד רחוק מדי עם העקרונות השמרניים שלה. זה לא היה צעד נכלולי או תחמני במיחד, שזה להבנתי מה שיוצר "פוליטיקה ישנה".