השכונות הסמויות מהעין

באהבה צובטת ובעדינות אכזרית: מחשבות קצרות על סרטיהם הקצרים של זהר אלמקייס ורפאל בלולו, שני יוצרים צעירים מזרחים
אסנת טרבלסי

טיח מתפורר. בניינים מטים לנפול. בנייה מחורבנת של שנות ה-70.
השכונה, השיכונים, הפנים היגעות, צרובות השמש וחרושות הקמטים.
הרבה אפור, מעט ירוק.
דימויים בסרטיהם של זהר אלמקייס ורפאל בלולו. האחת דוקומנטרי, השני עלילתיים.

איני יודעת אם גדלו בשכונות כאלו. ברור שהכירו אותן מקרוב. את החיים, את האהבות הבלתי-אפשריות ואת התלישות מהמקום אליו הובאו אלו שגרים שם ובו הם מנסים לשרוד, לשמוח וקצת לחלום.
הם מסתכלים בהן ברוך, באהבה משלימה שיודעת את הטוב והרע שבהן ולא מפחדת מאף אחד מהם.

מתוך "אריה" של רפאל בלולו
מתוך "אריה" של רפאל בלולו

אפשר ואי אפשר.
אפשר ליצור בתוך האפור המתפורר הזה. לכתוב שירים שקורעים את הנשמה ולחיות אותם בהכי אמת שלהם. אפשר להופיע בתחנה המרכזית ולהרגיש לרגע שזה אפשרי. אבל הבלתי-אפשרי דופק על הדלת. תמיד נמצא שם. כך ב"חובות הלבבות" של זהר אלמקייס.

אפשר לאהוב מרחוק וגם לצעוק את האהבה ברמקול מעל גג השכונה. אפשר להיות שונה ואולי קצת מוזר. אי אפשר לעצור את האהובה שרוצה לנסוע. אפשר לכתוב לה עוד שיר. כך ב"אריה" של רפאל בלולו.

אי אפשר רק ללמוד בבית ספר ולהתבגר בלי אחריות. אפשר לעבוד קשה מגיל 16, לעזור לאבא, לפנטז לרגע ולגלות ששוב, אבא בגד. "עיניים כאלה", רפאל בלולו.

ילד יהודי וילד ערבי בדרך למחסום. אפשר לשחק כשכל אחד במכונית שלו. המשחק המשותף נראה בלתי-אפשרי. עד לרגע אחד בו האמהות מתבלבלות לרגע ואוחזות כל אחת בילדה של השנייה. ואז לרגע הכל נראה אפשרי. עד לחוסר האפשרות הבא. במחסום הקרוב. "באטמן במחסום", רפאל בלולו.

מתוך "חובת הלבבות" של זהר אלמקייס
מתוך "חובות הלבבות" של זהר אלמקייס

זהר ורפאל, שני יוצרים צעירים מזרחים, מגלים לנו פנים שונות ודומות של השכונות הסמויות מן העין ושל האנשים החיים בהן. באהבה צובטת ובעדינות אכזרית. חיים המתקייימים בתוך עצמם. מנותקים מההוויה הישראלית כמו הנערה הצעירה בסרטו של בלולו, "עיניים שכאלה", שמעולם לא טעמה מנגו אמיתי.

הסרטים מרגשים בעצם עשייתם, במרחב בו הם מתקיימים, במבט הנדיר והכה חסר אותו הם מביאים. סרטי השכונה, שמתגלה ומסתירה, סגורה בתוך עצמה ודלתותיה פתוחות.

ואולי הם כבר לא יהיו בודדים, בהתגנבות יחידים, אלא זרם אמיתי ושוטף בקולנוע הקרוי ישראלי.

מפגשים מזווית כהה: קולנוע מזרחי צעיר עם זהר אלמקייס ורפאל בלולו, הערב (שני) ב-19:00 בסינמטק תל אביב. לפרטים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.