• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מה אין בתקציב? חזון, עתיד

התוכנית הכלכלית אינה תואמת את מצב המשק והגזירות לא מבשרות שום עתיד של שיפור. הן מגלמות את הקרבת המשק הישראלי למולך הגירעון. קוראים בין שורות התקציב – פרויקט בהמשכים
אמנון פורטוגלי

אפשר לנבור בנבכי התוכנית הכלכלית החדשה, בתקציב, ובחוק ההסדרים ולהעלות דוגמאות לקיצוצים כואבים ולמסים חדשים. רבים וטובים ממני עשו ועושים זאת. בחרתי לדון בקצרה במכלול התוכנית, ובעיקר במה שאין בה. ממשלת ישראל נקלעה לגירעון תקציבי, והיא מנסה להקטין אותו באותה השיטה שהביאה לגירעון. לכן הפתרון המוצע רק יחריף ויעמיק את המשבר. הסיבה העיקרית לגירעון היא הירידה בהכנסות הממשלה, ולא בזבוזים והוצאות ללא גבול. התוכנית הכלכלית לשנים 2013-2014 של האוצר מכירה בכך: "הפער בין הגירעון המתוכנן לשנת 2012 לבין הגירעון בפועל נבע רובו ככולו מחוסר בהכנסות המדינה."

עמ' 11 בטיוטת התוכנית הכלכלית הטרייה
עמ' 11 בטיוטת התוכנית הכלכלית הטרייה

הירידה בהכנסות המדינה נובעת מכמה סיבות, חלקן כתוצאה ממדיניות הממשלה ובאחריותה כמו הקטנה דרסטית במס חברות בעשור האחרון, הטבות המס מפליגות לתאגידים, מיסוי נמוך על הכנסות מהון, וחלקן עקב המיתון בצמיחה, או "סימני היחלשות בצמיחה" על פי הגדרת התוכנית הכלכלית. הפתרונות והקטנת הגרעון צריכים היו לטפל בראש ובראשונה בהגדלת הכנסות הממשלה מגורמים אלו, ובטיפול במיתון בצמיחה, ע"י הגדלת הוצאות הממשלה כדי להגדיל את הביקושים במשק. במקום זה, התקציב מציע את אותו מתכון ישן של קיצוצים והעלאות מסים שהפיל את יוון, ספרד ושאר מדינות אירופה למיתון מתמשך ולמשבר שממנו הן סובלות היום.

התוכנית הכלכלית והתקציב אינם תואמים את מצב המשק, הם לא יקטינו את הגירעון הגדול בתולדות ישראל, אלא יגדילו אותו, וגרוע מכך הם יעמיקו את המיתון ויכניסו את המדינה למשבר עמוק שיהייה קשה להיחלץ ממנו. במלים אחרות, התקציב של לפיד הן גזירות שאין בצידן שיפור, הקרבת המשק הישראלי למולך הגירעון.

הבעיה הגדולה ביותר של התקציב היא שאין בו חזון.
אין שום בשורה שתוביל ליציאה מהמיתון ולצמיחה.
אין בתוכנית מחוללי צמיחה.
אין בו רפורמות מבניות אמיתיות, שהיו כואבות לחלק מהאזרחים בטווח הקצר אבל היו מועילות לרובם בטווח הבינוני והארוך.
אין בתקציב פתרון לפערים הגדולים, לאי-השוויון במשק.
אין בתקציב מיסוי מאזרחים בהתאם לחלקם בעוגה, בין היתר באמצעות מס ירושה, מע"מ דיפרנציאלי, העלאת המס על רווחי הון וביטול הפטור ממס על השכרת דירות.
אין בתקציב ובחוק ההסדרים הבחנה בין העשירון והמאיון העליונים והעשירים לבין מעמד הביניים והעובדים העניים.
אין בתקציב טיפול באוליגופולים במגזר הפרטי.
אין בתוכנית תיקון העיוותים בחוק לעידוד השקעות הון, שהוביל לכך שחברות הענק נהנו מהטבות מסים מפליגות של 5.6 מיליארד שקל על חשבונם של שאר משלמי המסים.

הפגנה נגד הצעת התקציב, 11 במאי 2013. מדף הפייסבוק של Rabia Mansour
הפגנה נגד הצעת התקציב בחיפה, 11 במאי 2013 צילום מדף הפייסבוק של Rabia Mansour

המחאה החברתית

התקציב המוצע מעמיס את הגירעונות שצברה המדינה בשנים של התנהלות לא אחראית, בזבזנית ולא יעילה על הציבור שיצא למחאה מפני שהתקשה לגמור את החודש. התקציב הזה דומה לכל תקציב שקדם לו בשנים האחרונות. הוא מעמיד במרכזו את כל מי שנמצא בצד השני של המחאה החברתית: אלה שאין להם בעיות לשלם את המשכנתא, אלו שפורשים בגיל 45 עם פנסיות של מיליונים, ואלו שקונים דירות להשקעה ומשכירים אותן לזוגות צעירים שלעולם לא יוכלו לקנות דירה, אלא אם יהפכו לעבדי חוב.

לפיד לא מהסס להעביר חוקים חדשים המבטלים או משנים חוקים קיימים כדי להקטין בצורה דרסטית את קצבאות הילדים. חשוב יותר היה להעביר חוקים חדשים המבטלים את ההטבות המופלגות שנתנו לתאגידים ולמאיון העליון, כמו מס מלא על הרווחים הכלואים, מס מלא על רווחי הון, ביטול ההטבות לתאגידי הגז, ובמקביל להשית היטל רווחי יתר על המפעלים המנצלים את משאבי הטבע של המדינה, וכו'.

צריך היה לקצץ בתקציבים הגלויים והסמויים להתנחלויות.
צריך היה לקצץ בפנסיות של אלו הנהנים מפנסיות מפליגות של 4-8 מיליון שקל באמצע שנות ה-40 לחייהם, לפני שמקצצים את קצבאות הילדים.
צריך היה להלחם בהון השחור ובהעלמות המסים של האלפיון העליון, לפני שמעלים ב-50% את האגרה שקשישים סיעודיים משלמים לחברות כוח האדם.
צריך היה לגבות מס מלא על הרווחים הכלואים ולבטל את ההטבות המפליגות למפעלים מאושרים ומייצאים, לפני שמעלים את המע"מ ומס הכנסה לעצמאיים ולשכירים.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר מרכז חזן במכון ון-ליר ומרצה במכללה הכלכלית-חברתית

קוראים בין שורות התקציב – פרויקט בהמשכים:

התוכנית הכלכלית: חיבור פוסט-אמוראי | נעמה נגר

תקציב המדינה כפרוזה צרופה | דותן לשם

איך נהיה פה גירעון ומה עושים איתו | איציק ספורטא

חוק נפגעי הגזזת: בור ללא תחתית | רמי אדוט

מס הגולגולת של תאצ'ר קופץ לביקור | אברהם דורון

מה שהכי פחות צריך | הני זובידה

מדיניות המסים "החדשה": ההפך משוויון בנטל | נוגה דגן-בוזגלו

הרבה לפני בעיית גזי החממה | יוסי לוס

עוני זה עניין של מצפון. לא צריך להיות סוציאליסט | איציק ספורטא

מדיניות הקיצוצים הורגת אנשים | יוסי דהאן

 

כנראה שיעניין אותך גם: