• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

רוח גבית להנהגה מזרחית

רון חולדאי הוא נציג ברית של תושבים מבוססים, אשכנזים ברובם, ושל בעלי ההון. ניצן הורוביץ אינו קורא תיגר על ברית זו. לכן על פעילי שמאל רדיקלי להילחם בכל הכוח על הצבת מועמד/ת משכונות הדרום בבחירות לראשות העיר
מתן קמינר

 תנועת עיר לכולנו, על אף שאינה נחשבת תנועת שמאל במונחים ישראליים, היא אחת ההצלחות הכבירות שנחל בתולדות המדינה השמאל הלא-ציוני, המכונה גם "רדיקלי". בבחירות הארציות נתקל השמאל הזה שוב ושוב בחומה הבצורה של הפריבילגיות מהן נהנים האזרחים היהודים במדינת ישראל, חומה שמסתברת כבצורה לא פחות בקרב המעמד הבינוני האשכנזי וה"ליברלי" מאשר בקרב האזרחים המזרחים, האתיופים והרוסים, שיהדותם היא פחות או יותר הקרש האחרון המחזיק אותם מעל התהום.

הזירה העירונית שונה מעט. מכיוון שמרבית ההחלטות הנוגעות לצביונה היהודי והקולוניאלי של המדינה לא מתקבלות בזירה הזאת, מתאפשרות בה בריתות בין קבוצות שונות שנפגעות מהקפיטליזם העירוני על אף חילוקי הדעות בנושאים המכונים "מדיניים". במסגרת עיר לכולנו הצליחו בתל אביב פעילים רדיקליים שהתנגדותם לציונות ידועה לשתף פעולה לא רק עם צעירים בני המעמד הבינוני ממרכז העיר אלא גם עם קבוצה פעילה ונמרצת של תושבי הדרום (לעומת זאת, התנועה הצליחה רק חלקית להתחבר לתושבי יפו הפלסטינים, שרשימתם "יאפא" רצה בנפרד אך תמכה במועמדותו של חנין.)

חמש שנים עברו מאז על העיר, שנים שהביאו עמן שתי מלחמות קטל בעזה, אביב ערבי אחד ומחאה חברתית שהרעידה את אמות הספים. רבים מפעילי עיר לכולנו, שציפו להפיכתה של התנועה ממבנה טרומי לתנועה עממית רחבה ועמוקת-שורשים, התאכזבו. אך עצם הישרדותה של עיר לכולנו והגעתה לזמן הזה תחת תנאי השחיקה של ישיבה על ספסלי האופוזיציה הנוקשים במיוחד של מרכז עינב אינה עניין של מה בכך – ועל כך רוב הקרדיט מגיע לחברי המועצה הבלתי-נלאים של התנועה.

לפני כשלושה שבועות הודיע דב חנין שלא יתמודד שוב על ראשות העיר, ופתח פתח לדיון על הכדאיות שבהעמדת מועמד במערכת בחירות שבה כבר הודיע חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממרצ שיתמודד מול רון חולדאי. יש האומרים שכדאי לאחד את הכוחות כדי להביס את חולדאי בכל מחיר. אבל בלתי-נסבל ככל שלא יהיה, חולדאי אינו אלא נציגה של ברית מוניציפלית גדולה ממנו. את הברית הזו מרכיבים מחד קבוצת התושבים המבוססת, האשכנזית ברובה הגדול, שחיה מצפון לירקון ונהנית ממנעמי שלטונו של חולדאי, ומאידך בעלי ההון העושים ממון רב מהפיכתו של מרכז העיר מאזור מגורים חי למגרש משחקים ראוותני של ספקולציות נדל"ניות.

ניצן הורוביץ אינו קורא תיגר על הברית הזו. במכתב ששלח בתפוצה רחבה כדי להכריז על מועמדותו אין זכר ליפו, ודרום העיר נפטר במשפטים ספורים. תשבחות לראשי העיר לדורותיהם דווקא מופיעות, עם מקום חם במיוחד לראש העיר הנוכחי – שתחתיו שירתה מפלגתו של הורוביץ נאמנה במשך ארבע מתוך חמש שנות הקדנציה הנוכחית. את כדאיותה של הטקטיקה מבחינתו אותיר ליועציו של הורוביץ – מה שחשוב יותר הוא מה שהמכתב מאותת לקבוצות המדוכאות בעיר: הפלסטינים ביפו, הפליטים ומהגרי העבודה בשכונות שסביב התחנה המרכזית, והיהודים המזרחים בכל שכונות הדרום המוחלשות. הורוביץ מאותת להם התעלמות.

אהרון מדואל, יו"ר עיר לכולנו. מדף הפייסבוק תל אביב - יפו צריכה ראש עיר אנושי
סגן יו"ר עיר לכולנו, אהרון מדואל. מבחינה מסוימת פרישתו של חנין מהמרוץ היא יתרון. (צילום מדף הפייסבוק תל אביב-יפו צריכה ראש עיר אנושי)

זה הזמן שעיר לכולנו תרים דגל אחר ותבדיל את עצמה הן מחולדאי והן מאחיו הצעיר הורוביץ. לקראתו של קיץ חם, בו הזירה הציבורית תסער תחת מטר הגזרות שבו מזכה אותנו ממשלת ההון הגדול, יהיה ניתן לרכז בזירה העירונית אנרגיות סביב דרך אחרת. מבחינה מסוימת פרישתו של חנין מהמרוץ היא יתרון, מכיוון שהיא מאפשרת לעיר לכולנו לסמן את הדרך הזו בבחירה שאינה משתמעת לשני פנים: העמדת מזרחי/ת מדרום העיר בראש התנועה, כמועמד/תה לראשות העיר. בחירה כזו מצד עיר לכולנו לא תהיה מאולצת או מלאכותית, שכן התנועה כוללת מראשיתה מרכיב חיוני ופעיל של פעילים ופעילות מדרום העיר. בין הפעילים הללו נמנים שניים מחברי המועצה המצטיינים של התנועה, אהרן מדואל ויעל בן-יפת, ורבים אחרים. אך מועמדות אינה רק עניין של מצוינות אישית, אלא גם של מה שהמועמדים מייצגים בגופם. העמדת מועמד/ת מהדרום תאותת בבירור לאוכלוסיית הדרום שהם מרכזיים מבחינת סדר העדיפויות של התנועה ושחברותם בה רצויה.

האוכלוסייה היהודית-מזרחית היא הקבוצה האתנית הגדולה בישראל. חיבורה ההיסטורי לתרבות המזרח-תיכונית ומיקומה המעמדי הופכים את הקבוצה הזאת לאחת החברות החשובות ביותר בכל קואליציה מהפכנית שניתן לדמיין שתקום בארץ או בעיר. כאשר אפילו קבוצות יהודיות הנהנות מפריבילגיות מופלגות פי כמה אינן מוכנות לוותר על הזיהוי הציוני ברמה הארצית, לא יהיה הוגן או מציאותי לצפות מהמזרחים לעשות זאת ראשונים. דווקא משום כך, ברגע הנוכחי והקריטי אסור לפעילי השמאל הרדיקלי, שמהווים גם הם מרכיב משמעותי בעיר לכולנו, לוותר על האפשרות לתת רוח גבית להנהגה מזרחית שתפעל בזירה העירונית לצדם של פלסטינים, אשכנזים, פליטים ומהגרים. והדרך לתת רוח גבית כזאת היא להילחם בכל הכוח על הצבת מועמד/ת משכונות הדרום לראשות העיר.

המאמר באנגלית

מתן קמינר הוא פעיל בעיר לכולנו

כנראה שיעניין אותך גם: