האור שלעולם איננו כבה

אחרי שתוכנית ויסקונסין הצליחה לשלול קצבאות מנשים וגברים שעברו מדורי גיהנום בלי להבין למה ולהעביר הון עתק לחברות פרטיות, פקידי האוצר מבקשים להחזיר אותה. קוראים בין שורות התקציב – פרויקט בהמשכים
יעל בן יפת

אחת מאסכולות הממים הכי קולעים בעיניי היא ה"פה חשדתי". כיתוב עוקצני שיכול לפעמים להסביר יותר מכל מאמר. על הצעת התקציב של משרד האוצר אפשר לכתוב "פה חשדתי" עוד מהרזומה החברתי של פקידי האוצר. כאשר נכנסים לתוך התוכנית עצמה מגלים מילים יפות המנסות להסתיר עולם קר, אכזרי ומנותק שמצליח להסביר את האמירה של לפיד שאנשים לא מבינים שהוא מנסה לשמור להם על ערך הדירה…. ואז נשאר רק להבין למי הוא מדבר ועל ראשי מי הוא מלהג את דבריו המטופשים.

אחת מההצעות של האוצר היא השבת תוכנית "אורות לתעסוקה", היא תוכנית ויסקונסין שהמדינה הפעילה בארבעה מוקדים בניסיון לבדוק את יעילותה. מדברים שם על אוכלוסיית המובטלים הכרוניים וצמצום פערים בחברה. בפועל מדובר בניסיון אלים להפסיק את גמלת הבטחת ההכנסה ובו בזמן להעביר מיליונים לכיסיהם של בעלי הון. וואלה, שתי ציפורים במכה אחת.

אז מה הראה הניסיון לפני שהעיפו את התוכנית לכל הרוחות? החברות הפרטיות הרוויחו הון עתק, בעוד נשים וגברים עברו מדורי גיהנום לעתים מבלי להבין למה. לעתים מאחר ולא הבינו מילה בעברית וגם לא הבינו כי נשללה מהם הקצבה לחודש הקרוב וכך גם תרופות, חשמל ולחם. נראה שיש סוג מסוים של פקידי אוצר, שהתעללות בחסרי ישע מעבירה בהם ריגושים שקשה לתאר. אין אפשרות אחרת להסביר את הצורך בהוצאת האוכלוסייה הכי מוחלשת מחוץ למעגל הקונצנזוס, ומה שמדהים זה שפוליטיקאים חדשים או עבשים נופלים מיד לחיק אותו הסבר מפלצתי של עניים מרצון, עניים מבחירה.

למדינה יש אחריות לאזרחיה? היא קיימת בשבילם ולא בשביל לקיים את עצמה או את 120 בובות הנייר שמשחקות את אותו משחק ידוע כבר יותר מדי זמן. במסגרת האחריות לאזרחיה, אם היא רוצה להוציא אוכלוסייה מאבטלה, היא צריכה לעשות זאת, ולא לשלוח שכירי חרב עם שום מחויבות לרוסים, אתיופים, ערבים ומזרחים שיכסחו להם את הצורה כאילו מדובר באויבי העם.

בינתיים פקידי האוצר ובראשם יעל אנדורן חביבת הטייקונים מצליחים לגייס ללא בעיה ואפילו בהתלהבות יתרה את שר האוצר החדש יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן ברדיפתם את העניים. הם מחזירים את התוכנית אותה הובילה אנדורן, היא תוכנית ויסקונסין הידועה לשמצה. לפחות הם רוצים לעשות זאת. מבין שלל הגזירות שיפילו עלינו, זו אחת מהאכזריות ביותר. מלבד הקריסה הכלכלית שיעברו המשתתפים בתוכנית, הם יעברו גם השפלה קשה, בסגנון קרל פרנקנשטיין שהאמין ששבר נפשי יגרום לילדים מזרחים לראות את האור.

הוצאת התוכנית שנכשלה בכל העולם כמו גם כאן מספר ההפתעות של יאיר לפיד את אנדורן היא אחת המשימות הכי חשובות של מי שרוצה להיאבק למען חברה אנושית. ההפרטה של הגוף המדינתי שאחראי לתעסוקה מועילה רק לאנדורנים ולשאר בעלי ההון, לא לנו.

קוראים בין שורות התקציב – פרויקט בהמשכים:

התוכנית הכלכלית: חיבור פוסט-אמוראי | נעמה נגר

תקציב המדינה כפרוזה צרופה | דותן לשם

איך נהיה פה גירעון ומה עושים איתו | איציק ספורטא

מה אין בתקציב? חזון, עתיד | אמנון פורטוגלי

חוק נפגעי הגזזת: בור ללא תחתית | רמי אדוט

מס הגולגולת של תאצ'ר קופץ לביקור | אברהם דורון

מה שהכי פחות צריך | הני זובידה

מדיניות המסים "החדשה": ההפך משוויון בנטל | נוגה דגן-בוזגלו

הרבה לפני בעיית גזי החממה | יוסי לוס

עוני זה עניין של מצפון. לא צריך להיות סוציאליסט | איציק ספורטא

מדיניות הקיצוצים הורגת אנשים | יוסי דהאן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מיכאל לינדנבאום

  ליעל בן-יפת,
  מסכים בהחלט ש" ההפרטה של הגוף המדינתי שאחראי לתעסוקה מועילה רק לאנדורנים ולשאר בעלי ההון, לא לנו". בתוספת שלי אומר שמרגיזה עמדתו של מאיר כהן שנבחר על תקן נציג הדרום והמוחלשים והנה הוא נותן תמיכתו לתוכנית מרושעת במיוחד שפוגעת בחלשים ביותר.
  אני חותם על כל מילה

 2. אסתר עקנין

  בישראל מתבצע שוד מאורגן ע״י כנופית שלטון החוק
  בישראל יש אליטה פוליטית רודפת בצע שמנהלת כלכלה בוזזת כדי למלאות את חמדנותם
  חלק ניכר מהאזרחים מרושש לגמרי.
  העברת העושר מהעשירון התחתון למאיון העליון
  אוליגרכיה ועבדים. יש לשים קץ לתופעה המבישה של עובדים עניים.
  ביביטורס נהנתניהו הפקיר מאות אלפי עובדים לחסדיהן של חברות כח אדם!
  הציבור בישראל רוצה עתיד בארץ על אף הגזרות האכזריוןת של ביבי ותמיכתו בעשירים ע״ח המוחלשים
  בניגוד לשועי הארץ ובראשם הנגיד פישר והבנקים המודרכים ע״י חמדנות חסרת רסן ותאות בצע דורסנית של הון שלטון
  מדינת ישראל הפנתה עורף לאזרחיה היא למעשה
  כיום סוג של דיקטטורה שאינה מיצגת עוד את צרכי אזרחיה
  ומשרתת מיעוט בלי שהיא או אותו מיעוט נותנים את הדין.
  הקרקס הפוליטי הגיע לשיאים בתקופת הארכי שקרן ונוכל נהנתניהו

 3. מיכאל לינדנבאום

  ל"שוד מאורגן ע״י כנופית שלטון החוק" קוראים כבר 30 שנה פשע ההפרטה שמוליד טייקונים המקורבים למשטר ההפרטה.

 4. יואש

  ליעל היקרה,
  החזרת תכנית ויסקונסין "חושך לתעסוקה" אינה הפתעה. מילא יעל אנדורן אשכנזיה מדושנת עונג ופרסום ואשה! אם היא הובילה את רעיון החושך הזה בעבר אז מובן מדוע היא שלפה אותו שוב ליאיר לפיד היפיופ התורן שיכול להצטלם עדיין משני צדי פניו.
  אבל מי שמרגיז באמת אלו המזרחים חבריך יעל שמוכנים לומר אמן לכל עוולה ולכל תעלול על גבם של העובדים והמקופחים.
  מדובר בשר מאיר כהן ירום הודו, בשר שלום "סטיב" המוכשר הידוע,
  בעופר עיני יו"ר ההסתדרות, בכחלון בעבר, בישראל כץ (אשכנזי למחצה??) ויש עוד רבים במרכז הליכוד ובג'ובים ממשלתיים שלא ינקפו אצבע חולה למיגור תכנית החושך החדשה.
  אז מדוע נלין רק על לפיד וביבי? הם לא באמת מבינים מה עובר על עובד בשכר מינימום ששורד בקושי עם משפחתו. האם ביבי ושרה ראו פעם איש עובד מלבד "משרתי ביתם" ועדות לקקנים וחנפים מתחלפים לעבדם מעת לעת?
  דברי אל המזרחים יעל ! אלו שלעת עדנתם בועטים בשולחיהם ובייעודם, ואל תחסכי זאת גם מהאשכנזים הסבורים ש"אליהם זה לא יגיע".

 5. יואב 2

  האם נעשו שינויים בתוכנית?
  לפי כתבתה של מירב ארלוזורוב ב דה-מרקר, נעשו שינויים משמעותיים בתוכנית, כך שדברים כאלו לא יוכלו להתרחש.