• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

האור שלעולם איננו כבה

אחרי שתוכנית ויסקונסין הצליחה לשלול קצבאות מנשים וגברים שעברו מדורי גיהנום בלי להבין למה ולהעביר הון עתק לחברות פרטיות, פקידי האוצר מבקשים להחזיר אותה. קוראים בין שורות התקציב – פרויקט בהמשכים
יעל בן יפת

אחת מאסכולות הממים הכי קולעים בעיניי היא ה"פה חשדתי". כיתוב עוקצני שיכול לפעמים להסביר יותר מכל מאמר. על הצעת התקציב של משרד האוצר אפשר לכתוב "פה חשדתי" עוד מהרזומה החברתי של פקידי האוצר. כאשר נכנסים לתוך התוכנית עצמה מגלים מילים יפות המנסות להסתיר עולם קר, אכזרי ומנותק שמצליח להסביר את האמירה של לפיד שאנשים לא מבינים שהוא מנסה לשמור להם על ערך הדירה…. ואז נשאר רק להבין למי הוא מדבר ועל ראשי מי הוא מלהג את דבריו המטופשים.

אחת מההצעות של האוצר היא השבת תוכנית "אורות לתעסוקה", היא תוכנית ויסקונסין שהמדינה הפעילה בארבעה מוקדים בניסיון לבדוק את יעילותה. מדברים שם על אוכלוסיית המובטלים הכרוניים וצמצום פערים בחברה. בפועל מדובר בניסיון אלים להפסיק את גמלת הבטחת ההכנסה ובו בזמן להעביר מיליונים לכיסיהם של בעלי הון. וואלה, שתי ציפורים במכה אחת.

אז מה הראה הניסיון לפני שהעיפו את התוכנית לכל הרוחות? החברות הפרטיות הרוויחו הון עתק, בעוד נשים וגברים עברו מדורי גיהנום לעתים מבלי להבין למה. לעתים מאחר ולא הבינו מילה בעברית וגם לא הבינו כי נשללה מהם הקצבה לחודש הקרוב וכך גם תרופות, חשמל ולחם. נראה שיש סוג מסוים של פקידי אוצר, שהתעללות בחסרי ישע מעבירה בהם ריגושים שקשה לתאר. אין אפשרות אחרת להסביר את הצורך בהוצאת האוכלוסייה הכי מוחלשת מחוץ למעגל הקונצנזוס, ומה שמדהים זה שפוליטיקאים חדשים או עבשים נופלים מיד לחיק אותו הסבר מפלצתי של עניים מרצון, עניים מבחירה.

למדינה יש אחריות לאזרחיה? היא קיימת בשבילם ולא בשביל לקיים את עצמה או את 120 בובות הנייר שמשחקות את אותו משחק ידוע כבר יותר מדי זמן. במסגרת האחריות לאזרחיה, אם היא רוצה להוציא אוכלוסייה מאבטלה, היא צריכה לעשות זאת, ולא לשלוח שכירי חרב עם שום מחויבות לרוסים, אתיופים, ערבים ומזרחים שיכסחו להם את הצורה כאילו מדובר באויבי העם.

בינתיים פקידי האוצר ובראשם יעל אנדורן חביבת הטייקונים מצליחים לגייס ללא בעיה ואפילו בהתלהבות יתרה את שר האוצר החדש יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן ברדיפתם את העניים. הם מחזירים את התוכנית אותה הובילה אנדורן, היא תוכנית ויסקונסין הידועה לשמצה. לפחות הם רוצים לעשות זאת. מבין שלל הגזירות שיפילו עלינו, זו אחת מהאכזריות ביותר. מלבד הקריסה הכלכלית שיעברו המשתתפים בתוכנית, הם יעברו גם השפלה קשה, בסגנון קרל פרנקנשטיין שהאמין ששבר נפשי יגרום לילדים מזרחים לראות את האור.

הוצאת התוכנית שנכשלה בכל העולם כמו גם כאן מספר ההפתעות של יאיר לפיד את אנדורן היא אחת המשימות הכי חשובות של מי שרוצה להיאבק למען חברה אנושית. ההפרטה של הגוף המדינתי שאחראי לתעסוקה מועילה רק לאנדורנים ולשאר בעלי ההון, לא לנו.

קוראים בין שורות התקציב – פרויקט בהמשכים:

התוכנית הכלכלית: חיבור פוסט-אמוראי | נעמה נגר

תקציב המדינה כפרוזה צרופה | דותן לשם

איך נהיה פה גירעון ומה עושים איתו | איציק ספורטא

מה אין בתקציב? חזון, עתיד | אמנון פורטוגלי

חוק נפגעי הגזזת: בור ללא תחתית | רמי אדוט

מס הגולגולת של תאצ'ר קופץ לביקור | אברהם דורון

מה שהכי פחות צריך | הני זובידה

מדיניות המסים "החדשה": ההפך משוויון בנטל | נוגה דגן-בוזגלו

הרבה לפני בעיית גזי החממה | יוסי לוס

עוני זה עניין של מצפון. לא צריך להיות סוציאליסט | איציק ספורטא

מדיניות הקיצוצים הורגת אנשים | יוסי דהאן

כנראה שיעניין אותך גם: