מהומות בשבדיה - מה קורה שם?

"צרות בגן עדן" הן תמיד נושא טוב למאמר

גל ההצתות ומעשי הוונדליזם בשכונות המהגרים של שטוקהולם במהלך השבוע שעבר עורר בצדק סקרנות והפתעה, על רקע תיאורה של שבדיה, המוצדק אף הוא, כאחת המדינות הקרובות ביותר למודל של "חברת מופת" סוציאל-דמוקרטית. "צרות בגן עדן" הן תמיד נושא טוב למאמר, והאירועים האחרונים אינם יוצא מן הכלל.

תופעות של ונדליזם, לרוב על ידי בני נוער וכמעט תמיד בשעות החשיכה, שכיחות באזורים העירוניים של שבדיה כמו באזורים עירוניים אחרים בעולם המתועש. עם זאת, בשבדיה הרשויות המקומיות שתקציבן גדול יחסית נוהגות לתקן את הנזקים במהירות וסביר להניח שגם נזקי הגל האחרון יהיו קשים לאיתור בעוד כמה שבועות. אף על פי כן, ברור שההיקף הנוכחי חריג במונחים שבדיים. לפי סיכומי ביניים של אפטונבלדט (Aftonbladet) – היומון המוביל בשבדיה שחלק ממניותיו הן של ארגוני העובדים השבדים – בארבעת הלילות שבין יום שני לפנות בוקר ויום שבת, הוצתו בעיקר בצפון מערב שטוקהולם, כמאה מכוניות, בית ספר יסודי שנפגע באופן חלקי וכמה מבני ציבור קטנים – גני ילדים, מועדונים ועוד – שניזוקו באופן חלקי. כמחצית מהמכוניות שנשרפו חנו בחניון אחד, מה שהצריך את פינויים של דיירים המתגוררים בקרבת מקום למשך כ-45 דקות. בחלק מהמקרים כוחות כיבוי האש והמשטרה שהגיעו למקום הותקפו באבנים על ידי חבורות צעירים שניצלו את החשיכה כדי לחמוק ממעצר. המשטרה מצידה עצרה במהלך השבוע כ-20 צעירים ונערים שחלקם נותרו במעצר.

תופעות של וונדליזם בשעות החשיכה הן שכיחות באזורים העירוניים של שבדיה כמו באזורים עירוניים אחרים בעולם המתועש. אף על פי כן, ברור שההיקף הנוכחי הוא חריג במונחים שבדיים. צילום מסך
תופעות של וונדליזם בשעות החשיכה הן שכיחות באזורים העירוניים של שבדיה כמו באזורים עירוניים אחרים בעולם המתועש. אף על פי כן, ברור שההיקף הנוכחי הוא חריג במונחים שבדיים. צילום מסך

לשם השוואה, בשיא המהומות בצרפת ב-2005 הוצתו מדי ערב כ-1,500 מכוניות והכניסה לחלק מהשכונות נחסמה לחלוטין על ידי בריקאדות מאולתרות. במהומות בלונדון ב-2011 מצאו את מותם חמישה בני אדם ועשרות מבנים גדולים יחסית עלו באש.

בחלק מהמאמרים, לא אלו המופיעים בעיתונות השבדית, הועלתה הטענה שהאירועים הם אינדיקציה ל"אי השוויון הגדל בשבדיה". לעניות דעתי קשה להתייחס לכך ברצינות כאחד הגורמים, וכלל לא בטוח שאי השוויון גדל. ראשית, לפי נתוני הלשכה לסטטיסטיקה של "המרחב הכלכלי האירופאי" (Eurostat), שהם האיכותיים ביותר, אי השוויון בחלוקת ההכנסה הפנויה בשבדיה כמעט לא השתנה מאז 2001. שנית, לפי ה-OECD והלמ"ס השבדי חל אמנם גידול באי השוויון בהשוואה לשנות ה-90 המוקדמות וכן בהשוואה לראשית העשור הקודם, אולם למרות שהנתונים לפני 1990 אינם איכותיים באותה מידה, ברור כי שבדיה גם לפי מקורות אלו שוויונית יותר מאשר בשנות ה-50 וה-60 שהיו שנות הצמיחה של "המודל השבדי".

שלישית, על פי כל המוסדות המודדים, כאשר מביאים בחשבון גם את ההכנסה בשווה כסף, כלומר את השירותים הציבוריים האזרחיים, שבדיה לצד נורבגיה היא המדינה השוויונית בעולם. רביעית, גם נתונים נוספים דוגמת עוני ילדים כמעט לא השתנו בעשור האחרון וגם ביחס אליו לפי כל המוסדות המודדים, שבדיה, לצד נורבגיה דנמרק ופינלנד, היא בין חמש המדינות עם שיעור עוני הילדים הנמוך בעולם. כמו כן על פי ה-Eurostat רק 1.2% מתושבי שבדיה מצויים ב"מצוקה חומרית משמעותית" המוגדרת כהיעדר של לפחות 4 מתוך 9 הדברים הבאים: יכולת לשלם חשבונות אחזקת בית, יכולת לשלם עבור הסקה מספקת, יכולת לעמוד בפני הוצאה לא צפויה, יכולת לאכול בשר או תחליף זהה מהצומח לפחות פעם ביומיים, יכולת לצאת לשבוע נופש מחוץ לבית, בעלות על מכונית, מכונת כביסה, טלביזיה צבעונית, קו טלפון או סלולר, ורק 4.2% "במצוקה חומרית קלה" המוגדרת כהיעדר של 3 מתוך 9 הדברים הנ"ל. גם על פי שני מדדים אלו, שבדיה היא בעלת השיעורים הנמוכים באירופה לצד שווייץ שלה תל"ג גבוה יותר מזה של שבדיה במונחי כוח קנייה.

גזענות וניכור יכולים להיות גורם מסביר טוב יותר, הגם שעד כמה שניתן למדוד דברים כאלו, האוכלוסייה הוותיקה באוסטריה ובשווייץ ואפילו בדנמרק עוינת זרים הרבה יותר מאשר בשבדיה, ולמרות זאת לא אירעו במדינות אלו אירועים דומים. עם זאת, הבעיה בתחום זה בהחלט קיימת כפי שכבר ציינתי במאמר האישי בחלקו על רובע רוזנגורד בעיר מלמו. יש לציין כי רובע הוסבי (Husby) שהיה מוקד האירועים הפעם, הוא רובע אמיד יותר מרוזנגורד, וודאי אמיד יותר משכונת הרגורדן, שבה עוסק חלק גדול מאותו מאמר, והיא השכונה הענייה ביותר ברוזנגורד ובשבדיה בכלל.

שילוב של אוכלוסייה ותיקה בעלת רמת חשדנות גבוהה ביחס לזרים שבחלקם הם צעירים ממשפחות הרוסות שהגיעו במספרים גדולים מאזורי עימות קשים יוצר אתגרים אופייניים לכל חברת הגירה. מצב זה מצריך השקעה גדולה ומכוונת נכון כדי למנוע תופעות קשות של עבריינות נוער ונשירה מלימודים תיכוניים ללא יכולת למצוא עבודה כתחליף. תופעות שנתפסות כיום כבעיה קשה קודם כל על ידי האוכלוסייה המבוגרת יותר בשכונות המהגרים השבדיות. שכונות, שכפי שתיארתי במאמר הקודם, רחוקות מלהיות שכונות עוני בכל הנוגע לתשתיות ולרמת החיים החומרית. אפטונבלדט הקפיד להזכיר את כתבה המופתע של רשת פוקס האמריקאית שבאופן ספונטאני אמר למצלמה בעת שדיווח מהוסבי: "זה בכלל לא נראה פה כמו סלמס או שכונת עוני".

ההשקעה הנוספת הנדרשת היא צורך שהשמאל הסוציאליסטי דמוקרטי בשבדיה בהחלט מודע לו ומעוניין למלאו, בין השאר משום שרבים מבוחריו באים משכונות אלו. לעומתו, הימין-מרכז, הנמצא כרגע בשלטון, מטבעו אדיש יותר למצוקות ומגיב בדרך כלל בדיעבד ולא לפני שניסה לחסוך קצת ולהפריט קצת כדרכו של ימין, אפילו בשבדיה.

בנוסף, היה משהו מוזר באירועים בצפון מערב שטוקהולם. כל העצורים למעט שניים לא היו תושבי הוסבי. לא מן הנמנע שגורמי ימין קיצוני תרמו אף הם לחלק ממעשי ההצתות במטרה שהאשמה תיפול על אוכלוסיית המהגרים. מהגרים שהדור המבוגר יותר בקרבם הוא מי שבפועל דאג להחזיר את הסדר ולמנוע את המשך גל מעשי ההצתה שפסק כמעט באותה פתאומיות בה החל. הימין הקיצוני מצפה להפיק הון פוליטי בעקבות האירועים האחרונים. סרטוני התעמולה שלו מצביעים כמעט באובססיביות על כל ספסל חרוך וכל חלון סדוק בשכונות המהגרים, כעדות להיות המהגרים עדת כפויי טובה העסוקים בהרס סביבתם. המודעות לכך, כמו גם הרצון לשפר את איכות חייהם, גוברת בשכונות המהגרים ומוליכה לצמיחת "משמרות מתנדבים" לא חמושים הפועלים בתיאום עם המשטרה כדי למנוע אירועים מסוג זה.

בכל מקרה, מה שאירע מעיד אמנם מחד על בעיות חברתיות הקיימות אפילו בשבדיה. מצד שני, הוא גם מעיד כפי שציינו מרבית העיתונים השבדיים מימין ומשמאל, כי שבדיה הפכה בשנים האחרונות למודל החיקוי או ל"ארץ המובטחת" של רבים בעולם המתועש, ומכאן העניין הרב באירועים שספק אם היו מעוררים תשומת לב ניכרת במידה והיו מתרחשים במקום אחר.

עוד של עמי וטורי

עמי וטורי הוא חבר הנהגת כוח לעובדים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מישהו

  Life is so boring there is nothing to do except spend all our wages on the latest skirt or shirt.

  Brothers and Sisters, what are your real desires?

  Sit in the drugstore, look distant, empty, bored, drinking some tasteless coffee? Or perhaps BLOW IT UP OR BURN IT DOWN. The only thing you can do with modern slave-houses — called boutiques — IS WRECK THEM. You can't reform profit capitalism and inhumanity. Just kick it till it breaks.

  Communique 8
  The Angry Brigade

  אם זה לא יעזור לכם להבין אז שום דבר לא יעזור.

  1. אלון

   אתה משליך על המהומות האלו את הפנטזיות הנרודניקיות/סיטואציונריות/באדר-מיינהופיות שלך. למה המהומות לא פורצות בפרברים העשירים בשבדיה, או בכל מדינה אחרת? למה תמיד מדובר בפרברי מהגרים שנתקלים ביחס עוין מצד המקומיים? הרי בפרברים העשירים יושבים כל היום בבתי קפה או הולכים כל היום לחנויות הבגדים כדי לקנות את הצעקה האחרונה מול כל המוכרות שנראות אותו דבר, לא בעניים, שתושביהם, כנראה, רוצים שיתייחסו אליהם כמו בני אדם ולא עב"מים.

   1. מישהו

    בני אדם, עבמ"ים – אותו דבר

  2. יואב

   אחרת אני יכול לחשוב שהתבלבלת בין Angry Brigades ואולי Red Brigades, או Angry Birds, או משהו כזה.

   או שאתה רוצה להגיד שהתסיסה שם לא רלבנטית (בהקשר של מה אכפת לנו כאן) כי משעמם שם, להגיד שאין לנו מה לגזור שום דבר מחברת שפע כשלנו פה יש עניינים רציניים יותר בצלחת, ואין לנו מה לאהוד תסיסה חברתית צפון אירופית, אם היא בכלל חברתית, ולא סתם מונעת מריקנות, כשאנחנו פה מלאים בדברים רציניים יותר, לנו יש מה לאהוב במדינה, ולהגיד תודה שמעניין פה כל כך, ושאין שום קשר מזין בין מצב חברתי ופוליטי. אתה יודע, כל מיני קוי עומק של חרטוט כאלה שעובדים בחושך

 2. יוסי

  בגרמניה למשל לא שמו לב יותר מדי למה שקרה בשבדיה, בעיקר כי בברלין נשרפו בשנים האחרונות בין 50 ל250 מכוניות בשנה, בעיקר על ידי אנרכיסטים בלי רקע הגירתי או סתם "אנשים מהישוב". ראוי גם להזכיר את התמיכה של הממשלה הנוכחית במדיניות של פרופיליינג גזעני על ידי המשטרה ואלימות משטרתית כחלק ניכר מהבעיה.

 3. נעם לוי

  מי יודע אולי העיתונות הכלכלית הישראלית תצליח יום אחד לאמץ את ה"מודל" הזה?

 4. ידידיה

  הדיון פה לא נראה לכם קצת מוזר?
  בסופו של דבר – שבדיה היא המדינה הכי מכניסת אורחים באירופה (מתוך 9 ומשהו מיליון תושבים, 1.8 מיליון מהם מהגרים), ובמקום שהמהגרים יכירו טובה למדינה שמקבלת אותם הם עושים מהומות.
  אולי במקום להאשים את השבדים בגזענות או בקיפוח (ביננו, כולנו יודעים שזה לא נכון) נפנה את האצבע המאשימה לאשמים האמיתיים – המהגרים.
  בשבדיה יושבים לפחות 800 אלף מוסלמים שאין להם שום עניין להתערות באוכלוסיה המקומית.
  הם לא מעוניינים בקידום ערכי החופש והשוויון של אירופה,הם מעוניינים להשליט באירופה ובכל העולם את מורשת ותרבות האסלאם או סתם להתנהג בברבריות כמו שהיו רגילים באפריקה.

  אני חושב שיש פה סוג של גזענות מצידנו – אנחנו כל כך מושלמים וכל כך צודקים, שלא יכול להיות שיש מישהו שחושב אחרת מאיתנו. אולי במקום לנסות להסביר כמה אירופה גזענית או כמה ילדות עשוקה הייתה לרוצחים מלונדון (הכל קשור..) ננסה פעם אחת להקשיב למה שהם אומרים? הם מוסלמים, והם רוצים לראות דם וחרב. זה קורה בצרפת, אנגליה, שבדיה, גרמניה, ארה"ב, ובעיקר – פה בישראל בקצה הרחוב.

  1. יואב

   בשבדיה אין חוקי גזע.
   יש פערים תרבותיים בין ערכים ליברלים אירופאיים, שמרנות תרבותית מקומית, וקבוצות מהגרים שהחוק מאפשר להן אזרחות, והם "שבדים". שוב – הם שבדים. אין חוקי גזע.

   הסבר – בגלל שהערכים האירופאיים העכשויים לא מאפשרים להגביל אזרחות לבלונדים שבדים, יש להם מדיניות הגירה שקובעת מתי מותר להגר למדינה. בתור מה שהם רואים צעד אנושי חיובי, הם קיבלו הרבה אוכלוסיות ממדינות ערב מוכות מלחמות, כמו לבנון (היית שם בשנות ה 80?), ולגבי אפריקה אני לא יודע, אבל תודה על ההטעמה הגזענית (ברברים).

   הקהילות האלו הן הנשוא של דיון מעצבן פנים חברתי שבדי (דהיינו – בלנודי) בין אנשים קצת כמוך, שלא מפריעה להם ההיסטוריה הארית וסימון קבוצות אתניות, אנשים שרואים בתרבות האירופית משהו חיובי שצריך לשמר, ונוכחות גדולה של תרבות מהגרים מפחידה ומטרידה אותם, לבין ערכי הפתיחות והאנושיות (וחוסר חוקי הגזע) שאפשרה את קליטת ההגירה. בכל מקרה, הם יחסית עניים בחברת שפע שמקבלת אותם סטטוטורית, אבל לא חברתית. ולרוב, כשהם פוגשים סובלנות וקבלה אמיתית, הם נפתחים לתרבות אירופית, וכשהם נתקלים ב… כמוך, הם לפעמים נסוגים למקום של גאווה תרבותית ומגדירים את עצמם מחדש כמוסלמים.

   מעבר לזה, הכותב העלה השערה שהמהומות הוצתו על ידי אנשי ימין (כמוך), ותמך בכך כשדיווח שמי שעשה הכי הרבה כדי לעצור את המהומות היו מבוגרים בתוך קהילות המהגרים. אז תתייחס לזה, או תגיד משהו אחר שלא סתם עושה רעש מכיוון הנורמטיביות הישראלית החולה בראש שאתה מנסה לייצג. כי אין קריאה יותר אתנוצנטרית ממה שעשית עכשיו, וזה די ברור מאליו סתם הרגשתי צורך לנקות את הדף מהריח.

   1. אסף

    הכותב העלה השערה לא מבוססת. לכתוב "לא מן הנמנע" זה בעצם לכתוב "אין לי מושג אם יש אמת בדבר אבל זה מתאים יופי לאג'נדה שלי". העובדה שחברים מבוגרים בקהילת המהגרים תרמו לעצירת המהומות לא תומכת בתיאוריה שימין קיצוני אחראי להצתתן.

 5. ידידיה

  ראשית – תודה רבה למנהלי האתר (או לאי מי שאחראי על פרסות התגובות, יהיה מי שיהיה) שפרסמתם את תגובתי, חששתי שתימנעו מלפרסמה ואני שמח שבחרתם בפתיחות אמתית. תודה!

  יואב היקר – קראתי את תגובתך והייתי שמח לענות לך בפרוטרוט על גזענות (ממתי אסלאם זה 'גזע'?) קונספירציות (אנשי ימין משלהבים את ההמון למהומות כדי לעשות דה-לגיטימציה לגזענות. כן בטח.. תכף תגיד שמתנחלים שוכרים ילדים ערבים לזרוק אבנים כדי להצדיק את הכיבוש) ותרבות אירופאית (או מה שנשאר ממנה) אלמלא היית משפיל את עצמך ומכנה את מי שלא חושב כמוך כ:'אנשים קצת כמוך, שלא מפריעה להם ההיסטוריה הארית', צר לי. מי שלא יודע לתת כבוד גם לא יקבל כזה.

  אבל בכל זאת – תודה קטנה, אני שמח שהגדרת את הלך מחשבתי כנורמטיביות הישראלית, אני גאה להיות מייצג של העם הזה! ואם זה מסריח לך את הדף – אתה מוזמן לחפש חברה אחרת!

 6. יוסי לוס

  כדי להכניס לפרופורציה את ההכללות הגורפות שלך לגבי 800 אלף המהגרים המוסלמים בשבדיה –
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/?p=41568

  מעניין על סמך מה אתה קובע מה 800 אלף המוסלמים בשבדיה רוצים ומה הם לא רוצים

 7. ידידיה

  ליוסי שלום,

  מספרים שיום אחד הרשל'ה הלך לתומו ברחוב היהודים באוסטרופולי, ולפתע רץ לכיוונו כלב גדול ומפחיד והחל לנבוח. הרשל'ה תפס רגליים וברח. אמרה לו אשתו: "הרשל'ה, למה אתה רץ? אינך יודע שכלב נובח – לא נושך?" אמר לה הרשל'ה: "אני יודע, השאלה אם הכלב יודע.."

  קראתי את הכתבה שהפנית לי (פעמיים ושלש אפילו..) ומלבד אוסף של נתונים על האפליה הכלכלית של המוסלמים במאלמו, לא הצלחתי לראות הצדקה לאלימות (במחילה, אבל קצת קשה לי להתייחס ברצינות לאדם שחוטף מכות רצח מקבוצת מהגרים ואז כותב כתבה שלמה כדי לסנגר עליהם..)

  בכללי, אני חושב שאנחנו קצת מתעלמים מעולמם של המהגרים, שאלת אותי מאיפה אני יודע מה עובר ל800 אלף מוסלמים בראש ומה הם רוצים. הנה חושב שהתשובה ברורה – יותר ממיליארד מוסלמים ברחבי העולם אומרים את אותו הדבר – אנחנו רוצים אסלאם! לא חופש, לא פתיחות, לא הומוסקסואלים, ולא פמיניסטים, אנחנו רוצים ג'יהאד רעלות ושריעה! (כמובן שיש אחוז קיצוני שלא, אבל זה כמו לטעון שהכותבים באתר 'העוקץ' מייצגים את דעת כלל אזרחי ישראל…) אני חושב שאם נקשיב להם אנחנו נגלה דברים מדהימים:
  1. הם לא רוצים להיות כמונו. (חצי מיליון פליטים מעירק אפגניסטן וסוריה לא רוצים להיות שבדים!)
  2. הם לא רוצים שלום! המוסלמים לכל אורך ההיסטוריה לא רצו שלום, הם מוכנים רק להפסקות אש זמניות עד שיצברו מספיק כדי לחסל את כל מי שאינו מוסלמי. המילים 'רב תרבותיות' זרות למורשת המוסלמית ואין שום טעם לנסות לחנך אותם. כמה נהרות של דם עוד יישפכו באירופה כדי שנבין שהאלימות היא לא מיעוט קיצוני?

  המציאות היא אחת לכל המדינות המערביות – לכל מקום שאליו מגיעים תושבים מוסלמים (להוציא אוניברסיטאות ומרכזים אקדמים) התושבים המקומיים בורחים או מפחדים לצאת מהבית. זה נכון לגבי דרום תל אביב, הגבעה הצרפתית, ונצרת עילית. למה להתעקש?

  1. יוסי לוס

   כתבתי שהמאמר שאליו הפניתי מכניס לפרופורציה. לא מצדיק אלימות.
   כנראה שלא הבנת.
   אז אצטט במדויק מהמאמר: "הרגורדן היא השכונה הענייה ביותר בשבדיה. חיים בה כ-5,000 מתוך חצי מיליון המהגרים מארצות בעלות רוב מוסלמי, המהווים 98% אחוז מתושבי השכונה. במובן זה הרגורדן היא מקרה קיצון שמזמין פרנויות כמו זו שהופיעה אצל צבי יחזקאלי, שחלק ניכר מהמיני-סדרה שלו בערוץ 10 על "סכנת האסלאם באירופה" צולם בשכונה. רובע רוזנגורד, ששכונת הרגורדן היא חלק ממנו, קיבל מהשכונה את המוניטין המפוקפקים שלו – אבל מלבד הרגורדן זהו רובע נינוח למדי."

   כלומר, הסקת המסקנות המכלילות שלך ושל צבי יחזקאלי על כל המוסלמים באירופה מבוססת על שכונה קטנה וחריגה באלימות ובעוני.

   ולא ענית לשאלתי חוץ מלומר שהתשובה ברורה. תשובה אפשרית לשאלה מנין אתה יודע היא להצביע על מקור נתונים מוסמך ואמין.

 8. ארי

  אפשר מקור (לינק) להגדרת ה"מצוקה חומרית משמעותית" ותשעת המאפיינים ?

 9. אורולוג

  שאלות לעמי:
  1. ייתכן שמדידת אי שוויון במונחים של ההכנסה בשווה כסף היא לא רוולנטית ללדרך בה אנשים תופסים את המציאות? כלומר יכול להיות שמה שבאמת חשוב לאנשים כשהם מעריכים את מצבם ביחס לאחרים הוא אי שוויון בהכנסה פרופר ולא בכל מני שירותים שכולם מקבלים.

  2. האם יכול להיות שמהומות פורצות בגלל חוסר מוביליות? גם בהולנד היו בשנה האחרונה מהומות דווקא באיזור מבוסס יחסית וללא שום מהגרים. האם יכול להיות שהמודל הצפון אירופי של שוויון גבוה והתערבות ממשלתית גבוהה מוביל לתחושה שהחיים "לא מעניינים" ? לא משנה מה נעשה תמיד נהיה בני מעמד בינוני/בינוני נמוך ללא שום אפשרות לשינוי

 10. מיכה רחמן

  אני מסכים עם עמי שהבעייה איננה אי-השיוויון הגובר, אבל הבעייה קיימת. צריכים להיות קצת יותר ביקורתיים ולחפש מה לעזעזל קורה כאן. אנחנו מדליקים נורות של הזהרה כשפורצות מהומות בצרפת, או בלוס-אנג'לס, צריך להדליק את נורות ההזהרה גם כפורצות מהומות קשות בשבדיה. מספר המכונית שנשרפות בלילה לא נראה לי רלוונטי. שבדיה הפכה למדינת מהגרים כמו מדינות אירופאיות אחרות. טענות מ מימין ומהשמאל הרדיקאלי, כאילו שבדיה מדינת רווחה מתוקנת בגלל ההומגניות, שוב אינן תופסות. גם העובות מראות אחרת וכעט יש לנו מאורעות המראים ששבדיה הפכה למדינה לא הומוגנית. ועכשיו מתחילות הבעיות הקשות. הבעיות הנובעות מהגלובליזציה, ההגירה ממדינות "הפריפריה" אל מדינות ה"מרכז". הקונפליקט ההולך וגדל בין המרכז לפריפריה. שני גורמים צריך לקחת כאן בחשבון: א) מדינת הרווחה האירופאית גם המתוקנת שבהן, לא תוכל לנצח לחיות בשקט, ללא פתרון הקונפיקט בין הקאפיטאליזם האוליגופולי לבין הדרום הפריפריאלי (אם להשתמש בטענותשל סמיר אמין וגישת התלות – כל העולם כמערכת אחת).
  ב) העניין השני הוא שאלת הזהות, האמונה הדתית, תחושת חוסר ההשתייכות. גם כשמנהלים מדיניות רב-תרבות רשמית עדיין הקונפליקטים האלה, מצטרפים זה לזה, הקונפליקט הכלכלי, התרבותי בין קבוצות איסלאמיות מהדרום, לבין השלישיה מהצפון (ארה"ב, יפן אירופה). מספיקה תחושת אי-נחת קטנה מהיותנו לא שייכים לתבערה גדולה.

  1. נועם א"ס

   חותם בשתי ידיים על א': "מדינת הרווחה האירופאית גם המתוקנת שבהן, לא תוכל לנצח לחיות בשקט, ללא פתרון הקונפיקט בין הקאפיטאליזם האוליגופולי לבין הדרום הפריפריאלי".

   חותם בשתי ידיים על ב': "העניין השני הוא שאלת הזהות, האמונה הדתית, תחושת חוסר ההשתייכות. גם כשמנהלים מדיניות רב-תרבות רשמית עדיין הקונפליקטים האלה, מצטרפים זה לזה, הקונפליקט הכלכלי, התרבותי בין קבוצות איסלאמיות מהדרום, לבין השלישיה מהצפון (ארה"ב, יפן אירופה)".

   עם זאת, כמובן שאיסלמופוביה והחרדה הציונית-אירופאית מהאחר אינן מתקרבות להבנה בעלת ערך של המציאות הגלובלית שאתה מתאר, שלא לדבר על "פיתרון" שלה. אין להצדיק אותן באף רמה – לא ברמה הפוליטית של התייחסות למצבים פוליטיים, ולא ברמה הקוגניטיבית של תפיסת וניתוח המציאות.