משטרת הממשלה ולא משטרת הציבור

המדינה מעדיפה שהמאבק החברתי-כלכלי-פוליטי יהפוך למאבק כנגד אלימות המשטרה, וייגרר בבתי המשפט. כך המשטרה משרתת את הממשלה בהסטת האש מן המדיניות הפושעת של ראשיה. אלמוג בהר על ההתנהלות של משטרת ירושלים בהפגנות האחרונות במערב ובמזרח העיר
אלמוג בהראלמוג בהר

משורר, סופר ומבקר ספרות, חתן פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת תש"ע

אמש התקיימה הפגנת המעברה והלא נחמדים בירושלים, נגד גזרות תקציב ביבי-לפיד-בנט-ליברמן-לבני, נגד הייבוש והמחיקה של הדיור הציבורי, נגד ייצוא אוצרות הגז, נגד עליית המע"מ ונגד ההתעמרות בעשירונים התחתונים והברית של ממשלת ישראל ושריה עם המיליארדרים. כבר לפני ההפגנה המודיעין המשטרתי, שהקים לו יחידת בילוש פייסבוקית ואימץ תודעה של שב"כ, התקשר לכמה מן הפעילים לשיחות איום, וניסה לדלות פרטים ולגייס אנשים שיהיו משת"פים. זאת בהמשך לניסיונות דומים בהפגנות קודמות, בעיקר בקיץ שעבר.

בהפגנה עצמה, עם הכניסה לרחוב יפו מרחוב שבטי ישראל, התארגנו השוטרים בחומה כדי לחסום את דרכה של הצעדה, ולמעשה גרמו בכך לחסימה של חצי שעה בנתיב הרכבת הקלה. המשטרה הביאה הכל להפגנה: גם כיתת מג"ב, גם יחידת יס"מ וביניהם גם שוטרים רגילים, גם פרשים וגם אופנוענים, ובכוננות ברחוב אגרון עמד זרנוק מים וצבע וסירחון (בואש). השוטרים נהגו באלימות רבה מן הרגע הראשון, פתחו מיד במעצרים שכללו מכות קשות, כולל בעיטות על מי שכבר היה על הקרקע, שברו אוהל שנשאו המפגינים באופן סמלי, ועדויות סיפרו על עלייה של פרשים – וכן של אופנוען אחד – על מפגינים.

השוטרים ניסו למנוע את התהלוכה לבית ראש הממשלה שליד כיכר פריז, ואכן הצליחו לפצלה לחלקים קטנים. כשהגיעו המפגינים לרחוב עזה התחילו להכניס אותם השוטרים ל"מכלאה", ולתחום אותם בברזלים משלושה צדדים ובפרשים מן הצד הרביעי, ובשלב מסוים השתמשה שם המשטרה בגז מדמיע. רוב העצורים מן ההפגנה שוחררו עוד בלילה, ועצור אחד הותירה המשטרה ללילה.

הפגנה בירושלים, 09.06.13. צילום: Tali Mayer/Activestills.org
ההפגנה בירושלים, 08.06.13. צילום: Tali Mayer/Activestills.org

ירושלים כבר מזמן אינה דמוקרטיה, ואלימות המשטרה היא עניין של יומיום בהפגנות של המחאה החברתית, בהפגנות חרדים ובהפגנות במזרח העיר (כפי שרואים בימים אלו כיצד המשטרה מבצעת קרימינליזציה של מאבק אזרחי נגד הרחבת כביש בגין אל תוך בית צפאפא, בצורה שתבתר את השכונה לארבעה חלקים), וזאת המורשת של משטרת ירושלים ששברה ידיים ורגליים בזמן הפנתרים, והתעסקה בחיפוש משת"פים, בפתיחת תיקים ללא צורך ובהגנה על הממשלה. כל מי שמגיע להפגנות שם לב שהשיטות של המשטרה נודדות בין חלקי העיר, ובינה לבין השטחים: חיילי מג"ב מגיעים גם למערב העיר, וכך גם הניסיון למעצרי "מנע", או לפחות לשיחות איום עם פעילים מרכזיים (רק מעצרי קטינים באמצע הלילה עדיין לא "גלשו" למערב העיר).

עוד מאפיין בולט של ההפגנות הוא שרבים מהשוטרים לוקחים את ההפגנה באופן אישי, כאילו המפגינים מפגינים נגדם ממש, ולא רק מולם. לכך מצטרפת העובדה שהמפגינים מסומנים פעמים רבות כ"אחרים" – ערבים, חרדים, מזרחים עניים אשר עוברים קרימינליזציה בעיני השוטרים, ושמאלנים. אבל מתרחשת גם התופעה הנגדית, וגם המפגינים משתכנעים בהדרגה שהם מפגינים נגד השוטרים,  ולעתים קוראים את הסיסמאות ממש כנגדם ולא אל מול העוברים והשבים. המפגינים "לוקחים" את תגובות השוטרים באופן אישי, כי קשה למחות נגד הסמל – ראש הממשלה, הטייקון, שר האוצר – שחונקים את גרונך בבנק, כאשר ממול עומד הפרצוף שחונק את גרונך הפיזי ממש.

תחושות אלו הן לעתים טרגיות כאשר המדינה שולחת פלוגות מג"ב, חיילים שהוריהם נזרקים מן הדיור הציבורי, כדי לגרש מן הרחובות את מי שתובעים דיור ציבורי. המחאה כנגד אלימות המשטרה היא לעתים רגע השיא של הפגנה, מבחינת האנרגיות שלה, כאשר הזעם נגד השוטרים ונגד השיטה מתערבבים זה בזה ומאיצים את המאבק, ולעתים רגע השפל, כאשר בזבוז האנרגיה מול השוטרים מרוקן מאנרגיה למאבק מול השיטה. המדינה מעדיפה שהמאבק החברתי-כלכלי-פוליטי יהפוך למאבק על חופש הביטוי, כנגד אלימות המשטרה, וייגרר בתיקים למיניהם בבתי המשפט שהתנהלותם תבזבז זמן ומשאבים לכולם. כך המשטרה משרתת את הממשלה בהסטת האש מן ההתנהלות החברתית-כלכלית-פוליטית הפושעת של ראשיה.

הפגנה בירושלים, 08.06.13. צילום: Tali Mayer/Activestills.org
הפגנה בירושלים, 08.06.13. צילום: Tali Mayer/Activestills.org

המשטרה והממשלה חיות בתודעה מעוותת על-פיה המשטרה היא משטרת הממשלה ולא משטרת הציבור, ולכן היא יותר מודאגת ממחאה אזרחית כנגד הבוסים – ראש הממשלה ושר האוצר – מאשר מאלימות ברחובות שלא זוכה לשום מענה, וכמובן שיותר משחיתות השרים והטייקונים, שמנהלת את המדינה. הממשלה שולחת את המשטרה למנוע את המחאה עוד בטרם התקיימה, ולהשתיק אותה ברגע שהיא יוצאת לרחוב, במקום שהמשטרה תשרת את הדמוקרטיה שאחד ממימדיה הוא החופש של האזרחים למחות ולהפגין.

במובן הזה, התודעה הדמוקרטית של ביבי וארדואן דומה, ומבקשת שלטון סמכותני שבו מתקיימות בחירות פעם בארבע שנים, ואילו בזמן שבין בחירות לבחירות שניהם מבקשים להשתיק מחאה ומאבק בעזרת המשטרה, ולשניהם עוזרת התקשורת המקומית שפעמים רבות ממעטת לסקר את המתרחש (כפי שקורה כרגע בישראל, וכפי שהיה לפחות בראשית המאבק האחרון בטורקיה, לפחות על פי סיקורו בישראל).

אף על פי כן, המאבק יימשך.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרלי

  אל תשכח שאחת התוצאות של המחאה היתה העלאת שכר השוטרים ב 15%, כך שהמשטרה נלחמת גם על המשכורות שלה. יכו יותר, יבקשו יותר שכר

 2. סמדר לביא

  כמעט ואין איזכור לאירועים של אמש בעיתונות העולמית, קל וחומר, במקום חשוב בשטח העיתון. מפעל התרגומים של "העוקץ" ממש ממש חשוב. מקווה שימשיך. תודה. סמדר.

 3. איציק

  סדר גודל של 20% מתושבי המדינה

  1. איציק

   דירות לשכן 20% מאוכלוסיית המדינה?

   אפרופו דיור ציבורי..

 4. דרור BDS

  העיתון היחיד שדיווח על ההפגנה הזו הוא כיכר השבת. בהארץ העיתון המודפס (יום א') לא הוזכרה ההפגנה ולו במילה. כך גם בידיעות אחרונות המודפס. הכיכר השבת בחר העורך תמונה: חילונים וחרדים מתאחדים נגד השיטה
  http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%A6%D7%A4%D7%95-%D7%97%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%92%D7%96%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA.html

  לוחם החופש ברק כהן הדגיש וימשיך להדגיש כי אין ימין ושמאל, יש מתנגדי משטר מול תומכי משטר. מאבקו האזרחי לאחד בין כל המתנגדים למיניהם – מלוחמי החופש הפלסטינים, דרך לוחמי החופש החרדים ועד אוהדי בית"ר י-ם הוא התנגדות אזרחית למופת. היום כיכר השבת הולך בעקבותיו ומפרסם את המשותף בין החרדים לבין זחאלקה: "בחורה שהולכת לשירות לאומי, יש סיכוי שאיש לא יתארס לה והיא תהיה מוחרמת".
  http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%9E%D7%99-%D7%A9%D7%A2%D7%95%D7%A9%D7%94-%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99-%D7%A9%D7%99%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%99%D7%A9.html

  1. דרור BDS

   שולה קשת: "האלמנט הייחודי במאבק המזרחי, שהופך אותו למודחק יותר מכל מאבק אחר – ולדמוני בעיני ההגמוניה – קשור לכור ההיתוך. המאבק המזרחי מדבר על דיכוי של יהודים על ידי יהודים – ובזה אף אחד לא רוצה להכיר בכל זמן שהוא. זאת גזענות צרופה, שקשה מאוד לעכל כשעדיין חיים בחזון של הציונות האשכנזית הלבנה של תקומת מדינת הלאום. ניסיון ההשתקה וההסתרה של הדיכוי הזה פועל כיום בצורה סמויה ומסוכנת יותר מבעבר".

   לוחם החופש ברק כהן בפנייה לאוהדי בית"ר:
   "בני ובנות בית״ר ירושלים. בואו נייסד יחד משטר חדש. יחד וחדש. חדש ויחד. חדש במקום המשטר שייסדו פה מעל הראש שלנו ב – 1948 חבורה של גנבי דעת, רוצחי תרבות, רוצחי אדם, גנבים וצבועים. יחד עם כל בני האדם שחיים בארץ הזאת. כולם. לטובה. לחיים טובים יותר לכולם. לכולן. מוצדקים יותר. לשים סוף לרודנות הזאת הדופקת את כולם, כל אחד בחלקה שלו. רודנות שהדבר היחידי שמחזיק אותה הוא העובדה שאנחנו לא מתקוממים נגדם יחד.

   אני יודע, זה נראה הזוי לייסד משטר חדש יחד עם פלסטינים, בדואים, דרוזים, חרדים, הומוסקסואליים, נשים, קשישים, נכים, מזרחים ואשכנזים. זה נראה הזוי, ומההזייה הזאת המשטר מת מפחד. ההזייה הזאת, אם תצא לפועל, תגמור אותם סופית. אשכרה להקים מדינה חדשה. בה לכולם זכויות שוות. בה מפסיקים לאיים אחד על הזהות של השני. על הקיום אחד של השני. על האחווה בין אחד לשנייה.

   דבר אחד בטוח. אני מאמין בכם. בכן. בכל אחד ואחת. הרבה יותר מכל חלאה ש״מייצג״ את הממסד. הרבה יותר מכל מטונפת ש״מדברת בשמנו״. אתם המייסדים והיוצרים של החברה. לא הם. יש לנו את הזכות לייסד משטר חדש. ביחד יש לנו גם את היכולת".
   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4937236917259&set=a.1182387688375.2024479.1488709887&type=1&permPage=1

   אמר רבי אלעזר בוא וראה כמה גדולה כוחה של בושה, שהרי סייע הקב"ה את בר קמצא והחריב את ביתו ושרף את היכלו (גיטין דף נז' עמוד א'). אנו רואים שאף בית המקדש נחרב ונשרף בגלל בושתו של אדם יחיד אשר בעקבות בושתו הלך ונעשה "רודף" של עם ישראל והלשין עליהם למלך רומי, ואף על פי כן, הקב"ה רב את ריבו ובושתו של אדם זה עד אשר בושה זו גרמה לחורבן בית המקדש ולשריפת ההיכל.

   יבוא יום, ויום זה קרוב, בו ייאלץ אלוף בן להתנער מפרשננו לענייני בטחון\ערבים עמוס הראל, להעיף אותו מכל המדרגות, ולהביא במקומו את פרשניתנו לענייני התנגדות\ציונים-אשכנזים כרמן אלמקייס: "אם הממשלה תמשיך בדרך שהיא נוקטת היום, יהיה פה סדום ועמורה. אני רואה במאבק הזה מהפכה. לא אלימה, כי אנחנו לא נהיה אלימים, אף על פי שהם רוצים – אבל זה לא ילך להם. 400 אלף האנשים שהיו בהפגנה הגדולה בכיכר המדינה ב–2011 היו בצבע הלא נכון. אם היה מדובר ב–400 אלף איש מהשכונות, הכל היה נראה פה אחרת. ביום שיהיו 400 אלף מפגינים שבאים מהשכונות – ויהיו הרבה יותר מ–400 אלף איש במקרה הזה – יהיה כאן בלגן של אמת". (מתוך ראיון לארי שביט על דברי זחאלקה ("הבאנו צדק חברתי עליכם") בסרט "אשכנז", הארץ)
   http://www.haaretz.co.il/gallery/1.2042366

 5. יואב הס

  מאות אנשים הפגינו במוצ"ש נגד הממשלה בקריאה לדיור ציבורי עבור כל מי שזקוק לו, קריאה לשמור על הגז עבור אזרחי ישראל, שיכולים ליהנות מאנרגיה זולה, אם חברי הכנסת יילחמו על האינטרסים של העם ולא יאפשרו לטייקונים כמו תשובה, לשלשל לכיסם את כל רווחי היצוא לחו"ל של הגז ששייך לכולנו, על חשבוננו. אפשר לעבור להנעה בגז ! השימוש ברכב יהפוך לזול יותר ולמזהם פחות. הפגנו גם נגד עליית יוקר המחיה. העלאת המע"מ באחוז אחד אפשר לבעלי עסקים רבים "לעגל את המחיר" ולעשות קופה על חשבון העניים ביותר שנפגעים מכך הכי קשה. נעצרו 12 מפגינים בעילות שוא. אף אחד לא הפעיל אלימות נגד השוטרים. השוטרים שכחו שחובתם לאפשר לאזרחים לבטא את מחאתם. זו נשמת הדמוקרטיה. אם את זה לוקחים מהאזרחים הפשוטים, מה נשאר מהמילה המרשימה "דמוקרטיה"? היכן הדיווח של העיתונות? היכן הרדיו? היכן הטלויזיה? הדמוקרטיה הפכה לסיסמה ריקה מתוכן, שמטרתה לסתום פיות ולאפשר לביבי להמשיך בדרכו הכלכלית הניאו ליברלית, שכל מטרתה להפריט כל מה ששייך לכולנו, ולהעביר את אמצעי הייצור ואת אוצרות הטבע לבעלות פרטית של מיליארדרים, שכל מה שמעניין אותם זה הרווח הכספי. החברה הישראלית הולכת ונעשית יותר ענייה ויותר מדוכאת. לדברים האלה יש השלכות חמורות מאד על בטחונה של המדינה. מי שלא מבין שחוסן חברתי כלכלי הוא תנאי לקיומה של מדינת ישראל, מי שלא מבין שהצבא החזק ביותר לא יוכל להגן על חברה מתפוררת, מי שלא מבין שחייל שהוריו מנושלים מדירתם ונזרקים לרחוב, לא ישרת את המדינה, מי שלא מבין את הדברים האלה, הורס במו ידיו את מדינת ישראל. האם ביבי מבין זאת? לפי מעשיו, ברור שלא. אתמול ראיינו ברדיו בלוגר שהגיע לטורקיה כדי לסקר את המחאה בככרות איסטנבול נגד ארדואן. הוא עשה השוואה בין המחאה בטורקיה למחאה בישראל. מאד מצער להיווכח שגם שם וגם פה התקשורת מתעלמת מגילויי המחאה. הטורקים צריכים כנראה להאזין לאמצעי התקשורת הישראלים כדי לדעת מה קורה אצלם, ואנחנו צריכים להאזין לראיון עם בלוגר ישראלי שנסע במיוחד לטורקיה, כדי לשמוע ברדיו על ההפגנה שהתקיימה בירושלים ! ! ! איזה אבסורד.

  1. יפה

   משטרות בכל העולם משרתות את השלטון , האינטרסים שלו ואת מקורביו : מאיראן ועד בריטניה וארה"ב. הגיע הזמן להתעורר מהציפיות הנאיביות שמבקשות מהמשטרה לעמוד לצד הציבור. יש להבין סוף סוף שזה אנחנו מול שלטון בעלי ההון והכוחות המזויינים שלו.

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  עד כמה שידוע לי הוא במקום להוסיף דיור ציבורי לנזקקים שימש להחזר חובות לסוכנות נממשלה עושה הכל לחסל את הדיור הציבורי ע"י הזנחת האחזקה והכרזת הבינינים כבלתי ראויים לדיור. אלה שקנו את הדירות משקיעים ממון רב בשיפוצם אבל מעלילים עליהם שהם המזניחים את הדירות.
  כל משטרה. תפקידה להגן על המשטר כמה שהמשטר ימני/טוטליטרי יותר המשטרה יותר אלימה.

 7. דרור BDS

  Michael Salisbury-Corech (פעיל מרכזי ב'המעברה'): "בלי עבודת שטח, לא תפרוץ מחאה. האידאולוגיה של מאבק בשיטת ״צה גוורה״ של להבעיר מוקדים שונים ולחכות שההמונים יצטרפו, היא אשליה ולעולם לא תצליח. כל עוד אין בסיס קהילתי של האכלה מגורים וחינוך כל ההפגנות והעימותים לא יובילו לשינוי".
  Lev Luis Grinberg : "כל הכבוד מיכאל! מיעוט משתתפי ההפגנות מחייב ביקורת עצמית ניקבת. עבודה עם קהילות חיות של אנשים זו נקודה מרכזית אחת, שכוללת את השאלה הגדולה איך עובדים עם קהילה".
  https://www.facebook.com/michael.salisburycorech/posts/378874488899205

  ביקורתם של לב גרינברג ומאיר עמור על תנועת "יש גבול" פורסמה במקומות שונים וידועה ברבים (ראו למשל: "ההיסטוריה המושתקת של הסירוב החברתי" – מאיר עמור). למרות זאת, אנשי יש גבול ממשיכים בקו הטהרני והמוסרני ואינם מוכנים כלל לדון בביקורת המופנית אליהם. לדידם, להיחשב כאבירי המוסר והצדק ולשבת עד כלות בכלא 6 תוך הקפדה על "עבירת" הסירוב לשרת בשטחים בלבד חשוב יותר מלהיאבק בפורעים הציונים בכל דרך אחרת – כולל אי הבעת תמיכה בעריקים שהסתלקו מהצבא הציוני על מנת לסייע כלכלית למשפחותיהם.

  חייל נזקק ישן בחורשה, קצינה שעזרה לו נענשה – קצינה שאחראית על טיפול באוכלוסיות מיוחדות בצבא ניסתה לעזור לחייל שנותר בלי בית, אך מצאה את עצמה מורשעת אחרי ש"עקפה סמכות". מה הוביל לאבסורד? http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4390862,00.html
  במאמר חשוב שלא זכה להתייחסות – "ללא כל ג'ונגל חשוך" – משה שריקי, העוקץ, מתוארת פעילותו של הכותב עם חיילי מג"ב. http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2012/04/27/%D7%9C%D7%9C%D7%90-%D7%9B%D7%9C-%D7%92%D7%95%D7%A0%D7%92%D7%9C-%D7%97%D7%A9%D7%95%D7%9A/

  קטונתי מלהציע הצעות של ממש על מנת להלחם בעמלק הציוני. הצעתי היחידה הייתה, ועודנה, למצוא את הפרטנרים המתאימים לא בתנועה הציונית לאומנית מרצ – שראשיה תומכים במה שמכונה שוויון בנטל וניצן הורביץ אף השתתף בהפגנה בה נראה נושא אלונקה בצוותא עם פושע המלחמה אבי דיכטר, ושתומכיה מציינים בגאווה כי הם תומכים לסרב לשרת בשטחים לאחר שהבינו, לאחר כך וכך שנים של ביצוע פשעי מלחמה (רשימת שמות מלאה ע"פ דרישה) – אלא דווקא עם הסרבנים החברתיים הנמצאים בהמוניהם בכל רגע נתון בכלא 4 ו6.

  לו הייתי יודע אז, בשנת 90-91 – עת נכלאתי שוב ושוב כחייל בשירות סדיר, את מה שאני יודע היום על הדיכוי המזרחי, ייתכן מאד כי המשטר הציוני היה נחרב כבר אז. אנשי יש גבול ידעו. ידעו ושתקו ושותקים עד היום.