• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

חוק הדיור הציבורי הופך לתליין של עצמו

ה"מהפכה" של שר האוצר ושר השיכון בתחום הדיור הציבורי היא תרגיל פוליטי, ציני ומרושע
מיכה רחמן

מתחת לאפינו, ממש מבלי שנרגיש, מתחוללת "מהפכה בדיור הציבורי". בעמוד הפייסבוק שלו הכריז שר השיכון, אורי אריאל, על חידוש מכירת הדירות לפי התנאים של "חוק הדיור הציבורי – זכויות רכישה" ("חוק רן כהן"), ושימוש בכספי המכירה להגדלת ההשתתפות בשכר דירה ולא לבניית דירות חדשות. ההצעה היא על דעתו של שר האוצר. כתבה בנושא ב-nrg מוסיפה למטרות המכירה גם בניית דירות בכמות קטנה לאוכלוסייה שאינה יכולה להתקיים בעצמה. אז האם באמת הופך האוצר את עורו ותומך היום בחוק אליו התנגד נחרצות בעבר – חוק שהיה דגל המאבק למען הדיור הציבורי? האם עלינו להיות שותפים למאבק הזה? ובכן, הן בכתבה והן בסטטוס של אריאל יש הרבה דיסאינפורמציה שחשוב להבהירה.

המהלך החדש איננו מהפכה. המשך מכירת הדירות ללא כל בנייה חדשה מעידה על כוונת האוצר לחסל את הדיור הציבורי. שר האוצר ושר השיכון עושים כאן תרגיל פוליטי יח"צני, ציני, מרושע, אבל מבריק. חוק הדיור הציבורי הופך לתליין של עצמו. הם לוקחים את החלק הפופולארי/פופוליסטי, מכירת הדירות לדייריהן, ובכך קורצים לציבור הבוחרים העני. אח"כ יגידו כמה הם טובים יותר מכל ה"חברתיים". הם מסירים בשקט בלי שאף אחד ירגיש את סעיף 10 בחוק המחייב בנייה חדשה, וגם את רוח החוק שכלל בין היתר את חידוש הדיור הציבורי. במילים יפות, מרמים את הציבור בפתרון שאיננו פתרון: השתתפות בשכ"ד. הם יתנו שנה-שנתיים שכר דירה המתקרב יותר לשכ"ד ריאלי, וכשמחירי הדיור יעלו, והשתתפות בשכ"ד תהפוך שוב ללא ריאלית, הם כבר לא יהיו בשטח. אין כאן שום מהפכה, זו מדיניות ישנה של האוצר שתמיד רצה להקטין את הדיור הציבורי למינימום הכרחי ולמסכנים ביותר. תקציבי ההשתתפות בשכר דירה עולים משנה לשנה, וההשקעה בדיור הציבורי יורדת. מבצעי מכר היו תמיד, זה לא חדש. האוצר ובראשו שר האוצר כאשר הפעם הצטרף גם שר השיכון, הולכים למהלך שעתיד לחסל את הדיור הציבורי, או להפכו למשהו יותר קטן וזניח.

פינוי בית ביבנה, 2012. הזכאים, הממתינים בתור לדיור הציבורי, לא "מתחילים בדרך חדשה של יציאה לעצמאות", כפי שכותב שר השיכון, אלא נכנסים לעבדות של התלות בשוק. צילום: activestills.org
פינוי בית ביבנה, 2012. הזכאים, הממתינים בתור לדיור הציבורי, לא "מתחילים בדרך חדשה של יציאה לעצמאות", כפי שכותב שר השיכון, אלא נכנסים לעבדות של התלות בשוק. צילום: activestills.org

המגמה לעבור מדיור ציבורי לעזרה בשכר דירה, היא מגמה ישנה של האוצר. זוהי תמצית האידיאולוגיה הניאו-ליבראלית: לעבור למתן קצבאות בשוק החופשי ולחסל את השירותים שהמדינה נותנת. הדיור הציבורי הוא שירות במימון המדינה המבטא את הכרת המדינה בזכות לקורת גג. הדיור הציבורי נועד לשחרר את הקבוצות המוחלשות ביותר מהתלות בשוק. השתתפות בשכר דירה מעבירה את השכרת השירות לשוק הפרטי עם עזרה כספית של המדינה. ההשתתפות בשכ"ד דומה, בתחום הבריאות, למתן קצבאות במזומן (ותמצא לך את הרופא שלך) במקום לתת שירותי בריאות חינם בקופות החולים. ברור לכל בר דעת שהקצבאות לעולם לא ידביקו את הצרכים ואת עליית המחירים בתחום הרפואה. אחרי שנקבעה ההקצבה לעזרה בשכר דירה, אין למדינה שום שליטה על מחירי השכירות, והאזרח עומד לבדו מול המשכיר הפרטי. הניסיון מלמד שגם אם מעלים את ההשתתפות בשכר דירה ההשתתפות תמיד נשחקת, ובסופו של דבר אנו מוצאים את המשפחות, החלשות יותר כלכלית, ברחוב. בקיצור, הזכאים, הממתינים בתור לדיור הציבורי, לא "מתחילים בדרך חדשה של יציאה לעצמאות", כפי שכותב שר השיכון, אלא נכנסים לעבדות של התלות בשוק.

במדינות אירופה המתוקנות, המדינה שולטת במחיר השכירות בתחום הדיור, גם בזו הפרטית (על ידי השליטה שלה בחלק גדול משוק הדיור הציבורי והדיור החברתי). בנוסף יש רגולציה לשליטה ישירה של מחיר ההשכרה הפרטית והציבורית. בישראל אין את כל אלה. הקטנת מלאי הדיור הציבורי, עד חיסולו, משדרת מסר כפול: א) הסרת כל אחריות של המדינה לקבוצות המוחלשות, וכניעה למחירי שכירות מטורפים שיילכו ויעלו. ב) ויתור על הכלי האחרון שנותר לעזור לחלשים ביותר במתן קורת גג. רוב החוקרים בנושא הדיור מסכימים, שלא ניתן לתת דיור עם איכות מינימלית ובר השגה רק על ידי מנגנון השוק, ולכן בכל המדינות (כולל בריטניה אחרי ההפרטה של תאצ'ר) עדיין קיים מלאי דיור חברתי גדול.

חוק הדיור הציבורי, גם כשהיה בתוקף מתחילת 2013, לא הביא לבנייה חדשה. הוא משמש היום רק ככסות למכירת דיור ללא בנייה חדשה ולחיסול הדיור הציבורי. חצאי האמיתות המופיעות בעמוד הפייסבוק של אריאל והחבירה שלו ושל לפיד אל תומכי חוק הדיור הציבורי, מאלצים אותנו, תומכי החוק ואלו שהשתתפו ביוזמת החקיקה, לעזוב את המאבק למען חוק הדיור הציבורי ולמקד את המאבק בבנייה חדשה, ובחידוש פני הדיור הציבורי.

לקריאה נוספת:

המאמר ברוסית

אז מי אלים פה, לעזאזל | רותי לביא

דיור ותקווה: להיות בבית בעולם | ארג'ון אפאדוראי

כנראה שיעניין אותך גם: