נושא הדגל של תפיסה כושלת

כל מה שהוא נוגע בו הופך לזבל. היכונו לנגיד בנק ישראל החדש (הישן)
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

ראש הממשלה שיושב על כסאו כי כנראה אין לו משהו מרגש יותר לעשות ממנה בשנית אדם שפג תוקפה של תפישתו הכלכלית לתפקיד נגיד בנק ישראל. מוניטריסט קשוח, כתבו בעיתונים, אבל לא הדגישו שמדובר באדם שהוא מידאס (כל מה שמידאס נגע בו הפך לזהב) בהפוך שכן כל מה שנגע בו לאחר היותו בתפקיד בפעם הקודמת הפך לזבל.

כאן מתבררת גם הפרובינציאליות הגורפת של ראשי המדינה. הנשיא מרכז חבורה של לשעברים שיטפחו על שכמו השכם והערב, וראש הממשלה ממנה את איש העולם הקטן כנגיד בנק ישראל לאחר שמינה בפעם הקודמת גדול ממנו שהתאזרח כדי להיות נגיד בנק ישראל. כך אנו רוכשים את כבודו של העולם באמצעות מהגרי עבודה לנושא אחד. כן, אני יודע, הוא ישראלי. כך כתוב בתעודת הזהות שלו. אבל, בעצם יש במינוי זה רצון לשמר את תפישת הכלכלה שכשלה כאן ובעולם, אשר אחד מנושאי הכלים שלה הוא יעקב פרנקל. אחד מהמאקרו-כלכלנים שמדברים בשפה דלה של גירעון, צמיחה, משמעת פיננסית כדי שבעלי הון למיניהם ייצרו את מקומות העבודה ויצמיחו את הכלכלה לטובת כולם.

אנחנו בעיצומה של מתקפת הנגד שנועדה לחזק את מעמדה של התפישה שנכשלה. ראש הממשלה מדבר על פופוליזם. יועצו הכלכלי מדבר על כך שהדמוקרטיה מפריעה לכלכלה: תנו לכלכלנים לנהל והכל יהיה טוב. מתקפת נגד זו היא תגובה למחאה החברתית לסוגיה. מתקפת נגד שמצליחה בישראל. ראו את התגובות של אנשי שוק ההון למינויו של פרנקל. כולם שמחים, ואם הם שמחים, אנחנו צריכים להיות מודאגים. בתחילת 2007 (השנה שבה החל המשבר הכלכלי העולמי) היה זה פרנקל שירד על רוביני אשר העלה את האפשרות שמשבר עולמי קשה עומד להתרחש. ומה אמר הגאון פרנקל: "הדובים שאורבים לנו ביער, מגדלים בסופו של דבר קרניים והופכים לשוורים". דברי שטות שלא השפיעו לרעה על הקריירה שלו.

frenkel
מדף הפייסבוק של חברה, כתב עת סוציאל דמוקרטי

זאת ועוד, המוניטריסט שלא מאמין במעורבות הממשלה בכלכלה היה סגן יו"ר AIG שנזקקה ל-185 מיליארד דולר סובסידיה מארה"ב כדי שלא תקרוס ותגרור יחד איתה את העולם כולו למשבר כלכלי. אז עזרה ממשלתית לאזרחים היא טאבו בעיניו, אבל סיוע לחברות ענק כושלות זה כורח. יתירה מזאת, הוא גם לא נטל אחריות למשבר בטענה שזהו משבר מערכתי ואינו נוגע לו. למשל, כך כותב עליו אלי ציפורי ב"גלובס" ב-2009:

פרנקל השתתף בסוף השבוע שעבר באחד הפאנלים בדאבוס. למרבה המזל (שלנו) הוא "נפל" על מנחה די לוחמני שהציק לו בעניין AIG. לרוע מזלו, פרנקל, שלא כהרגלו, התפתל ונפל בפח. החלטנו להביא קטע קצר מהדו-שיח המרתק בפאנל ולהוסיף לו כמה תובנות מיד לאחר כל שאלה ותשובה (…)

מנחה: האם אתה אומר, אם כן, שאין לך שום אחריות אישית? האם היית במעמד שבו יכולת לשאול שאלות נוקבות ולומר, חכו, מה אנחנו עושים במצב כזה?

פרנקל: אין שום ספק בכך שאין לי כל אחריות אישית. מתוקף תפקידי, לא הייתי מעורב בזה. אבל זה לא הנושא בשביל המאזינים שלנו. אני חושב ששאלת המפתח היא מערכתית.

התובנה: אני סגן יו"ר לכיבוד ולכיבודים. ניהול סיכונים? נו באמת, אל תצחיק אותי. דבר איתי על דאבוס המקסימה, הקוקטיילים, הסמול-טוק, המלונות, האוכל… פגשתי את ביבי הרגע, תותח הביבי הזה שלנו. כנראה ראש הממשלה הבא.

עכשיו האיש הזה ממונה לנגיד בנק ישראל.

תאוותו לקשרים ולכסף גם היא אינה יודעת שובע. לאחר שהתפטר מתפקידו כנגיד בנק ישראל בפעם הקודמת לקח כמה מאות-אלפי שקלים שלא היו מגיעים לו. מבקר המדינה קבע שעליו להחזיר את הכסף. פרנקל התנגד, אבל נאלץ להחזיר 238 אלף שקל.

אם כן, זהו אדם שתפישתו הכלכלית כושלת ומכשילה, שנכשל ולא רק ב-AIG, שקשרים וכסף הם שם המשחק שלו, ושאותו ממנה ראש הממשלה בפעם השנייה לנגיד בנק ישראל. אני מרגיש שאני נמצא במקום שבו הפער בין מה אזרחים חושבים לבין מה שהממשלה עושה הוא פשוט בלתי נסבל. מבחינת הממשלה, הכל פה נהדר ופורח ויש קצת עניים וקצת אי-שוויון אבל זה לא נורא. העיקר שהכלכלה תצמח, ואם לא אז נאשים את האזרחים שלא מאפשרים לבעלי ההון והממשלה לנהל כהלכה את הכלכלה.

לקריאה נוספת:

על יעקב פרנקל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רני

  החוק קבע. נגיד= 2 קדנציות. עכשיו ישנו את חוק. עוד חוק אישי לצרכים אישיים.
  ממשיך להיות כאן מסוכן, אפילו מסוכן מאוד.

 2. עמית

  אם נבקש מפרנקל למחוא כפיים כל פעם שהוא נכנס לקופת הבנק, כספנו מובטח. בנוגע למדיניות הכלכלית הארכאית שלו ושל פישר, עוד לא נולד האיש שיזכה באמונו של נתניהו וינהל מדיניות רציונלית, לא בכלכלה, לא ביחסים בין לאומיים ואפילו לא בנהיגה רגילה על הכביש.

  1. רננה

   מדאיג ביותר מה שאנחנו הולכים לעבור פה בקדנציה של פרנקל .המלצה – אפשר היה להוסיף מועמדים ראויים לדעת הכותב ,בעלי גישה חברתית שיכולים היו לתפקד בתפקיד זה בצורה טובה יותר ,למען ההשוואה והידע .

 3. גדעון

  הציבור (האמריקאי) היה תמים והציבור שילם — בעזרת הציונים לארי סאמרס ובן ברננקה — ובאישור אובמהיהו — פרנקל העביר את החור השחור (סכום קטנטן של 185,000,000,000 $) שחסר בקופת AIG לידי הציבור ששילם מכספו. וזה מה שצפוי גם לנו. כי זה עשה "החבר בפורומים הכלכליים המכובדים בעולם", יעקב פרנקל. ומה היו השגיו של הפרנקל הזה "שלא הבין שהמשק העולמי נקלע לבועת נדל”ן אדירה שעומדת להתפוצץ"??? גורנישט. השגו היחיד היה שהציבור האמריקאי שילם את נזקו. ומה צפוי לנו? – שפרנקל לא יהיה נחמד לעובדים–ויעדיף את בעלי ההון

 4. יפה

  אתם לא רואים את ההקבלה הברורה בין התפקיד המרכזי שמילא פרנקל בהתפוצצות בועת הנדל"ן בארה"ב למיניו כאן ודווקא כעת – ערב התפוצצות בועת הנדל"ן בישראל וקריסת המשק בעקבותיה?

 5. אסתר עקנין

  כשסטנלי פישר היה בבנק העולמי הוא היה אחד מאלה שדחפו את דוקטרינת ההלם ברוסיה, ובסופו של דבר סייע ליצירת שלטון האוליגרכים במשבר במדינות דרום אסיה, בשנים 97'–98', פישר הוא שהכתיב את מדיניות הבנק העולמי. האסטרטגיה היתה לתת לאותן מדינות לסבול כדי שהן יורידו את חסמי המסחר שלהן. המדינות האסייתיות נכנעו בלית ברירה, ויצרו את אחת ממכירות החיסול הגדולות ביותר שראה העולם אי פעם. פישר הוא אחד מלוחמי דוקטרינת ההלם המסורים ביותר, זה האיש שאתם צריכים לסבול כמנהיג הכלכלה שלכם".
  "כשמדינה מעריצה את נגיד הבנק שלה זה תמיד מסוכן. תראו מה קרה לאלן גרינספאן. למעשה, בתרבות הכלכלית האמריקאית עד לפני המשבר היה לו תפקיד די דומה לזה של פישר אצלנו כולם הביטו עליו בהערצה, עד שהתברר שהוא זה שהתיר לבנקים להתנהל בצורה שהם התנהלו. אני רואה בו את אחד האחראים למפולת של ארצות הברית ב -2008. נכון שהכלכלה הישראלית גדלה ומתפתחת, ואנשים רואים את העושר, אבל רוב הציבור לא נהנה מפירותיו. חוסר הצדק המשווע שבו עשירים מופלגים לוקחים את כל העושר לעצמם.

  1. עיניים לראותEYES2C

   כן, גם היהודים והציונים אשמים במפלת הקפיטל ב-2008 שממנה העולם טרם התאושש. לא רק פאול וולקרס, גרינשפן, עמנואל רם, לארי סאמרס, בן ברננקה, ו… יעקב פרנקל אשמים. האשמה מוטלת על הראש – על קלינטון ואובמה, וגם על רייגן – שנתנו להם לעשות כחפצם בכלכלה, והפכו אותה לקלקלה ארורה. כי מרגע שבוטל הפיקוח על חברות הביטוח והבנקים החל המירוץ במורד "רחוב הקיר" Wall street
   הבעיה היא שאף "חבר" מאותם ‎"החברים בפורומים הכלכליים המכובדים בעולם" –ע"פ תאורו של נחמיה שטרסלר ב"הארץ" את יעקב פרנקל– לא הועמד לקיר, וגם לא נענש (כמו שהממשל דורש שאדוארד סנודן ייענש). כי זו מהותו של "הקפיטליזם הטהור" >>> על עושק עם וגזל קופת האוצר והפיכתם ל"נכסים מופרטים" לא נהוג להעניש אפילו את היהודים (שנימנו לעיל).

 6. שושנה גבאי

  תודה איציק