הליצן ממשולש ברמודה: על עוזי משולם ז"ל

שלוש עובדות יסוד: תינוקות נעלמו, הוריהם התעקשו לדעת איך, והמדינה לא טרחה לספק הסבר. על הרקע הזה יש להבין את השיח שהפך את משולם – כמו גם מזרחים אחרים – לליצן, ואת השימוש שהוא עצמו עשה בשיח זה. יהי זכרו ברוך
צבי בן-דור בנית

מי שמבקרת בטירות ימיביניימיות אירופיות, מוצאת עצמה לעתים בחדר פנימי גדול שבו קבועות בתקרה שתי דמויות של ליצן פעור פה. החדר הזה הוא מעין חדר ישיבות שבו מותר היה לדבר בחופשיות וגם לומר אמת ולמתוח ביקורת על השליט. דמות הליצן בתקרה מסמלת את החופש הזה, שהיה מוגבל רק לאותו חדר. ולמה קבעו בתקרה דמות של ליצן דווקא? כי בימי הביניים האירופיים היה לליצן החצר תפקיד חשוב מאוד. במסגרת שבה הבעת דיעה מנוגדת לדעתו הפוליטית של השליט עלולה היתה לגרור מוות, רק לליצן היה מותר למתוח ביקורת, לפעמים להלעיג עליו. הליצן עשה זאת בכל מקום ובכל עת, כי לו היה שמור המקום הבטוח. מראש לא היו אמורים לקבל את דבריו ברצינות. כך היה לעתים לליצן תפקיד חשוב של הבעת ביקורת פוליטית, במסגרת שבה לא תמיד היה מקום לביקורת כזאת.

עוזי משולם, שהלך לעולמו לפני כמה ימים, עשה את הדרך ההפוכה. הוא החל כמבקר המזרחי החריף ביותר והרדיקלי ביותר של מדינת ישראל, ומרגע שעלה שמו לכותרות הוא הפך לליצן. ישראל לא יכלה להתמודד עם הביקורת שמתח עליה משולם ז"ל ולכן היה הכרח עליון להפוך אותו לליצן. כך כתבתי עליו לפני כמה שנים באתר זה:

…עוזי משולם: ספק רב, ספק סגן אלוף במילואים, יצור שמנמן חסר פלומת שיער, שנפלה בשל מחלה מסתורית או בשל פעולה מסוכנת בחומרים שהשתיקה יפה להם. אבל ללא ספק טרוריסט מסוכן מוקף בעדת חסידים חמושים המתבצר במצודה מלאה מח'ורעים, דתיים, ביהוד. לאחר שבועות רבים של מצור וכיתור על הבית בו התבצר משולם, פשטו כוחות משטרה ויס”מ על הבית, הרגו את שמעון אסולין בן התשע-עשרה והכניסו את משולם לבית האסורים שם חלה ומצבו הבריאותי התדרדר מאוד… משולם של 1994 הוא אדם כריזמטי מאוד שלא סותם את הפה לרגע ואינו חושש מאף אחד. תימני. לולא היה עסוק בתיאוריות קונספירציה לגבי היעלמם של ילדים תימנים ומזרחים (הוא הקפיד תמיד לדבר על 'ילדי תימן, מזרח ובלקן'), ייתכן שהיה יכול להנחות תוכנית אירוח ברדיו או בטלוויזיה, להיות שופט ב'כוכב נולד', או אפילו לייצג את ישראל באירוויזיון – דברים שתימנים עושים. בשיחת טלפון בינו לבין המפכ"ל אסף חפץ שהוקלטה ושודרה ברדיו הוא נשמע אומר למפקד המשטרה: 'אתה רמבו אני קרמבו'. הקרמבו הנלעג הזה, התקשורת השקיעה ימים כלילות בהצגתו כליצן שקרן מגוחך, ובדיונים מעמיקים על האופן בו נשל ממנו שיער גופו, עלה לכותרות בגלל שהעליל על מדינת ישראל שקוויה הכלליים מזכירים עלילת דם מימי הביניים – הוא טען שגורמים בממסד הבריאותי של ישראל בשנות החמישים קשרו לגנוב ילדים מזרחים ולהעביר אותם אל מעבר לים שם אומצו בידי זוגות אשכנזים חשוכי ילדים. מה שמדהים בסיפור הזה הוא שהגם שמדינת ישראל הכניסה את האיש הזה לבית הסוהר על עבירות של אלימות, היא נענתה בעצם לדרישתו העיקרית להקים ועדת חקירה לבדיקת פרשת היעלמם של ילדי תימן… עד כאן.

להלן הרהור על פרשת חייו של משולם ז"ל, דווקא דרך המתח שבין הביקורת הרדיקאלית שגילם לבין ה"ליצנות" שלו.

אחת התופעות המעניינות, שרבים כבר עמדו עליה, היא דחיקת מבקרים מזרחים של מדינת ישראל למעמד של ליצנים. המקרה הראשון הידוע היה של דוד בן הרוש, מנהיגו הבולט של מרד ואדי סאליב, שהשלטונות ניסו לקבוע שהוא סובל מהפרעות נפשיות. מנהיגי הפנתרים גם הם נדחקו למעמד הזה, ודי להיזכר בשיח סביב צ'רלי ביטון בעת שהיה חבר כנסת. ליצן גדול נוסף הוא מרדכי ואנונו, שיומניו הפרטיים נחשפו בזמנו בידי כתב הטלוויזיה חנן עזרן ז"ל. אני מבין את מדינת ישראל. מצד אחד, "הענקת" מעמד הליצן מבטא צורך כמעט נואש של המדינה לערער את תוקפה המוסרי או הפוליטי של הביקורת שמבטא המזרחי. וכי תוכלו לקחת ברצינות טענה שמבטא ליצן כמו ואנונו ולפיה מדיניות הגרעין של ישראל מובילה לאסון? או שמא תקשיבו ברצינות לשטויות כמו "חינוך חובה חינם", "ביטול המימשל הצבאי", "חיסול האפליה", "הבטחת קיום מינימלי לכל אדם", "חיסול משרות כפולות לאדם אחד" או "ביטוח בריאות ממלכתי", שמפיץ חולה נפש כמו דוד בן הרוש? מצד שני, הפיכת המבקר לליצן מתאפשרת בגלל היותו מזרחי. לאשכנזי שתובע את התביעות הללו קוראים "סוציאליסט", "איש שמאל", אפילו "נביא", ומייחסים לו עמדה אידיאולוגית, גם אם מוטעית.

עוזי משולם ז"ל היה הליצן הגדול מכולם. במבט לאחור מתעורר החשד שהוא הבין היטב שהשיח סביבו מוליכו לבית המטבחיים של הליצנות, ולכן עשה בכך שימוש כדי להעביר את המסרים שלו. וכי אפשר היה לצפות מן התקשורת בזמנו שתקדיש זמן לכתיבת דו"ח רציני על פרשת ילדי תימן והתהיות הקשות שהיא מעוררת? ברור שלא. היה עדיף לתת לעוזי משולם זמן מסך כאותו דב שהצועני בעליו מכה אותו כדי שירקוד. אני חושב היום שמשולם הבין את זה בזמנו. רציתם ליצן? קבלו ליצן. העיקר שתקשיבו לדבריי: זה המסר שכנראה הסתתר מאחורי ה"אתה רמבו אני קרמבו" שאמר התימני עגלגל הפנים למפכ"ל המסוקס. בכך עמד משולם במקום אחר מכל ה"ליצנים" המזרחים האחרים. הללו לא רצו בשום שלב לשחק את התפקיד הליצן (למעט, אולי, ח"כ צ'רלי ביטון שאזק את עצמו פעם לדוכן בכנסת, ופעם אחרת דיבר כשפניו אל הקיר וגבו אל חברי הכנסת). עוזי משולם הבין שהקורבן שהיה עליו להקריב כדי להעביר את המסר שלו היה להיות ליצן.

כגודל הליצנות, כך גם עומק הביקורת שהטיח משולם בחברה ובמדינה שהקמנו כאן. תחשבו על זה: משולם טען שבמשך שנים התחולל בישראל פשע של גניבה שיטתית של בני אדם בני יומם ומכירתם או מסירתם. פשע שבוצע בידי המדינה ומוסתר על ידיה עד היום. כל העוולות האחרות שייחסו ומייחסים מזרחים למדינת ישראל מתגמדים לעומת הפשע הזה. גם הפשע המכונה "הטיפול בחולי הגזזת" מתגמד לעומתו. עובדת היסוד בפרשה, שאין עליה מחלוקת, היא היעלמותם של תינוקות. ללא גופה, ללא תעודות פטירה. עובדת יסוד שנייה שלא צריך שתהיה עליה מחלוקת היא התעקשותם של הורים לתינוקות נעלמים לדעת מה קרה לילדיהם. עובדת יסוד שלישית היא חוסר יכולתה, ולעתים קרובות חוסר רצונה, של מדינת ישראל הרשמית לספק הסבר מניח את הדעת על מה קרה לילדים ומדוע אין לפטירתם כל עקבות ביורוקרטיים. צריך לזכור שלמרות שהיו חשדות ברורים כבר בשנות החמישים, הפרשה התעוררה ממש רק כאשר נתקבלו צווי גיוס בבתי ההורים שנים אחרי היעלמותם.

שלוש העובדות הללו והפער שהן יוצרות במרחב שביניהן הם משולש ברמודה של ההיסטוריה הישראלית. לכל תופעה אחרת מן הללו שעליהן רמזתי לעיל – האפליה, הגזזת – אפשר למצוא הסבר, שאפילו אם הוא מחליא, הוא מניח את הדעת ונמצא בגבולות שהדעת יכולה לתפוס, גם אם לא לקבל. אבל לא היעלמותם של התינוקות. לתוך המשולש הזה נשאב עוזי משולם וההסבר שהוא הציע, באין הסבר אחר כאמור, נשמע ונראה כמו תיאוריית קונספירציה חובקת כל ויורדת לשורש ההיסטוריה של הקיום היהודי המודרני בארץ: האפליה, הזלזול ה"שטני" (כדברי זלמן שז"ר) בחיי התימנים בראשית ההתיישבות, ההתעמרות הביורוקרטית במזרחים, הצורך הנואש למלא את החלל שנוצר במשפחות ניצולות שואה שאיבדו ילדים באירופה. עוזי משולם קבע שהילדים נגנבו ושהם חיים. התיאוריה שלו קשה לעיכול, קשה לתפיסה, וייתכן שאינה נכונה. אבל היא עדיין התיאוריה היחידה שיש לה משמעות.

הביאס קורפוס! הביאו את הגופות. ועד אז, עוזי משולם חי. יהי זכרו ברוך.

למאמרים נוספים בנושא פרשת חטיפת ילדי תימן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. לאה

  פרשת ילדי תימן לא מצאה מקום ראוי בתודעה הישראלית. היא ראויה להיכלל במקצוע האזרחות או ההיסטוריה ממש כמו הטבח שנערך כפר קאסם ב 1956. היא מקבילה לו בחומרתה ובמקומה בחבלי הלידה של החברה הישראלית.

  פרשת הרב עוזי משולם היא עניין אחר, אבל ההתעלמות ממנה של חוקרים ועיתונאים מדהימה.

  1. דןש

   אתה משווה בין טבח אכזרי, מכוון מראש בו נקטלו חיי אדם רק משום שהם ערבים לרצון טוב להביא את העולים (לא רק ילדי תימן) לבית חם, לחיים משופרים על מנת להתערות בחיי המדינה ולהפוך לאזרחים טובים ומועילים.
   ספציפית לילדי תימן עד היום אין יודעים את כל האמת והאם בכלל היה או שלא היה. בכל מקרה אם אכן היה זה היה אך ורק מתוך הכוונה להיטיב עם הילדים.

   1. מוני

    פרשת חטיפת הילדים נבעה מבצע כסף נטו , נא לא להתבלבל.
    החמור בשואה הזו , שכאן יהודים חלקם ניצולי שואה ביצעו שואה ליהודים.

    יש מקום וחובה להכניס את הטרגדיה הזו לחומר הלימוד בבתי הספר למרות שהפרשה עדיין לא נחשפה די ונפתרה.

    לא נשכח ולא נסלח !

  1. דרור BDS

   תודה לצבי בן דור.
   לרשימת מה שמכונה ליצנים ע"י הפורעים הציונים אפשר להוסיף גם את טלי פחימה. גם היא זכתה לכינויים ואבחונים שונים ע"י השב"ע, וגם עליה ניתן לומר ש"התיאוריה שלה קשה לעיכול, קשה לתפיסה, וייתכן [בסבירות זניחה] שאינה נכונה. אבל היא עדיין התיאוריה היחידה שיש לה משמעות".

   בקישור הבא מובאת הנחה קשה לעיכול וגו' (מזכיר את עניינו של ערפאת – עוד אחד שהציונים הפכו לליצן). הקישורים הנוספים והתגים בסופה של הרשימה מלמדים כי ילדים נחטפו ונחטפים עד עצם היום הזה
   http://lory-shemtov.com/2013/06/22/%D7%9B%D7%91%D7%95%D7%93-%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%A2%D7%95%D7%96%D7%99-%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%9C%D7%9D-%D7%94%D7%9C%D7%9A-%D7%9C%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9E%D7%95-%D7%9C%D7%90%D7%97%D7%A8-%D7%A9%D7%94%D7%95/

 2. איציק

  את ילדיהם הנותרים להתגייס לצבא שמשרת ממסד בזוי ושפל כזה?

  אולי לזה התכוונו האשכנזים כשאמרו על התימנים שהם נחמדים?

 3. י'

  את הדרך הברוטלית, החסרת כל פרופורציה, בה דוכאה ישיבתם של הרב משולם ז"ל ותלמידיו. דחפורי די-9 שהובאו במיוחד, מאות שוטרים, אנשי יס"מ, מסוקים. וצלף אחד שירה למוות בשלומי אסולין ז"ל – עניין שעד היום לא הובהר די צרכו.
  לציין גם, כי הרב והתלמידים לא יוצגו כלל במשפט הראווה שנערך להם, עקב חילוקי דעות קשים עם ביהמ"ש, ש"ניהל" את הגנתם במקומם, וגזר עליהם עונשים מופלגים בחומרתם.
  העם היושב בציון עודנו נזון על כותרות העיתונים דאותה תקופה – כולן-ככולן פרי שת"פ עם המערכת שביקשה – והצליחה – ליצור היסטריה.
  המשך עוד יבוא.

 4. סיקו

  כמה עצוב -ככה חשוב

 5. יהודית פרנקל

  עלילת דם נגד אשכנזים ניצולי שואה. בהמשך יגידו שהשתמשו בהם למצות של פסח. שוכחים מתי זה הייה, כשילדים מתו כמו זבובים ממחלות של פעם, כשמיעוט קטן קלט עליה גדולה. כשהייה בלגן. כשנסיעה לבקר ילד בבית חולים היתה בלתי אפשרית . לא שמעתי שמישהו התלונן שניצולי שואה רוססו ב DDT .
  כל הבדיקות שנעשו לא הוכיחו חצי זנב של חטיפת ילדים. כשגויים אומרים את זה קוראים לזה אנטישמיות.

 6. ג. אביבי

  מראשית בואם של התימנים לאחר 1948, נחטפו להם ילדים בעיקר פעוטות ונשדדו מהם חפצי יודאיקה. מדובר בלפחות 1000 ילדים, רובם תימנים וכמעט כל השאר מזרחים/ספרדים, שנחטפו בכל מיני שיטות ממשפחותיהם. החוטפים פעלו בחסות מלאה של הממסד המפא"יניקי ומי שעמד בראשו – ד. בן גוריון, ובעלות בריתו הדתיות (בעיקר המזרחי/מפד"ל). ארבע ועדות הכחשה ("חקירה") ממלכתיות מפוברקות לא הצליחו לשכנע אף קורבן ממשפחות החטופים, ולא את רוב ציבור המזרחים.
  הרב עוזי משולם הקריב את חייו למאבק למען משפחות נפגעי פשעי החטיפות, קורבנות הגזענות האשכנזית המחליאה והממוסדת.
  ליצן כגון ליצן החצר, ע"פ המאמר כאן, הוא מי שהממסד מרשה לו לבקר אותו בחופשיות וללעוג לו. משולם, מהרגע שהחל בפעילות הציבורית לחשיפת האמת בפרשת ילדי תימן החטופים, אוים ע"י מנגנוני האופל של מדינת ישראל. ניסו גם לשחד אותו בתפקידים/משרות שונות בממסד, אבל הוא לא נרתע ולא נקנה. לא רק שלא אפשרו לו להביע את דבריו – סכרו את לשונו לתמיד ובניו אוימו ע"י הממסד לבל ימשיכו בדרכו.
  אין מקום לביטוי "ליצן" כשמדובר ברב משולם, לא בהקשר של דוד בן הרוש (ממנהיגי מרד ואדי סליב) ולא של איש ממנהיגי הפנתרים השחורים.
  עוד דבר, משולם מעולם לא טען שהוא סא"ל או לוחם ביחידה מובחרת. הוא הוסמך כרב ע"י רבנים מוסמכים גם אם אין לזה תוקף ממלכתי.

  1. איציק

   ש"הרב עוזי משולם הקריב את חייו" כשהוא בעצם נרצח
   ע"י כנופיית פושעים בזויה ומתועבת.

   הוא לא התכוון להקריב את חייו אלא רק ללחום למען חשיפת הצדק והאמת נוכח השקרים, ההשמצות, ההגכחה וההסתה הדמגוגית שכנופיית הפושעים מהממסד הרוסי\מזרח אירופי הפעילה נגד הקורבנות במשך דורות כולל כיום.

   הממסד המתועב התנפל עליו, החליט עבורו שחייו יוקרבו וגרם לזה לקרות – קוראים לזה רצח.

   1. ג. אביבי

    לא התכוונתי שמשולם המית עצמו בכוונה למען המטרה, אלא שהקדיש את חיו תוך לקיחת סיכונים רבים.
    אכן, התשקורת האשכנזית של ישראל מילאה תפקיד חשוב בדיכוי היוזמה לעשיית צדק עם המזרחים קורבנות הפשעים האיומים.
    אינני יודע אם מנגנוני האופל של הממסד גרמו למשולם במישרין להתדרדר למצב האסוני אליו הגיע. אולם אי-שחרורו לאלתר מהמאסר, כשמצבו החמיר, ומניעת טיפול רפואי הולם ממשולם, שהביאו אותו לסבל של שנים ולמוות מוקדם, הם פרי יחס גזעני ונפשע של הממסד והגורמים המושכים בחוטים בו. אין לי ספק שאי-יכולתו של הרב משולם להתבטא ולתקשר עם הציבור, כתוצאה ממצבו, היו הדבר שאליו קיווה הממסד האשכנזי יותר מכל.

 7. ג. אביבי

  דןצ'יק, לשיטתך, אם ייחטפו עכשיו 20 מיליון תינוקות מארצות העולם השלישי ממשפחותיהם דלות האמצעים, ויימסרו למשפחות מאמצות עם בית חם באירופה ובצפון אמריקה, זה צודק. יש לך היגיון שלא מבייש אף אדם עם IQ 70 ומטה ורמה מוסרית שלא מביישת אפילו חרקים ותולעים. פשוט מחליא.

  פרנקל, יש לך בעיה חמורה בהבנת הנקרא ובהבנה בכלל. אף אחד לא האשים כאן אשכנזים ניצולי שואה אלא את הממסד האשכנזי ואת הפושעים בחסותו שביצעו פשעים נגד האנושות. כן, הם והממסד אשכנזים. לא ברור בכלל מה הרוויחו ה"מעלילים" – רוב עולי תימן בין 48 ל 52, ושלא מפסיקים לטעון על חטיפת ילדיהם/קרוביהם. כשנוצרים אירופאים מתבטאים כמוך בסוגיית השואה הם נקראים בצדק אנטישמים ומכחישי שואה ונשפטים למאסרים.
  לפני שאת מספרת לנו שכל הבדיקות לא הוכיחו זנב של חטיפת ילדים, כדאי שתקראי מה הן הראו. הן הוכיחו שהודעות הפטירה היו מזויפות והקברים המדומים היו ריקים. הבורות שלך עם הגזענות והטיפשות הם השותפים הטבעיים לפשעי הגזענות האשכנזית.

 8. אברה

  בעבר הייתם מפרטים בתחתית המאמר כמה מילים על כותב המאמר:
  האם הוא סופר? חוקר? עיתונאי?
  לא שחלילה אני מטילה דופי באדם כזה או אחר, פשוט מעניין לדעת מי האדם שכותב את המאמר

 9. י

  כולם שתקו בגלל שזה עדה אחת שחטפו לה ילדים ותינוקות ןשקרו ואמרו שכולם מתים וכל זה בשביל בצע כסף שלחו לאימוץ בלי שההורים רצו ולא ידעו תמורת כסף והכל בשקט והורים שנלחמו קיבלו את
  ילדהם ותינוקם בלי משפט למה? כדי שאף אחד לא ידע מהחטיפות של ילדים ותינוקות ועוזי משולם שהשתולל למה התקשורת לא חקרה למה חוטפים תינוקות וילדים למה? השופטים שתקו ? למה עורכי דין שתקו? למה? מדינה שלמה שמי שידע כמו אחיות ורופאות ועובדות סוציאליות שתקו למה כל מי ששתק לא הובא לדין צריך להעמיד אותם לדין למה?נתנו לזה לקרות ועכשיו אחרי שהרגו את עוזי בכלא ואת בנו ואת הילד הקטן דברו על הפרשה אבל לא מטפלים בזה שעובדות סוציאליות ופקידות סעד יפסיקו לחטוף ילדים ותינוקות גם בשנת 2016 -2015 זה קורא צריך שמשהו שלא קשור לרווחה שיפקח על פקידות סעד ועובדות סוציאליות מה הם רושמות בתסקיר שלהם על האמהות והאבות הגרושים החד הוריות ועוד…