שעון הקיץ - סמל הנאורות

אלי בן דהן וניצן הורוביץ מדווחים בפייסבוק על המאבק הפרלמנטרי סביב שעון הקיץ, או מדויק יותר סביב רבע שעת עבודה של עובדים דתיים במשך השבועיים האחרונים של אוקטובר. אופיר טובול מנתח
אופיר טובול

אלי בן דהן, סגן השר לשירותי דת, יזם תיקון לחוק שעון קיץ. כך, הוא כתב בפייסבוק:

התפללת ואיחרת- לא תשלם

לאור השינויים הצפויים בשעון הקיץ, זמן נץ החמה בשבועיים האחרונים של חודש אוקטובר, שהוא הזמן המוקדם ביותר לתפילה בכל בוקר, צפוי להיות מאוחר יחסית. למתפללים בשוק העבודה, רובם ככולם עובדי כפיים מהשכבות החלשות יותר שמשכימים קום לעבודתם, עלולה להיווצר בעיה שכן השעה המאוחרת של התפילה תמנע מהם להגיע בזמן לעבודה.

בתגובה לכך יזם סגן השר לשירותי דת, אלי בן דהן, הוספה של סעיף לחוק שעון הקיץ ולפיו בשבועיים הללו, איחור של מתפללים לעבודה לא ינוכה משכרם. כך יוכלו העובדים להתפלל כמנהגם בזמן בהתאם להלכה מבלי לפגוע בשכרם ובזכויותיהם כעובדים. סגן השר סיכם עם יו"ר הקואליציה, יריב לוין, את תמיכת הקואליציה בהוספת הסעיף במהלך הדיונים על החוק בוועדת הפנים של הכנסת.

פעילות זו היא דוגמה לכך שתשומת לב, הקשבה ותכנון מראש יכולים לפתור קונפליקטים שעלולים להיווצר במציאות חוקתית משתנה לטובת כלל האוכלוסייה על כל גווניה.

מתוך דף הפייסבוק של אלי בן דהן, סגן השר לשירותי דת
מתוך דף הפייסבוק של אלי בן דהן, סגן השר לשירותי דת

גם ניצן הורוביץ דיווח ישירות מהכנסת בפייסבוק:

הצלחנו להוריד את הנסיון המוזר של שר הדתות לשנות את חוק שעון קיץ, תחת הכותרת 'התפללת ואיחרת – לא שילמת'. הוא רצה שמי שיגיד שהוא מתפלל בבוקר והתפילה התאחרה בגלל שעון קיץ כביכול, יוכל לאחר לעבודה על חשבון המעסיק… כאמור, הדבר הזה נפל, החוק אושר בוועדה ויגיע לקריאה שניה ושלישית במליאה בעוד כמה ימים, והעניין הזה יסתיים אחת ולתמיד, וכבר השנה יהיה לנו שעון קיץ ארוך כמו בכל העולם.

אז מה ניצן הורוביץ בעצם אומר לנו?

"ניסיון מוזר"

ניצן הורוביץ לא מכיר אנשים שמתפללים לפני העבודה. ספק אם הוא מכיר אנשים שמתעוררים לעבודה השכם בבוקר. למשל 6 בבוקר, שעה שבה האוטובוסים מלאים בפועלים שכנראה לא מצביעים למרצ, בדרכם לעבודה. חלק מהם היו כבר בחמש בתפילת שחרית בבית כנסת ואולי לא יוכלו לעשות זאת כששעון הקיץ יגרום לזה שהם מתעוררים ומייד צריכים ללכת לעבודה. אנשים מוזרים אלה…

"שר הדתות"

מסתבר שאין מדובר ב"שר הדתות" אלא ב"סגן השר לשירותי דת". אבל מה זה חשוב? למה להיות קטנוני כשעוסקים ברבע שעת עבודה ביום במשך שבועיים של עובדים בשכר מינימום? שר הדתות עבור הורוביץ ורוב קוראי הסטטוס שלו הוא שם קוד לדתיים האלה, שהורסים ליאיר לפיד פה את הקידמה והחילוניות. כל מיני אנשים רעים כאלה שמתעוררים בבוקר לתפילה ואומרים כל מיני משפטים מוזרים. לא מהיום הפעילות הפוליטית של ניצן הורוביץ וחלקים אחרים בשמאל הישראלי, גם כשהם פועלים במישורים חיוביים, הוא הסיפור הכללי של "אנחנו": אנשי הקידמה/הליברליזם/החילוניות/הנאורות, מול "הם"- הדתיים/השחורים/הגזענים/החשוכים. גם כאן לקוראי הורוביץ הצמד "שר הדתות" מספיק בתור סמל ל"הם". גם הפעם, ניצן הורוביץ נלחם "בשבילנו". אין דיון ענייני, ואין היגיון כשנמצאים בתוך מלחמת האור בחושך. אותו דבר קרה כשלקחו חיילים לקבר הבבא סאלי וישר זהבה גלאון קפצה להזדעזע, או בהפגנה של מרצ בעד פתיחת התאגיד אינטל גם בשבת, ושוב לפני שבוע כשהחליטו להגביל את פעילות AM:PM בשבת.

"שעון הקיץ בכל העולם"

שעון הקיץ הפך משום מה לסמל לקידמה, נאורות ולהיגיון בריא. צר לי לאכזב את הנאורים, אבל במקומות רבים בעולם דווקא נמצא שלא נהוג שעון קיץ. אבל מה שנכון במערב אירופה וארה"ב צריך להיות נכון כאן. או איך הוא כותב בהמשך הפוסט "כמו בכל העולם". מערב אירופה וארה"ב זה העולם של הורוביץ, טיפש. בכל אופן, אני לא איזה מומחה לשעוני קיץ, אבל עצוב להגיד שבספירה הפוליטית בארץ, אין באמת דיון בנושא הזה. הדברים נשארים ברמה של התנגחות פוליטית-סקטוריאלית, שבה הורוביץ רץ לפייסבוק לספר איך קרע את הדתיים התחמנים שוב, במקום לקיים דיון חברתי שמבוסס על סולידריות בין הקבוצות השונות.

"התפללת ולא איחרת – לא שילמת"

כאן הורוביץ נכנס למתקפה שמטרתה הצגת האויב שלו באור פאתטי. הרי מי שקורא את השורה הזאת לא יכול שלא לגחך על הדתיים המפגרים האלה עם הקומבינות שלהם והמשפטים עם חרוזים (טוב שלא הכניסו גימטריה). ופעם נוספת הם כמובן פרזיטים. חושבים שנממן להם את התפילות המיותרות שלהם. הרי אנחנו זוכרים עוד מהטירונות איך עשינו תורנויות בשביל הדתיים המניאקים שהיו "כביכול" בתפילה. דבר לא השתנה. אנחנו עובדים, הם נחים על חשבוננו.

"כביכול"

הורוביץ לא מתאר לעצמו סיטואציה שבה באמת עובד לא יוכל גם להתפלל וגם להגיע לעבודה בזמן. כאן אולי האמת תעשה את העבודה. בסתיו הקרוב, לפי התוכנית החדשה, הזריחה (השעה שבה מותר להתחיל בתפילת שחרית) בחלק מהימים תגיע גם קרוב מאוד לשעה 7. אז מי שמתחיל לעבוד מוקדם משבע וחצי, יצטרך להתמודד עם המצב, בלי שיהיה איזשהו חוק שיגן עליו מול המעסיק. אבל הורוביץ לא מכיר אנשים כאלה וזה נשאר ב"כביכול". מיותר לציין שחלק גדול משומרי המסורת, שחשוב להם להתפלל שחרית, הם פועלים מהמעמד הנמוך. אלה הם אנשים רבים שעובדים בדרך כלל בעבודות לא ממש גמישות, ושגם ככה הכוח שלהם בעבודה מול המעסיק הוא מוגבל בלשון המעטה. הורוביץ מעדיף לעמוד לצד המעסיק ולא לצדם בסיטואציה הזאת.

"על חשבון המעסיק"

כאן זה ה"אנחנו". הורוביץ כאן מזהה את האינטרסים שלו ושל המעסיקים בכפיפה אחת. אחד המשתפים של הפוסט בפייסבוק כתב "ספרו לי מה המפלגה שלכם עשתה למענכם החודש". אז הנה, מפלגת מרצ תרמה גם החודש כמה שקלים לטובת קהל המעסיקים. ליברטריאניזם במיטבו – פוגעים בזכות הקניין של המעסיקים ובאה המפלגה הליברלית להגן על מי שמצביע לה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ללה

  מה הבעיה עם זה שאנשים שמתפללים בבוקר ישארו עוד חצי שעה בערב? זה מה שאני מבינה שניצן מציע. למה שהזמן הזה ירד מהמעביד?

 2. סוניה כהן

  קצת מאוחר מידי, למה לא חיווית דעתך כשהארץ סערה בענין, אולי זה היה עוזר?
  נדמה לי שעכשיו אפשר כבר רק לברך על המוגמר!
  ולגבי הריצה לפייסבוק, הוא לא היחיד שרץ, כבר רבים וטובים עושים זאת כאמצעי לתקשר ולהגיע לקהלים רחבים יותר.

 3. דרור BDS

  לא מהיום הפעילות הפוליטית של ניצן הורוביץ וחלקים אחרים במה שמכונה ע"י הציונים בכינוי 'השמאל הישראלי' [בה"א הידיעה], גם כשהם פועלים במישורים חיוביים לטעמם – דאגה למה שמכונה האינטרסים הבטחוניים של מה שמכונה מדינת ישראל – הוא הסיפור הכללי של "אנחנו": אנשי הקידמה/הליברליזם/החילוניות/הנאורות, מול "הם"- הדתיים/השחורים/הגזענים/החשוכים. גם כאן לקוראי הורוביץ בפרט ולתומכי מרצ בכלל, הצמד "שוויון בנטל" מספיק בתור סמל ל"הם". גם הפעם, ניצן הורוביץ נלחם "בשבילנו". אין דיון ענייני, ואין היגיון כשנמצאים בתוך מלחמת האור בחושך [קרדיט לW בוש].

  רציחת ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית הפכה משום מה לסמל לקידמה, נאורות ולהיגיון בריא. צר לי לאכזב את הנאורים, אבל במקומות רבים בעולם דווקא נמצא שלא נהוג לרצוח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית. אבל מה שהיה נכון במערב אירופה עד אמצע המאה הקודמת ונכון גם היום בארה"ב צריך להיות נכון כאן. או איך הוא כותב בהמשך הפוסט "כמו בכל העולם". מערב אירופה וארה"ב זה העולם של הורוביץ. אני לא איזה מומחה לפשעי מלחמה, אבל עצוב להגיד שבספירה הפוליטית בארץ, אין באמת דיון בנושא הזה. הדברים נשארים ברמה של התנגחות פוליטית-סקטוריאלית, שבה הורוביץ – אח ציוני – רץ לפייסבוק לספר איך הוא ואחיו הציונים קרעו את הדתיים התחמנים שוב, במקום לקיים דיון חברתי שמבוסס על האפשרויות השונות להסגיר את פושעי המלחמה לבית המשפט בהאג.

  כאן הורוביץ נכנס למתקפה שמטרתה הצגת האויב שלו באור פאתטי. http://www.mako.co.il/news-israel/local/Article-323aa3590189d21004.htm הרי מי שקורא את הידיעה הזאת לא יכול שלא לגחך על תומכי הורביץ לראשות עיריית ת"א, הציונים-אשכנזים האלה עם הקומבינות שלהם והמשפטים עם חרוזים (טוב שלא הכניסו "הבולשיט הזה של חטיפת ילדי תימן"). ופעם נוספת הם, החרדים, כמובן פרזיטים. חושבים שנממן להם את התפילות המיותרות שלהם. הרי אנחנו זוכרים עוד מהישיבה בכלא 6 איך עשינו תורנויות מטבח בשביל הציונים המניאקים ששמרו "כביכול" על האינטרסים הבטחונים של מדינת ישראל, וכמובן על הדמוקרטיה. דבר לא השתנה. אנחנו עובדים, והסרבנים החברתיים עליהם כתב מאיר עמור, אלו שערקו כדי לעזור כלכלית למשפחותיהם אותם הורביץ מעולם לא הכיר – לא הכיר כי מעולם לא ישב בכלא 6 – נחים על חשבוננו.

  ניצן הורביץ, יחד עם אבי דיכטר ועוד קרוב לאלף בני אדם צעדו בלב תל אביב במסע אלונקות למען שירות צבאי חובה לכולם ובמחאה נגד מועמדותו של אהרון מדואל ו"פיצול הכוחות" במה שהם מכנים השמאל. לעומתם, אני תומך במועמדותו של גפני, win win situation
  http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%92%D7%A4%D7%A0%D7%99-%D7%90%D7%9D-%D7%AA%D7%A4%D7%92%D7%A2%D7%95-%D7%91%D7%AA%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%99%D7%A4%D7%9C%D7%95-%D7%98%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%9D.html

 4. דן

  עולם "נאור", שגם אם איננו לרוחי עדיף על העולם האלטרנטיבי של לוב אלגיריה סוריה ערב הסעודית ואירן – בקיצור עולם ארצות האיסלם. שם רציחת הילדים , דיכוי הנשים והחרות בכלל מבוצעת לצלילי אום כולטום . הזהוא הסמל לקידמה, נאורות ולהיגיון בריא, שאתה כמהה אליו.
  נכון חשבו אבותינו שחידשו את החיים בארץ ישראל "ליצר" תרבות ייחודית ברוח ההשכלה ונביאי ישראל, אשר חרות בדגלה, העבודה, השוויון וגם אחוות עמים. עמנו המורגל בחיים השבטיים ( אפילו בתקופת המלכים) איננו מסוגל להתגבש לעם אחד. "כור ההיתוך" ואינני טוען שלא נעשו שגיאות בבצועו, לא צלח וכל "גלות" נותרה בשבטיותה ובמנהגיה. כל גלות מנסה להשליט את עצמה על כל האחרים ובסך הכל הארץ מצוייה בבוקה ומבולקה.
  באשר לאיחור בגין תפילה: הרי אדם יכול להתפלל במקום עבודתו וביחידות בדיוק כפי שעושים אחינו המוסלמים. אין חובת ההתכנסות בבית הכנסת ולא צריכה להיות פגיעה בעבודה. בכלל מי שאינו קשור בעבודת צוות יכול להגיעה רבע שעה לפני תחילת העבודה ולממש את חובתו לבורא עולם.

 5. נתן

  ההצעה של בן דהן (והתמיכה של הכותב בה)היא כל כך הזויה ומוזרה שקשה לי להאמין שהוא בעצמו התייחס אלייה ברצינות.
  ומה היה קורה אם לא היו מאריכים את שעון הקייץ? הרי את החורף אי אפשר לעצור והזריחה בכל מקרה היתה מתחילה יותר ויותר מאוחר ו"עובדי הכפיים הדתייים שקמים לעבודתם השכם בבוקר" בכל מקרה היו נאלצים להתעכב על מנת להשתתף בשחרית וככל שהחורף היה מתקדם הם יצטרכו להתעכב יותר, וגם אם היו מבטלים לחולטין את שעון הקייף\חורף זה לא היה משנה.

  אולי רצוי שבן דהן וחבריו לסיעת ש"ס יגישו הצעה שכל חילוני ישלם "היטל חורף" על מנת לממן את "עובדי הכפיים הדתייים שקמים לעבודתם השכם בבוקר"….

 6. שען

  ביום הכי קצר בשנה ב-21 בדצמבר השמש זורחת ב-6:40. איך הגעת למסקנה שהזריחה ב-7 באוקטובר?

  אשמח להסבר.

 7. רון

  צר לי, אבל זה פוסט מביך חסר כל ביסוס עובדתי
  1. שעון הקיץ לא מונהג במדינות בהן.. חכי לזה.. אין קיץ! כאלה שקרובות יותר לקו המשווה או כאלה שאין בהן שוב חשיבה עסקית (עולם שלישי).
  2. אדם שהתחיל לעבוד בשש בבוקר כשהזריחה בשבע, יעשה בדיוק מה שעשה כל אדם עד היום שהתחיל לעבוד בחמש ובדיוק מה שעושה כל אדם שבאמצע העבודה צריך להתפלל מנחה- יעצור רגע ויתפלל! למה צריך להוסיף חוק חדש? שום דבר לא השתנה.
  3. ואם כבר באותו עניין- אנשים שמתחילים לעבוד בשש בדר"כ מתחילים בשעה זו כי אלו שעות האור הראשונות, אז נעים ואפשר לראות- סביר להניח שרובם יתחילו לעבוד יותר מאוחר
  4. ואם כבר באותו עניין- בדיוק כמו שניצן הורוביץ מעולם לא קם בשש (אבל דווקא רבים מתומכיו כמוני כן), גם תומכי סגן השר לענייני משהו שלא אמור להיות לא שר לא עושים זאת

 8. נאור השכל

  אולי במקום שישחיתו את זמנן על תפילות חסרות תועלת יתחילו לקרוא ספרים, ללמוד דברים חדשים, לצרוך תרבות, לקרוא בלוגים באינטרנט, כדוגמת האתר המצויין הזה, וככה יקדמו את עצמם ואולי יוציאו את ילדיהם ממעגל הקסמים של העוני והנחשלות.

  שעון הקיץ כהזדמנות להתקדם בחיים. תחשבו על זה.