נוהל זכויות הילד (הפלסטיני)

בהולנד ובאירופה נרעשים מדו"ח האו"ם שדן במצב של ילדים פלסטינים במעצר, אבל בישראל כאילו כלום
גלית ספורטה

English

עוד דו"ח, שמתיחס בין היתר למעצר, חקירה ומאסר של ילדים פלסטינים על ידי הצבא הישראלי, עבר בישראל בהתעלמות כמעט מוחלטת. הפעם זה היה דו"ח של מועצת האו"ם לזכויות הילד. בדומה לשורה של דו"חות אחרים (ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים), גם הדו"ח הזה אינו זוכה לתשומת לב התקשורת בישראל, חוץ ממאמר אחד ב"הארץ" ("בסך הכל ילדים פלסטינים", 27.6.2013). באירופה, לעומת זאת, הנושא זוכה להתייחסות רבה. בהולנד ובאנגליה מאבדים הפוליטיקאים והציבור את הסבלנות לעובדה שישראל אינה מכבדת את אמנת האו"ם לזכויות הילד, שהיא עצמה אישררה ב-1991.

ביום שלישי שעבר (25.06) התקיים בפרלמנט ההולנדי דיון ער על מעצרי ילדים פלסטינים על ידי הצבא הישראלי, כפי שהם משתקפים בדו"ח מועצת האו"ם לזכויות הילד. בסוף הדיון הצטרף למבקרים חבר הפרלמנט הָאן טֶן בְּרוּקֶה, ממפלגת הימין השלטת VVD, תומכת מסורתית של ישראל וממשלתה. בצטטו מתוך דו"ח "בצלם" משנת 2011, קרא לשר החוץ ההולנדי להעביר לממשלת ישראל את המסר שחקירת ילדים פלסטינים צריכה להיעשות בשפתם ובנוכחות עו"ד, או לפחות להיות מתועדת בווידאו. כמו כן קרא להטיל איסור על הנוהג המקובל של מעצרים באמצע הלילה.

שלט שתלו חיילים בכפר קדום ובו תמונות קטינים מהכפר והכיתוב "אנחנו הצבא, דיר באלכ, אנחנו נתפוס אותך אם נראה אותך או נבוא לבית". צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 3.6.13
שלט שתלו חיילים בכפר קדום ובו תמונות קטינים מהכפר והכיתוב "אנחנו הצבא, דיר באלכ, אנחנו נתפוס אותך אם נראה אותך או נבוא לבית". צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 03.06.13

יום קודם לכן, בראיון לחדשות ערוץ הטלויזיה הממלכתי ההולנדי, אמר שר החוץ פְרַנְס טימֶרמַנס, בשובו מביקור ידידותי בישראל: "זהו דו"ח מזעזע ואנחנו נמשיך לעסוק בו. בדיבור הישיר בינינו לבין הישראלים, ביקשנו מהם לשפר את תנאי המעצר ובהמשך נביא את הנושא לדיון גם במסגרת האיחוד האירופי."

בנושא הזה גם לדעת הקהל בהולנד יש השפעה ניכרת. קואליציה רחבה של ארגונים חברתיים ממלאת תפקיד משמעותי במיקוד תשומת הלב והדיון הציבורי בהולנד בזכויות הילדים הפלסטינים במעצר. מדובר בברית של שבעה גופים מרקעים שונים – ישראלי, פלסטיני, יהודי וקבוצות לזכויות הילד – העוסקת מזה שנתיים בהעלאת המודעות למצבם. הביקור האחרון של נציג "בצלם" בהולנד, ביזמת אחת הקבוצות החברות בקואליציה, נשא כאמור פירות, כאשר כמה שבועות אחריו בעת דיון בנושא צוטט הדו"ח של בצלם שנמסר לפרלמנט.

אבל בישראל כאילו כלום. כ-700 ילדים פלסטינים הנעצרים מדי שנה – ברוב המקרים עקב זריקת אבנים – לא מספיקים כדי לעורר את הציבור מעיוורונו. אפילו מה שנטען בדו"ח מועצת האו"ם לזכויות הילד,על כך שבעת החקירה נחשפים ילדים פלסטינים "…באופן שיטתי לאלימות פיסית ומילולית, השפלה, כבילה מכאיבה, כיסוי הראש והפנים בשק, איומים במוות, באלימות פיסית ובתקיפה מינית שלהם עצמם או של בני משפחה, הגבלת הגישה לשירותים, למזון ולמים" – לא מספיק כדי לעורר ולו דיון קטן. במרחק של זריקת אבן מגבולה הבינלאומי יצרה ישראל מערכת של שיפוט ואכיפה יעילה המגיעה ל-99% הרשעות, רובן בעסקות טיעון. מערכת שהקשר בינה ובין צדק מקרי בהחלט.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור BDS

  טוב מאד, שלא ידעו, שייפול עליהם כרעם ביום בהיר.

  דורון אלמוג, אח יקר, לוחם אמיץ בצבא המוסרי בעולם, מגן האינטרסים הבטחוניים של מדינת ישראל, אל תאמין לשמועות. בוא עוד היום ללונדון על מנת להשמיע את קולך במלחמה נגד האנטישמיות ונגד כל אלו הרוצים בהשמדתה של מדינת ישראל – הדמוקרטיה היחידה במזה"ת – וזריקתם של היהודים לים.
  http://electronicintifada.net/blogs/ali-abunimah/israeli-war-crimes-suspect-cancels-london-visit

  1. דרור BDS

   דיון חפוז ובהול… הנחיות חדשות שנחשפו אתמול לראשונה… המערכת המדינית־ביטחונית בהפתעה מוחלטת… רוב שרי הקבינט כלל לא ידעו שמהלך כזה מתבשל וקראו עליו לראשונה בעיתון… “פיגוע כלכלי”… החלטה “אומללה ומגיעה בתזמון גרוע”…לא הבנו בדיוק על מה מדובר”, אמר הבכיר במשרד החוץ… נתניהו הופתע מאוד… אלקין … בנט… הוכה בתדהמה לשמע הדברים… דיון חירום בהול בלשכתו… להגיב בחריפות… להציב אולטימטום…
   http://www.haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.2073750

   1. נועם א"ס

    צריך להלחין את התגובה הזאת. משהו בסגנון Non, Je ne regrette rien של אדית פיאף.

 2. שושנה גבאי

  הֲרָאִיתָ בֶן-אָדָם,
  אֲשֶׁר בֵית-יִשְׂרָאֵל עֹשִׂים בַּחֹשֶׁךְ,אִישׁ בְּחַדְרֵי מַשְׂכִּיתוֹ:
  הֲרָאִיתָ בֶן-אָדָם-
  אֶת-הַתּוֹעֵבוֹת אֲשֶׁר עָשׂוּ-פֹה.

  תודה לך גלית מעומק הלב.

 3. שורש הבעיה

  ההבדל בין המאמינים שיש אלוקים "שהבטיח לנו את הארץ" (כאמונת הדתיים) לבין אלה שטוענים ש"אין אלוהים, אבל הוא הבטיח לנו את הארץ" (כאמונת הרוב החילוני) הוא מזערי. הרי השורה התחתונה היא הקובעת. התנהגות הכובש ומעשיו.
  § הנעשה ב"מחנה עופר" (ליד רמאללה) הוא עבירה על חוקי העולם. שם אין משפט צדק, ויש חוקי נירנברג וצווים יודו-נאציים שכוונתם היא למלא אחרי "הצו האלוקי" ולהעביר את הארץ אל מתחת לטלית התכלת השחורה של המתנחבלים.
  § לכן, אם איננו רוצים שישראל תחתור תחת קיומנו (הפיזי והמוסרי), כדברי פרופ' זאב שטרנהל, ולפניו כדברי ישעיהו לייבוביץ', ראוי שנשים קץ לכיבוש שהוא אם העוולות.

 4. דן

  אם הילד "חטא" יש להעניש את הוריו – עליהם האחריות על מעשיו.

 5. דניאל

  מניין לך שאת תמונות הילדים תלו חיילים? מהערבית הפשוטה והלא מתוחכמת נראה שזו יוזמה מקומית ובטח לא חיילים או צה"ל. למען האמינות של המאמר שלך בפרט ושל האתר, כדאי תמיד לבדוק דברים מעין אלו לפני פרסומם בעיקר כשמדובר בהכפשה, במקרה זה של חיילי צה"ל.

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  מטרת השיפוט הצבאי כלפי פלסטינים הוא לא חיפוש הצדק אלא הטלת טרור לבל יעיזו להתקומם. ולו גם מחאה לא אלימה.