נוהל זכויות הילד (הפלסטיני)

בהולנד ובאירופה נרעשים מדו"ח האו"ם שדן במצב של ילדים פלסטינים במעצר, אבל בישראל כאילו כלום
גלית ספורטה

English

עוד דו"ח, שמתיחס בין היתר למעצר, חקירה ומאסר של ילדים פלסטינים על ידי הצבא הישראלי, עבר בישראל בהתעלמות כמעט מוחלטת. הפעם זה היה דו"ח של מועצת האו"ם לזכויות הילד. בדומה לשורה של דו"חות אחרים (ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים), גם הדו"ח הזה אינו זוכה לתשומת לב התקשורת בישראל, חוץ ממאמר אחד ב"הארץ" ("בסך הכל ילדים פלסטינים", 27.6.2013). באירופה, לעומת זאת, הנושא זוכה להתייחסות רבה. בהולנד ובאנגליה מאבדים הפוליטיקאים והציבור את הסבלנות לעובדה שישראל אינה מכבדת את אמנת האו"ם לזכויות הילד, שהיא עצמה אישררה ב-1991.

ביום שלישי שעבר (25.06) התקיים בפרלמנט ההולנדי דיון ער על מעצרי ילדים פלסטינים על ידי הצבא הישראלי, כפי שהם משתקפים בדו"ח מועצת האו"ם לזכויות הילד. בסוף הדיון הצטרף למבקרים חבר הפרלמנט הָאן טֶן בְּרוּקֶה, ממפלגת הימין השלטת VVD, תומכת מסורתית של ישראל וממשלתה. בצטטו מתוך דו"ח "בצלם" משנת 2011, קרא לשר החוץ ההולנדי להעביר לממשלת ישראל את המסר שחקירת ילדים פלסטינים צריכה להיעשות בשפתם ובנוכחות עו"ד, או לפחות להיות מתועדת בווידאו. כמו כן קרא להטיל איסור על הנוהג המקובל של מעצרים באמצע הלילה.

שלט שתלו חיילים בכפר קדום ובו תמונות קטינים מהכפר והכיתוב "אנחנו הצבא, דיר באלכ, אנחנו נתפוס אותך אם נראה אותך או נבוא לבית". צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 3.6.13
שלט שתלו חיילים בכפר קדום ובו תמונות קטינים מהכפר והכיתוב "אנחנו הצבא, דיר באלכ, אנחנו נתפוס אותך אם נראה אותך או נבוא לבית". צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 03.06.13

יום קודם לכן, בראיון לחדשות ערוץ הטלויזיה הממלכתי ההולנדי, אמר שר החוץ פְרַנְס טימֶרמַנס, בשובו מביקור ידידותי בישראל: "זהו דו"ח מזעזע ואנחנו נמשיך לעסוק בו. בדיבור הישיר בינינו לבין הישראלים, ביקשנו מהם לשפר את תנאי המעצר ובהמשך נביא את הנושא לדיון גם במסגרת האיחוד האירופי."

בנושא הזה גם לדעת הקהל בהולנד יש השפעה ניכרת. קואליציה רחבה של ארגונים חברתיים ממלאת תפקיד משמעותי במיקוד תשומת הלב והדיון הציבורי בהולנד בזכויות הילדים הפלסטינים במעצר. מדובר בברית של שבעה גופים מרקעים שונים – ישראלי, פלסטיני, יהודי וקבוצות לזכויות הילד – העוסקת מזה שנתיים בהעלאת המודעות למצבם. הביקור האחרון של נציג "בצלם" בהולנד, ביזמת אחת הקבוצות החברות בקואליציה, נשא כאמור פירות, כאשר כמה שבועות אחריו בעת דיון בנושא צוטט הדו"ח של בצלם שנמסר לפרלמנט.

אבל בישראל כאילו כלום. כ-700 ילדים פלסטינים הנעצרים מדי שנה – ברוב המקרים עקב זריקת אבנים – לא מספיקים כדי לעורר את הציבור מעיוורונו. אפילו מה שנטען בדו"ח מועצת האו"ם לזכויות הילד,על כך שבעת החקירה נחשפים ילדים פלסטינים "…באופן שיטתי לאלימות פיסית ומילולית, השפלה, כבילה מכאיבה, כיסוי הראש והפנים בשק, איומים במוות, באלימות פיסית ובתקיפה מינית שלהם עצמם או של בני משפחה, הגבלת הגישה לשירותים, למזון ולמים" – לא מספיק כדי לעורר ולו דיון קטן. במרחק של זריקת אבן מגבולה הבינלאומי יצרה ישראל מערכת של שיפוט ואכיפה יעילה המגיעה ל-99% הרשעות, רובן בעסקות טיעון. מערכת שהקשר בינה ובין צדק מקרי בהחלט.

כנראה שיעניין אותך גם: