הגמוניה? אני?

ירון לונדון לא מבין למה קוראים לו בשמות. הוא בכלל רואה את עצמו כצלף בודד
ירון לונדון

אני מבקש להגיב על הרשימה "על אמת וכוח", מאת נעמה קטיעי ואיתמר טובי טהרלב, שהתפרסמה ב"העוקץ".

הרשימה נפתחת בסיווגי כ"אדם המשתייך להגמוניה". לדברי הכותבים אני פועל למען "שימור הכוח שלי", אני מקיים קשר הדוק עם "הגמוניה מנשלת" ואני משתייך לקבוצת אנשים המכונה "הוא ושכמותו". המחברים אינם מסבירים איזו טובת הנאה תצמח לי מרשימתי ולמה הם רואים בי איבר מאיבריה של ישות כמעט פלילית, אבל תיוגי פוטר אותם מהתמודדות עם השאלות שהצגתי. בהקשרים אחרים תישפט הטקטיקה הזאת כגילוי של גזענות.

אין לי ברירה, אלא לנגב את כתמי הרוק בכמה משפטים נחרצים: איני מייצג איש, איני חייב לאיש דבר, איני נאמן עיוור לאיזה נרטיב היסטורי ואין לי חברים במוקדי הכוח הפוליטיים, הכלכליים והאקדמאים. אני רואה את עצמי כצלף בודד, עד כמה שאדם החי בחברה יכול להיות כזה. קשריי עם האליטות דומים מאד לקשריהם של עורכי "העוקץ", אנשי אקדמיה מכובדים שקולם נשמע תכופות באמצעי התקשורת ובכללם גם בתוכניות טלוויזיה שאני מעורב בעריכתם. כולנו, ללא מנוס, נגועים בדעות קדומות, אבל אם נאבחן את מצבם של המחברים עפ"י רשימתם, מחלתם אנושה יותר ממחלתי.

ועכשיו לגוף העניין. ברשימתי הצגתי שלוש שאלות עיקריות ותשובה עליהן טרם קיבלתי:

1. האם יש הסבר מניח את הדעת לכך שאיש מבין "החטופים" לא חיפש, במשך עשרות השנים שעברו מאז, את הוריו הביולוגיים? הייתכן שאיש מבין עשרות, ואולי מאות, "החוטפים" לא גילה לילדו את דבר מוצאו ונסיבות אימוצו?

2. האם נמצא אדם אחד, ולו אדם אחד בלבד, אשר נחשד בהעברת תינוקות לידי מאמצים וכי עשה זאת, כפי שכותבת קטיעי, בהשפעת אידיאות גזעניות ופרקטיקות חטיפה שרווחו בתקופה ההיא במקומות אחרים?

3. האמנם, כפי שטענה קטיעי, אין תעודות המוכיחות שפלסטינים גורשו במלחמת העצמאות?

השאלות פשוטות, אם כי התשובות עשויות להיות מסובכות, אבל אני לא ביקשתי תשובות פשוטות, אלא תשובות, ואפילו השערות מבוססות. במקום לעסוק בתיאוריות חברתיות מורכבות והכפשות אישיות, תתמודד נא המחברת ישירות עם שאלותיי, מבלי לפסוח על אחת מהן.

לקריאה נוספת:

צבי בן-דור בנית על עוזי משולם

על ספרה של אסתר מאיר-גליצנשטיין: יציאת יהודי תימן – מבצע כושל ומיתוס מכונן

לכל תימני יש שם | רפי שובלי

למאמרים נוספים בנושא פרשת חטיפת ילדי תימן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ערן

  מדוע שלא תפתח את המאמר של סנג'רו ותעיין בו?
  אחר כך תבין שכמה משאלותיך פשוט אינן רלוונטיות …

 2. גל לוי

  אז עכשיו, לא רק נעמה קטיעי חטאה, אלא כולנו, כל מי שסרב לענות על שאלותיו הנוקבות של הצלף הבודד. גזענים בני גזענים שכמותנו.
  מר לונדון היקר, אף אחד אינו צלף בודד. לא ביל קרטר בערבות המערב הפרוע ולא הצלף היורה בשם המדינה. כולנו תבנית נוף מולדתנו. ובמקרה שלך, יוקרתך, והמוני השקלים שאתה מקבל בכל חודש היא ההוכחה לכך. אז בבקשה אל תיתמם, צא ולמד, ואז תחזור עם שאלות (אבל בתנאי שבאמת תרצה לשמוע את התשובות).

 3. ישי חן

  איש עצוב ועלוב אתה ירון לונדון.פרפורי הגסיסה שלך חבריך משמחים לאין שיעור. תקופתכם תמה. ואיתה הטראומה עליה בניתם את המדינה הזו

  וכשתלכו לכם לברלין שוב נוכל לבנות פה מחדש את מה שהרסתם. את מה שכבשתם. יחד עם אחינו הערבים

  1. יעקב

   עצוב ומקומם שאתה שולח את ירון לשוב לברלין, בתשובתך הגזענית, שמעידה עליך הרבה יותר משהיא מעידה על כל אחד אחר.
   ירון הוא לא מברלין בדיוק כמו שאתה לא מברלין. אגב, גם לא מלונדון.
   ירון נולד בתל אביב. איפה אתה נולדת?

  2. דודו

   בהצלחה עם האחים.

 4. טלי

  זה מה שנקרא היתממות של ליברל. א- האמונה הזאת, באמת ובתמים שאתה משייט לך באינדבדואליזם מוחלט כצלף בודד. האם כל מה שהשגת בחייך, כל הקריירה שלך, כל הרשימות הנכונות בהם הופיע שמך הכל השגת כצלף בודד?
  ב- אתה רק שאלת שאלות פשוטות על נושאים בהם אתה מצהיר שאינך יודע, וואו מיסכנצ'יק איזה תמים תמימוני. לא הייתה לך שום כוונה הרי להשפיע על אף דעה כשפרסמת את ה"שאלות הפשוטות" אך ורק על מנת לדעת, כמובן בעיתון אתה "רק הנחת את זה כאן"

 5. ציפי

  כאילו, לא קראת שום דבר על פריווילגיות ויחסי כוח…. אבל כאילו קראת את המדריך לאיך לעשות עפ"י התסריט הפריווילגי המתכחש… זה פשוט נהדר. אפשר לעשות לזה מסגרת ולשים בכל אתר אקטיביסטי באשר הוא בתור אזהרה: אם זה מה שאתה חושב, הוכחת שאתה במדויק הקבוצה ההגמונית הלא מודעת לעצמה.

 6. יעל בן יפת

  הינה אחד מהם: http://www.youtube.com/watch?v=8eG1_gz_aeE
  יש עדויות של הורים – אבות ואימהות ואחים ואחיות, יש סרטים, מאמרים, מחקרים. וכן, יש ועדות חקירה של הממסד שעסוקות בלהסתיר את האמת.
  מעניין אם עורם של ההורים היה בהיר יותר אם עדיין כל העדויות היו בעיניך כקליפת השום.

  1. כהן יוסף

   ליעל שלום אני מכיר את הרב עוזי משולם משנת 1984 עת היינו עושים את דרכנו למושב ברקת פעמים בשבוע לשמוע דברי תורה מפיו הקדוש הרב היה מעלה כל פעם את נושא חטיפת ילדי תימן ומכירתם ומעניו זולגים דמעה היינו גרים בראשון לציון שיכון גורדון עם אבי עבד תימני שלקחו לו ילד אחד אני היכרתי אחד שלקחו ממנו 2 אחד הוא ידע היכן נמצא ואחד הוא לא ידע יש עוד פרשה בקום המדינה שהורי לצערי חגגו עליהם זה ניסוי בהקרנות במחנות קיץ עת הגיעו יהודי ארצות ערב לארץ ילדים קטנים אמי וגם אחותה נפלו קורבן לאותם הנבלות שבציעו עליהם ניסויים בהקרנות יש לנו כרגע מלחמה מול משרד הבריאות תפסנו אותם משקרים על חם וודת מומחים שחרגה מסמכות עברה על חוקי המדינה וניסתה להונות אותנו הכל בחסות ממשלת ישראל יש בידי מסמכים רבים והתכתביות עם משרדי ממשלה פרקליטות משרד המשפטים וכו בברכת מועדים לשמחה וחג שמח יוסי

 7. אפרת

  ירון. לא הבנת דבר אחד פשוט. מי שיש לו את הזכות להגדיר את השאלות הוא ההגמון. מי שנדרש לספק את התשובות הוא החלש. על זה מבוסס המשפט לך תוכיח שאין לך אחות. אתה מגדיר את השאלות וההוכחה החותכת מבחינתך היא שאין להן תשובות.
  לעומת זאת מי שמאמין בחתיפת ילדי תימן, אם הייתה לו את עמדת ההגמוניה, היה שואל אותך את השאלה הפשוט – איפה הילדים. ומעצם העובדה שאין לך תשובה הייתה ההוכחה לכך שמשהו רע קרה.

  לכן מתנפלים עליך. על הזכות שאתה לוקח לעצמך להגדיר את השאלות ולדרוש את התשובות לשאלות שלך ולא לשאלות של הצד השני.

  וכן. אתה ההגמוניה. המקום שלך בתקשורת כל כך הרבה שנים עם שנינות בינונית וידענות שואפת לאפס נובעת בעיקר מהעמדה ההגמונית שלך.

 8. ד"ר גליה זלמנסון לוי

  גבר אשכנזי מבוסס, שלא יודע שהוא כזה, כדאי שיקרא את המאמר הקצר של פגי מקינטוש ויבחן בכמה עשרות משפטים קצרים, האם הוא ההגמוניה. כמובן שכן…. אבל מי שלא קורא, בנושא שעליו הוא כותב, בואדאי גם את זה לא יקרא. ליתר בטחון, הנה קישור למאמר.
  http://www.amptoons.com/blog/files/mcintosh.html

 9. דוד גדג'

  כשהוענק פרס ישראל לסופר אליעזר שמאלי בשנת 1957 נכתב: "הוא מוסר לקורא הצעיר ממראה עניו ומספר לו על הנעשה בארץ בזמן הזה, ועל שנתרחש בה בעבר הקרוב… כל מה שיצא מתחת עטו הנאמן חתום בחותם האמת…" – עכשיו אני מפנה אותך לסיפורו "אם" (לשון אמא).

 10. נדב

  גם אם ירון לונדון שייך להגמוניה וגם אם אפשר לנתח ולהראות את ההקשרים שבהם הוא דובר. עדיין אין באף אחד מהטענות האלו אפילו אם הן נכונות לגמריי בכדיי לדחות דיון ענייני במה שהוא אומר. הריי על פניו נראה שנוצר בשיח כפי שהוא מובא כאן, אלגורתים שכזה: יש סוגייה: שעושקת בפגיעה במעמד נמוך בהיסטוריה אם אתה לא חלק מההגמוניה או אפילו נחשב חלק מהמעמד הנמוך יש שתי אפשרויות אם אתה מצדיק את הטענות אתה נציג אוטנטי של הקבוצה. ואם אתה מעלה ספקות אתה עם תודעה כוזבת. אפשרות שנייה, אתה משתייך איכשהו למעמד הגבוה שנקרא, הגמוניה. שתי אפשרויות, אם אתה מסכים עם הטענות אתה אמיץ ומישיר פנים למציאות או משהו בסיגנון, ואם אתה מעלה שאלות או מתכחש, אתה חוגג את הכוח שלך. הבעיה אפריורית אם כל המהלך הזה שהוא אפריורי….

 11. נדב

  זה בסדר זה נהוג שהעורכים מוסיפים כותרות כרצונם. עדיין הייתי מצפה לקבל יותר בכבוד את התגובה של לונדון. בשטח שכמובן יחורר את הטענות שלו ואת דמותו. לא בשבילו בשביל הכבוד של המערכת של "העוקץ". קצת טיפה נדיבות לא תזיק. 🙂
  ד.א כיום זה לא מובן מאליו שדעה כמו של לונדון תורמת לו. אם כל ההגמוניה וכו.. זה לא מה שהיה
  you knew

 12. גל לוי

  הבעיה שעולה כאן ביחס למאמרו של לונדון בהארץ וכאן היא בדיוק לא השאלה של "העובדות". האם היה או לא היה. הויכוח הוא על המיקום שממנו הוא מרשה לעצמו לחוות דעה לאחר שהוא מצהיר בגלוי שאין לו ידיעה…
  לכן, אני לא חושב שזה נדרש שנדון כאן בפרשה עצמה. אם לונדון לא טרח להתעדכן בכל מה שנכתב עליה לפני שהוא שלף את מקלדתו, אנחנו לא צריכים עכשיו להיות מסכמי השיעור שלו. אם הוא רוצה, שילך ויקרא.
  מי שחסר נדיבות, צניעות וכבוד לאחר במקרה הזה הוא לונדון, ולא אף אחד אחר.

 13. איציק

  אני מעניק לך בזאת פרס נובל לשם כבוד
  רק תעזוב אותנו כבר בשקט

 14. מאיר עמור

  אני מצרף כאן מאמר של עמוס נוי. אני מסכים עם התוכן ועם הכותרת. על כן לא שיניתי דבר. בבקשה.

  הבערות היהירה של ירון לונדון.

  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2066387

  עכשו לתשובות שלי לשאלות שלך:

  למעשה לשאלה הראשונה (מדוע אף אחד מהחטופים לא חיפש את הוריו ומדוע אף אחד מההורים מאמצים לא גילו לבנם/תם המאומצים על הוריםה הביולוגיים) אין לי תשובה. זו שאלה מעניינת אבל אין היא חשובה. כאשר יופיע מישהו כזה אפשר יהיה לשאול אותו/ה מדוע הם לא "הופיעו" לפני כן. אין לי מושג וזהו מבוי סתום מבחינה המחקר והתהיה על נושא הילדים שנעלמו. על כן אין זו שאלה פוריה.

  לשאלה השניה כבר סיפקו תשובה לא אחרים מאשר האנשים שהיו חברים בוועדת החקירה שנקראה ועדת בהלול-מינקובסקי. זו וועדה שהוקמה ב-1967 על-ידי שרי המשפטים והמשטרה. הוועדה קבעה כי מצאה עדויות לכך ש-2 מהילדים, מתוך 342 מקרי היעלמות שהיא בחנה, אומצו. 24 ילדים הוועדה לא הצליחה למצוא. היתר, מתו בלי שהוריהם נכחו בקבורה. היו מספר קברים שנפתחו ולא נמצאו בהן גווית של ילדים. זה על פי המדווח על ידי הוועדה. כל אחד מהמיקרים הללו מספק יותר אינפורמציה רלוונטית וחשובה לשאלה: מה קרה בשנים ההן? ומדוע כל כך הרבה ילדים (של תימנים ואחרים נעלמו)? ההשערות של נעמה קטיעי (בדבר הרקע והמוטיבציות הגזעניות) יכולות להיות שגויות. אין זה מפחית כהוא-זה את ההיעלמות הלא מוסברת של כל כך הרבה ילדים שהיו בהשגחה של מוסדות רישמיים של המדינה.

  על השאלה השלישית, שאינה קשורה באופן ישיר לשאלה הנידונה כאן אפשר לענות באמצעות שאלה אחרת. הנה השאלה האחרת. אין ולא נמצא מסמך המעיד כי ניתנה פקודה ישירה וברורה על ידי היטלר או מישהו אחר בחלונות הגבוהים של ההרכיה הנאצית. זאת עובדה החוזרת על עצמה לאורך כל המחקר ההיסטורי של רצח היהודים על ידי הנאצים. האם רצח העם הנאצי ביהודים לא בוצע בשל העובדה (הנכונה לכשעצמה) שאין ולא נמצאה פקודה ברורה?

  העדרם של פלסטינים בעקבות "מלחמת השחרור" עבור היהודים וה"נכבה" עבור הפלסטינים, או מלחמת 1948 היא עובדה חברתית. אפשר לנסות ולהסביר עובדת העדר זו גם באמצעות חיפוש אחרי מסמכים אשר יאוששו את ההעדר באמצעות פקודה ברורה שניתנה לגרש. חיפוש שכזה הוא קצת אווילי לאור העובדות החברתיות הברורות של ההעדר של פלסטינים מאז 1948.

  ממשלת טורקיה טוענת מזה כמעט מאה שנה שלא ניתנה פקודה לרצח העם שבוצע בקהילה הארמנית בטורקיה ב-1915 ולאורך מלחמת העולם הראשונה. חלק ממבצעי הרצח הטורקיים נשפטו, חלקם שלא בנוכחותם, על ידי רשויות טורקיות ב-1919 עם סוף מלחמת העולם הראשונה. הם נידונו למוות חלקם למרות העדרם. לאחר שנים העלימה ומעלימה ממשלת טורקיה את עובדת קיומם של משפטים אלה. אין ולא נמצא המסמך שבו יש פקודה ברורה שבה מישהו מהטריאומוורט של מפלגת הקדמה הטורקית נתן פקודה לרצח-עם. אך מעבר לכך, רוב הקהילה הארמנית בטורקיה נעלם ולא חזר לבתיו לאחר המלחמה. זוהי עובדה היסטורית – המיעוט הארמני כמעט נעלם כולו מטורקיה .ארמנים אשר חיו באיסטנבול לא נפגעו באותה מידה כמו ארמנים אחרים ברחבי הטריטוריה הטורקית. הסיבה, כנראה, היא משום שהמשטר בטורקיה בשנות המלחמה לא רצה "לפנות" (זאת אומרת לרצוח במהלך הפינוי) את הארמנים מאיסטנבול. העיר היתה מלאה בנציגויות זרות ובנציגים של כל אומות העולם.

  היכן הארמנים הטורקיים של טורקיה מלפני 100 שנה? היכן הפלסטינים של פלסטין מלפני 65 שנים? היכן ילדים תימנים שמקום קבורתם לא נודע, שאין ידיעה ברורה על מותם, שאין תעודות פטירה מוסמכות על העדרם? היכן הם הילדים ההם? האם אלה תשובות רלוונטיות לנושא? כן או לא, ירון לונדון?

  אני מציע שתקרא את דוח בהלול מינקובסקי, כפי שאני קראתי אותו, ותנסה לענות על השאלות שלך בעצמך. לאחר שתעשה זאת, אם תגיע למסקנות שונות משלי, אשמח לשמוע (לקרוא) אותם. אם תשתכנע בצדקת הטענה שיש כאן נושא שלא נחקר באופן ברור, אבקש ממך לפרסם התנצלות לנעמה קטיעי ואציע לך לפתוח בעצומה בפייסבוק או ב"העוקץ" שבה תדרוש ממשלת ישראל, בירור מלא וסופי של פרשת הילדים התימנים והאחרים שנעלמו. תודה רבה. מאיר עמור

  1. יובל א

   מאיר וריון:
   כתב מאיר: "ההשערות של נעמה קטיעי (בדבר הרקע והמוטיבציות הגזעניות) יכולות להיות שגויות."
   ושאל ירון: "האם נמצא אדם אחד […]אשר נחשד בהעברת תינוקות לידי מאמצים וכי עשה זאת […]בהשפעת אידיאות גזעניות ופרקטיקות חטיפה שרווחו בתקופה ההיא במקומות אחרים?

   שניכם לא מבינים את חשיבות העובדה שפרקטיקות חטיפה של ידלים מאוכלוסיות חלשות רווחו באותה העת.
   לא מדובר על "השפעה" או מקור-השראה כלל. נקודת המוצא של הדיון, הרי, היא שחטיפת ילדים היא בבחינת "לא יעלה על הדעת". צריך ראיות כבדות משקל כדי לשכנע שמשהו כה מופרך אכן התרחש. בערך כמו כדי לשכנע שחייזרים חטפו את הילדים. באה קיטעי ומראה שלא היא – זה לא כזה מופרך. או יותר נכון, זה לא היה כה מופרך. במונחים של ראשית שנות ה-50, ועמדות בסיסיות שרווחו ביחס לילדים, רווחתם, סמכות, מעמדם של אנשי מקצוע, וכיו"ב, זה לא כמו נחיתת חייזרים, ודי בראיות מהסוג ה"רגיל" כדי לשכנע. לא צריך אותות ומופתים, שכן ההיפותזה המוכחת אינה מופרכת כפי שנדמה במבט ראשון.
   וזה יופי של טיעון

   1. דודו

    קוראים לזה ראיות נסיבתיות.

   2. יובל א

    לא דודו, אלו לא בדיוק ראיות נסיבתיות (שהן סוג של ראיות, דרך אגב).

    השאלה היא מה נדרש מבחינת משקל הראיות. ניתן לסכם זאת כך: ככל שהיפותזה נועזת\מופרכת יותר, נדרשות ראיות כבדות-משקל יותר כדי לשכנע בה.

    זה הגיוני. אם מישהו יספר לך שראה חייזר, ראוי שתחשוד שהוא לא רואה טוב. אם יספר לך שראה חתול, סביר דווקא להאמין לו.

    ואם מישהו מספר לך שנעלמו ילדים, ואולי נחטפו או נעשו ניסויים בהם או בגופותיהם? מה נדרש? עדויות ושברי עדויות? אולי הרבה יותר מכך?
    בשביל להשיב על כך צריך להעריך עד כמה התנהלות כזו הייתה בלתי-סבירה באותה תקופה. וכאן משכנעת קיטעי שנטל ההכוחה הנדרש נמוך מכפי שנדמה בתחילה.

 15. שרלי

  זרקת כאן כמה שאלות, יפה. אז אם אתה לא הגמוניה, כדי שאענה לשאלותיך אני רוצה שתענה לשאלה הבאה:

  איך זה יכול להיות שמתוך אלף ויותר ילדים שנעלמו לא נעלם ולו ילד אשכנזי אחד. הטענה היא שזה קרה בגלל שהיה בלגן בקום המדינה ולא הכל היה מסודר, איזה מין אי סדר זה שרק מזרחים נעלמים ואף אשכנזי לא?

  אשמח לתשובתך.

  (כדי שלא לענות בלי לדעת על זה כלום אני ממליץ לך לקרוא את המסכה מאת אהרון יצחקי, אולי זה יעזור לך לקבוע דיעה מתוך יידע. אבל אתה יכול גם לענות בלי זה.

  אחר כך אתן לך תשובה מפורטת לשאלותיך.

  אם וכשאר תענה לשאלה אחת. )

  1. עמית

   התשובה לך היא שזה לא נכון – מתוך התלונות על העלמויות שועדת החקירה בדקה היו, אם אני זוכר נכון, קרוב ל-20 תלונות לגבי ילדים מאירופה, ועוד כמה עשרות לגבי ילדים מאסיה-אפריקה לא כולל תימן.

   1. סמולן

    בהפעלה פשוטה של "אפיסטמולוגיה של חשד" (סנג'רו 2010), תוכל להניח שתלונות הילדים האשכנזים והמזרחים הלא-תימנים היו סוג של פלאסבו שמקורו בממסד הציוני-אשכנזי, אולי עם כמה משת"פים משתכנזים (לבירור משמעות המונח עיין סמולן 2013). סיבות הממסד אינן ברורות ועשויות להיות חמורות באופן רדיקלי (בביוף 2013). ככל שהמעשים יהיו חמורים יותר, כך ניתן, תחת אפיסטמולוגיה של חשד (ואולי פשוט "ספקנות", כמו אצל דקרט: גמרתי אומר להטיל ספק בכל), להניח כי מעשי הכיסוי וההטמנה (סעיד 1981) יהיו אף הם מקיפים יותר, יצירתיים יותר והמצאתיים יותר (ועיין זנד 2010 להמצאה של עם שלם). בקיצור, ככל שתדגים כי קיימות פרכות בהיבטים העובדתיים של המיתוס, תחזק קריאות רדיקליות יותר ויותר של מניעיו, שיצדיקו בתורן טענות על הסתרה מקיפה יותר ויותר. כך נראה מיתוס טוב.

    1. נועם א"ס

     למיטב ידיעתי (אולי אני טועה) התשובות בידי המדינה. למה המדינה מסתירה (או השמידה) את התשובות?

    2. עמוס

     כמה רוע צריך לאגור כדי ללעוג ולירוק ככה בפניהן של אמהות תימניות ישרות דרך. השם ישמור

 16. קורא

  לא מכבד כאן איש. לא את המקום, לא את המגיבים, ובוודאי לא משרת את הדיון הכל כך חשוב.

 17. גיל

  היי ירון

  אני מכיר באופן אישי שני אנשים שנחטפו בשנות ה-50, הועברו למוסדות של אגודת ישראל. שניהם היו אחים. לאימם של השניים, נמסר שהם מתו בשיטפון.
  את האחד מצאה אחותו הגדולה כאשר חיפשה אותו נואשות עד אשר זיהתה אותו בגן ילדים של אגודת ישראל בעקבות צלקת מיוחדת שהיתה לו, לקחה אותו משם מבלי שמישהי מהמטפלות בכלל תעיר לה על כך, והחזירה אותו לחיק המשפחה (הרשויות משום מה אפילו לא טרחו לחפש אותו אחרי שנלקח על ידי אחותו מהגן).

  את האח השני היא לא מצאה. הוא נשלח להורים ניצולי שואה חשוכי ילדים שגידלו אותו כבבת עיניהם מאז שהיה ילד. כשהיה חייל החל לשאול שאלות שבעקבותיהן, לאחר תלאות רבות וקשות, מצא את משפחות הביולוגית ואישר את השתייכותו אליהם בבדיקות ד.נ.א, (שנים לאחר מכן).

  אלא שהשירות למען הילד של משרד הרווחה, סירב בתחילה למסור לו פרטים על משפחתו הביולוגית!!! אותו חטוף נאבק בגברת אלה בלאס במשך שנים וגם אחרי שניצח, הסכים השירות בראשותה של אותה אישה ארורה, רק להראות לו את תעודת הלידה שלו מבלי לאפשר לו לקבל עותק שלה!!!

  ירון, אתה מתקשה להאמין שהשלטון האשכנזי הנאור ינהג כך בבני אדם, אבל הטענות האלו הן טענות אמיתיות לגמרי. מאות ילדי מזרחים נחטפו ונשלחו למשפחות אשכנזיות וזה נעשה במחשכים ומתוך בורות וגזענות בבחינת "ממילא יש להם מלא ילדים, לא יהיה להם אכפת שניקח להם אחד או שניים".

  אתה גם בוחר להתעלם מכך שחטיפת ילדים היתה משהו נפוץ באותה תקופה. ממשפחתי אמנם לא נחטף אף ילד, אך אימי סיפרה לי שכאשר אחותה היתה חולה, לא הסכימה אימן למוש ממיטתה בבית החולים מתוך חשש אמיתי שהצוות הרפואי יחטוף לה את הילדה. כלומר, התופעה הזו היתה מוכרת, והפחידה מאוד את המזרחיים. פעם אחת היא נכנסה לחדר וראתה שהזיזו את המיטה של הילדה. אימי מתארת לי שהצבע בפניה של אימא ירד אוטומטית והיא החלה לרוץ בין החדרים ולחפש את הילדה רק כדי לגלות שבסך הכל העבירו אותה חדר.

  ירון אל תתעלם מהמציאות. נעשו פה דברים איומים ונוראים על ידי הממסד האשכנזי ואין טעם להכחישם.

  כדי לרפא את הפצע הכואב הזה, צריך קודם להכיר בקיומו.

 18. דניאל

  כל יום נלקחים ילדים ממשפחותיהם למשפחות אומנות, לפנימיות, למוסדות – משום שהוריהם אינם יכולים לטפל בהם כיאות. הם לא נחטפים, הם רק נלקחים מהוריהם או מחד הוריהם לאור היום ולא במחשכים. במקום לזעוק את זעקתם ולנסות להציל אולי אחד מהם אתם מתעסקים שוב ושוב עם ההגמוניות ועם הפריבלגיות של לונדון ושל כל אשכנזי אחר ששיחק אותה ולא מוכן לרדת מהבמה. צעקתכם לא תשיב אפילו חטוף אחד להוריו וגם לא תסדוק את עמודי ההגמוניה.

  מדוע אתם משחיתים את זמנכם שוב ושוב? באין ספור תגובות ושיחות פנימיות בפייסבוק "דעתניות" על לבנותו או אדנותו או ניבזותו של זה וזה? אתם מתוכחים שוב ושוב עם כל מי שמעיז לגלות לשיטתכם חוסר מודעות לפריבלגיוזיות שלו, כאילו אין מחר – רק עבר כואב ומשפיל ושאתם היחידים שמבינים את משמעותו של הקיפוח.

  אז אולי תפסיקו להיות כל כך זחוחים ומרוצים מעצמיכם ומתפקיד חייכם שבחרתם לעצמכם ותתחילו להוביל את המהפכה הבאה, את המחאה הבאה? או אולי סתם שני חברי כנסת בבחירות הבאות שייצגו את קיפוחכם?

  1. נדב

   את לא חושב שישנם מיקרים שבהם יש צורך להוציא ילד מביתו? האם אין ילדים שחייהם גיהנום? שהם נידונים לגיהנום ושאנחנו כחברה חייבים לעזור להם?

   1. דניאל

    אבל לא מוטב להציל את הילדים עם הוריהם? וכמה עוולות שכאלו נגרמות בגלל הקיפוח ההיסטורי ומעללי ההגמוניה שרואה רק קבלני קולות ואת ההון שאחריהם? כמה הורים נדחקו למצבים כלכליים בלתי אפשריים שהפכו אותם לחלשים פגיעים ופגועים?

    הטענה שלי שאוכלוסיות שלמות של ילדים במשפחות מוחלשות נחטפות מהעתיד הבטוח, המחבק והאוהב שלו זכאי כל ילד – כי האינטליגנציה של ה"לא הגמוניים" בינהם חוקרי הפולקלור ונכסי התרבות של יהדות המגרב עסוקים בהתנצחויות עם הגמוניות לכאורה או למעשה או לכפרות כמו ירון לונדון.

 19. עמוס

  השתכנעתי שסוג של תשובה עובדתית צריכה להינתן – לא ללונדון, אבל לקהל קוראים וקוראות שבקיאים פחות. בבקשה:

  מאמרו של אלמוג בהר ובו סיכום תמציתי, בהיר, וחד-משמעי של מה שוועדת קדמי עצמה קבעה
  http://almogbehar.wordpress.com/2013/06/30/%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%97%D7%93%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A9%D7%95%D7%9C%D7%99-%D7%A4%D7%A8%D7%A9%D7%AA-%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99-%D7%AA%D7%99%D7%9E%D7%9F-%D7%94%D7%A0%D7%A2%D7%9C%D7%9E/
  הנה הפתיחה:
  א. ועדת החקירה הממלכתית לעניין חקירת ילדי תימן הנעלמים (ועדת קדמי) הכירה בכך שלהיעלמות 69 ילדים אין הסבר, ויתכן שרובם או חלקם (ולכל הפחות כמה מהם) אומצו באופן "מזדמן" ביוזמות של רופאים או עובדי רווחה, תוך כדי טענה שהילדים "נטושים",
  ב. ועדת החקירה גם הכירה בכך שלגבי מאות ילדים אחרים (כמעט אלף, אם לא למעלה מכך) ההורים לא עודכנו בזמן אמת לגבי מות ילדיהם ולא הוזמנו ליטול חלק בקבורתם, הרשויות לא חיפשו את הורי הילדים, והמידע נמסר להם באופן חלקי ולא מדוייק, וללא מסמכים,
  ג. ועדת החקירה גם לא מצאה דרך למצוא תיאום בין כל הרישומים לגבי המוות לבין הרישומים לגבי הקבורה – ולהראות היכן קבורים הילדים,
  ד. הוועדה גם הודתה בכך שבמספר מקרים שבהם ההורים פעלו באופן חוזר ונשנה אל מול הרשויות מיד עם ההודעה על מות ילדיהם, הוחזרו להם הילדים חיים,
  ה. הוועדה גם הודתה בכך שארכיונים שהיו רלבנטיים עד מאוד לחשיפת האמת לגבי פרשת ילדי תימן הנעלמים, ברשויות הבריאות וברשויות הרווחה, הושמדו "דווקא" בסמוך לתחילת פעילות וועדת החקירה,

  מאמרו של צבי בן-דור בנית ב"העוקץ": פרשת ילדי תימן והתקשורת הישראלית (סקירה של ספרה של שושנה מדמוני-גרבר)
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2009/11/13/%D7%A4%D7%A8%D7%A9%D7%AA-%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99-%D7%AA%D7%99%D7%9E%D7%9F-%D7%95%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%A9%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%AA/

  מאמרו הביקורתי של בועז סנג'רו על דו"ח וועדת החקירה האחרונה
  http://theory-and-criticism.vanleer.org.il//NetisUtils/srvrutil_getPDF.aspx/3qbB2J/%2F%2F21-6.pdf

  ספרה של שושי זייד "והילד איננו"
  http://www.mitaiman.com/78332/%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%95%D7%A2%D7%93%D7%AA-%D7%97%D7%A7%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%95%D7%94%D7%9E%D7%A1%D7%A7%D7%A0%D7%95%D7%AA

  יוטיוב: חיפוש "מרכז דהאן ילדי תימן" יעלה את רוב ההרצאות החשובות בכנס מתחילת 2013 על הנושא. דיון רציני, עם חילוקי דיעות והדגשים


  ייצוגים ספרותיים וקלונועים (בידיוניים): בתיה גור, הספר "רצח בדרך בית-לחם" מכיל את אחד התיאורים המצמררים של עדות אם תימניה;
  סרטו של ארנון צדוק "צדק מוחלט" עם עפרה חזה בתפקיד העורכת דין "ממוצא תימני" הנשאבת לחקירת הפרשה נגד רצונה. הנה סצינות
  http://www.youtube.com/watch?v=I4sjD6HjhIA

 20. בת-אל

  http://www.youtube.com/watch?v=YitcsaMcwcs&feature=em-upload_owner
  קטע שבו סבא שלי מספר על בנם הבכור ועל גורלו. סבא וסבתא שלי חושבים שהם מצאו את בנם. אותו אדם שהם מצאו דומה לסבא שלי ולדוד שלי במראה החיצוני, מתאים מבחינת הגיל ואמו הייתה אחות בביה"ח שבו "טופל" בנם של סבא וסבתא שלי. הם פנו אל אותו גבר הסבירו את המצב וביקשו לערוך בדיקת ד.נ.א. הוא לא הסכים. הם רק רצו דגימת דם פשוטה לראות אם הם צודקים או שהם צריכים להמשיך בחיפוש. הגבר לא הסכים. אם אין מה להסתיר וממה לחשוש למה שלא תיתן להם לערוך בדיקת ד.נ.א?. מובן לי הפחד לגלות בגיל 40+ שההורים שגידלו אותך אימצו אותך על ידי חטיפתך מההורים הבילוגיים שלך וגרימת צער עמוק לכל החיים להוריך הבילוגיים. אני חושבת שיש בסיפור הזה הוכחה.

 21. יניב

  לירון לונדון – אם הוא באמת קורא:

  אני רוצה להתחיל דווקא מהשאלה השלישית, שלא ראיתי שזכתה להתייחסות בתגובות עד עכשיו. השאלה עצמה טועה ומטעה – קטיעי לא טענה שאין בנמצא מסמכים המעידים על גירוש של הפלסטינים. היא טענה שאין בנמצא שאין בנמצא מסמכים המעידים על הוראה "מגבוה" מטעם הממסד לגירוש כזה. ואכן, למיטב ידיעתי, אין כאלה. ואף על פי כן, ישנה הסכמה גורפת בקרב היסטוריונים ושאר "תיאורטיקנים ממדעי החברה", כפי שהגדרת ברשימתך, שהיו מספר מקרים של גירושים מקומיים של פלסטינים; ישנה הסכמה די רחבה שהגירושים הללו היו לשביעות רצונם של הצד המנצח, וכנראה גם נעשו על פי רוח המפקד; ושבין אם נעשו על פי הוראה מפורשת מגבוה ובין אם לאו, הגירושים הללו יחד עם שאר תופעות של בריחה, נטישה, הריסה ונישול מצטרפים יחדיו לכדי התופעה המכונה "הנכבה הפלסטינית".

  הבלבול שלך לגבי טענתה של קטיעי אינו מקרי, בעיניי. לאורך כל הטור שלך והתגובה, שוב ושוב אתה מתבלבל בין "עובדות" לבין "תיאוריות" – ואף שאתה מוכיח את קטיעי על הנקודה הזו, ומדמה אותה ללוליין המניח שיש כבר בין שתי נקודות, אתה הוא זה שלוקה בה, ואתה הוא הנופל תהומה מכיוון שאינו רואה גם את נקודות האחיזה המוצקות.

  השאלות שלך הן אלה שלכאורה נסבות על עניינים עובדתיים, אך למעשה מחפשות הסברים תיאורטיים בהתבססן על עובדות שגויות.
  אתה שואל "האם יש הסבר מניח את הדעת לכך שאיש מבין "החטופים" לא חיפש, במשך עשרות השנים שעברו מאז, את הוריו הביולוגיים?" –
  — אולם אין זה נכון שאיש לא חיפש את הוריו הביולוגיים. ראה הקישורים שהובאו לעיל, לכתבה על אורי וכטל ולשאר המחקרים. כמו כן, השאלה המיתממת הזו מתעלמת מעובדה פשוטה – גילם הרך של ה"חטופים".
  "הייתכן שאיש מבין עשרות, ואולי מאות, "החוטפים" לא גילה לילדו את דבר מוצאו ונסיבות אימוצו?" — ראשית, לא מדובר כלל על אימוץ, כמשמעו החוקי. כך שהטרמינולוגיה של השאלה מטעה. שנית, ואם מדברים על אימוצים, בהחלט יש הסבר מניח את הדעת לכך שההורים המגדלים לא גילו לילדיהם את דבר מוצאם ונסיבות אימוצם. קוראים לזה מודל של "אימוץ סגור" – אתה מוזמן לקרוא על כך ברשת או בספרות המקצועית. גם לילדים אשכנזים שאומצו (באמצעות המוסד המשפטי המוכר) באותן שנים לא גילו הוריהם את דבר אימוצם.

  "האם נמצא אדם אחד, ולו אדם אחד בלבד, אשר נחשד בהעברת תינוקות לידי מאמצים וכי עשה זאת, כפי שכותבת קטיעי, בהשפעת אידיאות גזעניות ופרקטיקות חטיפה שרווחו בתקופה ההיא במקומות אחרים?"
  נמצאים אנשים רבים כאלה, אנשים ונשים, אולם הניסיון לשים אצבע מאשימה על אינדיבידואלים הוא מטעה ומכשיל, מכיוון שטענתה של קטיעי היא בדיוק שלא היה מדובר במעשה של יחידים אלא ב"שכבה של בעלי מקצוע – רופאים, אחיות ועובדים סוציאליים".
  ההתעלמות המכוונת או לחלופין העיוורון מכמיר-הלב שלך מההקשרים החברתיים וההתמקדות ביחידים בעניין הזה דומים לעיוורון שאין איך להגדיר אותו אלא כמגוחך להתכחשותך למעמדך ההגמוני.
  "איני חייב דבר לאיש" – לאיש אחד לא, אבל לשכבה שלמה של אנשים, או למעמד, בהחלט כן. אתה חייב להם את חייך כפי שהם נראים היום.
  "ואין לי חברים במוקדי הכוח הפוליטיים, הכלכליים והאקדמאים". – עם כל הניסיון לכתוב תגובה מכבדת, על המשפט הזה לא נותר אלא להגיב ב-: פחחחחחחח.

 22. ג. אביבי

  מענה על 3 השאלות של לונדון:
  1. ראשית אתה קובע קביעה חסרת כל ביסוס: האם ערכת סקר חשאי בקרב חלק מהמאומצים ממוצא מזרחי (שאומצו בילדותם בראשית שנות ה50) והשתכנעת שאכן איש מהם לא ביקש להכיר את הוריו הביולוגים? ודאי שלא. כאשר להורים המאמצים מתברר, עם חלוף השנים, שילדיהם המאומצים (שנקנו על ידם בכסף רב) בעצם נחטפו ולא אומצו כחוק, איזה עניין יש להם לגלות את האמת המרה לבנם/ביתם? ובכל זאת על סמך מה אתה קובע שאיש מבין ההורים לא גילה את הסוד? חקרת ברצינות? אין לך כל בסיס לאמירה הזאת. בנוסף ישנם עשרות כאלה שחיפשו ומצאו, ויש סימוכין כאן וברשת לכך. מכאן שטענתך ריקה לחלוטין.
  2. גם אם לא נמצא חוטף/סייען אחד כזה מה הפלא? פשעים שלא נחקרו ע"י רשויות אכיפת החוק נותרים יתומים ממבצעיהם. ראה גם כל פרשת רצח/פשע שלא פוענחה. במקרה זה הממסד סייע לחוטפים ע"י אי-חקירה בזמן אמת. ולמרות זאת נמצאו יותר מבן אדם אחד. הרב אבידוב הכוהן ז"ל גילה רשת של העברת התימנים החטופים, שגלגלה מאות אלפי דולרים על גופם של העוללים, וזיהה את העומדים בראשה. ביניהם אנשים מכובדים בציונות הדתית. בנוסף, העדויות שניתנו בוועדות הטיוח, ניתנו ברובם ע"י חלק מהמנגנון (אחיות, עו"ס, רופאים). חלקם הודו בחטיפה ובמעשים נפשעים אחרים שבוצעו בחטופים.
  3. נעמה קטיעי לא טענה שאין תעודות המוכיחות שהיה כאן טרנספר מכוון ומאורגן (מבצעי הפשע האיום הזה נגד האנושות הם גם האחראים לפרשת חטיפת ילדי תימן שאותה אתה מכחיש). אלא שכמו במקרים אחרים של פשעים נגד האנושות, גם כאן אין תעודות המוכיחות שההוראות באו מראש הממשלה או מבכיר אחר בממשל (למרות שלא צריך דמיון מפותח להבין שפעולה אלימה שנמשכה שנה וחצי לא ייתכן שלא הייתה ידועה למי מבין מנהיגי המדינה דאז, ושעצם אי הפסקת הגרוש על ידם מעידה שהם כוונו בדיוק לכך).
  לדעתי, ירון לונדון, אתה מספיק נבון להבין את גודל הפשע שנעשה כאן נגד עדה שלמה של אנשים ישרי דרך, צנועים ומאוד נורמטיביים. התקפתך על מי שחושף את פשעי הממסד המפא"יניקי/ ציוני-דתי הגזעני, מסמנת לעמיתיך בתקשורת שמותר להכחיש את הפשעים האיומים האלה ולו רק כדי לשמר את הלגיטימיות (הפסבדו מוסרית) של המשך ההגמוניה האשכנזית והמשך דחיקת המזרחים לשוליים.

 23. אברהם

  לו יכולתי הייתי מזמינה אותך לבית הוריי שתאזין לסיפורים של הוריי. שתשמע אותם ממקור ראשון מאנשים שהיו עדי ראייה לחטיפת תינוקות תימנים.
  כששאלתי את הוריי מדוע הם לא מחו על העניין? מדוע לא הקימו זעקה?
  והם ענו לי בלשון מאוד פשוטה שהם גרו במעברה. כוחם היה דל מאוד. הם היו מאוד תמימים. לא הכירו את השפה הלשונית כמעט והתרבותית ובמקום בו הם התגוררו במאהל ענק הסתובבו אחיות שעשו כבשלהן בתינוקות. לחלק מההורים הם מסרו שהילד/ה היה חולה ומת. אילו כלים היו להם להתמודד עם זה? איזה כוח? קשרים? הם היו דלי שפה, דלי השכלה, חסרי בטחון ונטולי אמצעים וכל שנותר להם היה להתאבל.
  עוד סיפרו לי הוריי שכאשר הגיעה העלייה מתימן מרביתם הגיעו עם כסף ותכשיטים רבים. אולם אנשי הסוכנות היהודית לא אפשרו להם להעלות את כל זה למטוס מחשש "שהמטוס יפול". הם לקחו מהם את הכסף והתכשיטים ומאותו רגע זה לא חזר להוריי וכך גם לתימנים רבים שהגיעו ארצה.

  עוד רבים ומגוונים הסיפורים. לא צריך להיות אנתרופולוג כדי להבין את הסיפורים האלה. כמו הסיפורים שרשמתי לעיל עוד רבים רבים הסיפורים.

 24. יפה

  מאז שירון לונדון הציע בשידור חישוב "כלכלי" לפיו משתלם לחסל באבחה אחת מאות אלפי פלסטינים כדי להשיג שקט מתמשך ליהודים ולמדינת ישראל אזני נאטמות לכל מילה נוספת שיוצאת מפיו.

 25. מנגנון הגנה: הכחשה

  אני ורבים מבני האדם בעולם
  מעולם לא הטלנו ספק בהורינו שגידלו אותנו,
  ולא ביקשנו מהם בדיקת דנ"א.
  אף שרבים מאיתנו הם לא ילדים ביולוגיים להורינו (אם מבגידה, מאונס, מזנות וכו')
  ואתם, העליתם על דעתכם לעשות בדיקת דנ"א להוריכם?