העתיד מאחורינו

המצאות טכנולוגיות, יצירות אמנות, מעקב המוני אחר בני אדם, פוליטיקה של תככים, רשת האינטרנט, דמיון ומציאות שעולה על כל דמיון. כל אלה מתערבבים בהווה חסר פשר
מתי שמואלוף

מה הקשר בין התוכנית למעקב המוני שהתגלתה לאחרונה בארה"ב לבין סדרה טלווזיונית עתידנית בשם "‏+H הסדרה הדיגיטלית” שהושקה באוגוסט 2012. ובכן בשני המקרים המידע שמצטבר באינטרנט הוא המקור לפשע הגדול מכל. הוא אדון האדם ולא ההפך.

במאמר שפרסמו בניו יורק טיימס טענו החוקרים ג'ניפר גרניק וכריסטופר ספריגמן כי הממשל האמריקאי הצדיק באופן לא חוקי את מערכת הריגול החדשה, ולעג לכל התהליכים שנועדו להגן על הפרטיות של האזרחים האמריקאים. את התוכנית למעקב המוני שהקימה הסוכנות לביטחון לאומי (N.S.A) הם כינו כפושעת וכלא חוקית. ראשי הסוכנות הצדיקו את המערכת וטענו שהיא תאגור את כל המידע האלקטרוני (בין השאר של כל האימיילים ועוד) רק בכדי לעצור כוונות זדוניות של לא אזרחים. אך תהליך בניית מאגרי המידע מטיל בספק את הצורך בהליך חוקתי לאישור ההאזנות, שכן אין צורך לבקש צו משופט בכדי להאזין. אורוול היה מתהפך בקרבו. האח הגדול מתהלך בתוך הדמוקרטיה האמריקאית. החוקה האמריקאית שהקדימה את המהפכה הצרפתית הייתה הדגל לקידמה, אך גם היא לא עומדת בפני השינויים הטכנולוגיים ובראשם השילוב בין היצרים האפלים של האדם לבין רשת האינטרנט.

שנה לפני חשיפת התוכנית האמריקאית למעקב המוני הגיעה למסכי היוטיוב הסדרה העתידנית הדיסטופית בשם “‏+H הסדרה הדיגיטלית". הסדרה מספרת על עולם שבו שתלי מחשב הופכים את האנשים (עוד לפני משקפי גוגל) לבעלי יכולות עתידניות. התפנית בעלילת הסדרה מתחילה כשוירוס מושתל בתוך מערכת האינטרנט והורג את האנשים. העולם נקלע לקטסטרופה ורק מעטים שורדים. במהלך הסדרה אנחנו מתחקים אחר הסיפור שהוביל לוירוס. כלומר למי היה המניע להפוך את העולם לאיי חרבות, וגם איך אפשר לצאת מתוך המצב הזה בעתיד לבוא. המדע והדת מתחרים בעלילת הסדרה על נפשו של האדם כשהם שלובים. האמונה באפשרות של יציאה לעולם חדש, ואינספור תככים ומזימות של תאגידים, ואינטרסים של גורמים שונים שמבקשים לשלוט בכוח, בכסף ובעולם.

לא צפיתי בסדרה עד תומה, אך אחרי ארבעים וששה פרקים שאורכו של כל אחד מהם נע בין ארבע לשש דקות, לא יכולתי שלא לחשוב על הקשר בין המציאות לבין הדמיון האמנותי. מצד אחד עומד הממשל האמריקאי שרוצה לעצור את הטרור, (עשור ויותר אחרי הפיגוע של "אל קאעידה") ובדרך הוא דורס את החוקה האמריקאית, ומצד שני, האזהרה האמנותית שמעניקים יוצרי "H+ הסדרה הדיגיטלית" מפני הטכנולוגיה כמטפורה. כרגיל, אין כאן פוביה מהעולם החדש, אלא ההפך. הסדרה יותר מתעסקת באדם, בדרך בה הוא מפעיל את הטכנולוגיה כשהוא רותם אותה לצרכי גופים מוסדיים, ובתהליך ההשחתה.

עדיין לא נדע כיצד יסתיים מפח הנפש מממשל אובמה, שהתיימר להיות דמוקרטי. אך דבר אחד אנו יודעים: אם הציבור האמריקאי יאפשר את התהליך של החזקת מאגרי מידע אלקטרוניים ענקיים בלי הוצאת צו שופט להאזנה ומעקב, אזי משטרים אחרים ילכו בעקבותיו.

אולי חשוב לסיים בנימה חיובית: מאחורי הסדרה עומדות בין השאר, דווקא חברות ענק של וורנר וגוגל. הסדרה כולה ניתנת לצפייה חינם ביוטיוב. התאגידים שהבינו את הפוטצניאל הטמון ברשת מעניקים לנו אמנות שגורמת לנו לחשוב.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. איציק

    בזכויות אזרח וחירויות הפרט
    לא מציעה לסנודן מקלט מדיני??