ערכיו המיוחדים והמופע השלם של המרחב

בין גדר ההפרדה לגן הלאומי שמוקם על אדמותיהם, תושבי וואלג'ה מככבים בהפקה החוזרת "כרם נבות" מבית היוצר של מדינת ישראל
אביב טטרסקי ושירי בר

קלאסיקות גדולות לא מתות, ובימים אלו מעלה מדינת ישראל הפקה חוזרת של "כרם נבות". לתפקיד נבות לוהקו תושבי הכפר אל-וולאג'ה שחלקו סופח לירושלים ב-1967. מכיוון שלכאורה אנו חיים היום בדמוקרטיה, הרי שבמקום המלך אחאב מתייצבים על הבמה שורה של רשויות ובעלי תפקידים – בהמשך נזכיר חלק מהם. בניגוד לימים ההם, אין היום בנמצא נביא כאליהו ואלוהים עצמו כבר גלה מכאן מזמן. הכל ערוך אם כן לתחילת המחזה, אלא שמוסר ההשכל הפעם יהיה עלוב ביותר.

כרמים יש לתושבי וולאג'ה, משתפלים מבתי הכפר ונושקים אל הקו הירוק אשר בירושלים אצל היכלי בירת ישראל. זו נחלתם אשר נותרה להם מנחלת אבותיהם שהשתרעה גם בתוך שטחי 48'. כשרואים מרחוק את הטראסות המוריקות המשופעות בעצי זית גדולים, מתעוררת בנפש אותה כמיהה שרק טבע גדול יודע לעורר. וכשמתקרבים ופוסעים בטראסות עצמן, אפשר להיווכח באהבתם של חקלאי המקום אל האדמה הזו ולראות לפרטי-פרטים את היופי שהוא פרי האהבה בין האדם לטבע.

מדינת ישראל חומדת לעצמה את מעשה האהבה הזה, את מקור הפרנסה, את החופש לנוע בנחלת אבותיך בין מעיינות וטופוגרפיה אשר שזורים בסיפור חייך. באפריל 2010 החלה ישראל לבנות את גדר ההפרדה על אדמות וולאג'ה. הגדר נבנתה בצמוד לבתי הכפר באופן שינתק את תושביו מ-1,000 דונם של אדמותיהם. במקביל, קודמה במוסדות התכנון תוכנית פארק עמק רפאים: פארק מטרופוליני שמאגד יחדיו שטחים פתוחים בצדו הישראלי של הקו הירוק ומוסיף אליהם מצדו השני של הקו הירוק את אותם 1,000 דונם של תושבי וולאג'ה ו-200 דונם של תושבי בית ג'אלה. 1,200 דונם שיוגדרו "גן לאומי לרווחת תושבי ירושלים". גדר ההפרדה תוודא שבעלי הקרקע הפלסטינים יסולקו מאדמותיהם ואילו תוכנית הגן הלאומי כוללת עבודות פיתוח נרחבות אשר יבטיחו שלאזור ינהרו אלפי נופשים ישראלים ובפרט תושבי השכונות הירושלמיות הסמוכות כמו מלחה וגבעת משואה.

walage
הפארק המתוכנן (דימוי מאתר "הארץ")

הקשר בין הגדר המסלקת את הפלסטינים לבין הגן הלאומי המייהד את אדמותיהם, כתוב שחור על גבי לבן בתצהיר של רשות הטבע והגנים שהוגש לבג"ץ בעת עתירתם של תושבי וולאג'ה נגד תוואי הגדר. התושבים הציעו תוואי חלופי על הקו הירוק, במרחק מבתיהם ובלי שינותקו מאדמותיהם שישארו מהצד "הפלסטיני" של התוואי החלופי. למול הצעה זו כתבה רשות הטבע והגנים לבית המשפט את הדברים שלהלן, מי שעדיין סבור שעניינה של גדר ההפרדה הוא ביטחון, מוטב שיקרא אותם בתשומת לב:

רשות הטבע והגנים שותפה על ידי מערכת הביטחון בדיוני התוויית המכשול [גדר ההפרדה א.ט.]. ברור הדבר שבמידה וחלקים של הגן היו נותרים מעבר לגדר [בצד הפלסטיני א.ט.] חלקים גדולים של הפארק היו נסגרים למטיילים… לא תהיה לנו השפעה ויכולת לשמור על הפארק בשטחים שמעבר לגדר. לצערנו הניסיון בשאר חלקי ירושלים מציג איבוד של שליטה בחלקים שמעבר לגדר".

בשבוע שעבר פורסמה החלטתה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לאשר את תוכנית פארק עמק רפאים ואת הגן הלאומי בוולאג'ה. השלמת גדר ההפרדה וניתוק תושבי הכפר מהאדמות צפויים להיות מושלמים בחודשים הקרובים. רשות הטבע והגנים כותבת שהגן הלאומי חיוני על מנת לשמר את "ערכיו המיוחדים והמופע השלם של המרחב". מוטב אם כן שאנשי הרשות יתנו את דעתם על כמה מהמופעים הללו שעתידים להיעלם בקרוב, חלקם כבר נעלמו: איוב שמכר את הכבשים שלו כי הגדר בסמוך לביתו מאריכה מאוד את הגישה לאדמות המרעה. נוואף וחאלד שלא זרעו השנה עדשים וחיטה באדמותיהם שמעבר לגדר כי "במילא עד שיגיע הזמן לקצור כבר לא נוכל להגיע". מוחמד בן ה-70 שירד לפני כמה שבועות עם נכדיו לקטוף את עצי המשמש שלו – כנראה בפעם האחרונה. יזיד שממשיך במסירות לעבוד באדמות שלו ושגם אחרי שסיפרנו לו על האישור הצפוי של הגן הלאומי, החיוך לא סר מפניו. לקראת סוף הביקור שלנו הוא אמר, "אני לא יכול להפסיק לחשוב על מה שאמרתם לי". עוד ייעלם המראה של עשרות פלסטינים וישראלים המגיעים מדי יום למעיין עין חניה שבאדמות הללו ורוחצים יחד במימיו. "מופע" שהפסטורליות הדו-לאומית שלו עומדת בניגוד משווע לאתוס של גדר ההפרדה.

צן המודיע על הפקעת אדמות באל-וואלג'ה, מרץ 2012. צילום: Anne Paq/Activestills.org
צו המודיע על הפקעת אדמות באל-וואלג'ה, מרץ 2012. צילום: Anne Paq/Activestills.org

אל מול השמות של תושבי ולאג'ה כדאי גם לציין כמה שמות ישראלים: ראש עיריית ירושלים ניר ברקת וסגניתו נעמי צור, המתגאים בגן הלאומי כחלק ממיתוג ירושלים כעיר "ירוקה". וכן סמנכ"לית הרשות לפיתוח ירושלים ענת צור אשר אחראית על קידום התוכנית. בהיעדרו של אליהו הנביא בן זמננו נחסכות מהם חרפותיו.

מוסר ההשכל, כך התרענו מראש, הוא עלוב ביותר. בשנים הקרובות יתחילו להגיע המוני בית ישראל אל הגן הלאומי לפיקניקים ושאר בילויים. הם יחגגו שם ימי הולדת, יציעו הצעות נישואים ולא ידעו דבר על איוב, יזיד, נוואף וחבריהם אשר מנותקים מאחורי הגדר מרחק יריקה משם. בבורותם זו יצטרפו משה ממלחה ושרה מגבעת משואה למחנהו של המלך אחאב.

אביב טטרסקי הוא תחקירן בעמותת עיר עמים, שירי בר היא פעילה בקבוצת ירושלמים ידידי וולאג'ה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. GUY

  גועל נפש .
  אין פיתרון בתוך המסגרת הזאת שנכראת מדינת ישראל , בפועל זו ישראל בע"מ . או שהפיתרון יבוא מחוץ למסגרת ( אמריקה , האג ) או שצריך לרסק את המסגרת ולהקים מחדש .
  http://www.youtube.com/watch?v=rl13djjKXoE

 2. דןש

  הידיעה מרעישה בדיוק כפי שתופיע כותרת כלב נשך אדם.
  כאשר אדם יששך כלב או ערבי במיוחד פלסטינאי יקבל את מלוא זכויותיו ו/או לא תגזל אדמתו ו/או יקבל אדמת מנהל למלוי צרכיו – זאת תהיה הידיעה ואפילו ידיעה מרעישה.