המלכוד של משפחת וקנין

גם אם אשר וקנין יפסיק לעבוד וינסה להיות "עני ומסכן" על מנת לעמוד בתנאי הזכאות המעוותים לדיור ציבורי, גם אז צפויות לו בעיות
מיכה רחמן

אתמול השתתפתי בהפגנת הזדהות עם אשר ויעל וקנין, הגרים בסוכה ליד בניין של דיור ציבורי בקרית מנחם, בירושלים. לגור בדיור הציבורי (למרות מצבו ההולך ומדרדר) זה עדיין חלום רחוק עבורם. הסיפור שלהם מעניין כי הוא מגלם בתוכו את העוולות שנעשות לאנשים שנאלצים לגור ברחוב. משפחת וקנין לא זכאית לדיור ציבורי "כי אנחנו לא מספיק עניים ולא מספיק מסכנים", כמו שאומר אשר. במלים אחרות, אשר עובד ומרוויח לא הרבה (כ-5,000 ₪ לחודש), אבל עדיין יותר מדי כדי לקבל קצבה של הביטוח הלאומי. המשפחה הסתבכה ושקעה בחובות עברה מדירה לדירה, עד שיותר איננה מסוגלת לשכור דירה.

משפחת וקנין
משפחת וקנין. צילום: מיכה רחמן

וכאן המלכוד: אם אשר יפסיק לעבוד וינסה להיות עני ומסכן (מה שנקרא בשפתנו "מלכודת העוני", שהמדינה דוחפת אותו אליה, בגלל תנאי הזכאות המעוותים לדיור ציבורי), גם אז צפויות לו בעיות. בלשכת העבודה היום, בהתאם לחידוש תוכנית ("ויסקונסין" – "אורות לתעסוקה" לשעבר), עדיין יציעו לו עבודה, והוא יהיה חייב לקבל אותה או שתישלל מראש אפשרותו לקבל קצבת ביטוח לאומי. ללא הקצבה, אין זכאות לדיור ציבורי. וגם אם תהיה זכאות המשפחה תחכה שנים למימושה.

משתתפי ההפגנה, בה לקחו חלק המעברה, הלא נחמדים וצוות דיור ציבורי והנה רק אחת משורת הפגנות ואירועים ברחבי הארץ בהזדהות עם משפחות שנזרקו לרחוב, נשאו שלטים נגד חיסול הדיור הציבורי ובעד חידוש הבנייה. ההפגנה נערכה במסגרת שורת הפגנות ואירועים ברחבי הארץ להזדהות עם משפחות שנזרקו לרחוב. כתבתי בפוסט קודם על הניסיון לחדש את חוק הדיור הציבורי עם תיקונים שיגרמו לחיסולו. בינתיים, גם בעקבות המאבק שניהלו בנושא מספר קבוצות של מאבק למען הדיור, הממשלה נסוגה מהניסיון הזה וחידוש החוק עם התיקון הוקפא (אולי עד המושב הבא של הכנסת). אבל עדיין, המספר הנמוך של דירות בדיור הציבורי יוצר בהכרח קריטריונים בלתי אפשריים לזכאות: אם למשפחה אין שלושה ילדים, הלך עליה. ואם כבר יש משפחה עם שלושה ילדים כמו משפחת וקנין, הם צריכים להפסיק לעבוד או להיות נכים כדי לקבל זכאות.

בכל מדינות הרווחה באירופה יש מלאי קטן של "דיור סוציאלי", שמטרתו לתת קורת גג מיידית למי שקשיי החיים הביאו אותו לחוסר יכולת לשכור דירה. בכל המדינות הללו הזכות לקורת גג מוכרת כזכות יסוד חוקתית. בחברה קפיטליסטית עם שוק עבודה הפכפך, אדם יוכל למצוא את עצמו ללא עבודה, ללא יכולת לשלם משכנתא, או לשכור דירה, ולכן ללא דירה. המדינה חייבת ליצור פתרונות במסגרת הדיור הציבורי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסתר עקנין

  ב-2009, בראש ועדת השרים לעניין הרפורמה במינהל-מקרקעי-ישראל עמד ראש הממשלה נתניהו עצמו, שהצהיר כי "הרפורמה תוזיל את מחירי הקרקעות ובעקבות כך את מחירי הדירות" (מאי 2009), "כך שרכישת דירה על-ידי זוגות צעירים וחיילים משוחררים תהיה בהישג יד".
  גם את הרפורמה בתכנון והבנייה, "רפורמת המרפסות" של נתניהו, הוביל הוא עצמו. ואם זה לא מספיק, רתם נתניהו גם את הרפורמה בתחבורה למהפכה במחירי הדיור.
  מאז, עלו מחירי הדירות בישראל בכ-60%. היה יקר מאוד לקנות דירה בישראל בתחילת 2009, ויקר כפליים לקנות דירה בישראל ב-2013. האחרונות? האיש שאחת מהבטחות הגדולות ערב הבחירות הייתה להשאיר את האחריות לתחום הדיור בידי מפלגת השלטון (הליכוד: "הדיור הפך לנושא כלכלי-חברתי-לאומי ראשון במעלה, ולכן תיק השיכון לא יימסר למפלגה סקטוריאלית ויהיה בידי אחד מחברי-הכנסת של הליכוד-ביתנו. באופן מוחלט לא נעביר את האחריות למפלגה סקטוריאלית"), נמצא היום מחוץ לתמונה. זוכרים שאמר לפני הבחירות שלא יהיה צורך בהעלאת מיסים?
  רק הפיכה חברתית שתחשוף את טייקוני הנדלן תושיע
  השתלטות ההמון על נכסי והון הטייקונים (פרסום שמם של אנשים ובני משפחה המחזיקים ביותר מ 3 יח דיור)

 2. שמעון אשל

  שימשיך להצביע ליכוד הם יביאו אותא לגן עדן

 3. יהודה

  עליהם לרדת מהארץ ואח״כ לחזור וכעולים חדשים הם יקבלו דיור, האין זאת?

 4. ג. אביבי

  אפליה בעבודה: שם המשפחה אשכנזי? סיכויי הקבלה מזנקים ב 34% (אפליה תעסוקתית, 2013)
  [ http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/493/700.html?hp=16&cat=161&loc=8 ]
  מן העיתונות (nrg): "לפי נתוני הסקר האחרון בנושא גיוון תעסוקתי שנעשה במשרד הכלכלה, קבוצת האוכלוסייה שמעסיקים הכי פחות רוצים להעסיק היא יוצאי אתיופיה – רק 5.6% מהמעסיקים הביעו רצון להעסיקה. בהמשך הרשימה נמצאים חרדים עם 8.7% (ע"ע: חרדים) וערבים עם 7.4%.
  בסקר שנערך על-ידי לשכת הפרסום הממשלתית בשנת 2012 הצהירו 22% מהמעסיקים שנסקרו שהם מפלים מועמדים ערבים בתהליך הגיוס לעבודה. כראיה תומכת, כמעט שליש מקרב העובדים שענו לסקר של משרד הכלכלה העדיפו שלא ייקלטו ערבים במקום העבודה שלהם.
  בסקר האחרון של משרד הכלכלה נרשמה עלייה גם בתחושת האפליה בקרב יוצאי מדינות אסלאמיות וצפון אפריקה. בעבודת מחקר שביצעה ליאת ששון מהאוניברסיטה העברית, היא שלחה קורות חיים פיקטיביים של ארבעה מועמדים בעלי כישורים וניסיון דומים, פרט לשם ולמגדר: ליאת בוזגלו, ירון ברנשטיין, אמיר אבוקסיס ושרית גרינברג הציעו את עצמם במשך שלושה חודשים למאה מקומות עבודה שונים. הטלפונים של ברנשטיין וגרינברג צלצלו הרבה יותר והוכיחו כי מועמדים ממוצא אשכנזי זוכים ל-34% יותר תגובות מהמעסיקים, לעומת המועמדים ממוצא מזרחי."

 5. דןש

  מי שהכנסתו היא 5000 ₪ בלבד אינו יכול להרשות לעצמו שפע של ילדים.
  ילדים זקוקים למזון ולקניית השכלה. זה לא אחראי להוליד ילדים אל תוך העוני ול"הבטיח" עוני לדורות.

  1. ליכודניק

   א. מצוין שיש להם 3 ילדים..
   ב. האדם מתכנן למטה והקב"ה צוחק מלמעלה. מי יודע האם לפני שנים ספורות לא היו להם הכנסות ונכסים שאבדו בגלל תאונה, חוסר מזל (נאמר, השקעה כושלת בעסק), פיטורין, מחלה וכו'. לכך בדיוק נועדה מערכת ביטחון סוציאלי. הרי את הילדים אי אפשר להחזיר לרחם כשמצב משתנה.
   ג. לדעתי, מדינת לאום עם תל"ג רציני ושירות צבאי חובה כמו ישראל אמורה לספק גם לעניים תנאים מינימליים שיאפשרו לפחות לילדיהם לצאת מהעוני, כלומר לרכוש השכלה טובה. אפשר לדון אם עושים זאת ע"י תמיכה ישירה או ע"י שחרור חסמים והורדת מחירים, אבל משפחה יהודית של יוצאי צבא/שירות לאומי אמורה להיות מסוגלת לגדל 3-4 ילדים בלי לגור ברחוב.