• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

השוטר הרע והשוטר הטוב

שלוש ההחלטות האחרונות של האיחוד האירופאי הן חלק ממאמץ מתואם עם העבודה הדיפלומטית של ג'ון קרי לחדש את השיחות בין ישראל לפלסטין

בשבוע שעבר, בתזמון כמעט מושלם, נתנו האירופאים לישראל שני מקלות וגזר אחד: איסור על הכללת התנחלויות בהסכמים של ישראל עם האיחוד האירופאי, הכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור, ולבסוף החלטה לסמן מוצרים מהתנחלויות שיגיעו לאירופה. על אף הרטוריקה הפטליסטית של הימין, המנסה לצייר את אירופה כאנטישמית ואנטי-ישראלית, אירופה שומרת בכל החלטותיה על מדיניות ברורה: כן לישראל, לא לכיבוש.

ייתכן שאובמה מצא את הדרך לעקוף את התמיכה הגורפת והעיוורת של בית המחוקקים האמריקני בישראל. ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקני. צילום: ויקיפדיה
ייתכן שאובמה מצא את הדרך לעקוף את התמיכה הגורפת והעיוורת של בית המחוקקים האמריקני בישראל. ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקני. צילום: ויקיפדיה

אבל האירופאים לא עובדים בחלל ריק. ייתכן שאובמה מצא כאן את הנוסחה הסודית לעקוף את התמיכה הגורפת והעיוורת שלה זוכה ישראל בבית המחוקקים האמריקני. תמיכה שכובלת אותו מלהתנות את הסיוע לישראל בהפסקת החבלה בתהליך השלום. גם בישראל יודעים שיש פער עצום ביחס למדיניות ישראל בתוך וושינגטון עצמה: במחלקת המדינה יש ביקורת קשה על המשך הבנייה בשטחים, העומדת בניגוד מוחלט למדיניות שמתווה ארה"ב, ובקונגרס יש תמיכה מוחלטת לכל צעד שישראל תנקוט, בחסות הלחץ של השדולה היהודית.
לאור זאת, אובמה היה עד כה חסר שיניים בכל הנוגע למדיניות הישראלית. קלינטון יכלה לשחרר הצהרות אכזבה על המשך הבנייה בשטחים, אבל גם הישראלים וגם האמריקאים ידעו שהסיוע הכלכלי והתמיכה הדיפלומטית לא ייפגעו.
חשוב להבין שהכסף האמריקני והתמיכה הדיפלומטית הבלתי מסויגת לישראל הפכה לכוח החיצוני החזק ביותר שמשמר את המדיניות הישראלית נגד פתרון שתי המדינות. גם כאשר מדיניות ישראל סותרת לחלוטין את העמדה הרשמית של ארה"ב ואת זו של ישראל בדבר הבנייה בשטחים, הכסף והתמיכה מובטחות בשל התמיכה הגורפת בקונגרס. זהו הגורם העיקרי שמחזק את הזלזול הישראלי בביקורת הבינלאומית נגדה, ביקורת שתמיד נותרת בגדר הצהרות ללא השלכות. לכן, אין פלא שנפתלי בנט וציבור המתנחלים יכול לשגות בפנטזיות על סופו של פתרון שתי המדינות, וסיפוחם של השטחים לישראל דרך קביעת עובדות בשטח.

אובמה וקרי מבינים שרק כאשר למדיניות ישראל יהיו השלכות שהן מעבר לחיי הפלסטינים, נראה התחלה של נכונות לשנות אותה מבפנים והתמסרות לתהליך השלום. רק לחץ כלכלי-דיפלומטי יגרום לכוחות המתונים בישראל, בשמאל ובמרכז לשים את המו"מ בראש סדרי העדיפיוית ולהדיח את הכוחות המתנגדים. אם לאור הקונסטלציה הפוליטית הפנים אמריקנית, הלחץ הזה לא יכול להגיע מארה"ב, הוא בהחלט יכול להגיע מאירופה.
כאשר אובמה נבחר לקדנציה האחרונה, פרשנים אמריקאים גרסו שהוא ינצל אותה כדי לקדם ענייני פנים בארה"ב, בעיקר בתחום הכלכלה והחברה. הסכם השלום בין ישראל לפלסטינים נראה כמטרה בלתי אפשרית לאור הקשיים מבית ומבחוץ: עיסוק סיזיפי שיכלה את כל זמנו והונו הפוליטי של הנשיא. העבודה המאומצת של קרי מוכיחה שבניגוד לדעת הפרשנים, אובמה לא הרים ידיים עדיין. זה נכון שאובמה לא מסוגל אפילו להתנות את הסיוע האמריקני לישראל בהפסקת הבנייה בשטחים, אבל ייתכן בהחלט שהשותפים שלו באירופה שחררו אותו מהצורך להיות השוטר הרע.

אלדד לוי הוא סטודנט לתואר שני בסוציולוגיה פוליטית באוניברסיטת חיפה

כנראה שיעניין אותך גם: