השוטר הרע והשוטר הטוב

שלוש ההחלטות האחרונות של האיחוד האירופאי הן חלק ממאמץ מתואם עם העבודה הדיפלומטית של ג'ון קרי לחדש את השיחות בין ישראל לפלסטין
אלדד לוי

סטודנט לתואר שני בסוציולוגיה פוליטית באוניברסיטת בן גוריון שבנגב

בשבוע שעבר, בתזמון כמעט מושלם, נתנו האירופאים לישראל שני מקלות וגזר אחד: איסור על הכללת התנחלויות בהסכמים של ישראל עם האיחוד האירופאי, הכנסת הזרוע הצבאית של חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור, ולבסוף החלטה לסמן מוצרים מהתנחלויות שיגיעו לאירופה. על אף הרטוריקה הפטליסטית של הימין, המנסה לצייר את אירופה כאנטישמית ואנטי-ישראלית, אירופה שומרת בכל החלטותיה על מדיניות ברורה: כן לישראל, לא לכיבוש.

ייתכן שאובמה מצא את הדרך לעקוף את התמיכה הגורפת והעיוורת של בית המחוקקים האמריקני בישראל. ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקני. צילום: ויקיפדיה
ייתכן שאובמה מצא את הדרך לעקוף את התמיכה הגורפת והעיוורת של בית המחוקקים האמריקני בישראל. ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקני. צילום: ויקיפדיה

אבל האירופאים לא עובדים בחלל ריק. ייתכן שאובמה מצא כאן את הנוסחה הסודית לעקוף את התמיכה הגורפת והעיוורת שלה זוכה ישראל בבית המחוקקים האמריקני. תמיכה שכובלת אותו מלהתנות את הסיוע לישראל בהפסקת החבלה בתהליך השלום. גם בישראל יודעים שיש פער עצום ביחס למדיניות ישראל בתוך וושינגטון עצמה: במחלקת המדינה יש ביקורת קשה על המשך הבנייה בשטחים, העומדת בניגוד מוחלט למדיניות שמתווה ארה"ב, ובקונגרס יש תמיכה מוחלטת לכל צעד שישראל תנקוט, בחסות הלחץ של השדולה היהודית.
לאור זאת, אובמה היה עד כה חסר שיניים בכל הנוגע למדיניות הישראלית. קלינטון יכלה לשחרר הצהרות אכזבה על המשך הבנייה בשטחים, אבל גם הישראלים וגם האמריקאים ידעו שהסיוע הכלכלי והתמיכה הדיפלומטית לא ייפגעו.
חשוב להבין שהכסף האמריקני והתמיכה הדיפלומטית הבלתי מסויגת לישראל הפכה לכוח החיצוני החזק ביותר שמשמר את המדיניות הישראלית נגד פתרון שתי המדינות. גם כאשר מדיניות ישראל סותרת לחלוטין את העמדה הרשמית של ארה"ב ואת זו של ישראל בדבר הבנייה בשטחים, הכסף והתמיכה מובטחות בשל התמיכה הגורפת בקונגרס. זהו הגורם העיקרי שמחזק את הזלזול הישראלי בביקורת הבינלאומית נגדה, ביקורת שתמיד נותרת בגדר הצהרות ללא השלכות. לכן, אין פלא שנפתלי בנט וציבור המתנחלים יכול לשגות בפנטזיות על סופו של פתרון שתי המדינות, וסיפוחם של השטחים לישראל דרך קביעת עובדות בשטח.

אובמה וקרי מבינים שרק כאשר למדיניות ישראל יהיו השלכות שהן מעבר לחיי הפלסטינים, נראה התחלה של נכונות לשנות אותה מבפנים והתמסרות לתהליך השלום. רק לחץ כלכלי-דיפלומטי יגרום לכוחות המתונים בישראל, בשמאל ובמרכז לשים את המו"מ בראש סדרי העדיפיוית ולהדיח את הכוחות המתנגדים. אם לאור הקונסטלציה הפוליטית הפנים אמריקנית, הלחץ הזה לא יכול להגיע מארה"ב, הוא בהחלט יכול להגיע מאירופה.
כאשר אובמה נבחר לקדנציה האחרונה, פרשנים אמריקאים גרסו שהוא ינצל אותה כדי לקדם ענייני פנים בארה"ב, בעיקר בתחום הכלכלה והחברה. הסכם השלום בין ישראל לפלסטינים נראה כמטרה בלתי אפשרית לאור הקשיים מבית ומבחוץ: עיסוק סיזיפי שיכלה את כל זמנו והונו הפוליטי של הנשיא. העבודה המאומצת של קרי מוכיחה שבניגוד לדעת הפרשנים, אובמה לא הרים ידיים עדיין. זה נכון שאובמה לא מסוגל אפילו להתנות את הסיוע האמריקני לישראל בהפסקת הבנייה בשטחים, אבל ייתכן בהחלט שהשותפים שלו באירופה שחררו אותו מהצורך להיות השוטר הרע.

אלדד לוי הוא סטודנט לתואר שני בסוציולוגיה פוליטית באוניברסיטת חיפה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור BDS

  שיר חבר, ראיון ולא עם ארי שביט:
  ש:ארצות הברית תומכת בעקביות בישראל, רבים טוענים שזה במידה רבה בזכות הלובי הפרו-ישראלי. האם יש לה גם אינטרס כלכלי שהסכסוך יימשך?
  חבר: "הנרי קיסינג'ר אמר פעם שעל כל טנק שארצות הברית מעניקה במתנה לישראל, שכנותיה רוכשות ארבעה. הטענה שהלובי הציוני שולט בממשל האמריקאי לא משכנעת. חברת לוקהיד מרטין היא מפתחת הנשק הגדולה בעולם, ש-80 אחוז מתוצריה – מטוסים, טילים ומערכות חלל – נמכרים לצבא ארצות הברית. היא מייצרת את מטוסי F15 ו-F16 ועכשיו את F35. תקציב הלובי שלה לקונגרס, לסנאט ולבית הלבן גדול פי מאה מתקציב הלובי של אייפא"ק. האם הנשיא אובמה ילך ויישא נאום לפני לוקהיד מרטין כדי להצהיר שהוא תומך בהצעות שלהם? לא, אבל מול אייפא"ק הוא יכול להופיע וכשהוא אומר להם 'אנחנו נתמוך תמיד בישראל ואנו בעלי הברית שלה וכו" הוא משדר מסר ללוקהיד מרטין: ישראל תקבל את שלושה מיליארד הדולרים בשנה סיוע מארצות הברית ובכסף הזה היא תרכוש נשק מחברות אמריקאיות. הסיוע הזה, שמגיע בצורה של נשק, הוא בעצם סובסידיה לחברות אמריקאיות, והרווח נשאר אצלן".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1208236.html

  סמי שלום שטרית, מתוך מאמר שהתפרסם ב2 ינואר 2013 ולא בעיתון הארץ:
  "הגיע הזמן שהכל יתבהר כלפי פנים וכלפי העולם. הגיע הזמן שסדרי העדיפויות של המשטר והאידיאולוגיה שלו יתבררו ויתבהרו ולא נצטרך קורס של דרידה לפענוח צפונות ליבם. על כך שלוחה ברכה לנפתלי בנט שבסך הכל הוא ולא אחר מסמל את ישראל היהודית, מכל הבחינות. אני שוקל להצביע עבורו ואף לשכנע אחרים לעשות כן. צריך לתת להם כוח מספיק גדול וחזק לכפות על נתניהו את הגשמת כל הפנטזיות המודחקות והגלויות שלו ובעיקר, סיפוח רוב השטחים הכבושים, סירוס שלטון החוק ושיתוק התקשורת וחופש הביטוי. מי שזה מפחיד אותו ועוד ישאר כאן יצטרך אז לנקוט עמדה אקטיבית חד משמעית וגורלית, ואני לא מדבר על הקמת אוהל ברוטשילד".
  http://www.facebook.com/sami.chetrit/posts/10151313307838150

  עמוס הראל בראיון אורח לארץ האמורי
  ש: האם להערכתם כל התהליך [מה שמכונה מו"מ לשלום – דB] מוכיח כי ישראל וארה"ב הפעילו לחצים אדירים על האיחוד האירופי לקבל את ההחלטה? האם ההחלטה משרתת את האינטרס של ישראל?
  נסראללה: "על אירופה להגדיר את צה"ל כארגון טרור".
  רות קלדרון: "אני לומדת שמי ששוכח שהוא יושב על כתפי האחר – יפול. אני מתחברת לדבריך, ח"כ נאסראללה".
  http://haemori.wordpress.com/2013/02/16/calderon/

  ***

  מאז שהתראיין עזמי בשארה אצל ארי שביט ניתנה ההתראיינות לעיתון הארץ לציונים בלבד. מאמרי הדעה הרבים המתפרסמים לאחרונה אשר מצדדים במה שמכונה המו"מ ואשר מזהירים מאופוזיציה פנימית – זדון חורבן ושמד לדידם – היושבת בתוך ממשלת הזדון החורבן והשמד הינה ההוכחה כי מה שמכונה שמאל במדינה הציונית מסוכן יותר לעם הפלסטיני מאשר כל מתלהם ממה שמכונה ימין. כותבי המאמרים בהארץ משדלים לתמוך במה שמכונה מו"מ לשלום עם מה שמכונה, בזדון! נציגי העם הפלסטיני, להשתלח בתושבי ההתנחלויות במקום בניצן הורביץ המטיף נגדיהם אך שולח את ילדיו (או נכון יותר, ילדי אחרים) להתגייס לצבא הציוני, תוך התעלמות מוחלטת מההשלכות הצפויות לאזרחיה הפלסטינים של המדינה הציונית. זוהי פורענות ציונית ע"פ כל הגדרה.

  מול הקואליציה הקולוניאליסטית על משת"פיה ניצבים מרבית אזרחי העולם המערבי והערבי. הלחץ של אזרחי אירופה על ממשלותיהם – הממשלות האלה לא ששות הרי לפעול נגד המשטר הציוני – הוא זה שהכתיב לממשלות להכנע לחלק מדרישותיהם להחרים את המדינה הציונית כולה. החרמת ההתנחלויות בלבד משרתת למעשה את מזימותיהם של הציונים ממרצ ועד נתניהו: להבדיל בין שני משטרים שונים לכאורה. זה שבשטחים – אפרטהייד, וזה שבתוך מה שמכונה ישראל הלגיטימית – דמוקרטיה.

  "ציפי חוטובלי כבר סימנה לראש הממשלה את הגבול. היא אמרה לו, לא במלים האלה, שאם ילך למהלך מדיני, יצטרך לקושש קולות אצל העבודה, מרצ וחד"ש". (הבלוג של דוד מרחב).
  מה שמכונה הקיצונים משמאל ומימין הולכים ומתרבים. לא ירחק היום בו יצטרכו גם גדולי תועמלני השלטון, כל שלטון, לשנות את הגדרותיהם למונחים אלו. באירופה התאחדו זה מכבר מה שמכונה הקיצונים מימין ומשמאל כדי להחרים את המשטר הציוני. גם בישראל לא ירחק היום ובו תוכר ההכרה כי אין ימין מול שמאל, יש מאבק בין תומכי משטר ובין מתנגדי משטר.

  במאבק המשותף הזה גם רוב הפלסטינים בין הנהר לים ובפזורה, גם השמאל היהודי האנטי ציוני, יצטרפו לדרישה המחודשת להעמיד את פושעי אוסלו2 לדין. מיד לאחר שיסולק האיום הציוני לחלוקת הארץ לשתי מדינות, יתנהל מו"מ לדמוקרטיה מהנהר ועד לים בין חנין זועבי לבין חוטובלי. עד אז כולנו ציפי חוטובלי.

 2. עמי אשר

  תודה לך אלדד לוי על שהארת נקודה שמשום מה כל התקשורת הישראלית מתעלמת ממנה. די לספינולוג בכך שהוא מפריד בין אירועים ביום או יומיים כדי ליצור מצג שווא כאילו אין קשר סיבתי ביניהם, כאילו כל אחד מהם מתחולל בחלל ריק, ויתר על כן, להשתמש באירוע אחד ("מתוק") כדי להשכיח את הגלולה המרה שבעצם חוללה אותו.
  הייתי מוסיף ואומר שהיתה כאן נבזות מיוחדת כלפי אבו-מאזן, שהוצג כחלק מהמהלך כמי שסוף סוף "נעתר", בעוד שלמעשה ביבי הוא שהסכים לתנאי המקדים שלו כיוון שפגעו לו בכיס. אבל את זה בטח אסור להגיד. זה אנטישמיות.