המלים החסרות של מבקר המדינה

בלי להתייחס לאלימות מתנחלים, בלי להתייחס לאפליה בחוקי התכנון והבנייה ובחלוקת אדמות מדינה – כך פספס מבקר המדינה הזדמנות לביקורת מקיפה על אכיפת החוק בגדה
תמר פלדמן

"איש הישר בעיניו יעשה" הוא הציטוט הנחגג ביותר מדו"ח מבקר המדינה לשנת 2013, שהתפרסם בשבוע שעבר. האמירה החריפה הזו, שנועדה לתאר מציאות של "אין דין ואין דיין" בגדה המערבית, עוררה גל של תגובות מותנות, מאמרי דעה, כתבות והתייחסויות בתקשורת. אלמלא היו האירופאים קופצים לראש התור ואלמלא היה קרי חוטף את הכותרות מידיהם, יכול להיות שעוד היינו חוגגים אותה. אלא שלפעמים התזזיתיות החדשותית בה קוללנו עשויה לצאת מברכת, במיוחד כשהיא מאפשרת לנו לקחת רגע כדי לבחון את הדברים לעומקם.

מבקר המדינה, בחר להקדיש פרק נכבד בדו"ח השנתי שלו לנושא אכיפת החוק בשטחים הכבושים וקבע שהמצב בלתי נסבל; שגורמי אכיפת החוק בגדה, ובכלל זאת צה"ל, המינהל האזרחי ומשטרת ישראל, כשלו בתפקידם. "מדובר בכשל רב-מערכתי", קבע המבקר, "שעל השרים הנוגעים בדבר לתת עליו את הדעת בהקדם." מלים בסלע. אבל אלו המלים החסרות שמטרידות אותי, שהרי מה שלא נאמר חשוב לעתים קרובות לפחות כמו מה שנאמר.

חסרות, למשל, מלה או שתיים על מחדלי האכיפה המתמשכים כנגד ישראלים שפוגעים בפלסטינים – מכים אותם, עוקרים את עצי הזית שלהם, מונעים מהם גישה לאדמות ושורפים את רכביהם. שנים ארוכות מתריעה האגודה לזכויות האזרח מפני אובדן השליטה, השחיקה בשלטון החוק שמחדלים אלו מולידים. לפני כשנתיים פנינו למבקר מערכת הביטחון בבקשה לבדוק את היערכות הכוחות להתמודדות עם אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים. רק השנה מבקר מערכת הביטחון המליץ לנו להפנות את העניין לטיפולו של מבקר המדינה. אך דווקא בדו"ח, שעוסק באכיפת החוק, פסח המבקר על אלימות – הנושא הבוער, הכואב והבולט ביותר בכל הנוגע לחוק ואכיפתו.

מכונית שהושחתה בידי מתנחלים בכפר זובידאת שבבקעת הירדן, 29 במאי 2013. צילום: Tali Mayer/Activestills.org
מכונית שהושחתה בידי מתנחלים בכפר זובידאת שבבקעת הירדן, 29 במאי 2013. צילום: Tali Mayer/Activestills.org

המבקר התייחס בדו"ח לנושא אחר, חשוב וכבד-משקל גם הוא: תכנון ובנייה. הוא העביר ביקורת נוקבת על כך שאין בגדה המערבית אכיפה של דיני התכנון והבנייה במישור הפלילי – לא כלפי ישראלים ולא כלפי פלסטינים, כתוצאה מהתנערותם של המשטרה והמינהל האזרחי מאחריות לטיפול בעניין. האכיפה במישור הפלילי חשובה לצורך הרתעת עבריינים, אבל היא השכבה העליונה על פני מערכת מינהלית שלמה, שקובעת מהם דיני התכנון והבנייה ומגדירה מיהו עבריין בנייה. במציאות הנוהגת בשטחים מוסדות התכנון והבנייה של ישראלים מופרדים לחלוטין מאלו של פלסטינים ובמסגרת הפרדה זו, הראשונים מתכננים ובונים כמעט בלא מפריע, בעוד עבור האחרונים הדבר כמעט בלתי אפשרי. מערכת הדינים שחלה על הפלסטינים באזורים בהם הם כפופים לשליטה האזרחית של ישראל כופה עליהם, הלכה למעשה, "עבריינות בנייה". בעבור הישראלים המתגוררים בהתנחלויות, לעומת זאת, הדרך פתוחה לבנות כדין, על פי אותם חוקים ונהלים החלים בגבולות ישראל עצמה. אך על פי כן, מי שבוחרים לבנות שלא כדין לרוב אינם משלמים על כך כל מחיר. כל עוד הם ישראלים. פלסטינים, לעומת זאת, משלמים מחיר יקר של הריסות בתים, אוהלים ודירים. האכיפה הפלילית, אם כן, היא רק חלק מהסיפור, ואי אפשר להתייחס אליה ברצינות בלי לבחון אותה על רקע משטר התכנון והבנייה המפלה, האכיפה הסלקטיבית והבנייה הישראלית הענפה על אדמות פלסטיניות פרטיות.

המבקר מודאג מאוד גם בגין גניבות מים וקידוחי מים בלתי-חוקיים בגדה, אך לא כתב מילה אחת על למעלה ממאה וחמישים אלף הפלסטינים שחיים בגדה ללא מים זורמים או על העובדה שבמסגרת אכיפת חוקי התכנון והבנייה הורס המינהל האזרחי כעניין שבשגרה בורות מים של פלסטינים שנועדו לאגירת מי גשמים ומשמשים להשקיית הצאן ולצרכים בסיסיים אחרים. המבקר הקדיש פרק נפרד בדו"ח לפעילות הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש באזור יהודה ושומרון וקבל על כך שלאורך שנים לא גבו הרשויות דמי חכירה עבור "אדמות מדינה" שמשמשות למגורים, לחקלאות ולתעשייה של ישראלים בשטחים. אפילו משרד הביטחון והצבא לא שילמו. המבקר מלין על ההפסד שתופעה זו גורמת לקופת האזור ועל האפליה שהיא מייצרת, מבלי להתייחס כלל לאפליה בהקצאת "אדמות המדינה". מדינת ישראל עושה באדמות אלו כבשלה, אף שהן אינן שייכות לה על-פי דין, אלא מהוות אדמות ציבוריות השייכות לאוכלוסיית השטח הכבוש ואשר ניהולן מופקד בידי הממונה באופן זמני, עד לסיום הכיבוש. בפועל, וכפי שעולה גם מדו"ח המבקר, האדמות מחולקות להתנחלויות ולגורמי הביטחון בנדיבות ואילו לפלסטינים, מי שאמורים ליהנות מהן, בקמצנות מופלגת (0.7 אחוזים מאדמות המדינה הוקצו לפלסטינים לאורך כל שנות הכיבוש).

איך אפשר להבין את התופעות המדאיגות שמתאר המבקר מבלי להכיר במציאות שמייצרת אותן? איך ניתן להתייחס לאכיפת חוק סימטרית כאשר הדין עצמו א-סימטרי באופן כה יסודי ומובהק? אף שהמילים שכתובות בדו"ח המבקר נכונות כולן, הרבה מילים חסרות בו, וחסרונן מצנן את ההתלהבות ומחמיץ את הלב. שכן הפספוס של ההזדמנות הזו לביקורת מקיפה ורצינית על אכיפת החוק בגדה תורם להמשך שחיקת שלטון החוק בה. וכך ימשיך כל איש (ישראלי) הישר בעיניו לעשות.

הכותבת היא עו"ד, מנהלת המחלקה לזכויות האדם בשטחים הכבושים באגודה לזכויות האזרח

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור BDS

  איך אפשר להבין את התופעות המדאיגות שמתאר מבקרת המבקר מבלי להכיר במציאות שמייצרת אותן? על האיחוד האירופי להכריז על בית המשפט הציוני כעל ארגון טרור.

 2. יצחק גורן

  שתי רעות חולות ירדו לעולם כרוכות זו בזה. האחת היא: הדת (כל דת)
  אחותה: הלאומנות. (כל לאומנות שהיא)
  אשר על כן. הן הדתות והן הלאומנויות היהודית וכמוה המוסלמית אינן אלא מורסות ממאירות.
  ומה שתמוה בעיקר ובפרט הוא ששעה שהדת המוסלמית שואפת להביא את כל אוכלוסי העולם תחת צל כנפיה ולו גם בכפייה. כאשר נוגע הדבר ליחסיה אל הפורעים, המחבלים, המתעללים, עוקרי הזיתים. שורפי המכוניות המכונים מתנחלים, חיילי צה"ל ו"שוטרי" משמר הגבול, מזה עת ארוכה שהם מצליחים לגלות איפוק ולא להציג בשלישית את המחזה העקוב מדם הקרוי אינתפיאדה.
  ואולי זה מה שנחוץ בכדי שהחלק הדתי- לאומני שבתוכנו יתחיל שוב לבכות את הרוגיו.

 3. תמר עדן

  מה קרה היום שלא קורה מדי יום מזה עשרות שנים. הפלשתינים הם הנפגעים מהמדינה
  וישראלים מוחלשים לרבבותיהם סובלים מהתעללויות אכזריות של השלטונות ושל שרצים
  בעלי סמכויות להסתובב במשרדי ממשלה ועובדי מדינה מפיקים הנאה וחיות מהתעללות בחסרי ישע שידוע כי אין להם גישה למערכת המשפט או למימון הגנה או להתייחסות של הסנגוריה הציבורית…. אין לדברים סוף !!!
  אם כן מה ההתרגשות פתאום, הרי גם אם כמה חברי כנסת יתעלפו לרגע מכל הזוועות שהמדינה עושה לבני אדם, הם יתאוששו מיד מההלם ויטוסו לשדה התעופה לחופשה נוספת על חשבון הקהל המורעב.
  לפלשתינים אין כל סיכוי מול הנוכלות היהודית !! הגנתם תבוא רק ע"י התערבות העולם.

 4. נפתלי אור-נר

  החל מוודות התכנון ועד לאכיפת החוקים והתקנות. כולם "מתיישרים" לשירות המתנחלים

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  מצטרף לתגובתו של נפתלי -אורנר. כל הממסד השלטווני שותף לפשעים.

 6. מנפתלי בנט ("הרגתי בלי בעיות") עד מבקר המדינה

  המבקר פסח על האלימות – שנעשית "בשם אלוקים", שהיא הנושא הבוער, הכואב והבולט ביותר בכל הנוגע לחוק ואכיפתו. הסיבה מצויה בעזרא ונחמיה – עורכי התורה – שכתבו "בשם אלוקים" על הברית והקושאן שהקנה ה'-י.ה.ו.ה-אדוני לאברהם "ולזרעו" את כל המזרח (ובלשונם: מִנְּהַר מִצְרַיִם, עַד־הַנָּהָר הַגָּדֹל נְהַר־פְּרָת)
  §§ לא רק זאת אלא שהאל המומצא שלנו גם התיר לצמת, לענות ולהשמיד את כל עמי הארץ הקדושה ("כִּי לֹא־שָׁלֵם עֲווֹן הָאֱמוֹרִי עַד־הֵנָּה") ואחרי המשפט הזה בא הפירוט, בספר בראשית טו,19: "אֶת־הַקֵּינִי וְאֶת־הַקְּנִזִּי, וְאֵת הַקַּדְמוֹנִי, וְאֶת־הַחִתִּי וְאֶת־הַפְּרִיזִּי וְאֶת־הָרְפָאִים, וְאֶת־הָאֱמוֹרִי וְאֶת־הַכְּנַעֲנִי, וְאֶת־הַגִּרְגָּשִׁי וְאֶת־הַיְבוּסִי".
  §§ אז מה נלין על היודו-נאצי נפתלין בנט, ה"אייכמן היהודי" שהודה (בישיבת ממשלה) בלי להתבייש: ”אני כבר הרגתי בחיי המון ערבים ואין לי עם זה שום בעיה‎“.
  ‎§§ הרי גם ליאיר ("יש עתיד") הנכד של טומיסלאב לַמפֶּל, ששרד את הנאציזם, אין בעיה עם ההצהרה היודו-נאצית של ידידו נפתלי בנט. ואם יש, הרי יאיר לפיד שומר זאת בבטנו. כי בנט שירת ביחידות צבאיות "מקודשות" (סיירת מטכ"ל ו"מגלן"), ואפילו חיבר להם המנון יחידה – ולכן האמירה של נפתלין בנט נשמעת כאילו תורגמה מגרמנית-נאצית
  Ich Habe Sehr Viel Juden getötet ohne Schwriegkeiten
  (הרגתי הרבה יהודים ואין לי עם זה שום בעיה).