מזל טוב לנו: עשור להעוקץ

היום לפני עשר שנים, 10 באוגוסט 2003, העלינו את הפוסט הראשון. מכתב קצר לציון הדרך שעשינו מאז וזו שלפנינו
העוקץ

זה התחיל לפני עשר שנים, כאשר חשנו תחושות מחנק ותסכול מהשיח התקשורתי הממסדי, מהדעות הקדומות, מהבורות, מניגוד העניינים, מהקשרים ההדוקים והמשחיתים שבין תקשורת, הון ושלטון, מסדר היום המוטה והמצומצם, מהמבט הצר, הכיתתי והקונפורמי – כל אלו גרמו לנו לרצות להקים בלוג ביקורתי ואינטליגנטי שיציג תמונת מציאות וסדר יום אחרים. בלוג שיעניק במה לקולות רעננים, מעניינים וביקורתיים שלא זוכים להישמע מעל הבמות התקשורתיות הממסדיות.

מאז עלייתו, פורסמו בהעוקץ טקסטים של מאות כותבות וכותבים והוא הפך לבמה מעניינת וסוערת. השתדלנו לא להסתפק בפובליציסטיקה, וניסינו עם השנים להפוך את האתר גם לקטליזטור אקטיביסטי המקדם את סדר היום (מחאות, הפגנות, כנסים, ימי עיון) של ארגונים בחברה האזרחית, הפועלים למען זכויות אדם וצדק חברתי ומקדמים את המאבק הפמיניסטי, המאבק המזרחי, זכויות מיעוטים ועוד. לאחרונה נולד גם אח דובר אנגלית: מאמרים מרכזיים מתורגמים לאנגלית מדי שבוע ומועלים באתר העוקץ באנגלית. כמו כן אנחנו משתפים פעולה עם האתר הישראלי המשובח באנגלית 972mag, שבו הוקם להעוקץ ערוץ מיוחד.

עשר שנים אחרי, אנו סבורים, אם יורשה לנו לא להצטנע, שהאתר הקשיש הזה תרם את תרומתו לשינוי התודעתי ושינוי השיח בנושאים בהם הוא עוסק.

 Phae, cc by-nc-nd
Phae, cc by-nc-nd

לפני קצת פחות משלוש שנים, עם הפיכתו של הבלוג לאתר של ממש באדיבות הקרנות המסייעות (הקרן החדשה לישראל וקרן רוזה לוכסמבורג), צורפו אליו עורכים האחראים לעבודה היום-יומית. כיום כל מה שאתם רואים באתר ובעמוד הפייסבוק של האתר, שמספר העוקבים אחריו הולך וגדל עם הזמן, הוא פרי עבודתם המפרכת והיצירתית של שני העורכים, יוסי לוס ותמי ריקליס, להם קדמו עורכות ועורכים מצוינים אחרים, מירון רפפורט, רועי בית לוי ויונית נעמן.

יש לנו תוכניות רבות לעתיד, הקורמות עור וגידים ברגעים אלו ממש: עיצוב מחודש ומרענן של האתר, הרחבת מנעד התכנים בהם הוא עוסק, אירועים מיוחדים, אסופות מאמרים, הגדלת צוות העורכים וגיוס עיתונאים/יות נוספים וכן הלאה. לצורך כך אנו זקוקים למקורות כספיים נוספים – גיוס כספים הוא עניין מורכב ומעיק שאין לאיש מאיתנו מומחיות בו, אולם הוא תנאי הכרחי להמשך קיומו של האתר. כמו כן, בקרוב נפנה לאוהדי ואוהדות האתר בבקשה לתמוך בו.

שוב תודה רבה לכותבות ולכותבים, לקוראות ולקוראים, למגיבות ולמגיבים, ולהתראות בעשור הבא.

יוסי דהאן, יוסי לוס, איציק ספורטא, תמי ריקליס.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אופיר טובול

  עד 120

 2. מכלוף

  הסיפור הכי גדול של החברה הישראלית,הוא סיפור שהוחמץ !
  מוצאם האמתי של היהודים האשכנזים ,הוא סיפור שלא יכל למצוא ביטוי,גם לא באתר כמו העוקץ.
  הסיבה היא כמובן "כסף אשכנזי "שמקורו בקרן החדשה.
  כל שנותר לי ,להמשיך ולחכות לאתרים דוגמת 23and me .com,אשר יעשו את העבודה,ויחשפו את מקורם האמתי של יהודי אשכנז.
  לגילוי האמת יהיו השלכות מרחיקות לכת על קיומה של החברה הישראלית.

 3. סמדר לביא

  יום הולדת שמח לאתר ! האתר הזה תורם ומתרים את קוראותיו ומזה עשור מעצב סדר יום חברתי. תודה וזר ברכות.

 4. שרון

  ברכות. יחד עם זאת, מאז תכנית ההרחבה של האתר אני לא מבינה מה קורה פה. פעם כל תגובה פה היתה בעלת אנרגיה להריץ מועמד לכנסת. היום, אני לא מבינה מה החוט המקשר בין הפוסטים. פעם פוסט של יוסי דהאן היה מעורר דיונים סוערים ומרתקים, היתה תחושה שמשהו עשוי להתרחש מהמילים. היום, זה כמו ירחון לספרות ושירה, כותבים לשם הכתיבה. אף אחד לא מצפה שעוד ייצא מזה משהו.

 5. ג. אביבי

  ראשית, כל הכבוד!
  כדאי להביא כאן מדי פעם את דבריהם של מי שהשפיעו/משפיעים על מאבקים חברתיים ועל התודעה המעמדית-אתנית, כגון: צ'רלי ביטון, ד"ר אהרון יצחקי, כוכבי שמש, איילת מרציאנו-סבג ועוד.
  לא קראתי כאן מאמרים/כתבות על מי שהקדישו שנים רבות של הגות למען צדק חברתי בישראל, כגון: נעים גלעדי (ח'לאסצ'י), ז'קלין כהנוב, ויקי שירן או אחרים פחות מוכרים ועל חזונם החברתי מדיני.

 6. גל לוי

  מיהרתי לברך שם, אבל העולם האמיתי הוא כאן, במקום המצוין הזה שבו כותבות וכותבים מעשירים אותנו כבר עשור שנים, וצועדים צעד אחד (או כמה) לפני כולם.
  תודה.

 7. נדב פרנקוביץ'

  תודה העוקץ !
  הלוואי שמעגל העקצוצים מעוררי הגלים ומרחיבי התודעה רק ימשיך ויתגבר, ואיתו זירת המאבק

 8. ברוך

  מזל טוב!
  אם כי עסקינן בההפך ממזל: מדובר בעמל טוב.
  בעבודה חלוצית טובה.
  תודה ובהצלחה!

 9. יוסףה מקיטון

  התחלתי לקרוא אותו באופן קבוע (דרך RSS) רק לאחרונה, והאתר מעשיר מזיז ומעצים. אין לי פייסבוק, בכוונה, ולכן גם מאד משמח אותי שיש לכןם תכניות להמשיך ולפתח את האתר ולא להסתגר בבועה המצונזרת ההיא.

 10. אלי קליר

  הזמנים משתנים ואיתם גם הווליום של המאבק. מה שחשוב הוא להתמיד, לא להרפות, ועל כך שאו ברכה העורכים המהוללים.
  בהזדמנות זו רציתי להציע כי "העוקץ", אולי בסטייה קלה ממנהגו, יפרסם מאמר בשבחו של יאיר לפיד. רק עכשיו שמעתי ברדיו כיצד לפיד יוצא נגד הודעת הממשלה על שיווק 1200 יחידות דיור בירושלים שמעבר לקו הירוק, ובהתנחלויות ותיקות ומבוססות. מה שלפיד הצליח לעשות בשנה האחרונה שום פוליטיקאי לפניו לא הצליח- הקמת מפלגה בסדר גודל של הליכוד והדחת הדתיים מהקואליציה הממשלתית. הוא ממשיך ביעילות רבה את התוואי שלו לשוויון בנטל וכשר אוצר- הוא, כך נראה לי, יחסל בסופו של דבר את התפיסה הנתנייהותית של הכלכלה הניאו ליברלית. הוא שואב את השראתו מאובאמה וחזקה עליו שבכיוון הזה הוא יעלה ויצליח.
  תנו לו צ'נס, אני מתכוון תנו לו עידוד, אתם עורכיו היקרים של "העוקץ".

  אלי קליר

 11. מאיר עמור

  ברכות לעשורים קדימה. בתקווה שהעוקץ ימשיך להיות בית-הספר לפוליטיקה הממשית בישראל.

 12. מאיר בביוף

  מזל טוב! (ואיך שהזמן עף…).
  אם מותר להעיר, אני מאד מתגעגע לאתר הישן, הנאיבי משהו, הצנוע והבלתי יומרני. מתגעגע למאמרים בסגנון שכתב דודי מחלב ז"ל, כאילו המשך של שיחה או ויכוח שמתנהלים בבית קפה. ורק אל תגידו, שכל הפאר של האתר הנוכחי הוא צו השעה, כי אז יגידו מי שיגידו, שגם הכלכלה של ביבי היא אותו כנ"ל.

  העם דורש להחזיר עטרה ליושנה!!!

 13. שלומי

  אל המגיבים – שבהם גם כותבים/ות לשעבר ולשהווה (העתיד אינו ידוע..) וכמובן העורכים: במציאות חיינו כאן ולאורה – אפשר כבר להגיד בקול את האמת ולהפסיק להסתתר.. המקום הזה אבוד ! (שיחות שלום שלא התחילו והודעה על המשך הבנייה ממש במקביל להן — מה נשאר? ) לכן גם העוקץ עם כל הכבוד לו – לא הצליח להביא לשינוי, גם לא בשיח ומדובר בסוג של אוננות אינטלקטואלית, הכותבים והקוראים – רשת חברתית וירטואלית אחת הם ועוד לא אחת כזאת שכדאי ליפול לתוכה.
  צר לי להרוס ת'מסיבה אבל באמת איני מבין על מה כל החגיגות. את המשימה האמיתית שלכם החמצתם וכנראה בגלל שגם אתם נתמכים ע'י NGO אז קצת צניעות. לא הובלתם לשום שינוי אמיתי, בשום שדה ואתם – חברים יקרים – לא ממש רלוונטים.
  (ובוא נראה אם תפרסמו…)

 14. יניב

  ברכות לחגיגות העשור, ולעוד עשורים רבים של שינוי תודעתי והשפעה על השיח.

 15. פריץ היקה הצפונבוני

  לדעתי אתם כן רלונטים אבל מ מיעוט קטן קשה לצפות שיביא במהירות שינוי. כל אחד צריך לעשות מה שהוא יכול ולקוות שזה ישפיע.

 16. יוסי אדרי

  מזל טוב! אתר חשוב ששם במרכז את התוכן והעומק ולא את הרדידות והשטחיות. יישר כוח!!