איך אומרים הומופוביה ברוסית

בשורה התחתונה, אסור להיות היום הומו או לסבית מחוץ לארון ברוסיה, ומי שיעזו – צפויים להיענש. בקרב קהילת הלהט"ב דוברי הרוסית בארץ יש תחושה של שותפות גורל, לצד חשש מהשפעותיו העמוקות של השיח ההומופובי מבית
נדיה אייזנר

לבעיית ההומופוביה ברוסיה, שבתקופה האחרונה קיבלה תפנית מדאיגה בדמות חוקים פדרליים הומופוביים, יש היסטוריה ארוכה ואפלה. בשנים הראשונות אחרי המהפכה הקומוניסטית בוטל החוק מתקופת הצאר האוסר על הומוסקסואליות, במסגרת הרוח הכללית של החופש המיני והמתירנות – אך בתקופת סטאלין חזר החוק ביתר שאת, ובשנות ה-60 וה-70 בברה"מ הומואים נכלאו ואושפזו בכפייה. במחקריו על הומוסקסואליות והומופוביה, טוען הסוציולוג איגור קון כי מדובר בחלק מהתפיסה הקסנופובית והאנטי-ליברלית של החברה הרוסית, ובנוסף באסוציאציות מחרידות מהעולם הפלילי שמעורר הנושא אצל הרוסי הממוצע. לאחרונה נוסף לכך גם פן דתי-נוצרי, למרות שרק כ-30% מהרוסים מגדירים את עצמם דתיים. התחזקות הכנסייה והקשר ההדוק שלה עם המשטר של פוטין, שהוא משטר אנטי-דמוקרטי ואנטי-ליברלי ביסודו, העצימו את ההומופוביה בחברה ובפוליטיקה, כביכול בשם "ערכי המשפחה הנוצריים". אך יותר מכל, מדובר בכלי פוליטי לכל דבר. המשטר של פוטין היה זקוק לדמות האויב – והוא מצא אותה בקלות. יותר מ-70% מהרוסים, לפי הסקרים, לא רואים בהומוסקסואליות נטייה מינית נורמטיבית, כי אם מחלה או פריצות. העם של פוטין עומד מאחוריו בנושא זה.

מתוך האתר <a href="http://putinarainbow.com/">putinarainbow.com</a>
מתוך האתר putinarainbow.com

רוסיה היא לא המדינה היחידה בעולם שיש בה הומופוביה. אבל אפילו לפני שהתקבלה החקיקה האחרונה, המפלה הומואים ולסביות לרעה באופן רשמי, המצב ברוסיה היה שונה מאשר במדינות אחרות במערב ואף במזרח אירופה. ב-2008, מושל המחוז טמבוב אולג ביטין הסית בפומבי לאלימות נגד הומואים. כשארגון זכויות הלהט"ב פנה למשטרה, סירבו שם לרשום את התלונה או לפתוח בחקירה נגד המושל משום ש"הומואים הם לא מגזר", לכן לא ניתן להאשים מישהו בהסתה נגדם. זו רק דוגמה אחת שממחישה את המצב של קהילת הלהט"ב ברוסיה, עוד לפני ההידרדרות בזמן האחרון. במערב אנשים עשויים להתווכח עד זוב דם על נישואים חד-מיניים או על סוגיות של אימוץ, אך אף אחד לא מעלה בדעתו לערער על הזכות של ההומואים והלסביות להפגין, להתאחד בארגונים, לנסות להריץ מועמדים לפרלמנט וכדומה. לרוב, כל ניסיון להסית לאלימות כלפי להט"ב ייתקל בתגובה ציבורית קשה ובסנקציות שונות. אך ברוסיה המצב הוא שונה בתכלית.

הומופוביה ברוסיה אינה כאמור רק תופעה ציבורית מכוערת – מדובר במגמה אידיאולוגית שמקדם הממשל של פוטין. זה התחיל מחוקים מוניציפליים בחלק מהערים, שאסרו על כל ביטוי פומבי של הומוסקסואליות, או בעגה ההומופובית "תעמולה הומוסקסואלית". כעת נחקקו חוקים פדרליים שאוסרים על יציאה פומבית מהארון, על אימוץ של ילדים על ידי זוגות חד-מיניים ועל "פגיעה ברגשות הדתיים". למעשה, מדובר בחוקים המגבילים את חופש הדיבור ואוסרים להתבטא באופן פומבי בעד זכויות הומואים ולסביות. משמעותם הינה איסור גורף על פרסום והפצה של חומר המקדם שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב, איסור על הקמת קבוצות תמיכה לנוער להט"ב ועוד. בשורה התחתונה, אסור להיות היום הומו או לסבית מחוץ לארון ברוסיה, ומי שיעזו – צפויים להיענש. הקהילה יצאה להפגנות נגד החוקים, שבמהלכם הוכו ונעצרו עשרות להט"בים על ידי ההמון ועל ידי המשטרה. בנוסף, בשבועות האחרונות התפרסמו ברשת מקרים מזעזעים של התעללות קבוצות ניאו-נאציות בנערים הומואים. המשטרה נמנעת מלפעול נגד תופעות כאלה, כך שלא רק שאסור להיות הומו מחוץ לארון ברוסיה – זה גם מאוד מסוכן.

יש לציין שפוטין לא צפה את חומרת התגובה של המערב, שמתחיל להתעורר ולהפעיל לחץ על רוסיה במקומות רגישים – כגון אולימפיאדת החורף בסוצ'י שצפויה להתקיים ב-2014. יש אולי סיכוי לגרום לשינוי כלשהו במצב, משום שרוסיה תלויה במערב ופוטין בהחלט מבין זאת. עד לפני כמה שבועות הייתה הרגשה שבישראל לא מודעים מספיק למתרחש, וגם דוברי רוסית שאין להם קשר ישיר לקהילת להט"ב גילו אדישות רבה לכל הסיפור. אמנם בשבועות האחרונים הנושא מדובר יותר, ואף מתקיימות הפגנות במקומות שונים בעולם – שלשום התקיימו הפגנות כאלה בלונדון ואצלנו בתל אביב – אך עדיין לכולם נדמה שמדובר בצרות רחוקות שקורות אי שם.

הבעיה היא שבארץ איננו מנותקים מהמתרחש ברוסיה. אוכלוסייה דוברת רוסית, המונה כמיליון איש, נמצאת באינטראקציה חברתית בלתי פוסקת עם אזרחי רוסיה, בעיקר דרך הרשתות החברתיות ופורטל הבלוגים הגדול ("לייף ג'ורנל"). אם לשפוט לפי הדיונים ברשתות ובבלוגים, השיח אודות הומוסקסואליות מתנהל בהתאם לקודים ההומופוביים של רוסיה העכשווית, גם אצלנו, בין דוברי רוסית בארץ – לדוגמה, אחרי הרצח בברנוער קראנו לא מעט התבטאויות על כך ש"מה זה המקום הזה! לימדו שם קטינים להיות הומואים". זוכרים את ההתבטאות האומללה של הח"כית לשעבר, אנסטסיה מיכאלי, שגרמה בזמנה לתגובות חריפות בתקשורת ובציבור הישראלי? יש לציין שבערוץ 9 היא זכתה בעיקר לפירגון, והמנחה אף הוסיף שמן למדורה והשווה הומואים לזואופילים (דקה 9:00. לא ייאמן שזה אכן שודר בישראל, שנת 2012).

הפגנה מול שגרירות רוסיה, 10.08.13. צילום: ילנה גולדנברג
הפגנה מול שגרירות רוסיה בתל אביב, 10.08.13. צילום: ילנה גולדנברג

דוברי עברית לא מבינים שמיכאלי רק השמיעה את קולם של בוחריה. בת ים, כרמיאל ואשדוד מושפעים מאותם המסרים שעוברים דרך המדיה, כמו מוסקבה וסנט פטרסבורג. השאלה כיצד תשפיע העובדה הזאת על מצבה של קהילת הלהט"ב בארץ, בפרט על חבריה דוברי רוסית, היא שאלה שחשוב לתת עליה את הדעת. קהילה זו נעה לרוב על ציר כלשהו שבין הקבלה והפתיחות היחסית שהיא חווה בחוץ לחוסר הקבלה בבית. המצב במרכז הארץ יותר טוב מאשר בפריפריה ובריכוזים גדולים של עולים, אבל כל חברי הקהילה ששוחחתי איתם לאחרונה מודאגים מאוד מהמתרחש ברוסיה. מעבר לדאגה הטבעית לחברים שמתגוררים שם, ישנה גם תחושה של שותפות גורל ושל חשש מהשפעות עמוקות על השיח בקרב דוברי הרוסית בישראל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי

  לנדיה היקרה
  תודה על הכתבה המעניינת והמעציבה.
  הבעיה היא שכל עוד לא מדובר על זוית מזרחית של הבעיה שתיארת
  לא תהיה לכתבה הד או התייחסות נרחבת כאן באתר.
  לצערי לאורך שנות פעילות אתר העוקץ נושאים להטבים זוכים לקרירות רבה מצד המגיבים במקרה הטוב או התעלמות מוחלטת, וכל זאת למרות העלאת נושאים להטבים חשובים מצד העורכים מפעם לפעם.

 2. איציק

  גם המשטר האשכנזי בישראל, ששייך לאנשים שבאו מרוסיה
  משתמשים באישפוז בכפייה לצרכים פוליטים –

  " 1972 נער אושפז להסתכלות על שהשתתף בהפגנת הפנתרים השחורים

  (יגאל לביב) שופט הנוער הירושלמי מר בן הדור פסק בשבוע שעבר לשלוח את הנער איתן גרוספלד לחודשיים הסתכלות במוסד סגור. הסיבה להבאת הנער לפני השופט ואשר עליה נידון, היא השתתפותו במאי אשתקד בהפגנת הפנתרים השחורים בירושלים. "

  http://www.haaretz.co.il/misc/1.1381747

 3. חן

  קיוויתי שהשיח הזה לא יגיע לארץ*, כי חשבתי שמפיצות אותו קבוצות של ניאו-נאצים, אבל כנראה שהשליתי את עצמי.
  יש משהו שלא-רוסים יכולים לעשות? חתמתי על עצומה ואני לא אקנה וודקה תוצרת רוסיה וכו', אבל זה מרגיש לי חסר תועלת – כמו ניו יורקרים שמשתתפים ב-BDS…

  * לא נכתב בכוונה לרמוז שהחברה הישראלית טובה ללהט"בים.

  1. נדיה אייזנר

   חן, אפשר, כמובן, לשתף את המאמר ברשתות חברתיות כדי להגביר את המודעות, גם של דוברי עברית וגם של דוברי רוסית, וזו בפירוש התחלה של פיתרון.
   בנוסף, יש מאמר שלי על מה שאפשר לעשות (בפרט על התמיכה בפרויקט "ילדים 404" של נוער להט"ב ברוסיה) התפרסם באתר http://www.bat-kol.org/ ושמו "נלחמים בהומופוביה ברוסיה – דרכים לפעולה". לא מצליחה משום מה לקשר מהמחשב בעבודה, אבל תמצא אותו בעמוד הבית. בהצלחה ותודה על הרצון הטוב.

 4. נדיה אייזנר

  הלא כן? 🙂

  מלבד זאת, במקומות מסוימים בארץ רוסי זה יותר כמו מזרחי מאשר כמו כל דבר אחר. באמת מישהו צריך לכתוב על זה…

 5. מאיר עמור

  תודה נדיה על מאמר קצר ומאיר עיניים. זה לא מכבר שמעתי ברדיו, כאן בקנדה, שיחה על הנושא של הצרת הצעדים ברוסיה. לו הדוברים/ת היו רהוטים כמוך, אני משוכנע שנציגת השגרירות הרוסית בקנדה היתה מבויישת אפילו יותר ממה שהתברר לגבי עמדותיה שלה ובעיקר של ממשלתה. עכשו לישראל ולמזרחים ולהטבי"ם. הפגיעה בזכויות של אנשים לביטוי מיני חופשי היא חלק אינטגרלי מהמאמץ השמרני לפגוע בזכויות האזרחיות והאנושיות ליחס שווה מבחינה, חברתית, פוליטית וכלכלית. מאבק למען זכויות של מזרחים/ת חייב להכיל ולכלול התייחסות אל החופש האנושי שצריך להיות לא-נשים לבטא עצמם מבחינה סקסואלית. אם קהילה רחבה ביותר בישראל של מהגרים מברית המועצות לשעבר מצטרפת אל ציבור רחב בישראל אשר סולד, זה מכבר ומסיבות שונות, מביטויים חופשיים של זהות מינית, המצב הזה לא מבשר טוב לשינוי החברתי שמזרחים/ת רבים מבקשים להביא. מאבק לשינוי חברתי בישראל ללא הצד של חופש הבעה מינית לא יכול להיות שינוי של ממש. תודה על המאמר שלך.

 6. אנטון

  החוק משקף את דעת הרוב. מה עוד להוסיף? שזו היא דמוקרטיה, למי שלא קולט?
  מי צריך את הליברליות המחורבנת הזאת חוץ מהומואים ועברינים?

  הסרטון מה זה לא קשור! סיפור אחר לגמרי לא קשור בשום אופן לחוק. הקטין ניסה לזנות למבוגר. עצרו אותו, השפילו קצת ושיחררו.

  אתם רוצים לשנות אומה? לא מבין, מה המשימה על הפרק? זה מגוחך לטעון טענות כוללניות כאלו לגבי דעה ואורך חיים של מדינה שלמה מאת מיעוט.

  זכויות LGBT הפכו לכלי פולטי מזמן וזה מלכלך הכל. הכוונה להזיק לאירוע עולמי לא קשור (שבהיסטוריה העתיקה שלו אפילו היה כלל הפסקת כל מלחמה) זה מלוכלך ואין שום טוב בזה בין אם צודקים המוחאים או לא.

 7. נדיה אייזנר

  אנטון, התגובה שלך היא אחלה הדגמה לכל טענותיי. גם אם הייתי רוצה, לא הייתי מנסחת את זה טוב יותר.
  ושאף אחד לא יטעה לחשוב שמדובר בחריגים. ממש לא. רוב הציבור דובר רוסית בארץ חושב כמוהו. על הציבור ברוסיה אני כבר לא מדברת.
  חשוב שדוברי עברית יהיו מודעים לכך, שהציבור הזה, שהוא לכאורה משכיל נאור ומערבי, מתבטא (וחושב) על נושא הלהט"בי הרבה יותר חשוך מהדתיים היחסית-מתונים, נניח. ישראלי דובר רוסית ממוצע, כשמדובר בדעותיו בנושא הלהט"ב, פוגש את ברוך מרזל ואולי לפעמים גם עוקף אותו בסיבוב. חישבו לרגע כיצד מרגישים להט"בים דוברי רוסית בארץ, שנתקלים בתגובות כאלה בקהילה שלהם ובתקשורת בשפה הרוסית, ואפילו אין להם ארגונים נוסח "בת קול" או "חברותא".

 8. אנטון

  מה את משחקת ב"חשוך"-שמשוך ואחלה דוגמא…
  ועד כמה כבר חשוב איך מרגישים להט"בים?
  וואלה רק הומואים נאורים, כל השאר ברור שטועים ולא מבינים כלום מהחיים!
  כמה שמאסתם לשחק אותה משכילים נאורים מתקדמים..!
  אנשים לא מקבלים – זהו זה. מגעיל מרתיע מרגיש לא טוב, אין מה להתחכם.
  פוטין-שמוטין. תעזבו את האולימפיאדה בשקט וזהו! ואת הלאום הרוסי.

 9. נדיה אייזנר

  עד כמה כבר חשוב איך מרגישים מזרחים? נשים? שחורים? ילדים? זקנים וניצולי שואה? עד כמה כבר חשוב מה מרגיש האדם שמופלה לרעה?

  וכן, זה לגמרי נראה לי סיבה מספיק טובה להחרים את האולימפיאדה. כמו שבשנות השלושים היה ראוי להחרים את האולימפיאדה בגרמניה.

 10. אנטון

  לא בא לי ככ להתעסק במשחקים דמגוגיים שלך, האמת…
  את מערבבת הכל. הומו הוא לא כל אחד המופלה לרעה. נשים הן לא הומוים, והן חצי(!) מהאוכלוסיה. מהו אופי ההפליה (אופי המופלה)? מה רווח והפסד? האם הפליה בכלל? בכל אחד מהדוגמאות להן, את טוענת, סיבה זהה.
  אבל היא לא, תופעות שונות. כמו שאת בכלל לא יכולה לקרוא הפליה לפי לאום לאי נתינת אזרחות ישראלית לגוים כשהם ממש אבל ממש רוצים להגר לפה ואפילו בכלל קוסמופוליטים הדוקים.
  כמו כן ברוסיה הומוים יכולים להשתתף באולימפיאדה, גם שחורים ויהודים. אין לי ספק שאם ב1936 לאף ארץ לא היה אף ספרוטאי שחור או יהודי בקבוצה לא היה אפילו רמז 1 קטן על שום חרם.