רק המזרחים יצילו את המזרחים

השיח המזרחי הפך להיות שיח ציבורי, ולכך ההגמוניה הלבנה לא היתה מוכנה בשום אופן. אז מה הפלא שמופיעות כל מיני דרישות נרגשות כמו "לתת יד לעתיד"? כותבים וכותבות בעקבות תוכניתו של אמנון לוי
רועי חסן

ההד התקשורתי המלווה את המאבק המזרחי בשבועות האחרונים גרם להגמוניה הלבנה לאיבוד עשתונות של ממש, הוציא ממרבצו את השד הגזעני החבוי בה והביא איתו גל של הכחשות מפה ועד אלוהים יודע.

על פניו אין חדש בממצאים – מדובר במחקרים אקדמיים ונתונים סטטיסטיים ידועים זה מכבר, המעידים על גזענות ואפליה על רקע עדתי כלפי מזרחים מקום המדינה ועד היום. מה שחדש הוא היקף החשיפה שממצאים אלו זוכים לה וכניסתם לכל בית, מביתו של המצליחן שלא מוכן לשלם עוד את המחיר הכבד של איבוד זהותו והפיכתו למה שהוא לא בכדי להצליח וגם בכדי לשמר את הצלחתו, ועד לפועל הפשוט הנאבק במציאות היומיומית בה עבודתו אינה מאפשרת לו רווחה כלכלית בסיסית.

השיח המזרחי הפך להיות שיח ציבורי, ולכך ההגמוניה הלבנה לא הייתה מוכנה בשום אופן. העובדה שלפתע צצים להם יותר ויותר מזרחים שמדברים על גזענות ואפליה מעל במות ציבוריות שונות ומגוונות, בעיתונות, בטלוויזיה וברשתות חברתיות, העובדה שמזרחים אלה אינם שואלים את השאלות המאוסות אלא באים עם תשובות, דו"חות, מסמכים, המעידים על העוולות, לא מבקשים הכרה ותיקון אלא דורשים אותם, לא זקוקים לכך שידובבו את המאבק, לא מחפשים אישור למאבקם או עצות מה עליהם לעשות או לא לעשות – כל זאת מאיים על ההגמוניה הלבנה יותר מהכל. שהרי אם יש מקום בו היא קורסת, זהו בדיוק המקום הזה שבו המדוכא לוקח את הכוח בידיו, בעצמו, בלי רשות ממי שכבר אינו נחשב בעיניו כבעל יכולת לתת רשות.

אותם מגיבים אינם מסוגלים בשום פנים ואופן להפנים ולהכיל את העובדה שההגמוניה הלבנה איבדה מהרלוונטיות שלה עבור השיח המזרחי. כן, ישנו קול מזרחי, רהוט וזקוף, שמתדיין על בעיותיו ומוציא לאור את האמיתות שנקברו עמוק תחת האדמה. קול מזרחי שלא מוותר על הדרישה להסתכל למציאות בעיניים, להסיק את המסקנות המתבקשות ולהכיר באחריות של אותה קבוצה מדכאת על המצב הקיים. וזה ממש לא משנה אם ההגמון הוא בעד או נגד. אם אתה בעד – תמוך ותכיל ותבין שההבנה העיקרית בתמיכה במאבק המזרחי היא ביטול הפריבילגיה שלך לדבר בשם המזרחים. אם אתה נגד – דע שתיזכר כתומך בעוול ובגזענות בהיסטוריה המתוקנת של מדינת ישראל.

 

לפתע יותר ויותר אשכנזים שמאלנים, שכביכול מביעים תמיכה במאבק המזרחי, לא מתאפקים מלהטיח אשמה במזרחים על מצבם כי אינם חוברים לשמאל ומתריעים שרק השמאל יציל את המזרחים. מתי הפטרונות האשכנזית תכניס לעצמה לראש שאין לה את היכולת לקבוע בעבורנו מה יציל אותנו? ועל סמך מה בדיוק נתמכת קביעה זו? אולי צריך להזכיר להם שאת הוויכוחים המרים, העקרים והמחרפנים ביותר בעניין המזרחיות אנחנו מנהלים עם אלה המכונים שמאל. הם מכחישי הדיכוי הגדולים ביותר. אם כבר מישהו יכול להציל משהו, אולי אלה דווקא המזרחים שיצילו את השמאל בישראל מחוסר המודעות לעקרונות האמיתיים של השמאל – עקרונות של שיוויון ופלורליזם תרבותי ללא הבחנה של גזע, צבע ומין. עקרונות שהשמאל אוהב לנפנף בהם, אך בפועל פועל בעיקר מתוך מחיקה של אותו מגוון של זהויות שאמור להרכיב את "הפלורליזם התרבותי" הכה מדובר.

בסוף השבוע פירסם שגיא ברמק ב"הארץ" מאמר מלא סתירות, התנשאות וסטריאוטיפים שחוקים. כותרת המאמר הכריזה שהמזרחים כבר ניצחו, הפסקאות הראשונות סיפרו על המאבק המזרחי כמדומיין, אמצע המאמר איים שהמאבק המזרחי בכלל מזיק ל"מאבק האמיתי", ובסיומו דרישה נרגשת לסיים את המאבק ולתת יד לעתיד. או במלים אחרות: המזרחים ניצחו במאבק, שעל אף היותו מדומיין ולא מחויב מציאות מזיק באופן ישיר למציאות ועל אף היותו מדומיין יש צורך להפסיקו בכדי להסתכל הלאה, לעתיד.

במה ניצחו המזרחים? בכך שבגלי צה"ל, רחמנא ליצלן, מנגנים מוסיקאים מזרחים כמו אייל גולן, משה פרץ ושרית חדד, שהמוזיקה שלהם לבד שווה סדרת מאמרים על יחסה של האליטה התרבותית שמתייגת אותה לפי צרכיה, לעתים כמוזיקה מזרחית ולעתים כמוזיקת פופ נחותה, תלוי בטיעונים העומדים על הפרק. זהו, תרגיעו, משמיעים אתכם ברדיו, מה עוד אתם רוצים? ולמה המאבק מדומיין? כי הקול המזרחי שמוביל אותו הוא לא אותנטי, כיוון שהוא משכיל, רהוט, מודע לעצמו, וברובו, שומו שמים, שמאלני. כל זה מתנגש לברמק עם כל הסטריאוטיפים המובנים על מזרחים. מזרחי משכיל? זה מדומיין, ועוד שמאלני? זה בכלל מופרך.

ולמה הוא מזיק? כי איך מעיזים המזרחים לדבר על האפליה העדתית נגדם, כל עוד יש אתיופים וערבים שמופלים הרבה יותר. הרי מאבק אחד בא על חשבון מאבקים אחרים, צודקים יותר או פחות. אם סבלתם ועודכם סובלים לא נורא, יש כאלה הסובלים יותר. עוד הוא מודיע, כי הבעיה היא כלכלית ולא עדתית, ומה הביא ועודנו מביא את הפערים הכלכליים בין המרכז לפריפריה? את מי אכלסו בפריפריה ובעיירות הפיתוח? מה הסיכוי של תושב בעיירת פיתוח להגיע ללימודיים אקדמיים ולפתח קריירה עצמאית לעומת תושב במרכז הארץ?

ובקשר ל"יד לעתיד", כל עוד לא תהיה הכרה מלאה בעוולות ובגזענות, לא תיפסק ההדרה התרבותית והמחיקה ההיסטורית על ידי הכנסת תכנים לבתי ספר בלימודי הספרות וההיסטוריה, לא תיפסק ההסללה וההפגרה המכוונת בעיירות הפיתוח והפריפריה, לא יתקינו רפורמות שיצמצמו את הפער בין המרכז לפריפריה, לא יהיה ייצוג סימבולי שווה – החל בשמות הרחובות ועד לדיוקנים על שטרות הכסף, לא רק שלא יהיה לנו עתיד משותף, גם הווה משותף לא יהיה.

ההגמוניה הלבנה צריכה להפנים שתמו הימים בהם היא מנהלת בעבור המזרחים את מאבקם ותמו הפריבילגיות של להגיד איך למחות ומתי להפסיק למחות. ומי יציל אותנו ומי לא. רק המזרחים יצילו את המזרחים, ואת זה לא אני אומר, אלא ההיסטוריה שכתבתם ודאגתם להכתיב לי לאורך השנים.

לקריאה נוספת:

כל מקבצי הפרויקט "רכבת שדים – כותבים וכותבות בעקבות התוכנית של אמנון לוי"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאיר עמור

  חזק ברור וברוך!

 2. לבנה בלי הגמוניה

  אבל בשם הקיפוח מותר לך. זה בסדר.
  זכור שמבין מכל המיעוטים – נשים הן המקופחות הגדולות הסובלות מההגמוניה הגברית. בדוק.

 3. humble

  הטיעון היחיד שיש לך לאפלייה הוא הפער בין המרכז לפריפריה. חוץ מזה לא הצגת פה שום מקרה אפליה כלפי מזרחיים במרכז.
  אולי תפסיקו עם מסכת השקרים או האשליות שלכם ותבינו שהאפליה היא לפי מיקום גיאוגרפי ולא לפי מוצא.

  1. אברהם

   רק דוגמא אחת –
   החינוך בעיר פתח תקווה סובל מגזענות מזה שנים ארוכות. נכון שמדובר בחינוך הדתי, אולם זו עדיין גזענות.
   בעיר פתח תקווה יש פלח של כ-30% מתושבי העיר. דתיים ציוניים כפי שהם קוראים לעצמם, חרדיים, אשכנזים ומזרחים. לשמחתי הרבה אני לא דתי אולם שכניי וחבריי שהם דתיים מספרים חוויות מעוררי פלצות על אפליית המזרחים בחינוך הדתי בעיר. זה לא חדש. זה התפרסם בתקשורת ואף התקיימה תביעה של משפחות לבנות מזרחיות אשר קבלתן למדרשה ה"אשכנזית" נדחתה על הסף בשל היותן מזרחיות. הטיעון הקלוקל היה מידת דתיותן.

  2. רק דוגמא אחת?

   רק דוגמא אחת

   הנה מרכז, מרכז תל אביב, עיריית תל אביב. פרס ביאליק, רק לאשכנזים.(רק מזרחי אחד זכה בפרס ביאליק לשירה).

   הנה במרכז, תל אביב, תקציב האופרה 17 מליון ש"ח. תקציב האנדלוסית מליון ש"ח.

   הנה במרכז: כביש 6 בתשלום משרת את המבוססים ואת בעלי המכוניות.

   הנה במרכז: מחיר הערק עלה לרמה של וויסקי, לטובת עשירי המרכז. חיסול כל תעשיית הערק המקומית.

   הנה במרכז: אין בתי ספר עיוניים בדרום תל אביב.

   רוצה עוד?

  3. תמר

   בשנות ה 50 עולי צפון אפריקה הופנו לעיירות פיתוח, ועדיין הם וצאצאיהם תקועים שם וסובלי מקיפוח חברתי וכלכלי. אבל סליחה, לא מדובר באפליה על רקע עדתי, אלא גיאורגרפי!
   רעיון מעולה, לשים את המזרחים במקום אחד נידח, ואח"כ להגיד שהקיפוח הוא בכלל על רקע גיאוגרפי.

 4. דודו

  בסופו של יום מה שכינס את כל העם ( אשכנזים וספרדים חילונים ודתיים ) הוא עצם היותנו בני דת אחת שנפוצה לגליות לפני כ 2000 שנה מדוע משום מה אנו שוכחים את זה ומדברים על הפרדה בתוך העם.
  אין מקום בעולם ובעיקר בישראל להפרדה כזו וגם אסור שתהיה מאחר ואנחנו מוקפים עדיין באויבים הם לא יבדילו בין מזרחי לאשכנזי כשירצו לבוא להרוג מבחינתם אנחנו יהודים.
  מצטער לומר שאת האפליה גרמה קבוצה קטנה שלצערנו אוחזת עד היום בכסף ובשלטון בעיקר בתקשורת שמסיתה את דעת הקהל לטובתה האישית ולצערנו הם אשכנזים אשר עומדים בביצורם ולא מאפשרים לאחד שהוא לא מהם להיכנס לעולם הזה, לצערנו הם אלה אשר גורמים לאפליה ולליבויה בשיח הציבורי והסטה של הדיבור על מה שחשוב באמת לעם הזה כדי להחזיר את העם הזה לאיחוי הקרע שנוצר לפני 2000 שנה ללא הבדלים כי ביום שיקום אדם כמו הצורר הנאצי לא יענן אותו מאיפה באו הורנו אלא עצם היותנו יהודים בני דת אחת והיסטוריה אחת.

  1. עוד סיפורי סבתא

   אצלנו אין תפקיד כזה של רב שהוא גורו.

   הרב אצלנו משרת את הציבור.

   הדתות שלנו גם שונות, היהדות האשכנזית נקראת כך רק מפני שהנוצרים התנכלו לה, אלמלא כך האשכנזים היו כת בתוך הנצרות, כמו הפרוטסטנטים או האדוונטיסטים. מוטב שתכירו בזה כבר, מזמן אינכם יהודים בכלל. אתם רק אשכנזים שמתחזים ליהודים ורוצים לחסל את היהדות האמיתית.

   אין לי חלק בדת שלכם.

 5. עו"ד אורי פרייס

  יישר כח !! אלוהים נמצא בפרטים הקטנים – תיקון מתחיל היום.
  "הכל לטובה", זה בסיס היהדות וכל תורה רוחנית משמעותית. ככה לימדו אותי שני אנשים שאני מעריץ עד היום. האחד, אלוף (מיל') עמוס מלכא, מפקדי כשהייתי קצין צעיר מאד בביירות 1982, והשני, גדול הרבנים בדורנו, הרב הגה"צ הי"ו שלום ארוש שליט"א, יוצא סיירת החילוץ האווירית 669, לוחם וחובש מוטס. סיירת מופלאה.
  הצעתי אותם, ושוב אציע, את שניהם בהתאמה, לשר בטחון ורב ראשי ספרדי, כל אחד מהם הוא הטוב ביותר שיש לנו. שניהם ילידי מרוקו.
  הצענו את פרופ' אבי בן בסט לנגיד בנק ישראל, לאחר שהיה מנכ"ל האוצר, בין היתר, ולצידו שני משנים – קרנית פלוג, לאחר התנצלות, חיבוק, תוספת, קידום, נשיקה, בלי מצלמות (!!) מיאיר וביבי, ופרופ מומי דהאן, יליד מרוקו, "תנא דמסייע" ו"חברותא מחקרית" לבן בסט, מזה שנים רבות, מן האוניברסיטה העברית, כמשנה שני, לצד קרנית.
  אבל לביבי נתניהו חשוב לעשות ההיפך. דווקא. אני-אני-אני ואפסי עוד. כך הגענו עד הלום.

 6. דןש

  שלא לדבר על מדינות שונות (ישראל ויהודה = פלסטיין ורצועת עזה (איזה דמיון)). כל שבט ומנהגיו כל שבט "התבשל" במיץ של עצמו ונמנע מכל ערוב עם שבט אחר.
  מי שיכול היום לצאת ההמצב ולהביא לאחדות הם המזרחיים עצמם (כמובן בסיוע ממשלתי בעיקר בנושא הגברת החינוך והמוטיבציה). כל מי שפרץ את הדרל נמצא היום בין מובילי המחאה החברתית. במקום לבכות ולהלין על הלבנים, מוטב שינחו את המזרחיים כיצד לפרוץ את ב"מצור" שגזרו על עצמם ולהשלב ואפילו להוביל את החברה הישראלית כולה.
  אגב את הכנסת ואת הרכב חברי הכנסת קובעים הבוחרים – מדוע לא מורגשת מספיק תביעת האצבע המזרחית. מדוע המזרחיים מעדיפים נציגים אשכנזים ? בשנוי חייב לבוא מלמטה.

 7. ג. אביבי

  יש לומר ללא מורא, ללא התנצלות, ללא דו-משמעיות וללא תאום עם גורמים אחרים:
  'מאבק מזרחי של מזרחים למען המזרחים עד השגת שוויון מלא בישראל!'

 8. שגיא ברמק

  רועי חסן בחר להתייחס לטור הדעה שפרסמתי ב"הארץ", אולם לצערי הוא התעלם מרובן המוחלט של השאלות והטענות שהעליתי.
  לפעמים אני מוצא את עצמי עוצר שנייה, רק כדי לחשוב על משמעותם של מושגים. כך בדיוק קורה לי כאשר המושג "ההגמוניה הלבנה" נזרק לאוויר. כמי שמחקר היסטורי לא זר לו, הרי שהמושג מעלה אצלי שתי אסוציאציות. האחת, בינלאומית- ההגמוניה המערב-אירופית שהתבטאה במפעל האימפריאלי, מפעל שאכן היה תוצרו של "האדם הלבן". השנייה, ישראלית- ההגמוניה של מפלגת מפא"י, שאוישה ברובה המוחלט על ידי שורה של אישים יוצאי מזרח-אירופה, גם הם "לבנים". אבל למי מתכוון רועי חסן כיום, כאשר הוא זורק (רק כי זה מאיים ואינו דורש שום הסבר או הוכחה) כמעין פצצה ורבלית את מושג "ההגמוניה הלבנה"? מסופקני אם הוא מתכוון למרכז הליכוד- גוף שנשלט על ידי "רוב מזרחי" ואשר מקורב, ממנה ומשפיע באופן צמוד על מקבלי ההחלטות של המפלגה הגדולה בישראל. אולי יועיל בטובו חסן להגדיר את גבולות הקבוצה ההגמונית? האם העולים מרוסיה בפנים? או שהם זכאים מחמת הכרונולוגיה ההיסטורית? זה חשוב, כי הם מהווים יותר ממיליון יהודים "לבנים". והמשפחות המעורבות? ההגמוניה חוצה אותן לשתיים? ומזרחים שהם בעלי הון? נאמר, בעלי עסקים קטנים? הם מוכתמים ב"לבן"? השימוש במושג הזה, מלבד היותו וולגרי, כל מטרתו הינה לחמם את האווירה, להפחיד ולהרגיז את הקורא בבית, ואולי לגרום לו לחשוב שקיימת מעין קונספירציה אשכנזית שכל מטרתה היא להשליט את עליונותה על מישהו או על משהו. היה זה נעם חומסקי שאמר כי התקפות על ה"גבר הלבן" מזכירות לו את ההתקפות האנטישמיות (בזמנו) על הפיסיקה היהודית. לא נותר לי אלא להסכים.

  אבל נניח לרטוריקה הכוחנית. מה בנוגע לשאר? האמנם מישהו מתכחש לעצם קיומם של פערים עדתיים? האמנם מישהו טען שלא נעשו טעויות בזמן קום המדינה ובשנים העוקבות? האם מישהו מנסה, כל שכן יכול, להשקיט או/ו להשתיק את השיח המזרחי? אנחנו לא בשנות ה-50, ובמילים אחרות- על מה אתה מדבר?! מי, למען השם, סותם לכם את הפה? הניסיון לתאר את השיח הנוכחי כמי שהצליח לברוח משלשלות הכלא האשכנזי הוא פשוט שקר גס. איש לא מנע ואיש לא מונע מאף מזרחי להעלות זעקה. בטח כיום, בעידן הרשתות החברתיות, כאשר ייצור הידע הפך למפוזר, מבוזר ועממי. למעשה, וכפי שטענתי בטור שפרסמתי, כל מנגנוני ייצור הידע מביאים לידי ביטוי את הזעקה המזרחית ואכן, בקרב על התודעה, המאבק המזרחי נחל ניצחון נחרץ. מספיק לקרוא את מחקרו של אבי פיקאר אודות "יחסו של עיתון 'הארץ' לעלייה של יהודי צפון אפריקה" בכדי להבין את עומק השינוי שעברנו. העיתון שבו כותב לעיתים חסן היה בעבר מתומכיה הגסים ביותר של העלייה הסלקטיבית והיה אחראי ליצירתם של הגרועים שבסטראוטיפים אודות "המזרחים". איפה אז ואיפה היום.

  אני בהחלט עומד מאחורי הקביעה שלי כי מדובר במחאה "וירטואלית-מדומיינת". "מחאה", ולא "מאבק". ואדי סאליב היה מאבק. הפנתרים השחורים- מאבק לעילא. איזה ביטוי מוחשי, לא וירטואלי, יש למאבק המזרחי כיום? מי מהמזרחים נמצא בדיוק במאבק? אין למחאה הנוכחית שום אימפליקציה משמעותית בשטח. בטח לא כזו שתצדיק את החשיפה התקשורתית העצומה. המאבק החברתי הממשי האחרון שהיה פה התרחש בקיץ 2011. היה זה מאבק אשכנזי (אם להשתמש בטרמינולוגיה המפלגת של חסן) וסמלו היה שדרות רוטשילד, סמל ה"הגמוניה הלבנה" וכמובן הקוטג', שצבעו גם הוא לבן.

  חשוב לשים לב לנקודות הקשות באמת, שבנוגע אליהן לא נשמעה ולו התייחסות משכנעת אחת:

  – חסן מנסה לצייר את המאבק המזרחי כמאבק של הפריפריה ועיירות הפיתוח, תוך התעלמות מכך שרוב המזרחים אינם חיים בפריפריה ואינם תושבי עיירות הפיתוח. יתרה מזאת, לא כל מי שחי בפריפריה הוא מזרחי. הפריפריה היא מגוונת, וכל ניסיון לציירה כ"מזרחית" רק מפלג ומפצל אותה. מספיק לשוחח על כך עם מעט מן המשפחות הרוסיות החיות בפריפריה בכדי להבין זאת. בנוסף, ההנחה הא-פריורית לפיה מזרחי החי את החיים התל-אביבים רואה עצמו כחלק מקולקטיב המכיל בתוכו את המזרחי הדתי מנתיבות מוטלת בספק גדול. רבים מהם לא רואים עצמם כחלק מאותה קבוצה, ולא רוצים שום קשר אחד לשני.

  – רוב המזרחים, להוציא את הדתיים והמסורתיים יותר, רוצים "להשתכנז" ולחיות את החיים האמריקאים. לאיזו "מזרחיות" מבקש בדיוק חסן להחזירם? מהי המזרחיות שהוא כל כך מהלל? משפטים אבסטרקטים על פלורליזם ורב-תרבותיות לא תופסים (כנ"ל גם רדידות לקולינריה ומוסיקה). יותר מידי מוחים מזרחים מבקשים למנוע מאנשים את האפשרות לאמץ את המוטיב המערבי ו"הלבן" של החיים. זוהי עובדה מצערת.

  – המאבק "האמיתי"/המרכזי בישראל לא יכול להיות עדתי ולו רק בגלל שרוב המזרחים כיום מפוזרים ברחבי החברה הישראלית (מרכז מול פריפריה, בעלי הון למול חסרי הון, אתאיסטים למול ש"סניקים), כך שחלקם הגדול של המזרחים הפך להיות חלק מן הצד המדכא דווקא. כפי שכתבתי, המזרחים לא מנהלים את מאבקם של מדוכאי העולם. אין להם מונופול על האוניברסליות. ואם כן, הרי אין הם שונים כלל מן האשכנזים שהתיימרו לאותו הדבר בדיוק.

  – רבים מן המזרחים, אם לא רובם, מצביעים למפלגות הימין וסולדים מן השמאל הפוליטי על כל המשתמע מכך. לכן, לא ברור לי עדיין בשם אילו מזרחים מדבר חסן. כן מובן לי כי הוא מדבר בשם קבוצה קטנה, משכילה, ומודעת לעצמה. אך כרגע נראה כי קבוצה זאת היא בגדר רועה בלי עדר. מאבק וירטואלי, כבר אמרתי?

  מרקס, עוד גבר "לבן", לבטח היה טוען שהעיסוק בעדתיות משסע ומפלג את ה"פרולטריון". מי שמתרכז בעדה, זונח את מי שמחוצה לה. ולהיפך.

  1. ישראלי

   דברים נכוחים. המאמר של רועי חסן מלא רטוריקה חסרת תוכן ממשי.

  2. נועם א"ס

   In the early 20th century, in the field of international relations, the Italian Marxist philosopher Antonio Gramsci developed the theory of cultural domination (an analysis of economic class) to include social class; hence, the philosophic and sociologic theory of cultural hegemony analysed the social norms that established the social structures (social and economic classes) with which the ruling class establish and exert cultural dominance to impose their Weltanschauung (world view)— justifying the social, political, and economic status quo—as natural, inevitable, and beneficial to every social class, rather than as artificial social constructs beneficial solely to the ruling class. […] Contemporarily, in Hegemony and Socialist Strategy (1985), Ernesto Laclau and Chantal Mouffe defined hegemony as a political relationship of power wherein a sub-ordinate society (collectivity) perform social tasks that are culturally unnatural and not beneficial to them, but that are in exclusive benefit to the imperial interests of the hegemon, the superior, ordinate power; […]

   Culturally, hegemony also is established by means of language, specifically the imposed lingua franca of the hegemon (leader state), which then is the official source of information for the people of the society of the sub-ordinate state. Therefore, in the selection of the particular information to be communicated to the sub-ordinate populace, the language of the hegemon thus limits what is communicated; hence, the source practises hegemonic influence upon the person or people receiving the given information. In contemporary society, the exemplar hegemonic organisations are churches and the mass communications media that continually transmit data and information to the public. As such, the ideologic content of the data and information are determined by the vocabulary with which the messages are presented — how the messages are presented; thereby determines the value of the information as "reliable" or "unreliable", as "true" or "false", for the recipient reader, listener, and viewer. Hence language is essential to the imposition, establishment, and functioning of the cultural hegemony that influences what and how people think about the status quo of their society.

   http://en.wikipedia.org/wiki/Hegemony#20th_century

   – בתקווה שדברים אלו יועילו בידי מחבר התגובה החפץ "לחשוב על משמעותם של מושגים" כגון "הגמוניה לבנה".
   למי-הוא-מי במרכז הליכוד יש רלוונטיות שולית במקרה הטוב לשאלות על הפרק.

  3. אזיאת

   נמאס כבר לשמוע את צרוף המילים השחוק ״…לא טוען שלא נעשו טעויות בזמן קום המדינה ובשנים שאחכ.״. האמת העצובה היא שלא נעשו שום טעויות. הכל (כמעט) היה בכוונה תחילה, מעין כוונת זדון. הדברים מתועדים היטב. לך להיסטוריונים ותשאל.

   ולגבי ״ההגמוניה הלבנה״ וכד׳ (לאחרונה שמעתי גם ״האדם הלבן״. אכן רטוריקה מגעילה וגזענית. אולי זה חלק מהשתכנזות של המזרחיים – אימוץ של שפה פוגעת וגזענית.

   יש הטוענים שהביטויים הללו מקורם בתשובת-נגד ל ״שורצע חייה״ המפורסם שבו נהגו אשכנזים (עוד בגולה) לכנות ספרדים. גם הביטוי ״השחורים״ היה נפוץ פעם כביטוי גנאי למזרחיים. אבל לא פעם עולה בי ההרגשה שהביטוי ״ההגמוניה הלבנה״ באה לרמוז שההגמוניה האשכנזית היא למעשה סוג של אפרטהייד. מופרך, וגזעני. מעללי ההגמוניה האשכנזית גרועים מספיק ועומדים בפני עצמם מבלי שיהיה צורך בהשוואות שכאלה.

   1. יגאל

    גדול!
    אפילו הגזענות של ה"מזרחים" בביקורתם נגד האשכנזים, היא באשמת ה"אשכנזים"!
    איך לא חשבו על זה קודם??
    באמת, אשכנזי זו כנראה צורת החיים הנמוכה ביותר. ממש הפח זבל של האנושות. רק "ציונות" גרועה ממנה.

  4. דרור BDS

   בהמשך לתגובתי כאן http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2013/08/14/%D7%93%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%96%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%95%D7%A9%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%99%D7%95%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D/#comment-116931

   "כמי שמחקר היסטורי לא זר לו…שתי אסוציאציות [שונות לכאורה]. האחת, בינלאומית- ההגמוניה המערב-אירופית… השנייה, ישראלית- ההגמוניה של מפלגת מפא"י". למי מתכוון רועי חסן כיום, כאשר הוא זורק [כגרועים שבאויבינו]… פצצה ורבלית: "ההגמוניה הלבנה""?
   כמי שמחקר היסטורי לא זר לו, בוודאי לא תתקשה למצוא את התשובה בעצמך כאן
   http://haemori.wordpress.com/2012/02/03/uganda/
   ואם בכל זאת תתקשה – מה שמאד לא סביר להניח – קרא גם את תגובתי (דרור בל"ד) לסמולן.

   אחמדינג'אד: "אני מיידע אתכם, ואלוהים עדי, שסופה הרסנית עושה דרכה לעקור את בסיס הציונות". אבל נניח לרטוריקה הכוחנית. מה בנוגע לשאר? "…[רטוריקה כוחנית]…במילים אחרות- על מה אתה מדבר?! מי, למען השם, סותם לכם את הפה? …שקר גס".
   היסטוריונים אמורים לדעת על מה מדבר רועי חסן. אוסיף ואטען כי היסטוריונים יודעים היטב היטב על מה מדבר רועי חסן. רוצה לבדוק מי משקר? אני כבר בדקתי. אתה משקר. משקר במצח נחושה ובזדון. אבל זה לא מעניין, זה כבר היסטוריה. מה שראוי לדון עליו הוא מהן הסיבות בגינם אתה מפריח את שקריך.

   "כל מנגנוני ייצור הידע מביאים לידי ביטוי את הזעקה המזרחית ואכן, בקרב על התודעה, המאבק המזרחי נחל ניצחון נחרץ". ישנו בלבול – גם זה נעשה בכוונת מכוון – בין זעקה מזרחית לבין מאבק מזרחי. מותר לך לזעוק, מר חסן הנכבד, למה לא? זו מדינה אשכנזית ודמוקרטית וכל הרוצה לזעוק "הצילו" יזעק וייחכה עד שאיזה אשכנזי שאכפת לו ממנו יבוא ויציל אותו. מה קורה כשאנשים נאבקים? שאל את סמי שלום שטרית, אותו אחד שביטלת בהינף יד את חשיבות ספרו בטענה "לא רלוונטי". גם אתה יודע שאתה משקר. אין כאן טעות. אתה משקר ביודעין.

   בנוגע לנקודות הקשות באמת, אליהן לא נשמעה [לכאורה, פשוט לעולם לא הקשבת] ולו התייחסות משכנעת אחת, הרי אלו לא נושאי המאמר. ישנם אינספור מאמרים המתייחסים לכל הנקודות הללו, חפש בעצמך. אזכיר לך רק, או איידע אותך במידה שתשקר שוב ותגיד כי אינך יודע, כי גם לבשארה בזמנו הוצגו הנקודות הקשות באמת. הצלחתם להבריח אותו מכאן, אבל לא את חזונו. עוד אזכיר לך מה אירע, לאחר פחות מ24 שעות, כאשר הפלסטינים אזרחי המדינה הציונית הציגו את מסמכי החזון שלהם. מה שקרה הוא שהציונים לא יכלו להפנים ולהכיל את העובדה שההגמוניה הציונית איבדה מהרלוונטיות שלה עבור השיח הפלסטיני. קם חזון פלסטיני רהוט וזקוף, שמתדיין על בעיותיו ומוציא לאור את האמיתות שנקברו עמוק תחת האדמה. חזון פלסטיני שלא מוותר על הדרישה להסתכל למציאות בעיניים, להסיק את המסקנות המתבקשות ולהכיר באחריות של אותה קבוצה מדכאת על המצב הקיים.

   ראינו את ההיסטריה שלכם, ציונים ארורים, בכל הנוגע לעמדותיהם הדמוקרטיות של הפלסטינים בכלל ושל בל"ד בפרט. ההבדל בין תגובותיהם של אחרוני הטוקבקיסטים בYNET לבין הפרופסורים להיסטוריה, מדעי המדינה ושאר פרשננו לענייני בטחון\ערבים דק מחוט השערה. ההבדל היחידי הוא בניסוח. מחקר השוואתי בין תגובותיכם אז ותגובותיכם כיום יראה כי שום דבר לא השתנה.
   סמי שלום שטרית, עוד גבר מרוקאי ופרימיטיווי, לבטח היה טוען: "לך ספר לפלסטינים שארבע מאות ילדים מרוטשים בעזה זה דיכוי כלכלי, לך ספר למצביעי חד"ש הערבים לדורותיהם שהם לא מצביעים נגד הדיכוי האתני-לאומי שלהם, לך ספר למזרחים ש-90 אחוזים מתקציב התרבות לאשכנזים זה דיכוי כלכלי, ומערכת חינוך ירודה אצל המזרחים והערבים זה דיכוי כלכלי, לך ספר סיפורים". (תגובה בהעוקץ).

  5. ג. אביבי

   מה שעושה שגיא ברמק זה לירוק בפרצופם של המזרחים בישראל וניסיון להשתיק כל דיון חופשי ופתוח על השגת שוויון מלא למזרחים (כולל אתיופים) ולפלסטינים. זאת הוא עושה תוך שימוש נלוז ב"משפחות מעורבות", "מזרחים שהם בעלי הון", "קונספירציה" והתקרבנות עלובה.
   "אבל למי מתכוון רועי חסן כיום, כאשר הוא זורק (רק כי זה מאיים ואינו דורש שום הסבר או הוכחה) כמעין פצצה ורבלית את מושג "ההגמוניה הלבנה"?" ההגמוניה הלבנה (בלי מירכאות) היא הקבוצה השולטת במדינת ישראל. כשיהיו לנו ראשי/ות ממשלה ממוצא מזרחי, נשיאי/ות ביהמ"ש העליון והמחוזי מזרחים/יות, כנסת עם רוב מזרחי, אוניברסיטאות עם לפחות מחצית מרצים, רקטורים ונשיאים מזרחים/יות – אז תוכל לערער על השימוש בביטוי. בינתיים אין כל שינוי במבנה האתני של ההגמוניה הישראלית – כולה אשכנזית המקפידה ככל יכולתה להדיר מזרחים, אתיופים וערבים. לכן היא הגמוניה כל-לבנה.
   "מסופקני אם הוא מתכוון למרכז הליכוד- גוף שנשלט על ידי "רוב מזרחי" ואשר מקורב, ממנה ומשפיע באופן צמוד על מקבלי ההחלטות של המפלגה הגדולה בישראל." – המזרחים לא שולטים שם ולא משפיעים שם, אלא מסייעים להגמוניה האשכנזית שלהם להמשיך לשלוט ולדכא את המזרחים (וגם את הפלסטינים). רוב המזרחים שנמצאים במרכז הליכוד הם המשת"פים המכורים להגמוניה הלבנה. אין להם כל אג'נדה להיטיב עם ציבור המזרחים, אלא להפיק תועלת אישית מהעסקנות שלהם. כיום רובם מתחרים ביניהם מי מלקק יותר לזוג "המלכותי" (הרקוב) שמולך בליכוד ומדכא את רוב המזרחים עם המדיניות הכלכלית-חברתית שלו.
   " והמשפחות המעורבות? ההגמוניה חוצה אותן לשתיים? ומזרחים שהם בעלי הון? נאמר, בעלי עסקים קטנים?" – עוד פרכה. יש גם בעלי הון פלסטינים, האם אתה טוען שהם שותפים לדיכוי הפלסטינים? לגבי המשפחות המעורבות – לא ראינו שום מחקר שמודד/מעריך את שותפותם בהגמוניה של ישראל.
   "…הם מוכתמים ב"לבן"? השימוש במושג הזה, מלבד היותו וולגרי, כל מטרתו הינה לחמם את האווירה, להפחיד ולהרגיז את הקורא בבית, ואולי לגרום לו לחשוב שקיימת מעין קונספירציה אשכנזית שכל מטרתה היא להשליט את עליונותה על מישהו או על משהו." – שטויות, התקרבנות מאוסה ושקרים. יש במדינת ישראל עליונות אשכנזית מוכתבת והיא מטרת הציונות מראשיתה. האם מבחן תוצאה – תהליך שנמשך לפחות 65 שנה, המדיר את המזרחים מכל מוקדי הכוח (המשפט, ראשי ממשלה, מוסדות המדינה, האקדמיה וכו') יכול להתרחש בלי כוונה רבה? להאשים את מי שטוען כך בעלילות קונספירציה זה ניסיון נואל לחזק את הקולות המנסים בכל מחיר לסתום את הפה לכל מחאה מזרחית. האם יטען מר ברמק שגם פרשת חטיפת ילדי התימנים, ההקרנות הקטלניות "נגד" גזזת לילדי המרוקאים הן מעשיות על קונספירציה? השימוש הנואל והתבוסתני ב"גוואלד! ממציאים קונספירציה" יכול לעבוד על הרגש של גזענים אשכנזים, אבל אין בו כל טיעון של ממש.
   "היה זה נעם חומסקי שאמר כי התקפות על ה"גבר הלבן" מזכירות לו את ההתקפות האנטישמיות (בזמנו) על הפיסיקה היהודית. לא נותר לי אלא להסכים. " – כשתגיע לרמה שלו וליושרה שלו ותבין את ההקשר הנכון תוכל לצטט אותו. בינתיים אין לזה קשר לטענות שלך. לא המזרחים שולטים במדינה אלא מדוכאים על ידה והשימוש ב"לבן" אינו שונה מהשימוש ב"לבן/לבנבן" שעושים השחורים בארה"ב והאינדיאנים באמריקה כנגד הריבון הגזען שם.
   "האם העולים מרוסיה בפנים? או שהם זכאים מחמת הכרונולוגיה ההיסטורית? זה חשוב, כי הם מהווים יותר ממיליון יהודים "לבנים". " – לא נכון. כשליש מהמגרים ה"רוסים" של שנות ה90 הם מזרחים מהקווקז (הרוסי והאזרי), גיאורגיה, אוזבקיסטן, טג'יקיסטן, קירגיזסטן וטורקמניסטן. בגלל מאפייני הגילאים של המהגרים משם האחוז שלהם בין כלל ה"רוסים" (כולל ילידי הארץ) היום גבוה יותר. בנוסף לרוסים (המהגרים הסלאבים בכלל מברה"מ לשעבר) יש נציגות חזקה מאוד בממסדים. מפלגת ליברמן היא הביטוי לכך, יו"ר הכנסת הוא נציגם. כך שטענתך ריקה ומופרכת.

  6. שרלי

   איש לא מונע ממך?

   לא, אתה יכול לומר מה שאתה רוצה. רק מה, משום מה שבועיים או חודשיים אחרי שאמרת את מה שאתה רוצה אתה נשאר בלי עבודה. יש כל מיני תירוצים.

   לא מונע, אבל משום מה האשכנזים יפסיקו לדבר איתך באוניברסיטה. אלה שצריכים לאשר לך משהו.

   לא, זה היה בשנות החמישים. אני לא מאמין שזה קורה היום.

   אז אל תאמין אבל זה מה שקורה. רבים מפחדים לדבר, ובצדק, כ הפרנסה שלהם בסכנה.

 9. שרלי

  מה ה"טעויות" שנעשו בשנות החמישים?

  בבקשה ברמק תפרט, ואל תתחמק. אם כבר דיברת על זה אז אני רוצה לדעת למה אתה מתכוון. כי בלי זה אי אפשר לנהל שום דיון.

 10. שרלי

  בתור התחלה יש להפיץ בכל מקום בעולם לא להצביע לשום מפלגה שבראשה עומד אשכנזי.

  צריך גם להקים מפלגה מזרחית שלא תעשה חשבון.

  אנחנו הרוב ואנחנו צריכים לתפוס את השילטון

 11. ג. אביבי

  ראיתי את התגובות ברשת לסדרה של אמנון לוי. יש שם שטפון של תגובות גזעניות להחריד של אשכנזים המגובות בתוספות של משת"פים מזרחים. מיותר לציין כי בבדיקה בכמה אתרים בעלי תפוצה נוכחתי שמצנזרים בהיקף אדיר תגובות פרו-מזרחיות או פרו-אמנון לוי. אם התגובות שם אכן מייצגות את הציבור כולו (ואני מפקפק), הרי שרוב האשכנזים הם גזענים שוטמי מזרחים ועוכרי שוויון ודמוקרטיה. רוב המזרחים, לפי אותו "ייצוג" תקשורתי, נהנים משוויון ואפילו זכויות יתר עד כי הם מוכנים לוותר על מעט ההישגים שלהם לטובת האשכנזים המסכנים.
  המסקנה היא שצריך לחולל שיח של מזרחים על המזרחים ועל המצב החברתי פוליטי. התוספת של מכחישי הגזענות המתלהמים (כמו כאן באתר) והיותר מקצועיים רק מפריע לשיח מזרחי. אנו זקוקים לשיח בריא ויצירתי, שיתווה רעיונות למאבק עד להשגת שוויון מלא למזרחים (כולל האתיופים) והפלסטינים.

 12. אשכנזי אותנטי

  אני מקווה שזה בסדר שאשכנזי כמוני דוחף את עצמו לדיון.
  לדעתי, קיימת בעיה קשה בין מזרחים לאשכנזים, והבעיה הזו היא הבעיה הקשה והחשובה של החברה הישראלית (מבין עוד כמה בעיות יסוד).
  מאפיין קשה במיוחד הוא ההתעלמות, וחוסר היכולת להציג את הבעיה הזו על השולחן הציבורי ולדון בה באופן פתוח, או אפילו לאסוף נתונים ולהציג אותם באופן גלוי.
  אני רוצה להעלות שאלה להתיחסות והיא היחס לערביות ולערבים. אני מניח שהיחס בין התרבות של היהודים המזרחיים לתרבות הערבית היא כמו היחס בין התרבות של היהודים האשכנזים לתרבות האירופאית או מזרח אירופאית. (האם זה נכון?)
  אם זה נכון, האם זה לא יוצר קונפליקט עצום אצל המזרחים?
  אם יישאו בגאווה את המורשת התרבותית הזו, ימצאו את עצמם תומכים ומהללים את התרבות של אוייבינו. אם יכפישו ויגנו – הרי הם מגנים את היסודות של התרבות שלהם. איך המזרחים חיים עם הקונפליקט זה?
  מצד האשכנזים, יש ממש גאווה ביסודות התרבותיים האירופאים, והעובדה שהתרבות הזו היא גם ייצרה את השואה לא מהווה כל מכשול.
  איך זה שאנחנו כל כך מגנים ושונאים את התרבות הערבית, וכל כך מקבלים בקלות את התרבות הגרמנית?
  אם רוצים לדבר על הגמוניה לבנה – זו הדוגמה המרכזית: מי קבע מהי התרבות המגונה, מה נחשב "להתקדם" ומה נחשב ל"מפגר ונחשל". אבל הקושי של המזרחים בקונפליקט הזה הוא המצב שבו עליהם להגן ולהלל את התרבות הערבית.
  האם אפשר שהמזרחים יקומו וישאו בגאווה את המורשת התרבותית שלהם? למרות שמקורה בארצות ערב?