מפלגות מזרחיות עכשיו

בואו נתארגן עצמאית, נארגן סדר יום משלנו, נפנה לציבורים שלנו, נקים מפלגות משלנו ונפשיל שרוולים לקראת חריש עמוק בקרב אחינו ואחיותינו

לרוב המפלגות הישראליות כיום אין מצע או אידיאולוגיה. במקרה הטוב, הקופירייטרים והיועצים האסטרטגיים שלהם יציעו לנו איזושהי סיסמה קליטה, אך נבובה וחלולה מבחינה תכנית, וכמובן בלתי מחייבת. "אין מצע או אידיאולוגיה", אמרתי? אז לא בדיוק. בנושא אחד דווקא יש אידיאולוגיה, ואפילו מוצקה, רק שהיא בלתי כתובה, אבל מיושמת בפועל: מקסימום מצביעות ומצביעים ממוצא מזרחי לעומת מינימום מועמדים/ות. כשאני רואה מזרחים מתווכחים בינם לבין עצמם על ה"הבדלים האידיאולוגיים" שבין הליכוד לעבודה, בין מרצ לחד"ש, או בין יש עתיד לקדימה (בגרסתה המקורית, האשכנזית) וכו', עולה על פני חיוך מר. האם הייתה עולה בדמיוננו סצינה, שבה אשכנזים מדברים בלהט על התלבטותם בין ש"ס לתמ"י? בישראל האשכנזית לתרחיש כזה אין מקום אפילו בקטגוריה של מדע בדיוני. לבוחר האשכנזי הממוצע יותר מברור, שהעוגן האידיאולוגי שלו הוא צבע עורו ומוצאו העדתי של המועמד. המציאות הישראלית ממחישה זאת בכל רגע נתון בחיינו. הבינאריות החד משמעית בהתפלגות המזרחית-אשכנזית בתפקידי מפתח ויוקרה ובתפקידים הנחותים, בהתאמה, מדברת בעד עצמה. ושלא יספרו לכם על "מורכבויות". במחוזות העדתיות האשכנזית, שבהם כל דבר מתחלק לשניים – שחור ולבן – המורכבויות הן לא יותר משעשוע אקדמי. הנתונים הקשים של הפנים האמיתיות של השד העדתי של אמנון לוי, אמנם לא מחדשים לנו דבר, אך יש חשיבות רבה להנכחתם בסדר היום הלאומי. אולם, מה שבאמת חשוב הוא לאילו מסקנות אופרטיביות עלינו לחתור.

והשאלה היא, האם לעולם נלך בדרך של התפלמסות תקשורתית או בדרך של דיונים וסימפוזיונים אקדמיים, שכבודם במקומו מונח, אך הם נטולי כל השפעה פוליטית, או שמא אנו בשלים נפשית לומר לעצמנו, שבאמת הגיע הזמן לקחת את גורלנו בידינו ולבנות לעצמנו מוקדי כוח פוליטיים, שבאמצעותם נארגן סדר יום פוליטי שיקדם את המזרחים בישראל? כי על פי ההתנהלות שלנו עד כה, קשה להימנע מהרושם שאנו סומכים, יתר על המידה, על הגינותה ותבונתה של חלק מההגמוניה האשכנזית – ולא היא! אפילו בחלקה הקטן אין שמץ של הגינות, והתבונה המיוחסת לה היא הרבה יותר תדמית ממציאות. הכשלון המזרחי הגדול הוא באי מאורגנותנו הפוליטית, וחובה לשנן זאת לעצמנו. כי הסיפור המרכזי שלנו, המזרחים, הוא לא בשאלות המטופשות, האם הוריה של אשכנזיה זו או אחרת מוכנים לקבל אותנו כחתנם או כמחותנם, או האם בעל הבית האשכנזי מוכן להשכיר לנו את דירתו בצפון תל אביב, או האם הסלקטור מסנן אותנו בכניסה למועדון בשל צבע עורנו או בשל מעמדנו החברתי הנמוך. סליחה, אבל זה אפילו לא אמור לעניין את התחת שלנו. הדבר החשוב והאמיתי הוא צבירת כוח פוליטי, שיקנה לנו את היכולת לחלק את העוגה הלאומית בצורה אחרת לגמרי. אם הגזען האשכנזי רוצה להרחיק אותנו מסביבת המגורים שלו או מבתו – אהלן וסהלן! שייחנק עם הגזענות שלו! אבל, מה שאמור לעניין אותנו באמת זוהי חלוקת המשאבים הלאומיים. פה מצוי הכסף הגדול ופה טמון המפתח לשינוי החברתי האמיתי.

אולי קשה לנו להודות בכך, אך את ההעצמה המשמעותית ביותר שואב ההגמון שלנו, הסלאבי במקורו, מרגשי הנחיתות שחשים מעט מזרחים. אולי לא נעים לנו לדבר על כך, אך ההגמון שלנו רומס אותנו כדי לספר לעצמו שהוא מהגזע הלבן המובחר, אך אינו יכול לשאת את תיסכולו המר לנוכח העובדה שרק במזרח הערבי הוא יכול להיחשב לאירופאי. בעל כורחנו הפכנו אנו, הפרענקים, למשקמי נפשו החבולה של היצור האומלל הזה. מעמדו החברתי הנחות של ההגמון הלבן, האשכנזי, בארצות מוצאו הכתיב לו את מנוסתו המבוהלת ארצה אגב בדיית הסיפר המצוץ מן האצבע על כיסופיו וכמיהתו לציון.

למרות שאני בעד הסדרה של לוי, לא אהבתי את הנימה האפולוגטית, שלא לומר המביכה, של הביוגרפיה שלו, שבמרכזה הוא שם את האני מאמין המקודש שלו: נישואי התערובת. לוי מספר לנו שבנו מילא טפסים בצבא ולא ידע לענות על אחת השאלות: "אבא מה המוצא שלי? אני לא זוכר", הוא מצטט את בנו, וניגש מייד לחלומו הרטוב: "זה, כמובן, החלום הגדול שלנו – שהבעיה העדתית תיפתר על ידי נישואי תערובת, שהילדים שלנו לא ידעו שיש פה בעיה". גם אני – ואני מאמין שכל אחת ואחד מאיתנו – מייחלים/ות ליום שכולנו נתעורר לבוקר, שלא יזכיר לנו "שיש פה בעיה". אבל, אם זה כרוך במחיקת הזהות שלי, כמזרחי, אז לא, תודה רבה! ומה, בעצם, אומר לנו לוי? שרק בדרך של התבוללות, היטמעות והתמוססות במפעלי ההיתוך הציוני-אשכנזי תבוא אלי המנוחה והנחלה? אם כך, אז אולי רצוי לעטוף חלום זה בפרשנות מרחיבה ולהציע ליהודי העולם לפתור את בעיית האנטישימיות על ידי הטבלתם לחיק הנצרות? קצת מוכר, נכון?

פחות או יותר, אני מהשנתון של לוי. נולדתי וגדלתי באחת השכונות הותיקות במרכז ירושלים. לא גדלתי בעוני, לשמחתי, וגם לא במעברה. יחסית לימים ההם, מצבנו הכלכלי היה יותר מטוב. אחיי ואחיותיי מעולם לא חיפשו חתן או כלה ממוצא אשכנזי, ולמרבה הפלא השמיים לא נפלו. כל שייחלו לו במשפחתי, זו חלוקה צודקת של המשאבים הלאומיים, ועל תפיסה זו גדלתי. ובכלל, אולי הגיע הזמן, שנרפה מהאובססיה של הביחד השקרי? הרי בכל אחת מפינותיה של החברה בישראל קיימת ההפרדה בין מזרחים לאשכנזים. ככל שימהרו המזרחים להפנים זאת, כך ייטב להם.

ולסיום אומר רק זאת: בואו נתארגן עצמאית, נארגן סדר יום משלנו, נפנה לציבורים שלנו, נקים מפלגות משלנו ונפשיל שרוולים לקראת חריש עמוק בקרב אחינו ואחיותינו, כי אין, כאמור, דבר יותר שקרי ומפלג מדמגוגיית הביחד האשכנזית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאיר עמור

  תודה למאיר בביוף עבור עוד מאמר נכון, מכין ומכונן. גם אני טוען מזה שנים רבות שהויכוח כולו חייב להיות מתועל לאפיקים פוליטיים רלוונטיים. צבירת כוח פוליטי, אירגונו הממשי והתמודדות רלוונטית על חלוקת המשאבים הציבוריים של החברה הישראלית באופן אחר. שיח הזהויות הולך לשום מקום. שיח הזהויות מפיק "מרגליות" בנוסח של התוכנית של אמנון לוי. את שהיה לי לומר על התוכנית אמרתי במאמר כאן ב"העוקץ". צריך פוליטיקה. כי החיים שלנו הם פוליטיים. פסיכולוגיה היא צד חשוב אבל אין היא המטבע שעובר לסוחר בחיים הפוליטיים. החיים הפוליטיים בנויים על אינטרסים של קבוצות. על כן יש לנסח, להבהיר ולגבש את האינטרסים של מזרחים ומזרחיות בישראל. ההצעה שלי היא ניסוח של אג'נדה אזרחית, מזרחית ושמאלית של חלוקת משאבים. בבקשה: במקום לדבר על זהות הייתי מדבר על אינטרסים. הרבה יותר ישיר. יותר ברור. מסמן בבהירות מי נגד מי.

  מי רוצה ומי בעד שינוי חברתי?

  הנה הצעה קונקרטית להקמה של שמאל ישראלי אזרחי מזרחי. בבקשה:
  הבסיס לשמאל זה הוא דרישה לרפורמות. רפורמה אגררית, רפורמה של ייצוג ורפורמה של מיסוי (בלי מילה אחת על אשכנזים, על זהות על תרבות או על היסטוריה).

  (1) ברפורמה האגררית קביעת גבול לישראל וביטול הקק"ל, מנהל מקרקעי ישראל, ביטול הנוסחאות המעמדיות של "בנים חוזרים" ו"בנים ממשיכים" וחיסולן של המועצות האיזוריות שבשליטת הקיבוצים והמושבים הותיקים;

  (2) רפורמת הייצוג: קביעה כי על מוסדות המדינה המרכזיים להיות מייצגים של החברה הישראלית. החל במוסדות המשפט, דרך מוסדות האקדמיה, התקשורת הציבורית, ומשרדי הממשלה בארץ ובחו"ל (יותר ערבים, יותר נשים יותר מזרחים);

  (3) רפורמה במיסוי. שינוי היחסים שבין מיסוי עקיף ומיסוי ישיר והגדלת המיסוי הישיר. מיסוי על הכנסה ולא מיסוי על הוצאה. שינוי היחס שבין עבודה והון והערכת העבודה כיוצרת הון ולא כתומכת הון.

  (4) רפורמה אזרחית קביעתה של האזרחות ישראלית ושלטון החוק על פיו ברור מהן החובות, הזכויות והאחריות האזרחיות של האזרחים אל מול המדינה ומהן ההגבלות, החובות, האחריות של המדינה כלפי אזרחיה. זה אומר עמדה עדכנית ומעודכנת לגבי היחסים בין דת ומדינה בישראל.

  אני משאיר את כל דיון הזהות, הפסיכולוגיה, והתרבות לישראלים החושבים ש"עדות זה לא חשוב". אלה המשוכנעים כי זהו נושא שאין בו עיניין.

  1. מיכה

   מאבק מזרחי בהגדרתו הוא מאבק של זהות. אחרת למה מזרחי. ולמה שיצטרפו מזרחים למאבק. יש הרבה מאבקים מעמדיים שהמשתתפות והמשתתפים בהם הם ברובם הגדול מזרחים. כדי להופכם למאבק מזרחי נחוצה ההזדהות כמזרחים. וזו גם הבעייה הגדולה ביותר בגיוס אנשים למאבק מזרחי: ההזדהות כמזרחי היוצא למאבק על האפלייה והעלבון בעבר והיום.

 2. ספרדיה שכזאת

  הרעיון השפוי ביותר שנשמע עד לרגע זה !! ונשאלת השאלה מה זה שלנו ?!!!…האם להפריד ספרדים מזרחיים מאמינים ולהקים מעין תנועת "מרץ" של שמאלנים מזרחיים ?!!! הרי רוב רובו של הציבור המזרחי\ספרדי הוא ציבור מאמין אם לא דתי ! .הגיע הזמן שתתעלו ותגשרו בין הדתיים\מסורתיים המזרחיים לבין השמאלנים המזרחיים ! כל עוד יהיה פער,שנאה ומידור של ציבור זה הרעיון לא יצלח !…עשו קודם שלום בינינו ואחר כך תפעלו גוף אחד חזק ויציב מול אלה המפלים אותנו !.

 3. אשר מכלוף עידאן

  מפלגה בלי תשתית כלכלית, תיקנה תוך חודש. שלמה סבירסקי, מחר-אלטרנטיבות 1981, לא התקדמנו מאז 1981

 4. כפיר

  אני חושב שמאיר בביוף צודק וייתכן שמעולם לא היה רגע טוב יותר להתארגנות כזו. ייתכן מאוד והממשלה הנוכחית לא תוציא את ימיה וכשזה יקרה כדאי שמזרחים יהיו מוכנים עם מפלגה במקום לתת את קולם למפלגות שאינן מייצגות אותם.

  למרות שאני מסתייג מהמתווה האזרחי של עמור וחושב שמפלגה מזרחית צריכה להיתמך או לא ממש להיות מנוהלת על ידי קולקטיב מזרחי חוץ פרלמנטרי, ייתכן ומפלגה תהיה צעד קדימה לשיפור חייהם של מזרחים רבים.

 5. נטליה

  אשמח להצביע למפלגה מזרחית.

 6. מאיר עמור

  אשר מכלוף עידאן ידידי היקר שלום רב, שלום רב גם לכפיר ולכולם,
  אשר יש בסיס ותשתית כלכלית למפלגה מזרחית. התשתית היא הדמוגרפיה הגיאוגרפית של מזרחים בישראל. בהרבה מאוד יישובים קטנים ובינוניים בארץ יש תשתית דמוגרפית לרוב של מזרחים. הבסיס של תשלומי הארנונה, תשלומי המיסים של העיריות, ההעברות של הממשלה, מערכת החינוך והבריאות, שירותי הרווחה, הדיור הציבורי, המתנסי"ם, בתי הכנסת, כל הרכוש העצום הזה הוא הבסיס הכלכלי של מפלגה פוליטית מזרחית בישראל. בנוסף יש את כל כוח העבודה של הדמוגרפיה הזו. זהו כח כלכלי ופוליטי עצום. קח לדוגמה את העיר אשדוד. היא עיר שיש בה נמל. זהו נמל שיש לו עיר. זהו משאב כלכלי עצום. קח את דימונה וערד. יש להם את המשאבים של ים המלח, את הקריה הגרעינית. אלה משאבים עצומים. קח את קרית שמונה זוהי עיר שהצפון יכול להיות תלוי בה אם היא תהפוך את הקערה החברתית על פיה. אפשר לעשות זאת. צריך לעשות זאת. זהו הבסיס הכלכלי של מפלגה פוליטית מזרחית. רפורמה אגררית זהו בסיס כלכלי למפלגה פוליטית מזרחית. רפורמה במיסוי זהו בסיס כלכלי למפלגה פוליטית מזרחית. רפורמה בייצוג זהו בסיס כלכלי למפלגה פוליטית מזרחית. צריך פשוט להסתכל נכון אז רואים אחרת. עבודה, אדמה ומשאבים נמצאים שם. התארגנות תשנה את מסלול זרימתה של העוצמה הכלכלית. אפשר לעשות זאת. סבירסקי אמר דברים חשובים ונכונים. ההתמקדות בעבודה משאירה את כל המשאבים החיוניים שציינתי מחוץ לתמונה. לדעתי התארגנות זהו משאב מטריאלי שהוא חלק מתשתית כלכלית. תשאל את תנועת המושבים והקיבוצים. או כל התארגנות אחרת בעולם.
  כפיר שלום, אני לא בטח שהבנתי את הביקורת שלך אבל אסביר לך למה אני מתכוון "במתווה אזרחי". בשבילי אזרחי פירושו הקביעה שבני אדם הם אלה שקובעים לעצמם את החוקים. בני אדם הם סוברניים בקביעת החוקים המנהלים את חייהם. בישראל למזרחים היה מעט מאוד כוח לקבוע את החוקים המנהלים את חייהם. יש להתחיל ולנסות לשנות את התהליך הזה. הדרך לשם הולכת דרך דיבור אזרחי. לממש את זכויות האדם והאזרח באופן פוליטי. אני מבקש לעשות פוליטיזציה של הקיום המזרחי בישראל. זהו תהליך איזרוחום של אי השיויון ואי הצדק האתני שבחברה הישראלית.

 7. עמית

  למפלגה מזרחיסטית אין הרבה סיכוי לא רק בגלל שהיא נוגדת את אתוס ההשתלבות שרוב (מי שעדיין הם) מזרחים מאמינים בו, אלא בעיקר בגלל שהאידיאולוגיה הזאת, שרק היא יכולה להוביל אנשים לקרוא לבני עמנו "סלאבים" או לחוש עצמם כאילו הם מינימום מלקולם אקס, פשוט לא מדברת אל אף אחד. המזרחיסטיות מנותקת מכמעט כל המזרחים, כולל אפילו מהמעטים שמאמינים שיש איזה שהוא מנגנון אפליה שיטתי ורציני נגד מזרחים בארץ. היא לא מייצגת גאווה במורשת של המזרחים, אלא התנתקות מהמורשת לטובת אידיאולוגיה ספרטיסטית שהיא אנטי-יהודית במהותה.

  1. אזיאת

   קראתי את מאמרו הנכוח של מאיר בביוף. אחוז תובנות חדשות רצתי מיד אל המראה והתחלתי לשנן לעצמי: ״אני סלאבי במקורי! אני יצור אומלל בעל נפש חבולה! אבותי היו ממעמד חברתי נמוך!״.

   ממממ… אין לי שום בעיה עם "סלאבי" אבל בכלל לא ידעתי שאני כזה. בכל זאת משהו לא הסתדר לי עם החומיות של העיניים שלי. גם האף שלי לא בדיוק…
   אולי התכוון בביוף לרמוז שאני סלאבי ולכן לא יהודי רחמנא ליצלן? שמא הכוונה ב-"סלאבי" היא לרמוז ל-Untermensch
   לבביוף פתרונים…

 8. דןש

  רק זה עוד חסר לנו – מפלגות על רקע עדתי. הרי גם העדות אינן מהוות חטיבה אחת. המרוקאית שונים/שונאים את הטוניסאים ולהיפך ושניהם אינם מכילים את האתיופים. שלא לדבר על הקיטוב בין האשכנזים.
  מספר נסיונות התארגנות על רקע עדתי -לא הביאו את הישועה. הם רק החמירו את המצב והדגישו את הבידול.
  הפעילות להגברת השוויון ולא רק במלל אלא בפועל חייבת להתרחש בתוך המפלגות עצמן. יש להגיע לייצוג הולם על פי הרכב בוחרי המפלגה. לא הליכוד ו/או המערך "אשמים" בעובדה שנציגי המפלגות אינן הולמות את הרכב בוחריהן – בידי הבוחרים לעשות את השנוי.
  בכלל מפלגה מזרחית תהיה "ימנית" או "שמאלית" ? מה תהיה עמדתה בנושאי חוץ, בנושאי כלכלה, בנושאי בטחון, בנושאי שלום – הרי כל הנושאים הללו אינם מתחלקים על פי צבע העור ?
  סה"כ רעיון עיוועים שלא ישיג את מטרותיו.

 9. מזרחים/יות מחוץ לגדר

  ישנה קבוצה של מזרחים ומזרחיות אקדמאים שכבר ישבו פעם או פעמיים ומנסים לארגן גוף שיהפוך לכוח פוליטי. אלה הם ברובם מזרחים שמעמדם "שודרג", לא פעם בזכות נישואי תערובת. אבל, אתה/ם/ן יודעים מה? הם שומרים את זה בסודי סודות, הם לא רוצים שמזרחים אחרים יקפצו על העגלה שהם רותמים ויהיו גם הם חלק מהשינוי הפוליטי שהם מתכוונים או מנסים לייצר. גם אנשי העוקץ בסוד העניינים. זו אולי אחת הטרגדיות של המזרחיות דור שלישי בישראל: האגואים הפגועים (ע'ע אמנון לוי..) של חבריה לא מאפשרים שיח פתוח ושוויוני. זוהי כנראה קבוצה שתופסת את עצמה כאליטה מזרחית ורוצה להשאיר עשרות מזרחיות/ם במקומם ולהגדיר את עצמה כ"הנהגה מזרחית". גם ימי הטובים של הקשת נגמרו והיא פורקה מבפנים על קונפליקטים דומים. מספיק לשבת עם מזרחי/ת ראדיקלי/ת אחד/ת ולשמוע מה הוא חושב על חלק מחבריו המזרחים הראדיקלים האחרים – כדי להבין שעם התנהלות כזאת שום שיח אמיתי, חדש ומרענן – תהיה המזרחיות בשורה ככל שתהיה – לא יכול לצמוח. והנה לנו ורסיה חדשה של "פרדוקס הייצוג". שבת שלום.

  1. שושנה גבאי

   האם לא כדאי שלאמירת הדברים הבוטים שאמרת על פעילים מזרחים שהקדישו שנים מזמנם למאבק המזרחי, תצרף גם את שמך ותזדהה ? כדי שנוכל לנהל דיון הוגן ומוסרי או כדבריך "שיח אמיתי חדש ומרענן "?

 10. יצחק גורן

  זכותה של כל קבוצת אנשים ושכל אדם להקים תנועה חברתית- מדינית- כלכלית לצורך שמירה על זכויותיו. בהדגשה על שלוש המלים האחרונות.
  אך דא עקה. אם ניקח בתור דוגמא מפלגה "מזרחית" שעד לא מכבר הייתה בעלת השפעה רבה על חייו של כל אזקח ותושב בישראל, והכוונה היא לש"ס, נמצא, אובייקטיבית, כי לא היטיבה עם אף גורם במדינה, לרבות המגזר שבשמו הגיעה לאן שהגיעה.
  נכון הוא שבמקרים לא מעטים המציאות היא הגוזרת על אנשים ומפלגות להפוך עמדה ולסטות מהמדיניות המוצהרת של טרום בחירות, אולם רבים הם המקרים שברגע שהישבן נח על המושב המרופד בכנסת או בממשלה, נשכחות הצהרות והבטחות (עד לבחירות באות!!).
  כך שטוב יעשו אחינו המכונים מזרחים, אם יקחו בערבות מוגבל מאוד את כל התוכניות וההצהרות של כמה שאפתנים להגיע לכנסת
  תחת סיסמאות מפתות, אך ריקות מתוכן ממשי.

 11. רמי אדוט

  בואו נחזור כולנו לתא, צפוף קצת אבל לפחות ככה נדע מי אנחנו, תמיד תמיד נסתכל רק מבעד לסורגים, מאחורינו הקירות מחוררים, אנחנו עצמנו בכל מיני צבעים אבל אסור. נרכיב משקפיים שחור לבן ולא נסתכל מסביב. הסוהרים יהיו כולם לבנים ממוצא סלאבי וככה נדע כולנו שאנחנו מזרחים. אם פתאום יבוא איזה אינטלקטואל שחרחר עם משקפיים עגולות שרואה כל מיני מורכבויות, איחס, נשלח אותו לחינוך מחדש. הוא כבר יגלה שם את זהותו מחדש. את הנוער, ואני כולל בזה את הנוער שנולד, למרבה הצער, להורים מעורבים, נשלח למסע למחנות. אילו מחנות ? מחנות העולים כמובן. נקים את מחנה עין שמר מחדש ושם נביים את רצח ג'רפי, משם קפיצה לוואדי סליב ונקנח בהמנון בשיכון המזרח. בעיירות הפיתוח ובשכונות יש כמעט חצי רוסים וגם אתיופים ? לא בעיה. נעשה מבצע חילופי אוכלוסין ונחזיר הביתה את המזרחים שעברו לפרברים לבנה ביתך, או חלילה לרמת גן. והכי הכי חשוב. לעולם לא נשאל את עצמנו את השאלות הכי קשות. והשאלות הכי קשות אינן מי אני ומהי זהותי (זה הרי כבר הכרענו, לא?) אלא מה לעזאזל אני עושה עם הערבים ? הורג אותם כמו כל גיבור יהודי-מזרחי ? שונא אותם בחום רב ? אוהב אותם כמו אינטלקטואל שמאל-מזרחי ? כן, מאיר. סליחה על הציניות. מעבר לציניות יש פה שאלה קריטית והיא השאלה האמיתית בעיני של פוליטיקה מזרחית. איך אפשר לייצר עתיד מזרחי פה בארץ הזאת ? איך אפשר להפוך את החברה הזאת למשהו שיכול להיות חלק מהמזרח התיכון ? האם אפשר לעשות את זה תוך המשך ההתנכרות למזרח הערבי ? את השפה אף אחד כבר לא יודע בדור השלישי. איך אפשר לצאת מ"כלא בן גוריון" שלנו אם אתה מדבר אך ורק עם מזרחים ומתעמת רק עם אשכנזים כי אתה לא רוצה לראות את הערב רב היהודי שלא מתחלק ככה שחור לבן ובעיקר אתה רוצה לדלג ולהתחמק מכל סתירה כמו שכל שיח זהות לאומי עושה

  1. חמוטל פישמן

   אני כותבת את התודה לא בלי חשש עקב מוצאי הסלבי – עצם העובדה שאני מרגישה חשש זה, ממחישה בדיוק את מה שכתבת. אבל אניח לפחדיי ואומר כי הניתוח שאתה מציג כאן מעמיק ומרחיב את ראיית פני הדברים הכל כך מורכבים, והוא מדבר אל כולם כאן – מהגרי כל המדינות וילידי המקום, מבלי לבטל זהויות, ומשקף לנו את הקונטקסט הפוליטי של היותנו כאן.

  2. ג. אביבי

   בשם העובדה שקיימת מורכבות (מעורבים, רוסים, ערבים וכו') אתה מנסה לסתום פה למי שסובלים עשרות שנים אפליות וגזענות. כמה תסביך נחיתות ושנאת מזרחים צריך הבן אדם כדי לשלול מהציבור המקופח הגדול ביותר בישראל את הזכות להתארגן למאבק צודק נגד רוע הגזרה שלו?
   האם מישהו כאן שולל את זכותם של הרוסים והערבים להיאבק למען עצמם? האם אין להם מפלגות שנלחמות עבורם בכנסת ובממשלה? האם גם להם תציע בשל "המורכבות" לא להיאבק עדתית/אתנית? האם מישהו כאן הציע "להרוג את הערבים כמו גיבור מזרחי"? מדוע מזרחי בעיניך הוא מי שרוצח ערבים? לא שמעת על אשכנזים שרצחו ערבים? עמי פופרים, ברוך גולדשטיינים ושאר מרצחי ההתנחלויות ברובם הגדול לא אשכנזים במקרה? מי טבח באלפי פלסטינים ב1948 ומי גרש אותם במאות אלפיהם? האם לשיטתך הם לא יפי העיניים בהירי השער?
   המאבק המזרחי לא רלוונטי ולא נזקק למי ששולל אותו, גם לא למזרחים עם תסביך נחיתות ובעיקר לא למי שמנסה לצבור נקודות עם התסביך הזה בעיני ההגמוניה האשכנזית.

 12. מאיר עמור

  בישראל רצויות ומצויות מפלגות עדתיות, אבל בתנאי אחד. התנאי הוא שהן אך ורק מפלגות אשכנזיות. המפלגות צריכות להיות עם סדר יום אשכנזי (סבלנו באירופה כעת נמלוך). הן חייבות להיות עם הגיון אשכנזי (קבוצות איכות, אנחנו שונים מכולם וייחודיים מכולם). זהו הכרח שמפלגות אלה תהיינה עם אינטרסים אשכנזיים (לחלק משאבים ציבוריים לקהלים נבחרים בלבד). וכמובן אחרון אחרון חביב מפלגות עם הסבר אשכנזי (אנחנו נציגיו הבלעדיים של "עם ישראל", של הישראליות של ה"טוב הכללי") "אנחנו ורק אנחנו ואין בילתנו" (כמעט כמו "מאנ"ש (מאנשי שלומינו) בב"ח (בברכת חברים). כל מי שמעיז לערער על הסדר הזה חייב להיות או מופרע, או משוגע, או מונע על ידי אינטרסים אישיים חמדניים, או מחרחר מלחמת אחים או קונספירטור מקצוען. ובכן כל המבנה הנבזי הזה הוא לא נכון. אפשר וצריך לדרוש רפורמה אגררית (והיא כוללת התייחסות לערבים). אפשר וצריך לדרוש רפורמה של ייצוג (והיא כוללת התייחסות לערבים). אפשר וצריך לדרוש רפורמה במיסוי (והיא כוללת התייחסות לערבים). אפשר וצריך לדרוש רפורמה אזרחית ופוליטיזציה של חיי היום יום בישראל משום שזו דרך אנושית יותר, צודקת יותר ונכונה יותר מבחינה פוליטית לחברה הישראלית הקיימת. היא כוללת ערבים. יובילו את המהלך הזה מי שמאמינים בצורך המשמעותי בשינוי חברתי משלטון החמס החברתי הנהוג בישראל כיום, למסגרת פוליטית המכבדת את אזרחיה ואת האנושיות של כל האזרחים והאזרחיות. לא חייבים לתמוך בזה. אם אינך תומך או תומכת אולי המסגרת הקיימת נוחה לך במידה זו או אחרת. יש כאלה שהקיים הוא באמת "בית סוהר בן גוריון" בעבורם. אולי הם והן רוצים לשנות את בית הכלא דרך הריסת קירותיו. כשמדברים על אינטרסים המחנות הפוליטיים נעשים ברורים ביותר. מחנה השינוי הוא עם אינטרס שונה ממחנה שימור הקיים. רואים זאת מייד. מלחמת אזרחים אינה מלחמה בין אחים. היא לאו חייבת להיות מלחמה. זהו קונפליקט שאפשר ליישבו בדרך פוליטית לא אלימה. זוהי ההצעה: שינוי בדרך פוליטית לא אלימה דרך פוליטיזציה של חיי היומיום של מזרחים ומזרחיות. את או אתה לא חייבים להצטרף. אנחנו צריכים את השינוי. כמו אויר לנשימה. מאיר עמור

 13. אלי קליר

  נראה אתכם, בני המזרח. אם תצליחו תזיזו את המערכת הפוליטית, את התודעה הציבורית בכלל- שנות דור. אלא שהפערים ביניכם, הסתירות,
  הלחימה ההדדית, הם כה רבים, עד שלא הייתי מהמר שתצליחו.
  ועם זאת, אני מאחל לכם את כל ההצלחה שבעולם.

 14. מורדי כהן

  התסביכים של רבים מאתנו מאופיינים בהשמעת טענות כנגד אפלייתנו וקריאות בדבר גזענות ממנה אנו סובלים.
  אבל, למותר לציין, כי מי שמביט על המתרחש בקרב הציבוריות המזרחית רואה ובמידה ואינו עושה שקר בנפשו אזי גם משמיע דבריו, כי הגזענות, ההתבדלות וההצבעה על ה"אחר" היא רעה חולה דווקא בקרבנו.

  אני דווקא בעד מפלגה של לבקנים,ציבור שלם שטרם שלח מי מנציגיו אל כס השלטון.

  1. ג. אביבי

   "התסביכים של רבים מאתנו [המזרחים, ג.א] מאופיינים בהשמעת טענות כנגד אפלייתנו וקריאות בדבר גזענות ממנה אנו סובלים."
   תסביך נחיתות מתאפיין, במקרה המזרחי, בעיקר בהבעת סלידה מכל דיבור על זכויות מזרחים אן מאזכור הקיפוח, האפליות והגזענות. מזרחי שהפנים את מעמדם הנחות של המזרחים במדינת האשכנזים – קרי מתוסבך נחיתות – ישתדל להראות כמו אחרון המכחישנים שבין האשכנזים שמנסים לסתום פה למזרחים. כך הוא יכול להתהדר בנוצות של "מודרני", "לא מתבכיין", "חי וחושב כמו האשכנזים" ושאר עליבויות נפש, ולהרגיש יותר "גבוה".
   מי שבכל זאת שובר את המחסום הפסיכולוגי התעמולתי ולא מתיירא מזיהויו עם "השד העדתי", "מתבכיינים" – הוא דווקא אמיץ וכנה עם עצמו – ובוודאי לא מרגיש נחות בשל היותו מזרחי.

  2. ירמי

   הבנת בכלל על מה אנו מדברים פה? תרבות היא מכלול מעבר לצבע, תפסיק להיתמם ולהשטיח את הבעיה לשחור ולבן, יצאת גזען בעצמך

 15. יוסי ברנע

  אם מדברים על אפליות מובנות הרי בראש וראשונה צריך לדבר על הערבים אזרחי ישראל בכלל והבדואים בנגב בפרט. לא ניתן להשוות את הריסות אל ערקיב לשום הריסות שהיו בעירות פיתוח או שכונות מצוקה. אם רוצים לשנות את החברה ואת המדינה צריך לחשוב במונחים של לאום אזרחי שהינו כלל אזרחי כך שהאזרחות תהיה מלאה ושווה .מפלגות חד אתניות או מוצא עלולות לקבע את המצב ורק לשנות את גבולות חלוקת השלל. יש לשבור את חוקי המשחק הנובעים מהשילוש: מדינה יהודית אידיאולוגיה ציונית אזרחות ישראלית ( ריקה מתוכן נורמטיבי).
  שינוי כלכלי אמור דווקא לקבל מיסים על הוצאה שהרי השכבות השונות של החברה קונים מוצרים שונים וגם הלחם שנקנה בשכונת התקווה בדרך כלל אינו זה שנקנה בצפון ת"א בדרך כלל. יש מקום לבטל את מס ההכנסה ואת כל הפטורים הכרוכים בו. יש לאפשר חופש אמיתי לא רק כלכלי אלא גם פוליטי ויש להפריד בין מיסוד המדינה למוסדות הדת ועל המדינה להיות הן מסגרת הלאום והן מסגרת כלל האזרחים שהם הם, לאום המדינה. יש גם להלאים את הקרן הפרטית הקרוייה קק"ל ולהפריט לא רק את אדמותיה אלא גם את אדמות רשות המקרקעין למעט אדמות הריאות הירוקות והצבא. ואכן יש מקום להכיר במעמדן של עיירות הפיתוח מבחינת מעמד אזרחיהן לעומת החלוצים שקדמו להם מהקיבוצים בנושא הקרקעות. את הראוי לעשות כך יש לעשות כי כך ראוי לעשות מוסרית ואידיאולוגית, ולא כי יש אנו אשכנזים או מזרחים. ומה היום כל כך אשכנזי אצל הדור השני או השלישי של האשכנזים ילדי הארץ? האם גם עוזי אורנן הכנעני יליד הארץ הוא אשכנזי כי הוריו הם ילידי פולין?עד איזה דור אנו בעלי זהות של דורות הקודמים לנו, והאם יש לנו לומר משהו בנושא?

 16. שמעון

  אני תמה לנוכח המאמר הזה.
  היה נחמד אם היתה מפלגה מזרחית. אבל למה להקים עוד אחת? יש את ש"ס.
  מה יש, לא נאה לכם לשבת עם הדתיים, אחיכם ?
  התפקרתם . אז זהו? הרי כולכם יושבים בשבת ועושים קידוש, ומכבדים את המסורת. מה קרה לכם?
  כיצד אתם לא מבחינים שאתם קורבן לשטיפת מוח והסתה נגד ש"ס?
  למה שלא תעודדו הצבעה לש"ס תמורת ייצוג למסורתיים ולחילונים המזרחים?
  למה שלא תגבו אותם מול מוסדות המדינה, הבג"ץ?
  והעיקר – מתי תפסיקו להתבייש בהם ?
  ש"ס היא פלטפורמה שמאחדת את כל המזרחים באשר הם. יש שם מרוקאים, תימנים, טוניסאים, אלגיראים, גאורגים. הכל.
  ש"ס היא התשתית. יש לה גרעין ביצועי נאמן. מנגנון מנוסה. פעילות בכל הארץ.
  מה חסר בש"ס? מזרחים חילוניים, מסורתיים, אקדמאים.

  האם גם אתם נפלתם במלכודת השנאה הממלכתית לש"ס?
  עוד לא הבנתם שהשנאה שלכם לש"ס היא כמו השנאה והבושה שחשתם כלפי הוריכם?
  האם האג'נדה של ש"ס שונה כל כך מזו שלכם?
  מה יקרה אם יקומו 10,000 מזרחים מובילים, אקדמאים, ויקראו להצביע לש"ס? אני אומר לכם : רעידת אדמה.
  הליכוד יקרוס. ש"ס תקבל למעלה מ-30 מנדטים. ואי אפשר יהיה להקים קואליציה בלעדיה. היא למעשה תקים את הקואליציה.

  אם לרוסים מותר- גם למזרחים הותר.

  וכן, צריך לעשות חריש עמוק.
  צריך להכניס לתודעה של כל ילד, נער או נערה, אישה, קשיש מזרחיים את העובדות היבשות: האפליה, הקיפוח, אי הצדק בחלוקת המשאבים.
  צריך להביא להם נתונים. עובדות.
  ולהציע דרכי פעולה. תכנית מעשית ברת ביצוע איך להשיג את התיקון, הפיצוי, ההחלמה.
  100,000 ילדים מרוקאים הוקרנו במנה קטלנית של רנטגן – 350 רם, שווה ערך ל-35,000 צילומי רנטגן.
  עשרות אלפים מהם נפטרו עד כה ממחלות קרינה.
  חלק מהמחלות הופצו בצורת מוטציות ב- DNA לדור השני.
  המדינה מסתירה עובדות, מספרים, פרוטוקולים.
  היא פיצתה את הנפגעים במשורה. בקמצנות. בצורה חד פעמית.

  פרשת ילדי תמן מסרבת לגווע. איפה הם?! איפה הפרוטוקולים המסודרים? מדוע המדינה מסתירה מידע?

  יהודי עירק השאירו רכוש רב. מדוע המדינה לא נלחמת לפצותם?

  ליהודי מרוקו נעשה רצח אופי שיטתי קולקטיבי. תקראו את הטוקבקים הגזעניים בהארץ. את מאמרי הארס ו"התגובה" לסדרה של אמנון לוי.
  מדוע שלא יוקם מוזיאון ממלכתי לתולדות יהדות מרוקו, עירק, לוב, טוניס, גאורגיה, תימן, אתיופיה ויתר הארצות מהן באו מזרחים?

  כיצד המדינה מסבירה ששלושה יהודים יוצאי צפון אפריקה זכו בנובל, בעוד בארץ הם אפילו לא מתקרבים לצערנו לפרס ישראל מסכן אחד?

  מדוע הנוער המזרחי לא יודע על שלושה חתני נובל אלו ועל פועלם?

  מדוע פערי החינוך כך כך עצומים בין הפריפריה למרכז? האמנם אין בידי המדינה די משאבים לקדם ולדחוף את הנוער בפריפריה מגיל ינקות ועד דוקטורט ?

  בקיצור, מה שאני מציע:
  1. הקמת חטיבה חילונית ומסורתית בש"ס.
  זהו זמן מצוין לרתום את הרב עובדיה יוסף למאמץ. ואחרי 120 – את הרב אמסלם ורבנים מתונים נוספים שיקבלו בשמחה את אחיהם המזרחים החילונים והמסורתיים.
  לעתיד הרחוק – חטיבה ערבית בש"ס.
  2. קריאה מאסיבית למזרחים באשר הם להצביע ש"ס.
  3. עידוד ידיעת ההיסטוריה האמיתית של עליית המזרחים.
  4. ניסוח אג'נדה ברורה למפלגה כזאת: תשלום פיצויים לנפגעי הפריפריה, לנפגעי הגזזת, למשפחות ילדי תימן, הנהגת אפליה מתקנת ארוכת טווח מעוגנת בחוק במינויים לבתי המשפט, לאקדמיה, לתקשורת, לכנסת, ולממשלה. הקמת מוזיאון ממלכתי לתולדות יהודי המזרח – בו יחוייבו לבקר על הילדים במדינה כמו שמחוייבים להבדיל לבקר ביד ושם.
  5. הנהגת לימוד תולדות יהדות המזרח, ההיסטוריה, התרבות, השירה, הפיוט, המוסיקה, דמויות המופת כחובה בלימודי ההיסטוריה בכל בתי הספר בארץ.
  6. רפורמה אגררית, ייצוגית וכו'- אני מתחבר לכל מה שכתב בביוף ומאיר עמור.

  אבל למה למען השם צריך מפלגה חדשה?!

  הנה, אתם רואים? יש הרבה עבודה.
  התשתית קיימת – מה שצריך לשנות הוא את הדיעה הקדומה שלכם כלפי ש"ס. לחבור אליהם חיבור אידאולוגי ארוך טווח. להגיע איתם להבנות הדדיות.
  וכן – תצטרכו לוותר על דברים מסוימים כמו אורח חיים חילוני. או הפרדת דת ממדינה. זו האגנדה של מרצ. זה ישבור את החיבור מול ש"ס. זה יבוא בעתיד הרחוק מאד. בינתיים -צריך לדאוג להווה, לעבר, ולעתיד הקרוב.

  ורבותי- אין זמן. הפערים עצומים. התסכול הולך וצובר תאוצה. עוד מעט ייפול שוק הנדל"ן ותקום פה מהומה. מזרחים יידפקו הכי חזק כי להם לא יהיה מי שיכסה את החובות והם שקועים עמוק במשכנתאות. בשביל שזה לא יקרה -דרושה מפלגה מזרחית חזקה שתעד להגן עליהם ולחלק את משאבי המדינה אחרת.

  1. עמית

   צריך להיות ממש ממש פתי כדי להאמין שש"ס מייצגים משהו שדומה למורשת דור ההורים של יהודי המזרח.

   בשנות ה-80, לאחר הקמתה של ש"ס זה מה שנכתב עליה בביטאון הועד העדה הספרדית – הגוף שייצג את יהודי המזרח בארץ בימי הישוב הישן, מאות שנים:

   "מה שם לתופעה שאין יודע מי קבע אותה ולמה? תופעה המנציחה את בגדי הגלות מימי הביניים. אלה הבגדים השחורים היושבים מרבית בני הישיבות, רבנים שבדרך וכו'. מילא יוצאי מזרח אירופה האדוקים רוצים בכך – ניחא. הם באו מגלות זאת ורוצים לחסות בצל סימניה. אך למה זה גררו את בני הישיבות ורבנים ספרדים ללבוש כמותם … האם יצר הטמיעה טבוע בלבנו חזק עד כדי כך שאנו מוכנים להיכנס בחליפות שאינן לפי טעמנו, מסורתנו ואורח חיינו … מי מבין מנהיגי הספרדים, שומרי מצוות ומסורת קבע להעניש את פרחי הכהונה שלנו להתחפש ליהודים אשכנזיים עד לבלי הכר? "

   בעוד שמזרחים רבים בארץ (ועוד בארצות המוצא) *התמערבו*, הש"סניקים הם המזרחים היחידים ש*השתכנזו*, כלומר אימצו על עצמם מנהגים ותפישות מהמסורת (החדשה בפני עצמה) של יהדות מזרח אירופה. הם ניגוד צורם למסורת מזרח וספרד. זה משעשע שהזכרת את הרב אמסלם; הרי הוא דוגמה ראשונה במעלה עד כמה ש"ס אינה "מזרחית". אחרי יהדות התורה ואולי החלקים הדתיים יותר של הבית היהודי, ש"ס היא המפלגה עם ה-אידיאולוגיה- האשכנזית ביותר בכנסת ישראל. התפישה החרדית מזרח-אירופאית של "חברת לומדים". כמו כל שאר היהדות החרדית, ש"ס היא חידוש גדול שמתחזה למתנגד לחידושים ו"שומר" מסורת. אגב, זה בא לידי ביטוי גם בגישה ההלכתית של עובדה עצמו; הזלזול שלו במנהגים בני מאות השנים של כל קהילות יהודי המזרח והרצון שלו לכפות עליהם את נטישת מסורותיהם לטובת המנהג הארצישראלי בהובלתו.

   האמת, ששילוב בין ש"ס לבין האידיאולוגים המזרחיסטים יהיה מתאים במידת מה. זה נראה ששתי הקבוצות מתיימרות לדבר בשם מסורת שהן לא באמת מבינות, במקרה הטוב. או שהן מבינות אותה והן מעוניינות במודע למחוק ולשנות אותה מהיסוד, במקרה הרע.

   1. עמית

    ורק לשם הבהרה: הרב אמסלם הוא דוגמה עד כמה ש"ס אינה "מזרחית" באופייה עקב השנאה והתיעוב שהם הרעיפו עליו, על דברים שבקרב הדור הקודם של יהודי ארצות האסלאם היו נתפשים כמעט כמובן מאליו….

    אגב, בהקשר הזה, ראוי לציין שהמפלגה שלו שהתמודדה בבחירות האחרונות הייתה המפלגה המזרחית-באמת היחידה שהתמודדה בעשורים האחרונים לכנסת. אולי בגלל זה לא היה ניתן לראות פעילים מזרחיסטים שהביעו התלהבות כל שהיא לגביה.

   2. שמעון

    הוא מתכון להכשלת המאבק המזרחי.
    היות ומסתובבים פה לא מעט סוכני שב"כ ופרובוקטורים שפוקחים עין, אני מניח שנזכה לראות עוד ועוד רעיונות "מתקדמים" כאלו.
    רק מטומטם גמור לא מבין שאחד מיעדי השב"כ הוא למנוע מה שהם קוראים חתרנות פוליטית. כשההגדרה של מזה חתרנות פוליטית היא למשל מי שמנסה לפתח תודעה מזרחית נבדלת. מצביע על עוולות, זועק על קיפוח וכו'.

    לעצם הענין:
    אין שום יתרון להקמת מפלגה חדשה מאפס.
    יש יתרון אדיר להצטרפות לפטלפורמה של ש"ס.
    ההתנשאות שלך ושל אחרים פה על ש"ס היא בדיוק רעיון העיוועים שצריך להימנע ממנו.
    אני מציע להקים חטיבה מסורתית בש"ס.
    אליה יצטרפו גם מזרחים חילונים שלצורך המאמץ המשותף יגדירו עצמם כמסורתיים. מה יש? זאת הפשרה שצריך לעשות.
    תשימו כיפה כשצריך. ותורידו כשלא צריך.
    תאמצו מנהגים מסוימים.
    ואל תשחקו אותה אינטלקטואלים חילונים אפיקורסים. יגיע הזמן לזה.
    הקהילות שלנו בוערות. המצב חרא. הדור השלישי והרביעי הולך לאיבוד – ואתם עסוקים בדקדוקי עניות והתפלפלות אקדמית.

    רוב המזרחים מגדירים עצמם מסורתיים/דתיים. אין להם שום בעיה עם ש"ס. ואם ענייני הלבוש מפריעים לך – אני בטוח שגם זה ישתנה בבוא הזמן ועם צבירת הכח הפוליטי. וזה רק ענין של זמן.

    הבאת ציטוטים עתיקים מבטאון "וועד העדה הספרדית" העבמ"י והמנותק היא בדיחה עלובה.

    ש"ס היא עובדה קיימת. חזקה. ברת קיימא.
    הקמת מפלגה חדשה כרוכה במאמץ אדירים שיירד לטמיון בגלל אחוז החסימה. וכל זה למה?!
    החכם עיניו בראשו. צריך להצטרף לעגלה של ש"ס. ולהשפיע ממנה. לא צריך להמציא את הגלגל.
    בקלות אפשר לנסח הסכמות משותפות עם ש"ס במישורים המדינים חברתיים כלכליים.
    הם מתונים מבחינה פוליטית.
    חבירה של מזרחים חילונים ומסורתיים לש"ס תזכה לתמיכה אדירה מבחוץ, מידי תורמים ומדינות זרות שירצו לקדם ישראל מתונה.

    והמפלגה הקקמייקה שאתם רוצים להקים היא חלום רחוק. הזוי. לא תעברו את אחוז החסימה שעלה ל-4%. ותיצרו פיצול הרסני. שלא לדבר על עניינים פרסונליים.
    בשביל להשפיע לא צריך להיות יו"ר. צריך להיות ח"כ בכנסת, לשבת בוועדות, לנסח הסכמים קואליציוניים, לקבל תקציבים ולהתחיל לעבוד. בדיוק כמו ישראל ביתנו. להתחיל לעורר מהומות ולקדם את סדר היום שלנו.
    אני כחילוני מזרחי לא אצביע יותר למפלגה אשכנזית.
    אצביע לש"ס.
    רבותי, העגלה יצאה- וכדאי שתקפצו עליה.
    תפסיקו להתפלפל ולהתמזמז ולהתפלסף – השיח הזה נמאס.
    הגיעה העת למעשים.

    1. מאיר עמור

     שמעון שלום, אני לא יודע בן כמה אתה אך מאחר ואני מבוגר יחסית אני יכול לומר לך שכבר בשנת 1984 היו ויכוחים על ש"ס כדרך להצלחה פוליטית. אז זו היתה בדיחה פוליטית; לבחור בש"ס היום זה יהיה פארסה. לא אכנס איתך לויכוח אם יש או אין מקום לכך. מאחר ואני לא מנהיג של אף מפלגה, ואין לי בוחרים שאותם אני צריך לשכנע אומר לך את הדבר הפשוט הבא, שהיה נכון גם ב-1984. אם ש"ס תציג מצע חברתי של רפורמה בשירותי הרווחה בישראל אשר מטרתו להקים מחדש את מדינת הרווחה (חינוך, בריאות, סעד, הבטחת הכנסה, קצבאות, פנסיה) לטובת כל אזרחי ישראל, הם יזכו בקול הפוליטי שלי. עד שהם לא יציגו משהו בסגנון הזה, או לפחות דומה, תשכח מזה שש"ס היא פתרון למשהו. לש"ס יש אחריות להציג מצע, אני בתור בוחר צריך רק להצביע. לי אין מפלגה, אין לי מוסדות, אין לי בוחרים. אם ש"ס לא מציעה משהו בסגנון הזה אז ש"ס היא חלק מהבעיה. אין היא חלק מהפתרון. אם לא יהיה כוח לרפורמה אזרחית, אז לא תהיה רפורמה אזרחית. נקודה. ככה זה בהיסטוריה. קורה רק מה שיש לו מספיק כוח לקרות.

    2. עמית

     "הבאת ציטוטים עתיקים מבטאון "וועד העדה הספרדית" העבמ"י והמנותק היא בדיחה עלובה. "

     רגע, אני לא מבין, מה בעצם אכפת לך כל כך מ"מחשבה מזרחית בדלנית" אם המורשת ותפישת העולם שהייתה מנת חלקם של יהודי המזרח היא בשבילך זרה כמו "עב"מ"?

     זאת בדיוק הבעיה עם ש"ס; זה לא רק הלבוש שלהם. זה גם הציניות חסרת לאות שלהם; זאת העובדה שבשם הסיסמה "להחזיר עטרה ליושנה" הם פועלים "להחזיר" את המזרחים ל"יושנה" של עיירות מזרח אירופה.

     הציטטה שהבאתי מביטאון "ועד העדה הספרדית" זאת התגובה האותנטית של מי שמורשת יהודי המזרח היא עדיין מנת חלקו כנגד תופעה הזויה כגון ש"ס. אני לא אומר זאת כ"חילוני אפיקורס", אלא בתור מסורתי. ששומר על -המסורת- של משפחתי, ולא מחליף אותה בתפישת עולם חרדית-אשכנזית.

     ולא, לא נמצאים כאן סוכני שב"כ. ראש השב"כ הוא אפגני. אנחנו במאה ה-21. אני לא יועץ להקים "מפלגה חדשה", אני יועץ לנטוש אידיאולוגיות לא מוצלחות. כבר כתבתי ששום מפלגה מזרחית-ספרטיסטית לא תעבוד. הסיבה היחידה שש"ס הצליחה זה שלצד הבדלנות-לכאורה שלה היא המשיכה להדגיש את הפן הלאומי והכלל יהודי, ולשקר מספיק פעמים מספיק זמן עד שמישהו האמין לה שהסחורה שהיא מוכרת זאת בצורה כל שהיא "המורשת מבית אבינו".

 17. ג. אביבי

  תודה למאיר בביוף על המאמר הרהוט והאמיץ. אני מצטרף לכל האבחונים במאמר, ולעזאזל ה"מזדעזעים" והצדקנים עוכרי המזרחים. אני מקווה, שהמפלגה המזרחית תהיה גם מפלגתם של האתיופים ושל כל פלסטיני שתומך במאבק המזרחי.
  הסדר הנכון לשיטתי: צריך לקום גוף/פורום מזרחי שיגדיר את מטרות המאבק הפוליטי המזרחי בצורה ברורה. הגוף הזה יקים תנועה חברתית כלל ארצית. התנועה אמורה להיות פלורליסטית ולא בעלת זיהוי רדיקאלי שמאלי או ימני, היא תהיה תנועתם של חילונים, מסורתיים ודתיים. מרכז התנועה החברתית יבחר את רשימת המועמדים לכנסת ובהמשך למועצות המקומיות/עירוניות.
  כדאי גם שהתנועה תונהג בעיקר ע"י מי שתרמו בפועל למזרחים ולא ע"י כוכבים – לא מהעסקונה הפוליטית הקיימת ולא ממי שרכבו על השיח המזרחי עד כה, אך לא תרמו. גם אשכנזים שתרמו למאבק ולשיח המזרחי עדיפים בעיני על ה"כוכבים".
  כרגע הפעילים שאני מזהה כמתאימים, רובן נשים ,לא מתוך כוונה ליצור מפלגה פמיניסטית only, אלא כי זה המצב כרגע. מדגם קצרצר ולא מחייב של מי שהוכיחו פעילות חיובית (ויסלחו לי, לא פניתי לאיש מהן/ם): ד"ר יפעת ביטון, עו"ד ורדית אבידן, שולה קשת, יעל בן יפת, שושנה גבאי, ד"ר רפי שובלי, מאיר בביוף וישנן/ם עוד.

  (התגובה "מזרחים מחוץ לגדר" איננה שלי)

  1. ג. אביבי

   הקמת תנועה מזרחית לשוויון היא הרבה יותר חשובה ממפלגה פוליטית. למפלגה פוליטית , אם וכאשר תקום, יש סיכוים לא לעבור את אחוז החסימה בבחירות שונות ובעיקר בראשית הדרך. חשוב שהפרויקט עצמו (לשוויון) לא יעלם באף נקודה, כי צפויות מהמורות בדרך.
   חשוב שהמטרות והתכנים יתרכזו בהשגת שוויון מלא למזרחים ולא בניגוח האשכנזים והסלאבים.

  2. פנינה

   אלה שנעדרים/ות מהרשימה שלך ממש ממש ילחצו, שלא לומר יעלבו, שלא ספרת אותם בתוך "ה – רשימה". ובאמת, לעשייה המזרחית כל כך הרבה פנים – וכבר נאמר שהכישלון – יתום הוא. כך גם, לאור "הצלחתו" – מה שמכונה המאבק המזרחי – יתום וגם הוא עצמו בדרך להיקבר – סימבולית – מתחת לאיזו שחת. אין לי כל כוונה לרפות ידיים, אלא רק מתוך אמונה שמשהו כבר אבד לתמיד בשיח הזה ואין לו הרבה תומכים…

 18. מאיר בביוף

  עד לתגובתך הנ"ל החזקתי ממך כאדם שמעורה בשיח שלנו, וכחלק אורגני ממנו. כל שניסיתי לומר הוא, שהעדתיות בישראל התמסדה עוד בטרם קמה המדינה. היא חיה, נושמת ובועטת מדי יום ביומו, אך מפאת צבעה הבהיר אינה זוכה לדה לגיטימציה. מי שזוכה לדה לגיטימציה הוא מי שמרים קולו כנגד המציאות העדתית שנכפית עלינו מכיוונן של הקבוצות האשכנזיות בחברה, ומי כמוך אמור להבין זאת.
  אני מתנצל אם פגעתי בך, אך אינני זז, כמלוא הנימה, מקביעתי שהחברה הישראלית שלך, האשכנזית, שאתה כה חרד לגורלה, הינה נעדרת כל צבעי ביניים. החלוקה הבינארית הבוטה בין מזרחים ובין אשכנזים, שמיום ליום נעשית יותר וולגרית, ואפילו ברוטאלית, מקפיצים את ישראל למקום גבוה בטבלת המדינות הגזעניות בעולם. במקום להתלהם עלי ועל אחרים, אולי כדאי לך לדלל את מינון הציניות שלך ולהתחיל להילחם בגזענות האשכנזית, הלבנה. ככלות הכל, הסטטיסטיקות לא משקרות.

  שנה טובה לך!

 19. עמית אחר

  המאמר מתחיל בקביעה כי לכל המפלגות הקיימות אין אידיאולוגיה. או למצער כי האידיאולוגיה שלהן זהה…
  ואז מגיע החלק של הנימוקים להקמת המפלגה המזרחית והנימוק הבודד הוא השתלטות על מוקדי הכוח שמחזיקים האשכנזים…
  כוח לשם מה?
  כוח בשביל מי?
  כלומר מדובר בהחלפת מנגנות דיכוי קפיטליסטי אחד במנגנון דיכוי קפיטליסטי אחר…
  החלפת גזענות אחת בגזענות אחרת…אפליה אחת באפליה אחרת…
  זה החלום המזרחי בישראל????
  אז רק שתדעו – מפלגת דיכוי תדכא את כולם – גם את האשכנזים וגם את המזרחיים שלא יסכימו אתה…
  בקיצור מיליטנטיות אולי עובדת טוב במאמרים אבל בחיים היא אלימה ותביא רק לעוד אלימות.

 20. קובי

  כמי שסובב והסתובב במחוזות הפריפריה- בית שאן,ירוחם דימונה קרית מלאכי וקרית גת, בית שמש. מעולם לא ראיתי ציבור רדוד ונמוך ואוהב להתבשם בריחו המצחין של ביבי וחבורת האשכנזים ששולטת בעם. הציבור המזרחי הוא הוא האשם העיקרי במצבו. ניסיתי לקדם בעבר אלטרנטיבה מזרחית ולהתחיל לאט לאט. גורשתי בבושת פנים. תמשיכו מזרחים (ואני מרוקאי מלא) להתלקק עד זוב בניחוח אשכנזי. אני כה מרוצה לראות אותכם בתחתית מבוססים, נלעגים, ומוצאים נחמא פורתא בבבות ובקברי צדיקים

 21. מאיר עמור

  ל"עמית אחר" (הפחד מזיהוי עצמי הוא ממש מקפיא – האם בגלל השכר שאתה מקבל?). התשובה המצורפת בזאת טובה גם לאלי קליר המתחכם וליוסי ברנע המפוכח. לרמי אדוט ענה כבר מאיר בביוף.

  "עמית אחר" תהית באשר לשאלות החשובות ל"כוח לשם מה?כוח בשביל מי?"
  בבקשה התשובה: שהיא תיאוריה ופרקטיקה בארבע נקודות.
  (1) ברפורמה האגררית קביעת גבול לישראל וביטול הקק"ל, מנהל מקרקעי ישראל, ביטול הנוסחאות המעמדיות של "בנים חוזרים" ו"בנים ממשיכים" וחיסולן של המועצות האיזוריות שבשליטת הקיבוצים והמושבים הותיקים;
  (2) רפורמת הייצוג: קביעה כי על מוסדות המדינה המרכזיים להיות מייצגים של החברה הישראלית. החל במוסדות המשפט, דרך מוסדות האקדמיה, התקשורת הציבורית, ומשרדי הממשלה בארץ ובחו"ל (יותר ערבים, יותר נשים יותר מזרחים);
  (3) רפורמה במיסוי. שינוי היחסים שבין מיסוי עקיף ומיסוי ישיר והגדלת המיסוי הישיר. מיסוי על הכנסה ולא מיסוי על הוצאה. שינוי היחס שבין עבודה והון והערכת העבודה כיוצרת הון ולא כתומכת הון.
  (4) רפורמה אזרחית קביעתה של האזרחות ישראלית ושלטון החוק על פיו ברור מהן החובות, הזכויות והאחריות האזרחיות של האזרחים אל מול המדינה ומהן ההגבלות, החובות, האחריות של המדינה כלפי אזרחיה. זה אומר עמדה עדכנית ומעודכנת לגבי היחסים בין דת ומדינה בישראל.

  זוהי ההצעה: שינוי בדרך פוליטית לא אלימה דרך פוליטיזציה של חיי היומיום של מזרחים ומזרחיות. זו לא חייבת להיות "מלחמת אחים". זאת משני טעמים. ראשית, לא מדובר במשפחה אלא באזרחים. שנית, לא חייבת להיות מלחמה. מלחמה אינה מחוייבת המציאות. זהו מאבק פוליטי לגיטמי על זכויות אזרח ואדם ועל איזרוחה של החברה הישראלית. יתכן שלמאבדי הפריבילגיה, איבודן של זכויות היתר, נתפס כמלחמה. אבל אין זו מלחמה. זה נקרא שיויון. זה אפילו רק שיויון פורמלי. הנה קיבלתם תשובות להתחכמויות, למפוכחות ואפילו להסתתרות. הסבר הכי קצר שאפשר. אבל, צריך לקרוא וגם צריך הבנת הנקרא. גם אם את/ה נקרא "עמית אחר" או אלי קליר או יוסי ברנע.

 22. יוסי ברנע

  אני חוזר וטוען שיש אכן לעשות שינויים מהיסוד ולא לצבוע הכל בצבע עדתי מזרחי מול אשכנזי. הפגיעה ההיסטורית בעיריות פיתוח אינה צריכה להשכיח את הפגיעה בפליטי הפנים ובראש וראשונה את בזיון בית המשפט ( מישהו דיבר על חוקה?) עם מחיקת אקרית ובירעם. אגב הדור השני והשלישי של בירעם חוזר אליה בימים אלו, אם עדין לא גורש שוב.
  לצקת תוכן משמעותי של שוויון נדרשת הכרה בעובדה שאף מפלגה אינה עוסקת בה: אנחנו ישראלים לא רק בתעודת הזהות שלנו אלא גם בזהות שלנו. אין לנו זהות אחרת. במערב ( המושמץ לעיתים ע"י אינטלקטואלים מזרחיים ולא תמיד בצדק) מוכר הלאום האזרחי. בישראל אין חיה כזו. ישראל רחוקה מכל תפיסת עומק ליברלית.פוליטית וגם כלכלית. מדוע שלא תופרט רשות מקרקעי ישראל למעט הריאות הירוקות והשטחים של צה"ל? ושוב ,מדוע לא יבוטל מס ההכנסה (הצעת תנועת עצמאות בשנות ה-80) כולל כל הפטורים? האם באמת עדיף מס על ההכנסה ולא על ההוצאה? האם תושבים עניים אוכלים אותו לחם שאוכלים תושבי הרצליה פיתוח? ולמה לעזאזל החשיבה הליברלית הולכת רק שמאלה…

  1. מאיר עמור

   יוסי ברנע שנקרא רק יוסי ברנע אתה בהחלט צריך קורס בהבנת הנקרא. מדינת ישראל הקיימת (זאת אומרת, המדינה שיש בה הגמוניה אשכנזית בלתי מעורערת) אינה מכירה באזרחיה הישראליים. זו המדינה היחידה בעולם שאינה מכירה באזרחיה שלה; וזו המדינה היחידה בעולם שאינה מכירה בזכות קיומה עצמה. קביעתה של אזרחות ישראלית מבוססת על הנקודה הזו: שישראל אינה מכירה בעצמה ואינה מכירה באזרחיה. מדינת ישראל הקיימת אינה מדינה זהו "סטייטל" (אחיו התאום אך המפגר של השטייטל). זאת אומרת, זוהי מדינה עם פיצול אישיות. אני בהחלט מדבר על מדינה שיש לה גבול, חוקה, אזרחות ואזרחים/ת. זוהי גם הדרך להקים ולקומם את המדינה והאזרחות הישראליים.

   1. יוסי ברנע

    נא לקרוא שוב את מה שכתבתי. וחוץ מזה כחבר וועד עמותת " אני ישראלי" אני חושב שיש לי מושג כלשהו על כך שישראל איננה מכירה בלאום הישראלי, כלאום אזרחי הכולל את כלל אזרחיה. ועל זה כתבתי שאין אף מפלגה התומכת בכך.

 23. לנקות את כול החשיבה שלנו מלפני שחושבים בכלל להקים מפלגה

  1. בשום פנים ואופן לא לקיים קשרים עם ש"ס, זו מפלגה שהיא כיום הפכה לגיס חמישי כנגד המזרחים במיוחד כהי העור, כמו הודים או אתיופים שהקימו מפלגה חיצונית מול ש"ס.
  2. לא לתת לאנשים שהם באג'נדה המחשבתית שלהם מערביים או חצויים ויכולים להחמיץ ולקלקל בקלות מבפנים את מבנה המפלגה, דוגמת אריה דרעי וכמובן לשתף יותר עדות מזרחיות כהות עור, כמו הודים, גם אתיופים ולא מבנה אחיד של מפלגה כזו או אחרת, לשם אחדות אמיתית יצטרכו גם ה"המזרחים הבהירים" לתת שווה בשווה כוח לשאר המזרחים במפלגה ולא לטובת העיר המושב שלהם ובעצם לבגוד במאבק, לשם זה צריך לכתוב חוקה מאוחדת של כול עדות המזרח, כולל האתיופים.
  3. בשום פנים ואופן לא להתערב במאבקים פמיניסטים של נשים מיוחד אשכנזיות, יש להן כוח רב והם יכולות להטות משאבים ולדלל את הכוח שלנו, מה שהאינטרסים שלהן נוגדים את שלנו, לכן להתמקד אך ורק בנשים מזרחיות.
  4. כנ"ל לגבי הערבים, אנחנו כפליטים ממדינות ערב דורשים פיצויים הדדיים מהם, במיוחד באזור תימן ואירן שם התעללו ביהודים במשך אלפי שנים, בגלל האיסלמיזם שלהם, אדמות שנשדדו מתימא, חייבר ותימן, אין לנו משאבים לתמוך באנשים שהפילוסופיה שלהם הכחידה את שלנו במאבק שנגמר לפני 800 שנה בחצי האי הערבי, בושם פנים ואופן לא לעזור להם, מה ש60% מהם הוא אינו שמי ערבי אלא טורקי-יווני במקורו, יש כמובן יוצא דופן והוא עזרה תרבותית לשבטים בדואים ילידיים בהאדרת התרבות האותנטית שלהם, מאבקם בטורקים הפולשים, מכיוון שאלה קדמו את האיסלאם, העזרה תהיה בתשתיות ובתרבות לרוב לא באדמות שהם פלשו להם, אלא אם יש להם היסטוריה קדומה ויש כאלה באזור הנגב.
  5. ביטול חוק השבות הגזעני שהוא תמונת מראה מעוותת של חוקי נירנברג.
  6. אי הסכמה עם המחקרים הגנטיים המזויפים שטוענים, שגנום H G ושאר גנומים לא שמיים הם המרכיב היהודי הנכון, הדגשה שתידחק את הגנום הסלאבי שהשתלט פה ע"י המקור היחידי שהוכח בינתיים כשמי שהוא J, מקור זה ממילא לא נמצא ברוב שבטי המזרח, כולל הכהים וישבור את טענות הגזע היהודי השקריות של האנשים האלה, ד"ר אלחייק ופרופסור זנד תומכים בעניין זה, חייבים לשבור את הציונות הקדומה הגזענית של רופין, מאיר ולבנות אחרת

  בלי אלה המפלגה שלנו לא תצליח והיא משולה לפגר מת,

  1. ג. אביבי

   מסכים עם 1,2,5,6.
   לגבי פמיניזם: הפמיניסטיות המזרחיות הן עד כה היחידות שנאבקות בפועל נגד הגזענות (כגון ב"תמורה"), האם תוותר על כוח כל כך משמעותי? ברור שמעמד האישה המזרחית הוא אחד מהמכשלות של המאבקים המזרחים עד כה (ראה כמה מזרחיות מקצרות דרך להשתדרגות מעמדית ע"י נישואים לאשכנזים), האם לא תתמוך באחדות השורות ויציבות המשפחה המזרחית?
   לגבי הפלסטינים – הם המזרחים האולטימטיביים של ישראל שעדיין לא התכופפו תרבותית והכרתית – האם תוותר על פלסטיני שמנסה לשלב מאבק לשוויון פלסטיני עם המזרחי?

   1. ירמי

    בנוגע לאיסלמיסטים, ישמעאלים צפוניים או דרומיים, כך אני מתייחס אליהם, כי רובם בעלי אינטרס איסלמיסטי כזה או אחר, עלינו ללמוד מהניסיון ההיסטורי, השבט היהודי מדרום ערב שהצטרף במלחמה שלו עם הערבים המוסלמים כנגד הפלישה הפרסית לאזור המזרח התיכון, ובמקום שיקבל מעמד ראוי הוא נבגד ושילם על כך מחיר של ג'נוסייד תרבותי, החריגה שלי היא בבדואים שלחלקם יש היסטוריה ילידית, כמו לילידים בארה"ב וגם בחלקים מצומצמים בנגב, לשאר הישמעאלים אין זכות היסטורית מכיוון שרובם 60% בכלל פולשים, השאר מעורבים תרבותית ומה שנשאר לך זה המיעוט הבדואי שרק בחלקו יליד, אני לא אתמוך ברוב אילסלמיסטי שהטמיע והרס את תרבויות המזרח, מהיהודים בערב ויהודה, עד לעובדי האלילים ולנוצרים, זו השמדה שיצרה עידן חושך ובעצם עבדה לטובת המערב, צריך לנווט את המזרח קדימה, שיחזור לגדולתו ולא לתמוך באיסלמיסטים שהם רוב מתרבות פשיסטית שהרסה והחריבה והטמיעה תרבותית אחרות בשם "הקוביה השחורה" במכה

   2. נטליה

    צריך, כמובן, לשמור על טוהר, סליחה, יציבות הגזע.

    1. ג. אביבי

     נטליה, הפרשנות שלך ביזארית ומטופשת, אין לה קשר עם המטרה שהצגתי. הצגתי את האינדיקציה לנושא בעייתי בקרב לא מעט משפחות מזרחיות ואין לזה כל קשר עם "שימור הגזע". אין לי כל עניין בטוהר גזע שאני לא מאמין בו, יכולת לראות את זה בתגובותי לאורך השנים כאן.
     בושה.

     1. נטליה

      "ברור שמעמד האישה המזרחית הוא אחד מהמכשלות של המאבקים המזרחים עד כה (ראה כמה מזרחיות מקצרות דרך להשתדרגות מעמדית ע"י נישואים לאשכנזים), האם לא תתמוך באחדות השורות ויציבות המשפחה המזרחית?"

      האינסטרומנטליזציה שאתה עושה למעמד האישה, האופן שבו אתה מכפיף אותו למאבק המזרחי, והאופן שבו אתה מדבר על אחדות שורות ויציבות המשפחה – זו הבושה. מעמד האשה הוא לא מכשלה של המאבק המזרחי. מעמד האישה הוא משהו שצריך לתקן איפה שהוא מקולקל, נקודה. ובטח שלא צריך להגיד לאנשים עם איזה צבע להתחתן, בשל איזו יציבות משפחתית מדומיינת, שהיא יופמיזם למשהו אחר.

      בושה.

     2. ג. אביבי

      איפה את מוצאת הכפפה של מעמד האישה למאבק המזרחי? ומה הקשר לאינסטרומנטליזציה? קחי קורס בהבנת הנקרא – זה כבר נאמר לך יותר מפעם.
      אני קורא לברית בין המאבק לשיפור מעמד האישה המזרחית עד שוויון לבין שיפור מעמד המזרחים בישראל. קרי, שוויון למזרחים ולמזרחיות – אי אפשר להבין את זה אחרת. מעמד נמוך של האישה המזרחית (גם בחברה המזרחית וגם ביחס לנשים האשכנזיות ולכל האוכלוסייה) הוא בהחלט מכשלה למזרחים כולם. רק אוויל לא יבין זאת. ולכן שוויון מוחלט לנשים המזרחיות הוא תנאי חשוב לשוויון המזרחים כולם. האלטרנטיבה היא "שוויון" בנוסח ש"ס.
      אם יציבות המשפחה המזרחית מפריעה לך, את תומכת בהתפרקות משפחות מזרחיות וריבוי גירושין בקרב המזרחים – מאווייהם של עוכרי המזרחים. אני בז למשטמה האנטי-מזרחית ולביזאריות שלך.
      "ובטח שלא צריך להגיד לאנשים עם איזה צבע להתחתן…" – אף פעם לא הטפתי למישהו/י עם איזה צבע או גזע להתחתן או לא להתחתן. את חוזרת על האשמה מופרכת באובססיביות חולנית.
      נסי לשפר את הלוגיקה ואת הבנת הנקרא שלך. ולא פחות חשוב: קחי אחריות ונסי להיגמל מהפרובוקציות הסכסכניות שלך ובעיקר מהתקפי הרוע שלך.

     3. נטליה

      השפה שלך אלימה ופוגענית.

      כשיציבות המשפחה המזרחית נאמרת אחרי משפט בו נטען כי מזרחיות מתחתנות עם אשכנזים – איך אפשר להבין את זה אחרת מאשר להבין זאת כניסיון למנוע מנשים מזרחיות להתחתן עם אשכנזים? איך אפשר להבין זאת אחרת מכן, אינסטרומנטליזציה של המאבק הפמיניסטי על-ידי העדתי? איך ניתן להבין את זה אחרת מ"לשמור על טוהרת נשותינו"" אם לא לכך התכוונת, לפחות עודדת, או לפחות אפשרת להבין זאת כך. לדעתי עודדת להבין זאת כך ואתה מיתמם.

      אבל אם היתממותך היא בספק, מה שבטוח הוא שאתה אלים. ומסגביר. ומשתמש בשפה בהיפרבולה וחושב שזה עוזר לך בעוד שזה רק חושף את כשליך, הן האידיאולוגיים והן הרטוריים.

      ואני חוזרת – אשמח להצביע למפגלה מזרחית. בעיקר כי אני מניחה למעשה בטוחה, שרוחך האלימה לא תוביל שם.

     4. ג. אביבי

      מילא שאת עוברת להאשמות אישיות כאשר האמירות שלך מופרכות. אבל האלימות האמיתית היא בהטחה חוזרת ונשנית של האשמות שקריות. היא שלך. כשמספקים לך הוכחות ואת חוזרת על ההאשמה השקרית, מתוך הנחה שהקוראים ה"טפשים" לבסוף ישתכנעו – זאת אלימות מוסרית. התגובה שלי איננה אלימה, אלא דחייה בשאט-נפש את ההאשמות שלך וגם את תפקיד השופט והמחנך שנתת לעצמך (ולא רק בשיח איתי) על "הnatives ". מי שמך? מי ביקש ממך? את לא מעל אף אחד מהמגיבים באתר הזה.
      "… איך אפשר להבין את זה אחרת מאשר להבין זאת כניסיון למנוע מנשים מזרחיות להתחתן עם אשכנזים? … אינסטרומנטליזציה של המאבק הפמיניסטי על-ידי העדתי? …"לשמור על טוהרת נשותינו?…" – תשובה: מפעילים הגיון פשוט בשביל להבין את הנקרא ובעיקר מנסים להיפטר מהררים של דעות קדומות וחולניות, מאוריינטליזם ומדוגמטיזם. אני יודע שזה לא פשוט עבורך.
      " אם לא לכך התכוונת, לפחות עודדת, או לפחות אפשרת להבין זאת כך" – אם פעמיים הסברתי לך שזה הפוך מכוונתי, איך את יכולה להסיק שעודדתי להבין זאת? יש לך בעיות גם עם לוגיקה פשוטה.
      נסי להבין משהו. את כאן לא במעמד לתת ציון למישהו מהמגיבים באתר הזה, לא בתפקיד חוקר ק.ג.ב. שמבין "כוונות נסתרות", ולא בתפקיד פסיכולוגית שמסבירה למישהו שהוא מיתמם ומתכוון ההיפך ממה שהוא טוען, ובעיקר את לא במעמד של שופט אידיאולוגי ורטורי (מי בכלל שואל אותך). ממילא, כבר הראיתי לך שהכשלים הלוגים, האידיאולוגיים והרטוריים כמו הגזמות בחשיבות/נפיחות העצמית, הם כולם שלך.
      ממש לא מעניין אותי לאיזו מפלגה תצביעי. המאבק המזרחי לא זקוק לאשכנזים שלא נפטרו מהפטרנליזם שלהם.

     5. נטליה

      כל כך היסטריות. זה כמו הדגמה של "על ראש הגנב". בהצלחה.

     6. ג. אביבי

      עדיין לא הבנתי איך 'יציבות המשפחה' = 'טוהר גזע'. איך להתייחס לאלפי מילים של תזה שבנויה כולה על המשוואה הגאונית הזאת? על זה פליטת טונות של השמצות ומגדלים של האשמות?
      אמרת משהו על 'ראש הגנב' – אני אומר שבראש הנטליה חסר של הגיון (ובלאו הכי אין מה שיבער בתוכו).
      המון בריאות!

 24. פריץ היקה הצפונבוני

  גם דור הורי היקים סבלו מהפליה מהמזרח אירופים שבאו קודם. אני חושב את הרעיון של מר בבאיוף לממש טפשי וגם חסר סיכויי הצלחה. האפליה היא נגד עניים ומוחלשים ולא נגד עדה הרי מפלגות הימין בעקר מלאות פולטיקאים מזרחיים מסכן סילבן שלום,איזה מדוכא כמוהו כמאיר שטרית או במגזר העסקי . שלמה אליהו בעל חברת ביטוח ועוד עסקים. הטיקון יצחק תשובה.זה עם התספורת . הצבא מלא במפקדים מזרחיים היה רמטכ"ל פרסי היה אשכנזי שאמו עלתה מסוריה ואביב ספרדי בולגרי. ואילו הגזענות קימת נגד פלסטינים והמזרחים המדוכאים רק שמחים להצטרף לחגיגה הזאת ומצביעים למפלגות לאומניות.אם אתם רוצים להלחם נגד כל דכוי אז תצביעו לחד"ש ותחזקו את נצד היהדי בתנועה. אבל אתם כנראה כמו לפיד לא רוצים שת"פ עם כל ה,,זועביז" האלה אתם הנלחמים נגד הקיבוצים והמושבים במידה של צדק כי המועצות האזוריות חוגגות ע"ח עיירות הפיתוח אבל מה במושבים אין מזרחיים ?

  1. ג. אביבי

   היקים סבלו מקנאת האנאלפבתים בשנות ה30, אבל איש לא קיפח אותם ולא מנע מהם לחיות באחוזונים הגבוהים של האוכלוסייה. כל שאר הטיעונים, מלבד היותם מגוחכים, הם משעממים.

   1. דמוקרט מזרחי

    מי שמגחך, מתכחש, ומלעיג רגשות קיפוח של אחרים – גם אם אינם מוצדקים לדעתו, שלא יתפלא שמתייחסים בזלזול לטענותיו שלו בנוגע לקיפוח.

    1. מזרחי לא מצביע לאשכנזי

     זה מתחזה לג. אביבי

     מספיק מכירים אותו ברשת כדי לדעת

     עדיף שהעוקץ ימחק

 25. מאיר עמור

  כוח פוליטי זה לא בהכרח מפלגה. בדיוק כמו שהירדן אינו הכנרת. כמו שהירקון אינו הים התיכון. כמו שנהר אינו אוקיינוס. לעיתים מבטאים כוח פוליטי דרך מפלגה, אבל זהו רק ביטוי אחד, ואפילו לא הכי חשוב. אם הרוב המזרחי של החברה הישראלית יתחיל לדבר כמו רוב, ולא כמו דיירי משנה בבית בדיור ציבורי, כל השיח הפוליטי ישתנה. על כן ואז גם ישתנו מרכיבי הכוח הפוליטי. מי שרוצה ללכת לבית הכנסת שילך. מי שרוצה לשנות את חד"ש שישנה. מי שרוצה להקים מפלגה שיקים. מי שרוצה להתחתן עם ש"ס שיתחתן. מי שרוצה להקים מפלגה פוליטית מזרחית שמאלית ופמיניסיטית שיקים. והעיקר והעיקר לא לתת "להם" להיות הרקדנים/ת היחידים על הבמה. הבמה היא שלנו. "ישראל זה אני" זו הסיסמה. "ואני" זה הרבה פנים. יאללה, רק כוח פוליטי.

 26. מזרחי לא מצביע לאשכנזי

  יש היום חלון הזדמנויות למימון חברתי, דרך הרשת, כשכל מזרחי ישקיע במפלגה כזו בסכומים קטנים. אפשר גם לפנות למזרחים בעלי הון.

  בעיית הכסף לא פשוטה, ככל שעובר הזמן מערכות בחירות כאן דומות לארצות הברית ומי שמגייס כסף קונה שילטון.

  תוספיף לזה את הבנקאות האשכנזית שמוכנה לתת הלואות רק לאנשי שלומם (בעיקר בנק הפועלים) שיוחזר אחרי הבחירות. על זה אפשר לוותר כי גם אין סיכוי.

  הרעיון טוב ונכון להיות יותר מאי פעם. ולא, לא חייבת להיות רק מפלגה מזרחית אחת, מדובר ב 50% מאזרחי המדינה, ויכולות לקום יותר שלוש או ארבע מפלגות, אם ביחד המפלגות האלה ישיגו 30-35 מנדטים המצב ישתנה.

 27. ליכודניק

  על כמה מנדטים היא תיאבק? 3? 30? האם נעשו מחקרים אקדמיים בנושא? כמה ישראלים מגדירים עצמם כ-"מזרחיים חילוניים/מסורתיים" (לא כ-"ישראלים" שיצביעו קדימה/ליכוד/מרצ; הרי רק לרוסים "מותר" להצביע למפלגות סקטוריאליות, ולא "חרדים" שיצביעו ש"ס), אינם מצביעים למפלגות קיימות או עושים זאת בלית ברירה? האם הם נוטים ימינה, שמאלה או למרכז?
  אני מניח שלליכוד (ארתור פינקלשטיין) ולקדימה (אייל ארד וראובן אדלר) יש נתונים מדויקים בנושא, אך הם כמובן לא פורסמו; אינני יודע האם האקדמיה נוטה לעסוק בנושאים אקטואליים ושנויים במחלוקת כאלו.

 28. אהרון בני

  מפלגה מזרחית חילונית חובה לפני כל דבר או מהלך