הזלזול בפעילי זכויות בעלי חיים

אני מניח שכל המעורבות והמעורבים מבינינו מכירים את הז'אנר. תימהון קדוש, המתבסס על היררכיה מדומיינת של מאבקים, מבטל את המאבק בו אתה מעורב או בו אתה תומך
אבי דבוש

לפני כשבוע השתתפתי, עם משפחתי, בהפגנה למען זכויות בעלי חיים. השתתפו בה אלפים רבים. קרוב לוודאי שזו הייתה ההפגנה הגדולה ביותר אי פעם בישראל בנושא. כשפירסמתי את ההפגנה בפייסבוק, לפני ואחרי, זכיתי לתגובות מרתקות ומעוררות מחשבה. בין תמהון משועשע לזעם על סדרי העדיפויות המשובשים של 'אוהבי בעלי החיים' באשר הם. התיזה, בקצרה, הולכת כך: אין להם משהו טוב יותר לעשות? כל בעיות העולם נפתרו? מה לגבי הילדים בסוריה/ אבטלה/ יצוא הגז/ הכיבוש? מה לגבי עניי עירנו?

אני מניח שכל המעורבות והמעורבים מבינינו מכירים את הז'אנר. תימהון קדוש, המתבסס על היררכיה מדומיינת של מאבקים, מבטל את המאבק בו אתה מעורב או בו אתה תומך. שהרי איך אפשר להשוות גופת ילד לסבל בעלי חיים? אז זהו, שבאמת אי אפשר ואין צורך להשוות. לכל מאבק יש מקום. תפקידנו, כחותרים לשינוי חברתי, לעודד השתתפות אזרחית ולגבות מאבקים ערכיים באשר הם.

אם היה דבר אחד שלמדתי מויקי כנפו, בחודשים שאחרי מאבק חד ההוריות, זה: תגבו כל מאבק, זעקה והתארגנות אזרחית. זו הדרך לשינוי. מנסיון אישי, גם עם משאבים מוגבלים יכול אדם להשתתף ולגבות את עובדי 'נגב טקסטיל', את הנזירים המותקפים בבית ג'מאל, את יוצאי אתיופיה בגדרה ובאשקלון, את המוחים על רצח העם בסוריה ואת פעילי זכויות בעלי החיים. והכל באותו השבוע.

ולעניין עצמו: הזלזול המופגן בפעילי זכויות בעלי חיים מעיד על המזלזלים. הערך של צמצום האלימות כלפי כל החי שסביבנו הוא ערך חשוב. הערך של צמצום הסבל, כמו גם הפגיעה הסביבתית האדירה הנובעת מתעשיות החלב, הבשר והביצים, הוא ערך משמעותי ורלוונטי ביותר. העובדה שראיתי בהפגנה מעטים מדי מבין חברינו הפעילים בזירות הצדק החברתי-סביבתי-דמוקרטי-חלוקתי, יכולה להעיד על הפיצול הרעיוני שאנו חווים ומשפיע על גודל וחוזק ה"מחנה".

ישנה שפה שלמה של היררכית המאבקים. פעילי סביבה הם 'מחבקי עצים'. פעילי זכויות אדם הם 'אוהבי ערבים'. התארגנויות מקומיות הן nimby (not in my back yard) ופעילי זכויות בעלי חיים הם תמהונים אוהבי חיות. זו שפה אלימה המעידה על מפתחיה ומשתמשיה יותר מאשר על התופעות אותן היא מבקשת לתחום ולסרס.

שינוי חברתי מעמיק דורש התבוננות עצמית מתמדת, אחרת הוא הופך צדקני. אם לא נשאל את עצמנו מדוע אנחנו אדישים לסבל בעלי חיים/ דרי רחוב/ ערבים/ עוסקים בזנות וכו', הפניית אצבע החוצה תהפוך למפגן צדקנות.

אז כן. אני אבי דבוש ואני צמחוני (בדרך לטבעונות. שאילת שאלות לא מביאה בהכרח לשלמות בביצוע..) ופעיל גאה (גם) למען זכויות בעלי חיים.

הפגנה למען זכויות בעלי חיים, 24.08.13. צילום: activestills
הפגנה למען זכויות בעלי חיים, 24.08.13. צילום: activestills
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אזיאת

  כל הכבוד על הנקודה החשובה שאתה מעלה! זה כל כך נכון וכל כך מרגיז.

  התגובות (על האקטיוויזם שלך) שאתה מתאר רובן נובעות מרגשות אשמה. אנשים שמרגישים אשמים ולא מוצאים תיקון לאשמה שלהם נוטים להתקיף. הרי ידוע שההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה. אני כבר מעדיף את אלה שמגיבים בכנות ואומרים ״מה לעשות, לא יכול בלי סטייק״. בדיוק בשיטה הזאת סותמים את הפה לפלסטינים, למזרחים, פמיניסטיות וכו׳

  אבל יש גם תגובות יותר הזויות. הנה דוגמה שאהובה עלי במיוחד (בחיי שזה אמת וזה חוזר על עצמו!!!).

  אני צמחוני (באוכל ובלבוש) כבר יותר מ-20 שנה, ולמרות שאני לא פעיל בהגנה על זכויות בע״ח אני מנסה לעשות כמה שיותר פרופגנדה לטובת הנושא. למשל כשאוכלים עם קולגות בעבודה אני מדבר על זה וכו'. התגובה הטיפוסית: ״שמעתי שהיטלר היה צמחוני״ (והמהדרין אף מחדירים ״שגם״ בין ה-״שמעתי״ ל-״היטלר״). גדול, לא ?

  פעילי איכות סביבה מקבלים אותה בגרסה הבאה: ״שמעתי שהחוקים האקולוגיים הראשונים נחקקו ע״י הנאצים״.

  מה שמדהים זה שאת כל זה אני מקבל מאנשים שבכל קנה מידה וסיטואציה אחרת היו נחשבים לאינטליגנטים…

  ככה זה, כשיש רגשות אשמה מודחקים, ההיגיון הבריא מתפוגג ואת מקומו תופסת איוולות רוח…

  1. אבי דבוש

   שמעתי שהיטלר היה הטרוסקסואל. וחייל. וצייר. ובן אדם. שומר נפשו ירחק..

 2. יוסףה מקיטון

  אני פעיל בתנועה לזכויות בעלי חיים שנים רבות. צמחונית מגיל 14 וטבעוני מגיל 25 (היום בןת 40, תעשו את החשבון). השינוי שחל בתנועה בחמש השנים האחרונות מדהים. הצטרפו המון המונים של א/נשים חדשים/ות.

  תהיתי ביני לבין עצמי איך קרה הנס. לגארי יורופסקי (השוביניסט, הפופוליסט והלא-מדייק) יש חלק בזה, לפעילות המתמידה והמסורה של כמה עשרות פעילות (בעיקר) ופעילים (גם) לאורך 20 שנים יש חלק גדול יותר.

  אבל בדיוק עכשיו? מה קרה שפתאום יש אלפים בהפגנה למען בעלי-חיים, כשתמיד היו לכל היותר כמה עשרות?

  ההשערה שלי היא מהפכה מעמדית: מנושא שמעניין בעיקר את הבוהמה האנרכיסטית, טבעונות וזכויות בעלי-חיים הפך לסמן ללובן. הדור החדש של אשכנזים כבר לא מגדיר את עצמו באמצעות הפוליטיקה המדינית (למשל מה שהיתה "שלום עכשיו" בשנות השמונים) כי כבר התייאשו מלהיות "שמאל ציוני". בעיקר התיאשו מלהיות שמאל. אז מה יבדיל אותם מהמוני העם הברברים? נכון, הטבעונות.

  הטבעונות והפעילות למען בעלי חיים הפכו לסימן קל לרכישה של לובן, כשהחולצה הלבנה של "שלום עכשיו" כבר קרועה וצריך לזרוק אותה.

  וכן, אני עדיין טבעונית, וכן, אני שמח בכך שהתנועה גדלה והופכת משפיעה וחשובה יותר (אם כי הגענו להישגים יפים מאד גם לפני הצמיחה הגדולה: ביטול פיטום אווזים בישראל הוא אחד מהם, למשל), וכן, הייתי בהפגנה הענקית הזאת ואפילו התרגשתי מאד. אבל הסתכלתי מסביב בהפגנה הזו וראיתי בעיקר (כמובן שלא רק) מעמד בינוני לבן.

  האתגר החשוב לפני התנועה לזכויות בעלי-חיים היום הוא איך להפוך לתנועה חוצת-גבולות מעמדיים. איך להשתתף במאבקים של עוני, של מזרחיות, של גזענות – לא מתוך התנשאות והרגשה שמי שטבעונית הוא טוב יותר בהגדרה. להבין שטבעונות זו לא תנועה צרכנית, שכמה מסעדות חדשות טבעוניות בת"א זה לא סוף הסיפור, ושהארוחה של תלמידות ותלמידים בבתי-ספר בפריפריה (הארוחה שלא מגיעה) היא עניין חשוב ממש כמו סגירת בתי-המטבחיים לנצח.

  אף אחת לא חפשי עד שכולן חופשיים.

  1. יוסי לוס

   וזה רק מתבקש שפעילי זכויות בעלי חיים יבינו את ההכרח בפנייה לסוגיות של צדק חברתי, ורק מתבקש שאוכלוסיות מוחלשות כלכלית יבינו שתעשיית בעלי החיים אחרי שהיא פוגעת בבעלי החיים ומנצלת אותם עד בדל הרקמה הביולוגית האחרונה שלהם, היא פוגעת בהם, באוכלוסיות המוחלשות והמודרות

   http://makomglobaly.wordpress.com/2012/02/04/%D7%91%D7%A9%D7%A8-%D7%96%D7%94-%D7%A8%D7%95%D7%95%D7%97/

   1. יוסףה מקיטון

    "פעילי זכויות בעלי חיים" – לפחות הקבוצה המסורה והמתמידה שאני מכירה מזה 15 שנים, אלה שלא נחים בלילה ונעצרים ע"י המשטרה ביום, אלה שהנושא הזה הוא החיים שלהםן, מאד "מבינים את הכרח" כמו שאתה כותב, ויותר מזה, פעילות ופעילים בעצמם בסוגיות של צדק חברתי. הבעיה היא שכעת הנושא קיבל צבע לבן-צרכני וזה גם טוב (כי זה מביא חשיפה גדולה, השפעה, והרבה אנשות) וגם רע (כי זה מדיר ומסמן ומחזק ריבוד מעמדי וזה רע לבע"ח אנושיים ולא-אנושיים כאחת), ובעיקר – זה מאתגר.

   2. ליכודניק

    ברמה גלובלית- אולי; היא מספקת מקומות עבודה, אך מנשלת איכרים קטנים מאדמתם.
    בעולם המפותח עצמו- היא מספקת מזון מזין יחסית במחיר סביר, בצורה שמתאימה למסורת של האוכלוסיות החלשות.
    בלעדיה, מאות אלפי עניים לא יכלו לאכול עוף בשבת. לא הייתי מצפה מהם דווקא להזדהות עם מי שנפגע מחוות בקר בדרום אמריקה, למשל.

    1. יוסי לוס

     תמצא שם כמה תשובות לשאלתך

    2. דרור BDS

     https://www.facebook.com/ariella.azoulay.5/posts/476061769137276
     לייצר קילו אחד של בשר בקר דרושים 16 קילו של דגנים!
     לייצר קילו אחד של בשר בקר דרושים 40,000 ליטר מים זורמים!
     למעלה ממיליארד איש חיים ללא מקור קבוע של מי שתיה זמינים!
     פרות במשקים לעולם אינן מתות מרעב.
     לעומת זאת 1.2 מיליארד איש סובלים מרעב בעולם!
     אבל בכל 2.3 שניות בעולם מת ילד מרעב!
     בעוד ש 1.2 מיליארד איש סובלים מהשמנת יתר מבשר!

     10 דונם של קרקע מספיקים לגידול תפוחי אדמה ל-22 בני אדם.
     אורז ל-19 בני אדם,
     בשר כבש ל-2 בני אדם,
     ובשר בקר לאדם אחד בלבד!

     90 אחוז מיערות הגשם נכרתו מהשורש משנת 1970
     על מנת לפנות שטחי מרעה לבקר!

     בכל שנה 760,000,000 טון דגנים משמשים להזנת בעלי חיים לבשר!
     כמות כזו יכולה לפתור את בעיית הרעב העולמי 14 פעם!

     אכילת בשר היא סטירת לכי מצלצלת לכל ילד או ילדה רעבים בעולם השלישי שמוכרים את היבול שלהם למערב בשביל להאכיל בעלי חיים שמיועדים לבשר, בשביל שאנחנו נאכל לאכול עוד סטייק?!?
     אבל יש בידכם את הכוח לשנות זאת, עכשיו!
     מדובר בצלחת שלכם, בחרו בטבעונות!
     http://www.youtube.com/watch?v=WBF2lTRIaWY

     1. יוסי לוס

      הפתרון אינו טמון בבחירה האינדיבידואלית אלא בשינוי מדיניות. התמקדות בבחירות הקטנות האינדיבידואליות הן המשך של אותו היגיון ניאו ליברלי שלפיו הפרט עומד במרכז ולא החברה האנושית. המבט הצר של הפרט ולא הראייה הרחבה של החברה כולה. היגיון שעומד בבסיס הכלכלה הדומיננטית כיום שחלק ממנה היא תעשיית הבשר.

     2. יוסףה מקיטון

      במקרה הזה אין שינוי מדיניות ללא פעולה אינדיבידואלית. למשל, האם אפשר לדמיין מורה שלוחמת למען שיויון בחינוך והפסקת ההסללה של מזרחיות/ים למסלולים בלי בגרות, שבעצמה מפלה באופן מודע תלמידות/ים מזרחים/ות?

      מי שאוכלת בשר יודע שבשר זה בעלי חיים. אי אפשר לעשות את זה ולהילחם בו בזמן לשינוי המדיניות. במקרה הזה, האישי הוא הפוליטי (והקשר בינהם הוא הסמלי, אם להיות לרגע לקאניאנית).

  2. ירון לפידות

   האכזבה הקשה, היא מהכנסת נושא העדות למאבק לזכויות בע"ח.
   הזלזול בגארי יורופסקי, נמוך ולא במקום, אבל ככה את רואה אותו.
   קודם כל, לא קרה פה שום נס. גארי יורופסקי, שגם אם לא מדייק (לא צפיתי), הוא כריזמטי ביותר ומשכנע, שבעזרת שני פעילים, בעיקר (אחד מהם מזרחי), הגיע לכל אוזן בישראל ולשמחת בעלי החיים, גם ל"אוזני מפתח" בתקשורת הישראלית. זה לא נס, זו עבודה קשה של פעילים שקידמו הרצאה מוצלחת.
   תוסיף לזה את הפייסבוק האגדי, והרי לך מתכון מנצח.
   זה "מתסכל" אותנו, הזקנים, ששנים עבדנו בצורה סיזיפית, אך אין כאן נס.

   ועכשיו: מאבק עדתי? רוב אשכנזי? על בסיס מה הקביעה המרתיחה הזו?
   היא נראית לי נובעת מניתוק מהתנועה.

   איני יכול להעיד עליך, אבל אני חושד בך, שכמוני, את חוטאת בחטא היוהרה. צובט קצת שהמאבק שלנו הפך לנחלת הכלל, מאותו מאבק של מעטים מול רבים. אנחנו כבר לא יחידה מובחרת שתמיד תלחם למען חולדות ותרנגולות, מאחר והיח"צ שלהן נמוך.
   אני חושד שמהפגיעה הקלה הזו, באה לך הכפשת המאבק והתנועה, ומיצוב ההתעוררות כגחמה, כטרנד "אשכנזי", ולא כהתעוררות חברתית שהגיעה זמנה.

   1. יוסףה מקיטון

    ירון יקר!

    זה דיון אינטרנטי ולפיכך פגיע במיוחד לאי-הבנות, אני רוצה להסביר חלק מהטענות שרשמתי, אבל בוא ננסה לדבר גם בטלפון כדי שלא נתרגז, נתאכזב וכו' שלא לצורך.

    "נושא העדות" (כלומר הדיכוי הגזעני) קשור למאבק לזכויות בע"ח, בודאי בישראל, וזה לאו דוקא רע. ציינתי בפירוש שרוב הפעיליםות הותיקותים לא רק מודעיםות לנושא ומתנגדותים לדיכוי הלבן, אלא אף פעילות בתחום מדי פעם או באופן קבוע. הקישור הוא ברור, שאפלייה נראית לנו כאפלייה גם בבני-אדם וגם כלפי בע"ח.

    אני לא מזלזלת בגארי יורופסקי. להיפך. הוא דמות חשובה במהפך הנוכחי, אבל אין מה לעשות הוא אכן דמות שוביניסטית, הומופובית וצרכנית.

    אנחנו שנינו מסכימות שלא היה נס. כתבתי בכוונה שכל ההשערה שלי כאן היא "איך קרה הנס" כלומר, איך אנשות עשו שהוא יקרה. אני לא באמת מאמיןה בניסים 🙂 אתה חושב שגארי זה כל הסיפור? אני ממש לא. נראה לי שגארי הגיע בשלב שהציבור כבר היה מוכן, אחרי הישגים הסברתיים מדהימים של… ובכן, שלנו. שלך, שלי, ושל פעילותים ששנינו מכירות ולא ננקוב בשמן מטעמי צניעות (כי אני מעריץה את העפר לרגליהן הכואבות, באמת!). אני חושב שלשני הפעילים שאתה מזכיר שהפיצו את ההרצאה של גארי יש חלק עצום בעיתוי של השינוי, אבל הציבור היה מוכן לשינוי הזה והשאלות הן: איזה ציבור, ולמה הוא היה מוכן.

    זה לא מתסכל אותי שההרצאה של גארי הצליחה, כי אני יודעת שמאחוריה יש שנים של עבודת תשתית סיזיפית וקשה, שלא קשורה להרצאה, וניסיתי לתת לזה ביטוי בתגובה שכתבתי, אבל אולי לא היה ברור מספיק. לדעתי יש כאן כמה גורמים:

    1 – עבודה ארוכת שנים של התנועה למען בע"ח שהכינה את הציבור
    2 – ההפצה העיקשת ומעוררת ההתפעלות של ההרצאה של גארי בידי שני הפעילים שהזכרת
    3 – מודוס תרבותי שאפשר את ההתקבלות של המסר בציבור מסוים

    ואני מתיחס בעיקר ל – 3. והציבור המסוים ב – 3 הוא ציבור מעמד-בינוני לבן (פוליטית) בעיקר, לדעתי הלא מקצועית. היה ניכר במבט ימינה ושמאלה בהפגנה. ואם תקרא שוב את התגובות שלי פה תראה שכתבתי שזה לא רע בעיני, זה רק מציב אתגר חדש.

    1. ירון לפידות

     הי יוספה יקירי!
     לרגע לא באתי ברע, רק הבעתי אכזבה, אך לדעתי, היתה אי הבנה.
     אם התכוונת ל"לבן פוליטית" אז סבבה, ובא לציון גואל (ולערבים בלאגן, כפועל יוצא).
     במעצר האחרון שלי, מעצר חברתי, נעצרנו תשעה. מתוכם 4 טבעונים, מתוכם שני שחורים ושני לבנים.
     עמוק מכדי לפלח, וטוב שכך.
     מאחר ואני מהקשישים, מאלו שלא מעריצים (בין השורות טסה פה סתירה על 269), אני לא גרופי של גארי, לא כמרצה. מעריץ את פעולת החזית שהוא ביצע, בה שיחרר 1500 מינקים.
     לא ידוע לי על היותו שלל הברכות ששילחת בו, אבל עדיין אני נותן לו קרדיט.

     מאחר ולעולם לא נדע מה היה קורה אילו (אילו גארי לא היה מגיע או מגיע בזמן אחר), כנראה שנשאר חלוקות בדעתינו.

     בלי לזלזל בעבודת השטח של השנים הקודמות, בנסיון שנרכש ובקווי המתאר שהונחו, הקפיצה של השנים האחרונות היא מטורפת.
     אני, אגב, טוען שאם 30 אחוז מהטבעונים בעקבות ההרצאה של גארי, יישארו טבעונים, אשראי וטוב לבעלי החיים.
     כלומר, חלקית אני מסכים איתך, שהבוסט עכשיו אינו פרופורציונאלי, אך לגבי החיתוך, וה"האשמה" שמדובר באנשי מרכז לבנים שבאו משיעמום, אני חושב שאת שוגה ומכלילה קשות.

     1. יוסףה מקיטון

      אז קודם כל אני שמחה שפתרנו אי-הבנות. אני אכן מתכווןת ל"לבן פוליטית" שכן, לשיטתי, אין לבן אחר.

      בענין גארי – יש לשבח את פעולותיו המצוינות (טבעון מלא אנשיםות בהרצאות, שחרור מינקים ובטח עוד דברים) ולהוקיע את פעולותיו, ובעיקר התבטאויותיו הלא-כל-כך-מצוינות, שהתבטא בראיונות שונים, שכללו שוביניזם, איחולי מוות לבני-מעמד הפועלים העובדות במשחטות ועוד.

      אני לא אומרת שקבוצת המעמד הבינוני הצרכני הגדולה שהצטרפה לתנועה בשנים האחרונות עשו זאת "משיעמום" או שהצטרפותם לא כנה או לא "אמיתית". אין דבר כזה. מצטרפים – אז מרגישות שזה זה, ומתוך שלא לשמה בא לשמה, כמה שנאמר. מאד יכול להיות שהמרכיב הזהותי, זה שהוא אולי החזק ביותר ומשאיר אנשים לאורך זמן רב בתנועה, בדיוק קשור לצורך לסמן לובן. על זה מענין לי לחשוב. מעולה שהם הצטרפו, והלואי שכולן ישארו, והלואי שגם נצליח לייצר אופנים נוספים להזדהות ולזהות שקשורים בטבעונות וזב"ח, שהם לא לובן (יש כבר כאלה, פשוט לא פופולריים עדיין).

 3. אדם

  ctrl-f "מזרחים", "מזרחיות"
  לא נמצאו תוצאות

  בהצלחה בפעם הבאה אבי דבוש

  1. יוסףה מקיטון

   יש באתר הזה הרבה נושאים, לא כולם מצטלבים תמיד עם "מזרחיות", ובכל זאת הם באתר, ובצדק. אין נושא שעומד בפני עצמו, וכפי ששמת לב אולי, הדיון בתגובות כבר החל בקישור למושגים כמו לובן, מעמד, כלכלה.

 4. דרור BDS

  מתוך אתר 269life Israel
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=414608781982792&set=a.414608151982855.1073741843.350347511742253&type=3&theater

  פעולה ישירה במשחטת אדום אדום (9.09.13)
  פעילות לזכויות בעלי חיים עצרו משאיות עמוסות בעגלים המיועדים לשחיטה בבית המטבחים אדום אדום שבבית שאן. "אנו קוראות לציבור להסתכל לבעלי החיים בעיניים ולעצור את הרצח כמו שאנו עוצרות אותו בגופנו כרגע".

  עשר פעילות למען בעלי חיים הגיעו לשערי מפעל "אדום אדום" בבית שאן וכבלו עצמן בצינורות ברזל אל שער הכניסה למשחטה.

  "הגענו לכאן כי כבר עברה כמעט שנה מאז תחקיר 'כלבוטק' שצולם כאן, ודבר לא נעשה. אף אחד לא משלם את המחיר על ההתעללות בבעלי חיים מלבד החיות עצמן. החלטנו להגיע ולעצור זאת בעצמנו", אמרה ל-ynet עדי וינטר, אחת מיוזמות מפגן המחאה.

  עדכון!
  12 פעילות ופעיל אחד נעצרו במקום והועברו לתחנת המשטרה.
  לעומת זאת, אף כתב אישום לא הוגש ואף אחד מעובדי תנובה לא נעצרו. בעקבות התחקיר, שפורסם לפני כמעט שנה!

  גורלם בידיים שלנו! בכוחינו לשנות מציאות, ביכולתינו לשחרר אותם מהשואה, שבני האדם יצרו!
  פעולה ישירה מצילה חיים!

  ככה זה נראה בפנים (תחקיר של רונן בר מעמותת 'אנונימוס')
  http://www.youtube.com/watch?v=x-UIeRGI_H4