מי ישמור על השומרים?

הגיע הזמן לשים קץ לפגיעה באלפי מאבטחי ומאבטחות מערכת החינוך
מרטין וילר

החופש הגדול שהסתיים עתה הוא חגיגה גדולה לילדי בתי הספר והגנים. כך גם באשר למורים ולמורות, הנהנים מהפסקה מבורכת, פנאי ומנוחה – זאת, כמובן, כל עוד לא מדובר במורי קבלן.

החופש הזה, שהוא ברכה עבור רבים, הוא לא פחות מאשר קללה עבור ציבור של אלפי עובדים ועובדות במערכת החינוך. אלה הם עובדים שקופים, עובדי השמירה. עובדים אשר שומרים על ילדינו, אך אין מי שישמור עליהם ועל זכויותיהם. כי עובדי השמירה במוסדות החינוך הם עובדי קבלן המועסקים על בסיס שעתי, שאמנם זוכים לחופש גדול, אך המשמעות עבורם היא חופש מעבודה, חופש כפוי שנגזרים ממנו חודשיים תמימים ללא משכורת.

בשנים האחרונות השתרש בשיח הציבורי המונח "מורי קבלן", מושג הנועד להמחיש את הכשלים המונחים בבסיס העסקה לא ישירה של עובדים במערכת החינוך האמונים על חינוך ילדינו, אך סובלים מהיעדר ביטחון תעסוקתי ומניצול מתמשך. השיח שנוצר סביב התופעה הוא ראוי והוא תוצר של תהליכים רבי שנים ובשיאם המחאה החברתית. אולם נראה כי בדרך נזנחו לא מעט עובדי קבלן אחרים במערכת החינוך, וביניהם עובדי הניקיון ועובדי השמירה.

האנשים הללו, בין אם נרצה ובין אם לא, הם חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך שלנו.. השומרים, בחלקם הגדול פנסיונרים שאיתרע גורלם והפנסיה שלהם לא מספיקה לכלכל את משפחתם, עולים חדשים וותיקים, גברים ונשים המוכנים לעמוד יום שלם בשמש או בגשם תמורת משכורת לא גדולה – מופקרים לגורלם. הם נתונים לניצול מתמשך ופגיעה בזכויותיהם מעצם היותם עובדי קבלן. משרד החינוך איננו אחראי להעסקתם, אלא הרשויות המקומיות, אלה עושות זאת באמצעות מכרזים לחברות קבלן, וכך הם נופלי בין הכיסאות כשמעבידיהם פוגעים בתנאי העסקתם. בנוסף לפגיעות היומיומיות כמו אי הפרשה לפנסיה, אי תשלום דמי מחלה וימי חופשה, כאשר מגיע הקיץ ובתי הספר ננעלים – העובדים האלה מוצאים עצמם נטולי פרנסה.

הגיע הזמן למצוא לבעיה הזו פתרון, ובכך לשים קץ לפגיעה באלפי מאבטחי ומאבטחות מערכת החינוך. עמותת "קו לעובד" קוראת למדינה לקחת אחריות על העובדים הללו. העסקה ישירה שלהם כעובדי משרד החינוך הוא הפתרון הראוי, אולם בשלב ראשון, יש לוודא כי לעובדים הללו תהיה פרנסה במהלך חודשי הקיץ ובתקופות בהן בית הספר סגור לרגל חופשים ארוכים, דוגמת חגי תשרי ופסח. יש לתקצב את מכרזי השמירה ברשויות המקומיות כך שהמעסיק יוכל לשלם לעובדים משכורת מלאה לכל אורך השנה, ובעיקר יש לשים סוף להתרחבות תופעת ההעסקה השעתית של עובדים במשק שמקיפה כיום כ-50% מהעובדים. צורת העסקה זו, שבמקור אמורה הייתה לספק מענה כפתרון זמני לפרויקטים תחומים בזמן, הפכה לנגע רע ולתחליף להעסקה בשכר חודשי קבוע. חובה עלינו כציבור מודע ואכפתי לדרוש מהמדינה והממשלה לקחת אחריות ולטפל בתופעה זו לאלתר.

לפרויקט מימונה של קו לעובד. מרטין וילר הוא רכז תחום עובדי קבלן בעמותת "קו לעובד"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עמי אשר

    הגיע הזמן לפטר את כל המאבטחים, שהנשק שהם נושאים מהווה את האיום הבטחוני מספר אחת על תושבי הארץ.