וידוי של לוחם צדק

התנאי להתקבלות התפילות הוא "מבשרך לא תתעלם". אולם, זה לא כל הסיפור. גם לוחם ולוחמת הצדק לא יכולים לפטור את עצמם בביטחון שכיפור עומד לצידם
מאיר בוזגלו

שמא יאמר אדם בלבו, הגיע יום כיפור בואו ונתגבש ביחד ונשכח את כל המתחים בינינו, עזוב אותך מכל המאבקים שמגבירים עוינות ויוצא מהם יותר עשן מאשר אור, ובכן, מי שיאמר זאת יעשה טעות גדולה למאבקי הצדק וליום כיפור. אנחנו מדברים על יום שהוא כל כולו בסימן קדושה, אבל קדושה לא יכולה להיות במקום בו העוול חוגג. חכמינו זכרונם לברכה ידעו לומר זאת בצורה הטובה ביותר עבירות בין אדם למקום יום הכיפורים מכפר, עבירות בין אדם לחברו, אין יום הכיפורים מכפר. עד שיפייסנו.

ההפטרה של יום הכיפור כאשר כולם עסוקים בלהתחנן על חייהם, היא מתוך ישעיה נ"ח. כאן העם שואל את ה' מדוע אין הוא עונה, והנביא מסביר:

ג לָמָּה צַּמְנוּ וְלֹא רָאִיתָ, עִנִּינוּ נַפְשֵׁנוּ וְלֹא תֵדָע; הֵן בְּיוֹם צֹמְכֶם תִּמְצְאוּ-חֵפֶץ, וְכָל-עַצְּבֵיכֶם תִּנְגֹּשׂוּ. ד הֵן לְרִיב וּמַצָּה תָּצוּמוּ, וּלְהַכּוֹת בְּאֶגְרֹף רֶשַׁע; לֹא-תָצוּמוּ כַיּוֹם, לְהַשְׁמִיעַ בַּמָּרוֹם קוֹלְכֶם. ה הֲכָזֶה, יִהְיֶה צוֹם אֶבְחָרֵהוּ–יוֹם עַנּוֹת אָדָם, נַפְשׁוֹ; הֲלָכֹף כְּאַגְמֹן רֹאשׁוֹ, וְשַׂק וָאֵפֶר יַצִּיעַ–הֲלָזֶה תִּקְרָא-צוֹם, וְיוֹם רָצוֹן לַיהוָה. ו הֲלוֹא זֶה, צוֹם אֶבְחָרֵהוּ–פַּתֵּחַ חַרְצֻבּוֹת רֶשַׁע, הַתֵּר אֲגֻדּוֹת מוֹטָה; וְשַׁלַּח רְצוּצִים חָפְשִׁים, וְכָל-מוֹטָה תְּנַתֵּקוּ. ז הֲלוֹא פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ, וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בָיִת: כִּי-תִרְאֶה עָרֹם וְכִסִּיתוֹ, וּמִבְּשָׂרְךָ לֹא תִתְעַלָּם. ח אָז יִבָּקַע כַּשַּׁחַר אוֹרֶךָ, וַאֲרֻכָתְךָ מְהֵרָה תִצְמָח; וְהָלַךְ לְפָנֶיךָ צִדְקֶךָ, כְּבוֹד יְהוָה יַאַסְפֶךָ.

poverty
התנאי להתקבלות התפילות הוא "מבשרך לא תתעלם". צילום: Nina J. G, (cc by-nd)

התנאי להתקבלות התפילות הוא "מבשרך לא תתעלם".

כך משיבים חז"ל למי שמאשים את עולם האמונה כאופיום להמונים, אמונה וקדושה שאינה אחריות מוחלטת למי שלידי אינה אמונה.

ואת זה אפשר להביא כנגד מי שמבקש להתעלם מן הבעיות, ופיתח את המנגנונים, את השפה ואת הכוח לכך, והתרשל ולא מיהר לדאוג לנפשו ולנפש הרעב שלידו.

זה לא כל הסיפור. גם לוחם ולוחמת הצדק לא יכולים לפטור את עצמם בביטחון שכיפור עומד לצידם, והם מחוייבים לעשות את חשבון הצדק כלוחמי צדק. הנה וידוי שהייתי כותב עבור מי שרוצה להיכלל במחנה הקדוש הזה. לא מתכוון לפגוע, אני כותב אותו לעצמי:

ריבונו של עולם,

על כך שהשתמשתי בסבל של אחרים כדי להאדיר את שמי. תמחול.

על כך שכאשר האשמתי את האשם נסחפתי ולא דייקתי. תסלח.

והאשמתי אותו במה שהוא לא אשם. תמחול.

ושכחתי את אשמתי. תסלח.

על כך שבמקום לראות את שותפי ושותפותי למאבק כידידים ראיתי אותם מתחרים ומתחרות. וכאויבות. תמחול ותסלח.

על כך שהאשמתי באופן גורף אשכנזים, גברים, ערבים, יהודים, חרדים וכללתי ביחד תמימים ואשמים, צדיקות ומרושעות. תמחול.

על כך שדיברתי גבוהה גבוהה בשם הצדק, אבל התעלמתי ממשפחתי, מחברי הטובים ביותר. תמחול ותסלח.

על כך שהשתמשתי בזה שאני מזרחי כדי להשתיק מזרחים אחרים. תמחול.

(לנשים) השתמשתי בכך שאני אשה כדי להשתיק נשים. תסלח.

Kol_Nidreiלא ראיתי את הצדק בטיעונים של מי שעמד לנגדי. תמחול.

על כך שלא דנתי את מי שלידי לכף זכות. תסלח.

שבכל פעם שהבעיה שבאתי התחיל להשתפר, לא הכרתי טובה, ובמקום לשמוח נעצבתי. תמחול ותסלח.

על ההתרשלות שלי שלא למדתי את הנתונים כמו שצריך. תמחול.

על כך שבמקום לחפש צדק ביקשתי נקמה. תסלח.

והרי אני ניצב בפניך עם דימוי עצמי בשמים, שאני מושיע, בזמן שאני כולה חנטריש, נצלן, מבזה תמימים, מזכה אשמים.

ואם אמשיך כך, אוי לי אויה לי אהה עלי.

שהסובלים שהשתמשתי בסבלם, לא יבנו עלי אלא רק על רחמיך.

והייתי מתחייב בפניך להיות צדיק, צנוע, עניו, אבל בהכירי את עצמי אני יודע שלא אוכל לבטוח בעצמי. ועוד אשתמש בכל הדרכים המתוחכמות כדי לבקר אחרים. ולכן, אני מבקש סליחה ומחילה על כל הפדיחות שעשיתי ושאני עתיד לעשות בשנה הבאה, ורק אבקש ממך שיהיו פחותות במספר מן השנה הזו, שיהיו פחות חמורות, שאמצא את הזמן לחשבון נפש….

ואם ווידוי זה פגע במישהו או מישהי, במישרים ובעקיפין ראה זו כשגגה,

ושחברותי וחברי ידונו אותי לכף זכות, ולא יחשבו בלבם שבאתי לטייח, אלא כוונתי לטוב.

יהיו לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך ה' צורי וגואלי.

מאיר בוזגלו הוא יו"ר תנועת תיקון

עוד ליום כיפור:

אייל שגיא ביזאווי | איכָּה, לאחר כל השנים האלה?

שני סיפורים

סיגלית בנאי | הבית אשר נחרב. היכן ייבנה?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שיקו

  הבהרה מוסמכת ממשהי./ו בעניין תוערך.

 2. מאיר עמור

  תודה למאיר בוזגלו. המזכיר לנו שכל הזמן המבחן האמיתי של חיינו הוא ההתבוננות בעצמך, ברגשותיך, במעשיך, ובהסבריך מתוך בחינה העצמית. זהו המבחן המכריע. זהו מבחן האנושיות שאנו צריכים להשתדל ולעמוד בו. תודה רבה.

 3. עמרי די-נור

  תלוי מה אתה מכניס בתוך ההגדרה של 'מבשרך'. אם אתה הולך על הפרשנות המצמצמת, הלאומנית, אז 'מבשרך' זה רק יהודים. אבל אם אתה הולך על הפרשנות הרחבה יותר, אתה יכול לכלול בזה כל אדם באשר הוא. בעיני, אין סיבה שלא לעשות את זה, כי 'מבשרך' זה בעצם כל בן בשר ששותף לך במשהו, ולא רק בן לאותה דת, לאום וכ'ו. אבל שוב, זה עניין של הכרעה ופרשנות, שאין לה תשובה ידועה מראש.

 4. ריקי שקד טריינין

  החומר למחשבה: המילה بشر בערבית (בשר) פירושה בני אדם, ללא התחכמות משפחתית, עדתית או אתנית.

 5. שיקו

  גמר חתימה טובה

 6. לא מאמין בה'-אלוהים-השם-אדוני כל הדתות הם פיקציה!

  אין קדושה. אולי אצל המזרחיים יש יותר מאשר אצל השיכנז

  ‎סקר מכון גוטמן בקרב יהודים בישראל מצא ש- 80% מהיהודים בארץ מאמינים באלוהים — אבל לא באלוהים השיוויוני, שעליו כתב פוטין בניו יורק טיימס –>> 70% מאמינים שהעם היהודי הוא ההההה"העם הנבחר". וזה מה שגורם לבעיות בין המאמינים בשיוויון לבין המאמינים שהם יוצאי דופן, מיוחדים ונעלים – טובים יותר – מהשכנים והאחרים.

 7. פריץ היקה הצפונבוני

  אם מאילו שאולי פגעת בהם בודאי. אם להתפלל לאל ולבקש ממנו מחילה זו לא הכתובת . או ,,מי שנברא העולם,עולם כמנהגו נוהג " לפי מדרש מסוים ואין התערבות אלוהית ואז זה עינין בין בני אנוש ואם יש התערבות אלוהית אפוא היה זה שמאמינים יהודים מתפללים אליו ,,אל מלא רחמים" כשנרצחו על לא עול בכפם 1.5 מליון ילדים בעקר יהודים אבל לא רק. הצטרפתי למסע לפולין של קבוצה של התנועה המסורתית. וכשהם ערכו טקס דתי ע"י אנדרטה במאידנק ששם נאסף אפר הקרבנות והתפללו קדיש ואל מלא רחמים אני חשבתי את זה לממש הזוי. אורתודוקסים וחרדים שמאמינים בהשגחה פרטית מרבים לציין על בר פלוגתא שלהם שאירע לו אסון כי נענש על חטאיו . למשל אריאל שרון שלקה באירוע מוחי זה בגלל שגירש את המתנחלים(השודדים בעיני כל אדם הגון מרצועת עזה כששואלים אותם איפוא היתה ההשגחה בזמן השואה הם עונים :נסתרות דרכי האל" חוזרים כמו תוכי ולא ערים לסתירה.

 8. מישהי

  תודה רבה. הוידוי שלך עבורי השראה ומזון לנפש.
  איזה כיף שמצאתי את זה. כל כך מתאים. תודה