יוקר המוסר

מה שרואים מכאן לא רואים משם, או על גבולות ההאשמה בגזענות של הצד הרעב על ידי הצד השבע. וגם על א/נשים שמוכנים לשלם במטבע קשה – בחלוקת משאבים חדשה עם פליטים ומהגרי עבודה
יאלי הששיאלי השש

ד"ר יאלי השש היא היסטוריונית חברתית של א"י-פלסטין ומדינת ישראל במאות ה-19 וה-20, חברת פורום היסטוריוניות במרכז מחקר פמיניסטי אשה לאשה חיפה, ומובילה שותפה למעבדה להיסטוריה שבעל פה באוני' ת"א

ביטול חוק המסתננים הביא לצהלות שמחה וזעקות אבל בו זמניות בתל אביב. רבים, בדרך כלל לא דרום תל אביבים, חשו שניצלנו מעוד דרגה של ניוול אנושי. רבים אחרים חשו שהם לבדם יאלצו לשאת בנטל הכרעת הדין, דבר שידרדר אותם לעוני והזנחה מנוולים עוד יותר.

ישנה בארץ אוכלוסייה לא מבוטלת שמאמינה שקליטת פליטים ומהגרי עבודה ושילובם בחברה בישראל היא פעולה נכונה, מוסרית ובעיקר אפשרית. לכאורה, אין דבר טוב מזה. אבל מה המשמעות של להיות בעלי ערכים כאלה? האם די שאומר שאני מאמינה בערך מסויים על מנת שבאורח פלא אהפוך לבעליו.

ערכים שראוי להחזיק בהם תובעים חלוקת משאבים עם הזולת. וכל חלוקת משאבים חדשה משמעה שינוי כזה או אחר באורח החיים. ושינוי, גם אם הוא טומן בחובו רווחים חדשים, מכאיב, מכיוון שמשמעותו האמיתית היא ויתור על דברים שזכיתי בהם בדין ומין הצדק שיהיו שלי, ובאותו זמן, באופן סותר וטורדני, מן הצדק שגם יהיו של אחרים.

לפני כחודש מישהו שיתף בפייסבוק ידיעה שעסקה בהקמת גנים נפרדים לילדי אפריקאים בדרום תל אביב. על פי הידיעה, העירייה הסבירה זאת בהתנגדות התושבים לחלוק גן עם אפריקאים. הכותרת זעקה – אפרטהייד. הגבתי בציניות שבעקבות הידיעה אלפי הורים מצפון תל אביב ביקשו להעביר לגני ילדיהם את אותם ילדים שנדחו מגני דרום תל אביב. אחר כך חשבתי שאולי הציניות אינה במקומה, ושבמקום להודיע לתל אביבים שהם מזדעזעים אך אינם מוכנים לפעול, אולי כדאי לצאת בעצומה שמאפשרת פעולה בתום לב. כ-550 א/נשים חתמו על העצומה, תל אביבים ושאינם תל אביבים, הורים ושאינם הורים. רבים חשבו שזה ראוי לקלוט ילדי פליטים ומהגרי עבודה בגנים ובבתי ספר ברחבי תל אביב, ובכלל ברחבי הארץ. גולשים העלו דאגות לגיטימיות לגבי הסעות ושיתוף אוכלוסיית הפליטים ומהגרי העבודה בקבלת ההחלטות, והעצומה שונתה כדי לדייק. נוסח העצומה כלל הכרה בעומס הנורא המושת על תושבי הדרום, והערכה למאמץ הכרוך בקליטה, וקבעה כי כל החתומים היו רוצים להיות חלק ממאמץ זה, ושקליטת פליטים ומהגרי עבודה היא מטרה ראויה.

בתהליך השכנוע גיליתי שלרבות ורבים מבין מי שקראו בעצומה (היו לה כ-2,800 צפיות) לא היה נוח לחתום – מי שאינם הורים ומי שאינם תל אביבים אמרו שהם מרגישים שהם מנדבים אחרים לפעולה ושיש בזה משהו לא ראוי. אפילו להורים בגנים ובבתי ספר היה קושי לחתום כי המשמעות מבחינתם הייתה שהם מדברים בשם הורים וילדים אחרים.

ואז הבנתי את המשמעות האדירה של כוח לא פורמלי. כשרובנו לא שמנו לב בכלל שהדרום קולט עשרות אלפי בני אדם על אפס תשתיות והזנחה מתמשכת ושותפות הגורל הכפויה בין מהגרים, פליטים ותושבי הדרום נראית לנו כתהליך טבעי גם אם מורכב, אנחנו נזהרים בכבודם של מי שיתבקשו לקלוט מאות בודדות של ילדים במרחב הציבורי שלהם, כשמרחב ציבורי זה נחשב ל"מהוגן". כשבדרום, פליטים שנאלצים לישון בחוץ, ולכן גם לעשות את צרכיהם בחוץ, מעוררים תחושות של כעס, תסכול ולעיתים ביטויי גזענות אנו מגנים את הגזענות אך מהססים לקבוע שחובתם של כלל האזרחים להשתתף במשימת הקליטה והסיוע למבקשי מקלט. באופן תמוה, המחשבה שמאות ילדים יגיעו בהסעות לגנים ולבתי הספר במרכז ובצפון תל אביב לא מעוררת בנו את השמחה ותחושת ההזדמנות הנפלאה שאמורה להתלוות ליישום ערכינו. אולי כי ערכים לא באמת באים בחינם.

ילדי פליטים בגן בדרום ת"א, 17 מרץ 2011. צילום: דוד כץ (cc by-sa)
ילדי פליטים בגן בדרום ת"א, 17 מרץ 2011. צילום: דוד כץ (Israel Project, cc by-sa)

ולמרות זאת 549 א/נשים חתמו. עשרות רבות שיתפו. והעצומה הוגשה לראש עיריית תל אביב כדי לומר בקול חלש, אבל עדיין קיים – יש אזרחים בארץ הזאת שמעוניינים לשלם במטבע קשה – בחלוקת משאבים אמיתית – את המעט או ההרבה שיש להם עם פליטים ומהגרי עבודה. יש אזרחים בארץ הזאת שלא חושבים שזה צריך להמשיך להיות מהלך שנכפה על אוכלוסייה הנאנקת תחת קשיי היומיום ולמרות זאת ממשיכה ומתקיימת בסביבה הסהרורית שנוצרה, ועל פי רוב מקיימת יחסים תקינים ולעיתים נפלאים עם פליטים ומהגרי עבודה. ישנם אזרחים בארץ הזאת שחושבים שדחיקת הפליטים והמהגרים אל הדרום אינה פתרון לסתירה המוסרית שיש בהחזקה חינמית של ערכים, ושהסכמה שבשתיקה לגטואיזציה היא החומר ממנו עשוי האפרטהייד הישראלי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור BDS

  האיש הזה שמנסה להוכיח בתמונה עם הספר שהוא קורא כמה הוא חכם- שוב אמר את הדברים הכי הזויים שאפשר בתכניתו בערוץ 10! הם ממשיכים בתכנית ה״חדה״ הזאת להביא נתונים שקריים- של רק 50,000 מסתננים בארץ! ביג דיל! כשהמציאות האמיתית היא לפחות 100,000 לא כולל את הילודה… עוד הוסיף ״הגאון מווילנא״ – שהכל נובע מהצבע ושנאת הזר! אני מזמינה את מר ירון לונדון להתערות כמו שהוא רוצה בחיים – לצד תרבותם המקסימה של המסתננים בבניין שלי – ונראה איך הוא יקרא למה שהוא ירגיש! חוצפן ועלוב נפש שהוא מעז לבקר את הטרור והגיהינום שחווים מדי יום ומדי שעה תושבי דרום תל אביב!
  https://www.facebook.com/haeerhaivrit/posts/568309419898423

  בג"צ הנאור בהרכב של 9 שופטים שמנותקים מהמציאות וכנראה לא חיו ליד מסתנן מאריתריאה וסודן מעולם – קבע היום את פסק דין המוות למדינת ישראל! נכון בהתחלה תגסוס רק דרום ת"א – אך כמחלה ממארת היא תתפשט במהרה לכל מדינת ישראל!
  התוכנית ערב חדש שהתקשרה לפני חצי שעה כדי להזמין אותי לעימות מול כמה "אוהבי ישראל" החליטה לבטל את הזמנתי לפני כמה דק כדי לעשות את הדיון "בצורה אחרת" – מעניין איזו צורה….

  מחר ב-11:00 בבוקר מתכננים ראשי מפלגת הפועלים דעם – שרוב פעילותה היא למען השמדת מדינת ישראל – להיפגש עם נציג המסתננים בדרום ת״א בגן לוינסקי – כדי לשכנעו להיות הנציג שירוץ מטעמם למועצת עיריית ת״א… הם פועלים במרצ – השאלה מי יפעל בעוצמה לשמור על העיר העברית שלנו?!

  מה שאתם רואים בתמונה זה המחזה היחיד שרואים היום בדמות נשים אריתראיות…כולן בהריון עם עוד ועוד ועוד ילדים – ומה הסיבה להיות בהריון כל שנה כשאתה כביכול "פליט" ואין לך כסף, ואתה נורא אומלל?! הסיבה היא לנסות ולתקוע יתד כמה שיותר חזק ועמוק בשורשיה של מדינת ישראל! ועכשיו חברים זה מתחיל…היום במועצה מחר בממשלה..
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=566249740104391&set=a.542656042463761.1073741828.542082359187796&type=1

  אחרי שהתרגשנו מהעתירות הנואשות לבג"צ על גורל המסתננים.
  אנו נענים ודורשים שוויון בנטל. וחלוקה צודקת. אנו דורשים צדק חברתי ! יפונו המסתננים ***לאלתר***לכיוון שכונות צפון ת"א והקיבוצים.
  השכונות הדרומיות והפריפריה סיימו משמרת שירות קרבי של 4 שנים. עכשיו תורכם!
  זאת כמובן עד פינויים המוחלט מישראל למולדת שלהם.
  https://www.facebook.com/haeerhaivrit/posts/568885983174100

  לא רק גזענים מוצהרים המוכרים היטב לקוראי העוקץ ייגנו. יהיו גם כאלה שיצקצקו בלשונם, יהיו שיזועו באי נחת במושבם, יהיו כאלה שיגלו הבנה אך בה בעת יחתרו לפתרון של מהגרים ותושבים מסרבים להיות אויבים, יהיו כאלה שיפרסמו עצומות המגלות לנו שישנם 40000 אלף מקומות עבודה (תנאי קבלה: חתימה על עבד נרצע מרצון, שכר גמיש) מול 50000 פליטים – תנו להם לעבוד!, יהיו כאלה שינפנפו בנתוני המשטרה על אחוז הפשיעה הנמוך יחסית לכלל האוכלוסייה, יהיו כאלה שיאמרו שלא כולם אנסים, יהיו כאלה שידרשו לתת להם זכויות אזרח ויהיו אחרים שייקפצו על המציאה ויאמרו שבלי נאמנות אין אזרחות. יהיו אותם ויהיו אחרים. המשותף לכולם: הם גזענים לא פחות מבן ארי. כן, גם מגישי הבגצ, גם אורי משגב שמתבייש, גם עיתון הארץ שלא מתבייש לשמש להם במה.

  בבחירות האחרונות הצהיר מואיז בן הראש על תמיכתו בש"ס. אמרו לו ש"ס גזענית וש"ס כך וש"ס אחרת. אמר למקטרגים: לא אצביע עבור מפלגה שראשיה אינם מזרחים. אם רק ש"ס מקיימת את התנאי הזה, אצביע ש"ס. רק המזרחים ידאגו למזרחים – כך רועי חסן, מאמר באתר זה. כולם התלהבו מהמאמר. אכן מאמר ענק. מה המסקנה מהמאמר?

  דבר לא השתנה. מה שנלקח בכח יוחזר בכח. סולידריות בעת הזו היא לשתף פעולה עם העיר העברית ועם שאר התושבים באיזור. כן גזענים, לא גזענים – זה לא רלוונטי. לעומת זאת, שיתוף פעולה עם ציוני-אשכנזי המכונה בחוגים מסויימים איש שמאל על מנת לסלק את חולדאי היא בגידה בכל ערכי הסולידריות.

  1. עדו

   לאחרונה רצחה אימא את שני ילדיה. אחריה זה היה אבא (הוא התאבד אז לא יעמוד למשפט). מה יהיה דינה של האם הרוצחת? היא תובא בפני שופט. אני מאמין שכבר נשלחה להסתכלות פסיכיאטרית ואם תימצא כשירה היא תעמוד לדין על רצח כשסנגור מגן עליה ואולי עדיין תימצא זכאית מחמת אי שפיות. אין שום עבירה שמותר להכניס עליה אדם לכלא בלא משפט בישראל, שום עבירה חוץ מלהיות פליט. את זה בג"ץ הפסיק עכשיו ובצדק.

  2. דרור BDS

   אין שום עבירה שמותר להכניס עליה אדם לכלא בלא משפט בישראל חוץ מלהיות פליט. את זה בג"ץ הפסיק עכשיו ובצדק. לא נכון. פעמיים לא נכון.

   נכון לעכשיו יושבים יותר מ3000 בני אדם בכלא על מה שמכונה ע"י הפורעים הציונים עבירות בטחוניות. מה שמכונה בית משפט צבאי הוא זה שנתן את הדין והוא זה שייתן את הדין כאשר ראשיו יישפטו בהאג. ישנם גם מה שמכונה עצירים בטחוניים, אלה כלל לא נשפטו ויושבים שנים בכלא ללא שום משפט, אפילו משפט לכאורה. לדידי כמובן אין הבדל היות ואיני מכיר בבית המשפט הצבאי כלגיטימי.

   טענתך השנייה יותר רלוונטית לעניינינו. גם היא שגוייה. שים לב לטיעוניה של עדנה ארבל (למשל, השאר אמרו דברים דומים) למתן הפסיקה: "אכן, יתכן כי [בעתיד!!!] יכלו כל הקיצין, מסתננים ימשיכו [בעתיד!!!] לנהור בהמוניהם למדינת ישראל על אף המכשולים הפיזיים המתוחכמים, ההשלכות על החברה המקומית [בעתיד!!!] רק יחמירו על אף ניסיונותיה הכנים והמאומצים של המדינה [זה סוג של בדיחה שלא כל כך הצחיקה את תושבי דרום ת"א] ורשויותיה למנוע זאת בדרכים שונות ומגוונות, ומדינת ישראל תימצא תחת איום וחשש לפגיעה קשה באינטרסים החיוניים שלה. אכן, במצב דברים זה ניתן יהיה לומר [בעתיד!!!] כי התועלת משתווה לנזק, ואין החברה הישראלית יכולה לסכן עצמה למען תושבי מדינות אחרות. אלא שלטעמי [נכון לרגע זה, כך השופטת בעלת חוש ההומור המפותח] אנו רחוקים מתמונה שחורה זו מרחק רב מאוד".

   גם שאר השופטים אמרו דברים דומים. חפש בגוגל את המילים 'בגצ, מידתיות'. בחיפושיי שלי אחר המילים 'בגצ, צדק' הפנה אותי האתר דווקא לכתבה אחרת: "בקול חרישי ושבור סיפרו הרועים קשי היום הללו לכל מי שחפץ להאזין להם את מה שעוללו להם ולרכושם רק כמה שעות קודם לכן. הכל חוקי כמובן – כל צווי ההריסה לבתים שנבנו ללא היתר, שאפילו בית המשפט העליון אישר את הריסתם. הכל חוקי למהדרין, על פי חוקי הכיבוש כמובן, והכל זועק עוול משווע". (מתוך: "גירוש ממוקד: הכוחות פשטו עם שחר, והרסו עוד כפר" – גדעון לוי)
   http://www.haaretz.co.il/magazine/twilightzone/.premium-1.2122070

   והנה מה שהאשכנזים לא מבינים ולעולם לא יבינו: "המצוקה המשתקפת מזעקתם נשמעת כיוצאת מן הלב ומעוררת אמפתיה והבנה באשר לצורך לסייע להם במצבם"; "מצוקתם של תושבי השכונות קשה, כואבת ובלתי נסבלת. זעקתם מהדהדת בלבנו וכאבם – כאבנו", וכו' וכו'. כמה צביעות וגועל נפש נוטף מהבעת חמלה זו. יימח שמם של כל שופטי בגצ לדורותיהם. גרוניס ועדנה ארבל מדברים על מידתיות, ולא פוסלים ערכית החזקת אנשים ללא משפט בכלא אם וכאשר ישתנו הנסיבות.

   דובר בית המשפט הציוני מוסר לאילן ליאור, הלוביסט של ארגוני זכויות המסתננים בהארץ לכולנו, את התגובה הבאה:
   "ובכן, מה עלינו לעשות עוד?
   מה עלינו לעשות עוד? משמע שכבר עשינו כל שהיה בידינו לעשות ואין אנו חסרים אלא עוד. מה עשינו ומה לא עשינו? רבות מחשבות בלב איש וכל מחשבותיו אין מביאות אותו לידי מעשה. אם כן נמסור עצמנו בידיו של העושה ומעשה ולא נשאל בכל עת מה לעשות עוד. יעשה הוא בנו את שיעשה, שהוא היודע והוא העושה והוא המעשה, אבל מה נעשה והוא אומר עשה.
   הוא אומר עשה, ואנחנו לא נדע מה נעשה. מיום שהקדמנו נעשה לנשמע באו דברים הרבה ועירבבו את ליבנו ואין אנו יודעים מה נעשה ומה נשמע".
   (מתוך: מסתנן נטה ללון, עגנון)

   עכשיו רק שאלה לכל ארגוני זכויות האדם ושאר צבועים הנמצאים באופוריית פסיקת תשעת השופטים ("מעולם לא היה מצבנו דמוקרטי יותר"): איזה נסיבות ישתנו עבור תושבי דרום ת"א? מה עוד צריך לקרות כדי שכבוד (כבוד לכאורה כמובן) השופטים ישקלו מחדש את פסק הדין הליברלי והנאור – שכל כולו פחד מדה לגיטימציה של מערכת המשפט הציונית בשאר העולם?

   1. עדו

    כלומר אם זה דופק את המזרחיים אז בסדר לכלוא אנשים לשלוש שנים בלי משפט. אם זה דופק את הפלשתינאים אז זה לא? או שבגלל שאני אשכנזי מתנשא לא הבנתי כלום כרגיל?

   2. דרור BDS

    בגלל שאתה אשכנזי מתנשא לא הבנת כלום כרגיל. אני אסביר לך שוב:

    1. אני מתנגד לכלוא אנשים ללא משפט גם לשלוש דקות, לא רק לשלוש שנים.
    2. כמו אהרון מדואל, ובניגוד לניצן הורביץ!!!(ראה להלן), גם מאי גולן מציעה פתרון שאינו כולל כליאת אנשים: "יפונו המסתננים ***לאלתר***לכיוון שכונות צפון ת"א והקיבוצים". הזעם על בגצ מוסבר היטב בתגובתי הקודמת.
    3. אני מראה כי מה שמכונה שופטי בגצ – כולם פרט לאחד אשכנזים מתנשאים – כן תומכים בכליאת אנשים ללא משפט, מהגרים וכאלה שאינם מהגרים.
    4. איך מסבירים חברי כנסת את תמיכתם בחוק המסתננים החדש? במאי 2008 אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת "החוק למניעת הסתננות" ברוב של 21 חברי כנסת ובהתנגדות ח"כ אחד בלבד, דב חנין מחד"ש. מה שמכונה סגן שר הביטחון, פושע המלחמה מתן וילנאי, האיש שמרוויח מהמצור על עזה (ראה אורי בלאו ויותם פלדמן, הארץ) הציג את הצעת החוק במליאה. ניצן הורביץ תמך בחוק היות והוא תומך בפשעי מלחמה ובפשעים נגד האנושות, שאחד מהם הוא כליאת אנשים ללא משפט במשך שלוש שנים, והשני הוא רציחת ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית.
    5. פרופ' יובל שני, מומחה למשפט בינלאומי מהאוניברסיטה העברית, לא מנמק את סירובו לכליאת המהגרים מהטעם הפשוט שלא כולאים אנשים ללא משפט, אלא מנפנף באמנת הפליטים כ"סיבה": "ההצעה כוללת הגבלות קשות על חירותם של מבקשי מקלט שאינן מתיישבות עם הוראות אמנת הפליטים ועם הוראות האמנה לזכויות אזרחיות ומדיניות שישראל חברה בה". זחאלקה לעומת זאת לא נזקק לאמנות כלשהן כ"סיבה" לשלול רציחת ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית.
    6. ניצן הורביץ מרצ, ניצן הורביץ מרצ, ניצן הורביץ מרצ, ניצן הורביץ מרצ, ניצן הורביץ מרצ, ניצן הורביץ מרצ, ניצן הורביץ מרצ, ניצן הורביץ מרצ: "הוגשה רשימה ארוכה של בקשות של הממשלה להחיל רציפות ואני בדיוק נכנסתי והצבעתי בטעות בעד, למרות שאני נגד החוק. זה חוק מתועב ואני מצטער צער רב על הטעות הזאת. פעלתי לפני הגעתי לכנסת נגד החוק ואני פועל נגדו גם כיום".
    http://www.haaretz.co.il/misc/1.1270069

    אני סמוך ובטוח כי עכשיו גם אשכנזים, ואפילו הציונים שבהם, יבינו מי תומך בכליאת אנשים ללא משפט ומהם המניעים שלהם.

    1. עדו

     " אף הורה אחראי שרוצה שהילדים שלו יתקדמו בחיים לא ישלח את הילדים שלו ללמוד עם זרים" . זה מה שכתב מדואל בראיון כאן באתר הזה. אבל הוא לא מתנשא כי …?

  1. דרור BDS

   בעצת באי כוחך אתה ממשיך לדרוש(!) ממני להאכיל אותך מרק בכפית כפי שקובעת האמנה הבינ"ל לפליטים בה אתה מנפנף לראווה.
   מדוע שלא תצא ותלמד לבד מה אמרו ומה לא אמרו סמי שלום שטרית ומואיז בן הראש? חזקה על מואיז בן הראש כי הוא מכיר היטב היטב את משנתו של שטרית וחזקה על סמי שלום שטרית כי הוא מכיר היטב היטב את משנתו של בן הראש. לו כל המזרחים היו מכירים את משנתם של אלו, המשטר הציוני לא היה קיים. לכן מונעים הציונים את הפצת הדברים ברבים, חבל שאתה מצטרף אליהם.

   אתה רוצה לעסוק רק באלי ישי. אינך היחיד. ראה כאן את המניעים לכך
   http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2012/06/10/%D7%9B%D7%9A-%D7%A8%D7%95%D7%93%D7%94-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%98%D7%A8-%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%AA%D7%A8%D7%90%D7%99-%D7%91%D7%90%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%95/#comment-63493

   ומה לעשות, לפעמים גם אלי ישי צודק. על כך כאן
   http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2010/11/23/%D7%A0%D7%A2%D7%91%D7%99%D7%A8-%D7%A0%D7%96%D7%A8%D7%95%D7%A7-%D7%A0%D7%9B%D7%9C%D7%90-%D7%A0%D7%97%D7%96%D7%99%D7%A8/#comment-43295

   אם אתה רוצה להתייחס למה שכתבתי כאן ושם הנך מוזמן לעשות כן. אם כל רצונך להתעלם מהם ולנפנף בחלקי משפטים שהוצאו מהקשרם עדיף שתעשה מעשה אשכנז: התעלם לחלוטין מכל מה שכתבו שטרית ובן הראש וחזור לשוחח עם מצביעי מרצ. אלה כבר הפכו גם את מדואל לגזען שאינו שונה מישי ומבן ארי.

 2. אזיאת

  הבעיה דרור היא שאתה נוטה למסקנות
  שמתבססות על העיקרון הילדותי:
  האויב של האויב שלי הוא אוטומטית חבר שלי.

  לעיקרון הזה (שלצערי מאד נפוץ במקומותינו) יש
  תולדות לא נעימות. בשפה פשוטה ניתן למצות אותן
  כך: מי שהולך לישון עם כלבים שלא יתפלא אם הוא
  קם בבוקר עם פשפשים.

  אין לי דבר ואף לא חצי דבר עם מרץ (נהפוך הוא!)
  אבל אני לא יכול לשלול באופן אוטומטי טיעונים
  שלהם רק בגלל שהם אשכנזים-ציונים. ואני לא יכול
  להתנגד באופן אוטומטי להחלטות של בג״ץ רק בגלל
  שיש שם שופטים אשכנזים. מה לעשות, למרות
  שהרבה צדק לא יוצא תחת ידם, עם צדקו.

  אההה, כמעט שכחתי, ד״ש לבן-ארי ורגב!