עיני רבותינו אינן מושפלות

המפגש הראשון בין החילוניות הישראלית ליהודיות המזרחית הוליד את הפצע. המפגש של היהודיות המזרחית עם מרן עובדיה יוסף הוליד את התיקון
אלי ברקת

המפגש הראשון בין החילוניות הישראלית ליהודיות המזרחית הוליד את השורות הנוקבות שכתב סמי שלום שטרית: "ואל תגעו בפצעי! הם שלי כמו אלוהי שעקרתם בלהט. הם שלי כתומת אהבתי, ששמתם ללעג. הם שלי כמו שירי אימי המוחנקים. הם שלי כמו עיני רבותי המושפלות לפני מלך גואל כל-יכול במכנסי פלמ"ח." – פצע, עקירה, לעג, השפלה.

מי שלא מבין את הכאב הזה, כאב המפגש בין אחים – "זה בוכה על צווארו וזה בוכה על שיניו", לא יוכל להבין את כאב הפרידה ממרן, רבם של כל ישראל, הרב עובדיה יוסף זצוק"ל.

אם המפגש הראשון בין החילוניות הישראלית ליהודיות המזרחית הוליד את הפצע, המפגש של היהודיות המזרחית עם מרן עובדיה יוסף הוליד את התיקון.

809747-5

עם הרב עובדיה יוסף, עיני רבותינו אינן מושפלות – אדרבא, "אנחנו שאינם כפופים", אנחנו – היינו פה קודם. אנחנו הקולטים, ואתם רק לפני רגע הגעתם. במקום "כור ההיתוך של בן גוריון", הרב אינו מציע "רב-תרבותיות" ושמירה על תרבות המיעוט, אלא – אדרבא, "כור היתוך של מרן". מרן יוסף קארו הוא המרא דאתרא (אדון המקום) של ארץ ישראל. באתם לארץ, תתכבדו ותתפרקו ממנהגכם, והצטרפו למנהג ארץ ישראל (הספרדי – היינו פה קודם).

עם הרב עובדיה יוסף, אנו לא שמים לב ללעג. הרב הוא גדול הדור. לא היה כמותו לעם ישראל כבר מאות בשנים – ממרן יוסף קארו עד מרן עובדיה יוסף, לא היה כמרן. כך כשכל פעם ש"מסעודה משדרות" ראתה את דמותה נלעגת אליה מן הטלוויזיה, היא היתה יכולה להפנות מבטה אל הספרייה המלאה בסלון, ולחייך לעצמה – איפה הם ואיפה מרן?!

עם הרב עובדיה יוסף, א-לוהים מחייך אלינו. כוח ההיתר עדיף. האדם עדיף. החיים עדיפים. לעמוד לימין העשוקים. לשמוע זעקת דלים. מפני דרכי שלום. מפני תיקון עולם. זוכרי שבת, ולא רק שומרי שבת (העולם לא מתחלק רק בין דתיים לחילוניים). מעשה. מעשה. (שמתם לב, בדרשות של הרב הוא מדבר כל הזמן בשלוש רמות: לתלמידי חכמים, לבעלי בתים ולהדיוטות – דרשה בכיתה הטרוגנית). אולי אם הם היו מכירים את הא-לוהים, המחייך אלינו, הלהט לעקור אותו, לא היה כזה גדול.

עם הרב עובדיה יוסף, שירי אימותינו אינם מוחנקים, אין ניתוק מהזהות שלך על כל רבדיה, כשהסמן הבולט הוא היכולת לשיר – אדרבא, הרב ממליץ לחבר שירים ופזמונים בלחן של שירי ערבים, לשורר ולזמר להשם יתברך, בשירים המיוסדים על פי לחן של שירים ערביים. – "על ערבים בתוכה תלינו כנורותינו".

בסיפור של הרב – אין פצע, אין עקירה, אין לעג, אין השפלה – אדרבא, הרב הוא מקור כוח ומודל להצלחה. הילד העני, שהיה הולך יחף לבית הספר. הנער, שהיה צריך להפסיק ללמוד כדי לסייע בפרנסת משפחתו – הגיע הכי רחוק, מעבר למה שאפשר היה לדמיין – פרס ישראל, הראשון לציון. "חומות הלבנים, שהיו שם כדי לעצור אנשים, שאינם רוצים מספיק לעבור אותן", נופצו לכל עבר. הרב הוא מקור השראה לכל צעיר שהמציאות הישראלית סוגרת עליו – אפשר לפרוץ כל חומת לבנים בכוח הכישרון וההתמדה, בכוח ההכרה בערך העצמי, בזהות ובמסורת ממנה באתה, בכוח השליחות והמחויבות לפרוץ את חומות הלבנים עבור כל מי שיבוא אחריך.

אלי ברקת, ראש בית המדרש ממזרח שמש למנהיגות חברתית וסמנכ"ל כל ישראל חברים

עוד בנושא:

"אהבנו אותו," אמר לי אבא ונאנח | נסים ליאון

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שאול סלע

  ההשואה בין דמויותיהם של השניים היא מסקרנת, ראוי שעל השאלה הזו צריכים חוקרים ברמתה של פרופ חביבה פדיה. ב 200 השנים האחרונות עמד לספרדים יעקב שאול אלישר הישא ברכה

 2. אלי משולם

  זהו בצדק עוד כתב אשמה חריף נגד הליברליזם הישראלי , החילוני האשכנזי שלא השכיל ועודנו אינו משכיל להכיל כל אדם באשר הוא אדם!

 3. אוטו פוקוס

  "אין פצע, אין עקירה, אין לעג, אין השפלה"… ואף לא מילה אחת על ההשפה והלעג שהעטיר מרן על אלו שלא מצאו חן העיניו, לעיתים קרובות על לא עוול בכפם. מורשתו אינה שלמה בלי אלו, ולצד דבריו שאכן יש לזכרם לטובה, ראוי לשלול גם את מה שאמר ועשה לרעה, פן יהיה מי שיחשבו שגם על אלו יש לברך. למשל:

  -"מפד"לניק שאפילו מניח שני תפילין על ראשו, המחשבות שלו רעות"
  -"שמה [בניו אורלינס] יש שם כושים. כושים ילמדו תורה? יאללה נביא להם צונאמי, נטביע אותם"
  -"אלו קוראים את עצמם בית משפט עליון? לא שווים. בבית משפט תחתון צריך לשים אותם. הם, בשבילם ברא את כל הייסורים שבעולם. כל מה שישראל סובלים, רק בשביל הרשעים האלה"
  -"מי שחושב מחשבות אוון על בחורי הישיבות וקורא אותם פרזיטים, הוא מנוול, אפיקורוס… מותר להרוג אותו"
  -"חיילים נהרגים במלחמות כיוון שאינם שומרים מצוות"
  -"אשה בלי בנים לא שווה כלום…לפעמים אתה שומע בעזרת נשים את הנשים מברברות. על מה? זאת אומרת לחברתה איזה יופי של שמלה… זה השכל שלהן"
  -"המורים החילונים הם לא מורים, הם חמורים"
  -"הומואים הם רשעים, מתועבים"

  הרב עובדיה יוסף, לא בדיוק רבם של כל ישראל.

 4. אלה

  אבל הוא הביא את הדתיים המזרחיים למקום של הקצנה דתית, של חוסר בתרבות אותנטית והסתמכות על תרבות נמוכה או לחלופין חילונית, על מודל של לימוד תורה שלא מתאים לחיים המודרניים, בוודאי לא לאנשים שהם לרוב מיעוטי יכולת ללא תרבות קהילתית של תמיכה בלימודי תורה. (מכירה מבפנים, לא מבחוץ)

  הוא לא עשה טוב לצאן מרעיתו, וחבל שבגלל אייקוניותו המזרחית מעדיפים להלל אותו ולא להביט בעיניים על מעשיו. בתור מזרחית אני אומרת את זה, אנחנו לא אוהבים להיות מסכנים, ואנחנו לא אוהבים לאהוב את מי ששם אותנו שם.

 5. ליכודניק

  ששמר על כבוד המזרחים, הזדרז כ"כ לפגוע
  בשמאלנים
  בשופטים
  בחילונים
  בדתיים-לאומיים
  בגויים

  1. ציפי

   אבל ביקשת והתשובה חד משמעית:
   הדבר היחיד שהנחה את הרב עובדיה היה התורה, והאדרת קרנה. גם כל מה שכתוב כאן בפוסט נובע מאותו הדבר.
   ולכן, כל מי שיצא נגד התורה או נגד ההלכה הפסוקה – הוא יצא נגדו.

   ובד בבד היתה דלתו פתוחה לכל אחד ואחד, כולל מתנגדיו הגדולים ביותר שהיו באים בשקט לבקש עצה ותושיה – כשלא פעם מדובר בכאלה שיום למחרת ימשיכו להשמיץ אותו.

 6. עמית

  אתה עושה הבנייה לאחור ובונה נרטיב של הרב עובדיה כאיזה דמות מהקשת המזרחית הדמוקרטית.
  כור ההיתוך של הרב עובדיה מעולם לא כוון כנגד אשכנזים. בדיוק כמו כור ההיתוך המקורי, הוא כוון בראש ובראשונה (אם לא באופן בלעדי) כלפי המזרחים. אמנם כור ההיתוך הזה מטרתו הייתה לאחד סביב פסיקה ספרדית מסוימת, אך גם סביב תפישת עולם חרדית-אשכנזית במקורה שאותה הרב עובדיה החדיר באופן חסר תקדים בקרב מזרחים על ידי מערכת החינוך הש״סניקית, דרך החיים הש״סניקי וכל מה שש״ס מייצגת. הזרם החרדי-ספרדי בהובלתו היה פרידה מהדרכים הספרדיות האותנטית לטובת לבוש אשכנזי, תפישת עולם אשכנזית ודרך חיים אשכנזית.

  הדמיון בין כור ההיתוך של הרב עובדיה וכור ההיתוך המקורי לא נפסק כאן. הרי אתה לא סתם יכול להורות לאנשים לעזוב מסורות, מנהגים, שעוברים במשפחותיהם מאות שנים. אנשים לא ישתכנעו. אתה חייב להעביר אותם בתהליך הוקעה, דה לגיטימציה וגינוי. וכך הרב עובדיה עשה. על הנשים היהודיות ממרוקו הוא אמר שהן היו דלת העם ובורות והמציאו מנהגים שונים שצריך לזנוח. האם מסעודה משדרות שמחייכת אל ספריו של הרב עובדיה בכלל יודעת את זה שהרב הנערץ אמר עליה דברים גרועים יותר מכל מה שנרמז עליה בקריקטורות בארץ נהדרת? כנראה שלא. מסורתיים בדרך כלל לא מתעמקים בדיונים ההלכתיים של הרבנים. אבל בעלה בטוח שם לב שכאשר הוא בבית כנסת ובמהלך אחת התפלות עונה ״ברוך הוא שמו הוא״ לשבח שם האל, כפי שהוא ראה את אביו עושה וכמו שהוא ראה את סביו, ואביו ראה את סביו, וכך הלאה, פתאום בא אליו איזה צעיר שחום בלבוש מזרח אירופאי ומעיר לו על זה.

 7. מיכה רחמן

  אני מסכים עם שירו של סמי שלום שיטרית על הפצע והעלבון. הרב עובדיה יוסף וש"ס תרמו במשהו להרמת הכבוד האבוד, ולהחזרת הגאווה המזרחית. אבל דרכם רחוקה מלהביא תיקון. במידה רבה ש"ס מרחיקה את התיקון בעצם האשליה שמספיק לתת כבוד לתרבות המזרחית כדי שיגיע התיקון.
  ש"ס מעולם לא הייתה מפלגה חברתית, למרות הסיסמאות שאריה דרעי משמיע לנו חדשות לבקרים. ש"ס הייתה והינה מפלגה סקטוריאלית של הציבור החרדי המזרחי. כל מעשיה של ש"ס נועדו לשמר את עולם הישיבות בתי הספר ודומיהם, ולחזק את הציבור החרדי המזרחי, ואת החרדיות בכלל. דוגמה: ש"ס לא הצביעה בעד חוק הדיור הציבורי. והרי ההגנה על הדיור הציבורי היא הא'-ב' של החברתיות בישראל: קורת גג לקבוצות המוחלשות ביותר בחברה. וכמובן רוב דיירי הדיור הציבורי הם מזרחים (אז) והיום עם יוצאי אתיופיה. ש"ס מעולם לא נאבקה למען שוויון הזדמנויות אמיתי בחינוך לכולם. וגם לא מבינה את חשיבות ההשכלה ביציאה מהעוני. כל מה שש"ס מבינה זה לדאוג לחינוך שלה, ולתת לזוגות צעירים חרדים דיור במחירים שכולנו חולמים עליהם (מדינת רווחה לחרדים). על זה באמת כל הכבוד אבל זו לא דרך הדואגת לכל עם ישראל. עוד מיתוס של ש"ס. באשליה שהכבוד מספיק ואין צורך בקידום המזרחים המוחלשים מבחינה כלכלית והשכלתית, וכמובן חוסר ההבנה של ש"ס לגבי השינוי היסודי הנחוץ בחברה בפוליטיקה ובכלכלה כדי להגיע לשוויון הזה, בכל אלה ש"ס היא מכשול לקידום חברתי. והרב עובדיה יותסף נמצא באותו מקום כמו ש"ס.

 8. סיגל

  הוא כבר קדוש?

 9. ציפי

  ל"העוקץ", רציתי רק לומר תודה. 2 המאמרים שהבאתם כאן השבוע על הרב עובדיה נהדרים ונוקבים ומשמיעים קול שצריך היה להישמע. תודה!

 10. עמי אשר

  הביא את השלום? לא. שחרר את האשה? לא. הביא לפיוס בין עדתי? לא. קידם את המזרחיים? לא ממש. איני יודע מה יותר גרוע, מה שמכונה כאן "החילוניות האשכנזית" (כאילו זה דבר רע, זר או מוזר לא להאמין באלוהים) או הרב שפוסק אם מותר או אסור לפתוח בקבוק קולה בשבת. מה נסגר באמת, אני לא יודע כי אני חילוני, מותר או אסור? ואיך זה מקדם את המזרחיים?

  1. שאול סלע

   נא לדייק

   1. סמולן

    לא מזרחים, אלא ממוזרחים

   2. אדם

    נא להגיב לעניין

 11. פריץ היקה הצפונבוני

  ואני לא מתביש להיות יקה מערב אירופי. לדעתי הרב הלך אחר עמיתיו הליטאים הפך את יהדות המזרח הסובלנית. שחיה בהרמוניה עם סביבתה זה דורות.לקנאית דתית לאומנית ומתבדלת. אני לא מכבד מנהיג שמקלל ומגדף כאחד הריקים בשוק. אני לא מכבד פוליטקאי שאמנם אמר שלמען שלום מותר לסגת משטחים שבתודעתינו הם חלק ממולדתינו ובפועל במקום להנהיג נגרר אחרי הלאומנים שבעדתו ומתוך שנאת חילונים חבר לאויבי השלום ומקלל ומגדף ערבים באשר הם ערבים.. אני לא מכבד תנועה שמונעת מילדיה ללמוד לימודים כלליים ו מקצועיים שיעזרו להם לצאת ממעגל עוני.לו הוא והעסקונה סביבו עטורת חליפןת מחויטות מושחתת, שהשתן עלה לה לראש.היו תומכים בשלום הייתי מותר להם הרכה במה שנעשה בפרהסיא. כשצריכים לגנב,מורידים אותו מחבל התליה.אבל אין סיבה.

  1. שאול סלע

   גזירת שמד ראשונה נגד המזרחים היתה הנסיון להפוך אותם ל"יהודי חדש" של הציונות שמהות ה"יהודי החדש" הוא להיות לאומן אירופאי. הציונות גם ייעדה למזרחים את התפקיד של חוטבי עצים ושואבי מים.יהדות היא ד

   בשם "כור ההיתוך" הציונות האשכנזית ניסתה למחוק את ניכסי התרבות שיצרו והביאו איתם המזרחים בדרך של אינדוקטרינציה. כל עוד היתה השליטה באמצעי השידור נתונה בידי הציונות האשכנזית ,אנסו אותם לשמוע את "העמק הוא חלום" ו "היי הג'יפ" כאשר לפיוט ,למקאם ולליתורגיה היהודית לא הוקצו בכלל זמני שידור.

   לדמותו של המרן חשיבות רבה בהצלה משמד של המזרחים ע"י שחרור מהאזיקים של "היהודי החדש" ו "כור ההיתוך",ו"עמוד האש" של יגאל לוסין הגזען.

 12. מזרחיה גאה

  תודה להעוקץ שמעיזים להביא מאמרים כאלה ולא מפחדים (כמו רוב בעלי התגובות) להתרחק מהקונסנזוס האשכנזי שמאלני שמעז לזלזל ברב עובדיה יוסף, שעשה מהפכה חברתית, דתית ותרבותית שאין שני לה..
  כמה נמוך לצטט שוב את כל אותן חלקי מילים שהתקשורת הפכה אותו באמצעותם ללא לגיטימי (מהלך עתיק ונפוץ של ההגמוניה להגחיך את כל מי שקורה עליה תיגר…). ציפיתי מקוראי העוקץ לטיפה יותר – אתם נשמעים כמו קוראי ידיעות/מעריב/הארץ/ישראל היום….