על מה יאיר לפיד מדבר כשהוא מדבר על אהבה

מה משמעות הכרתו בנישואים גאים, בעוד המגמות החברתיות והכלכליות שמוביל שר האוצר אינן מאפשרות לנו להתקיים בכבוד?
גל דויטש, כרמן אלמקייס, ספיר סלוצקר עמראן, רעות גיא

 на русском

כאשר הגיע יאיר לפיד למצעד הגאווה האחרון בתל אביב ונתקל בקריאות החוזרות "אין עתיד עם בנט ולפיד", הוא ניסה לשכנע את הקהל הזועם לשתוק ולהקשיב לדבריו: "עבדתם המון שנים כדי שיבואו הנה שרים בכירים", אמר, והנה הוא נענה ל"עבודתנו" והגיע לדבר איתנו "על אהבה" כפי שפתח את דבריו (בדקה וחצי שהתאפשר לו לדבר טרם הורד מהבמה בצעקות בוז). יאיר לפיד לא בא לדבר איתנו על זכויות, אפליה או מאבקים. הוא בא לדבר איתנו על "אהבה", ומה רבה הייתה פליאתו שהקהל באותו אירוע לא נאלם דום.

ארבעה חודשים לאחר מכן, כאשר חוזר לפיד לדבר איתנו על "אהבה" בדמות הצהרה על מאבק להכרה בנישואים חד-מיניים כחלק ממסגרת הצעת חוק הזוגיות, ראשי הארגונים הגאים רצים בידיים פתוחות לחיבוקו האוהב! אולם הצהרתו של שר האוצר בנוגע לתמיכה בנישואים גאים הנה תמוהה ומחייבת מחשבה על מקורותיה ועל המשמעות של התמיכה הציבורית שנתנו לה ראשי הארגונים (ודאי לאור זאת ששרת המשפטים ציפי לבני היא זאת אשר יוזמת חוקים חדשים בנושא). אם נניח לרגע את הדיון בשאלת הנישואים כמסגרת אותה להט"בקים בוחרים לאמץ, נשאלת השאלה – למה מגיע לנו כל הטוב הזה?

יאיר לפיד מתנגח בציבור החרדי ככלי פוליטי מתחילת דרכו. גם כעת, קשה שלא לראות במהלך של "הצהרה" בתמיכה בקהילת הלהט"ב, אשר מגיעה יום לאחר שהוגשה הצעה לתיקון חוק האימוץ על ידי ח"כ מש"ס – הצעה שתכליתה למנוע מזוגות הומואים ולסביות לאמץ – עוד מהלך ציני שבבסיסו אסטרטגיה של "הפרד ומשול", אשר תוביל לניגוח בין להט"בים לבין חרדים תוך חיזוק מעמדו הפוליטי המעורער. מדובר בשימוש ציני בקהילת הלהט"ב כקבוצה נעדרת ייצוג פרלמנטרי משמעותי. אותם נציגי ארגונים צריכים להיזהר מאמרות שפר כשל לפיד, אשר אינן שונות במהותן מסחטנות רגשית, מגזענות ומשימוש בתעמולה הנשענת בעיקרה על הפחדה.

ובינתיים בביצה המקומית

אני גאה לתמוך ברון חולדאי. ראש עיר מצוין. הפוליטיקאי שתרם יותר מכל פוליטיקאי אחר בישראל לקהילת הלהט"ב ב-15 השנים האחרונות. אני מודה שזאת זווית הסתכלות מעט צרה, אבל אני חושב שכל הומו, לסבית, טרנסית וביסקסואל בישראל חייב לו הרבה מאוד על מה שהוא עשה כדי לשפר את חיינו. ולא במובן הפיננסי אלא דווקא ברוח הגבית, בקבלה, באהדה הבלתי מתפשרת (גל אוחובסקי בפייסבוק, 12.10.13)

אי אפשר להפריד בין התמיכה הציבורית שהעניקו ראשי הארגונים, וביניהם גל אוחובסקי (נשיא איגי), בהצהרתו של יאיר לפיד, לתמיכה באותה מגמה של הסתכלות צרה במישור העירוני. כמה ימים קודם לכן יצא אוחובסקי בהכרזה פומבית על תמיכתו בחולדאי לראשות תל אביב, זאת לצד פעילותו המוניציפלית של יניב ויצמן (יו"ר איגי) לצידו של חולדאי. כמה קל לנו להיאחז בהצהרות חסרות ביסוס בעוד שסוגיות יום-יומיות אקוטיות של להט"בים אינן מטופלות. ביוני האחרון קיים ארגון איגי אירוע לציון 20 שנה למצעד הגאווה הראשון בעיר; האם אחרי שני עשורים של פעילות להט"בית בה התפארו על בימת אותו אירוע, אנחנו עדיין יוצאות מגדרנו כאשר מפזרים לעברנו קצת "רוח גבית, קבלה ואהדה בלתי מתפשרת"? המגמה המוניצפלית אותה מוביל חולדאי זהה למגמות אותן מוביל לפיד בזירה הפרלמנטרית – חיזוק החזקים, פיזור סיסמאות ליצירת הון פוליטי תוך שימוש בפוליטיקה המבדלת את קהילת הלהט"ב ממאבק רחב לשוויון וצדק חברתי. על כן אין זה מפתיע כי החתומים על המכתב הפומבי ללפיד הם תומכיו של חולדאי.

נשואה וטוב לה?

כיצד נמדדת מחויבות של חבר/ת כנסת כלפי הקהילה? מחויבות לשוויון, כפי שאנו רואות אותה. הינה מחויבות רחבה יותר מאשר נושא השוויון בנישואין. המגמות הכלכליות האחרונות בהובלתו של לפיד, כדוגמת קיצוץ בקצבאות הילדים והעלאת המיסים, פוגעות בצורה ישירה במשקי בית להט"בים – ולט"בים בפרט. מה שווה הכרה בנישואים, בעוד המגמות החברתיות והכלכליות של לפיד אינן מאפשרות לנו להתקיים?

אז לפני ש"נציגי הקהילה" בוחרים להשתמש בכוחם הציבורי ולהודות (שוב) בשמנו, אנחנו מציעות לבדוק: האם לפיד פעל למען דיור? בריאות? חקיקה למניעת אפליה כלפי להט"בים במקומות עבודה? לא. יתרה מכך, חברת סיעתו, שרת הבריאות יעל גרמן, זכתה לביקורות נוקבות על כך שהפילה את הצעת החוק של ח"כ מירב מיכאלי לאיסור אפליית טרנסג'נדרים במקומות עבודה לפני מספר חודשים. אך אלו לא מנעו מראשי הארגונים לצאת בקול תרועה על ה"מחויבות" שהפגין לפיד, וכך במסגרת ה"דיל" (כפי שמכנה זאת אייל גרוס) בין הממסד לבין הקהילה, האחרונה מעניקה לו חיבוק שעה שזה פוגע בה. היד אשר מגישה לנו הצהרה חסרת ביסוס, היא אותה היד אשר שומטת את הקרקע מתחת לרגליהן של קבוצות אשר אינן פריבילגיות בקהילתנו.

אולי זה יפתיע חלק מהאנשים, אבל "הקהילה הגאה" אינה מורכבת רק מקבוצות הגמוניות. יש בקהילה עשירים ועניים, גברים ונשים, תושבי/ות פריפריה ומרכז, מזרחים/ות ואשכנזי/ות, דתיים וחילונים. לפיד רוצה לדבר על אהבה, אבל מתחילת כהונתו מפיץ שנאה – שנאה לחרדים, שנאה למי שזקוקים לקצבאות, שנאה לאמהות חד-הוריות, שנאה לנפגעי דיור ציבורי. אז לפני שאנחנו מתחתנות, יהיה נחמד להתחיל עם אפשרות לקנות בסופר.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שאול סלע

  או בנישואים אחרים ?

 2. נתן

  בניגוד לקצבאות זקנה נכות אבטלה או מילואים שניתנים לאנשים שאתרע גורלם הרי שקצבאות הילדים הם קצבאות לא מוסריות שניתנו לאדם על החלטה לגיטימית שקיבל באופן עצמאי להביא יותר ילדים לעולם מכפי שהוא מסוגל לפרנס.

  הסיבה היחידה לקצבאות הללו הוא כוחם של החרדים כקבוצת לחץ על כל ממשלה ובכך הם מהווים דגמה טובה לכלכלה הנהוגה במדינת ישראל(כלכלה שהשמאל המזויף קורא לה "חברתית") – כלכלה שמפרנסת את החזקים( קבוצות לחץ, ועדי עובדים,חברי מרכז מפלגה, טייקונים,מקושרים, מתנחלים,חרדים,קומבינטורים ועסקנים) ופוגעת בחלשים( כל אלה שמנסים להתפרנס בכוחות עצמם).

  1. בארשבעי

   הרי הביטוח הלאומי אינו חברת ביטוח אלא "קרן פנסיה"- כספי העמיתים (האזרחים) אינם מושקעים כדי לממן את הגימלה שיקבלו בעתיד, אלא מועברים לזכאים; בבוא היום, האזרחים יקבלו גימלה מכספים שייגבו ממי שיעבוד באתוה עת (שהם ילדים כיום) וחוזר חלילה.

   מכאן שמדינת הרווחה מבוססת על גידול הפריון או האוכלוסיה; היא לא יכולה לתת קצבאות זיקנה ונכות "מוסריות" אם אין אוכלוסיה עובדת שתממן אותם.
   לכן יש קצבאות ילדםי גם במדינות בהן אין חרדים (-:

   1. עמית

    יש קצבאות ילדים במערב, במדינות שצריכות לעודד ילודה כי אחרת הן ימצאו את עצמן במצוקה דמוגרפית וללא כוח עבודה שיממן את הפנסיונרים.
    ישראל היא בבעיה הפוכה. המגזר העני ביותר בה מחזיק בקצב הילודה הגבוה בעולם, וילדיו גם כשיהיו בוגרים לא יצאו ברובם לעבודה. הדבר האחרון שהיא צריכה זה לעודד עוד ילודת עוני.

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  לא צפיתי בו בטלביזיה אבל לפרקים קראתי את כתבותיו ב,,ידיעות". הוא היה מה שנקרא באמריקאית ,,אמא ופשטידת תפוחים" ז.א. בטא עמדות ,,חיוביות" לפי מה שחשב שהקוראים יאהבו: פטריוטיות-לאומנות-ישראליות( ישראלי אמיתי לא משתמט) עוינות לחרדים ושאר,,טפילים". רכב על גל המחאה ובציניות הפרזנטור של בנק-הפועלים שאל ,,אפוא הכסף"? כשהכסף היה הן בכיסו הפרטי והן אצל קהלו של אחיו בנט. הגזען שבערב הבחירות הצהיר שלא ילך עם כל,,הזועביז" האלה.אני הצבעתי חד"ש ז.א.גם אני מהזועביז. עזבו אותי ממנו. מאחל לו שכמו שעלה בקולות של עוילם- גולם .והעשירים שהבינו שהוא מאנ"ש.כך יפול ויחזור להיות טלנט בטלביזיה להנאתם של העוילם-גולם.