ערבים ודמוקרטיה, אין דבר כזה

מה הקשר בין אחוז הצבעה גבוה מאד בבחירות לרשויות המקומיות הערביות לבין גביית ארנונה נמוכה והיעדר שמות של רחובות?
יוסי לוס

הבוקר מרב ארלוזורוב מדווחת על מחקרים שנעשו במסגרת המכון הישראלי לדמוקרטיה. היא מביאה ממצאים ממחקרים שפורסמו ב-2006 וממחקר שפורסם לאחרונה. באמצעותם היא מסבירה את הקשר בין אחוז הצבעה מפתיע של 90-100% בבחירות לרשויות המקומיות הערביות לבין גביית ארנונה נמוכה והיעדר שמות של רחובות.

היעדר שמות של רחובות ביישובים ערבים מביא לכך שאי אפשר להפנות אנשים לקלפיות לפי כתובתם. פשוט כי אין להם כתובת. לכן, הם מופנים לקלפיות לפי החמולה אליה הם משתייכים. בלית ברירה, כל חמולה מנסה לקדם את האינטרסים שלה על חשבון אחרות ולהשיג הנחות בארנונה וג'ובים ברשות המקומית.

חלוקת קלפיות לפי חמולות מבטיחה שליטה בדפוס ההצבעה. כך מעקרים את האפשרות להתפתחות של העדפות אינדיבידואליות שחורגות מהתכתיב הפטריארכאלי. כך לא מאפשרים להתפתחות של דמוקרטיה ממשית ביישובים ערבים. כך אפשר להמשיך להאשים את החברה הערבית בכך שהיא פטריארכאלית, מנוונת, פרימיטיבית, מחייבת התערבות מתמדת מבחוץ של השלטון המרכזי, לא יודעת להתנהל באופן תקין…

MINOLTA DIGITAL CAMERAזהו חלק בלתי נפרד מדפוס השליטה של השלטון המרכזי מאז קום המדינה על היישובים הערביים, באמצעות מוח'תארים (בערבית נבחרים) שלא נבחרו אלא מונו. כך, משיגים השתתפות כמעט מלאה בהליך הדמוקרטי לכאורה שמתברר כלא דמוקרטי בעליל.

אחד הדברים שמדהימים בסיפור זה הוא שכל זה היה יכול להיות מתוקן בקלות רבה, אם משרד הפנים היה טורח וקובע שמות (או מספרים) של רחובות ומספרים לבתים ברשויות הערביות שבהן אין שמות (או מספרים) לרחובות. או אז הקלפיות היו מתארגנות בצורה ששומרת על האנונימיות של הבוחרים ומאפשרת להם לבחור כראות עיניהם באופן דמוקרטי ממשי. אמנם, קביעת שמות לרחובות היא בסמכות לא רק משרד הפנים אלא גם בסמכות הרשות המקומית. אולם, מי שולט ברשויות המקומיות? צדקתם, ראשי החמולות שלא מעוניינים בשינוי דמוקרטי. כך, שלטון המוח'תארים שמונו על ידי השלטון המרכזי בשנות ה-50' נותר על כנו.

אבל הסיבה שבגללה כתבתי פוסט זה היא שאף שמדובר בחוקרים מכובדים ורבי זכויות, לא היה ממש צורך במחקרים מעמיקים כדי לגלות את הקשר הזה. ואג'יה סידאוי מעמותת אלמונתדא אלתקדומי (المنتدى التقدمي – muntad@gmail.com) סיפר לי על כך כבר ב-2001. הדרך לדמוקרטיזציה של היישובים הערבים בישראל קצרה יותר משמקובל לחשוב והמכשולים אליה אינם התרבות, האסלאם, המסורת… אלא האינטרסים הצרים של בודדים והאינטרסים של השלטון המרכזי בישראל. כמו כן, לפחות לעתים הדרך לדמוקרטיזציה של היישובים הערבים אף לא עוברת במחקרים מלומדים אלא בהקשבה לפעילים שחיים את המצוקות שנים על גבי שנים ועושים מאמצים סיזיפיים כדי לפתור אותן. וגם דפנה בן ברוך כתבה על כך לפני כמה חודשים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילן

  אכן היהודים אשמים.
  אלא שמשרד הפנים לא יכול לקבוע שמות רחובות, זו אחריות של הרשות המקומית.

  1. יוסי לוס

   מי דיבר על היהודים?
   דיברתי על שיתוף אינטרסים בין ראשי חמולות ערביים לבין משרד הפנים. דיברתי על עוול שנגרם גם בגלל ערבים וגם בגלל יהודים. גם בגלל אינטרסים מקומיים וגם בגלל אינטרסים ארציים.
   בטח לא היהודים.
   יש אנשים שעבורם כל ביקורת על השלטון הישראלי שמזניח את אחריותו למרבית האזרחים, יהודים וערבים, היא נגד היהודים.

 2. ליכודניק

  מה ההבדל הגדול אם פלוני יקבל הזמנה לקלפי חמולתית (כפי שקורה היום), למצב "תקין" בו הוא מוזמן לקלפי לפי כתובתו. הרי בכפרים ממילא השכונות הן לפי חמולות.
  כל עוד איש לא נכנס עם המצביע מאחורי הפרגוד, מה ההבדל אם בחוץ מחכים עוד 30 בני משפחה שלו- או 30 תושבי השכונה שלו? הבדל יתכן רק אם קבלן קולות מארגן הצבעות עם תעודות זהות שאסף מבני משפחתו, וועדת הקלפי אינה מעיזה להתעמת עם כל החמולה, אם החמולה מונעת מאחיין סורר מלהיכנס לקלפי וכו'; אולי אני תמים, אך אני מקווה שזה לא המצב.

  1. אסף אורון

   חשבון פשוט. אם מחלקים את אזורי הרישום של הקלפיות כך שבכל קלפי תהיה תערובת של חמולות, אז בריוני החמולה לא יכולים לדעת למי הצביעה כל אזרחית פרטית. יש 40% למועמד הזה, 30% למועמד ההוא, וכו'. אין שום דרך לדעת אם כל ה-40% באו מהחמולה שלך או לא.

   לעומת זאת, אם הקלפי היא 100% חמולתית, אז כל סטייה מ-100% הצבעה למועמד שהבריונים בחרו בשבילך, מזדקרת כמו קוץ.

   בקיצור, פתרון פשוט ישלב הסדרת כתובות עם חלוקה מכוונת של אזורי הקלפיות כך שלא יהיו על טהרת החמולה.

 3. וג'יה סידאוי

  אני מבקש מהמערכת בהתחלה לפרסם את המייל שלי – muntad@gmail.com.
  לעניין:- מתן כתובת מדוייקת לכל אזרח היא זכות אזרחית ופוליטית. וזה באחריותה הישירה של המדינה. המדינה יכולה לחייב את הרשויות המוניציפאליות לעשות את הנדרש אפילו עד כדי מינוי ועדה קרואה כמו שרגיל משרד הפנים לעשות בנסיבות שונות. בנוסף לשיפור השירותים לאזרח מתן כתובות מונע פגיעה בסודיות הפרט בבחירות. סודיות הפרט בבחירות היא העקרון הראשון בדמוקרטיה. מול האזרח האחראי על זכותו בסודיות היא הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרד הפנים. זה נכון שראש המועצה חייב להוציא לפועל את פרויקט מיפוי היישוב. אנחנו חברי עמותת אלמונתדא אלתקדומי מובילים את הפרויקט. לא מחכים למשרדים הרלוונטיים, אבל הגיע הזמן שכל משרד יקח לידיים את המוטל עליו. עשינו מודלים ביישובים ג'סר אלזרקא, ג'דידה-מכר, עראבה ויישובים אחרים. כבר העלינו את המודעות של התושבים. שמחנו שזה מתחיל להתקדם. חלקית ביישובים שונים ובחלק מהיישובים בשלבי תכנון. גם צריך להדגיש שיש יישובים אחרים שזה לא על סדר היום שלהם. כאן תפקיד המשרדים הרלוונטיים.

  1. עמית

   אין ספק שתפקיד המדינה הוא לדאוג לקיום החוק, ומשרד הפנים שמחייב את היישוב שלי (ישוב יהודי ותיק) לקבוע שמות ומספרים לרחובות צריך לעשות את זה גם בישובים ערביים.
   זה יעזור רק בנושא חשאיות ההצבעה, בנושא ניהול היישוב יש למצוא דרכים לסייע וללמד ראשי רשויות ניהול.
   בנושא תקציבים סך כל הארנונה בישראל יכול לכסות חצי מעלות בך כל השירותים לכן ברור שעל המדינה לכסות את ההפרש.

 4. וג'יה סידאוי

  בישראל ובארצות מתוקנות, הארץ מחולקת לאיזורי קלפי כחוק. "פיסקה נוספת בחוק קובעת ששר הפנים רשאי לקבוע לגבי מקומות שונים אשר מספר המצביעים קטן מאוד. אזור קלפי נקבע לפי שם רחוב" גם מספר רחוב נחשב כמו שם רחוב" ומספר בית. בהעדר שמות רחובות ומספרי בתים לא מאפשר ללשכה המרכזית ולמשרד הפנים לקבוע אזורי קלפי. לכן, ביישובים הערביים הקלפיות מחולקים לפי האותיות א' – ב', זאת אומרת לפי רשימה חמולתית.
  הזכרת "קבלני קולות" וכאן היא הבעיה – קבלן קולות יודע מי כן הצביע ומי לא ולמי. מנכ"לית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מאשרת את הנ"ל במכתבה לעמותת אלמונתדא. כשהבוחר יודע שאין סודיות, הוא מפחד, מפחד מה"מקל" ואחר רוצה לקבל את הגזר. בוחר חזק הוא יבחר לפי מצפונו, אבל כמו שאתה יודע לא כל הבוחרים חזקים ובמיוחד הנשים. בוא ביחד נקדם את הפרוייקט ונעזור למוחלשים להצביע לפי מצפונם. אנחנו בעמותה רוצים להטמיע את הדמוקרטיה בחברה שלנו, דרך העלאת המודעות, דרך העלאת ההון החברתי וטיפוח החסינות הקהילתית. "לזה דרוש כל הכפר – כל המדינה לשלב את הידיים" כדי לקדם את החברה הערבית מחברה קולקטיבית חמולתית לחברה אינדיוידואלית שיש בה מקום לכל ה "אחר".
  וג'יה סידאוי- מנהל עמותת אלמונתדא אלתקדומי למאבק בקנאות חמולתית עדתית

  1. ברכה

   לישם את מה שמתבקש,מהדברים הפשוטים כמו קביעת שמות לרחובות ומספרים. והתיחסות שויונית עם גישה חיובית על אף הדעות הקדומות ואולי הקשיים האובייטיביים.

 5. סמי

  החיבור בין הצבעה גבוהה לבין גביית ארנונה נמוכה הוא חיבור סטני.
  הארנונה הנמוכה הנגבת בישובים הערביים היא בגלל אחוז גדול מאוד של עובדים עם הכנסה שהיא ברמה של שכר מינימום והעדר איזורי תעשיה ומרכזי שירות היכולים לתרום לישובים אלה להתפתח כלכלית
  האם יודע כותב הפוסט כי לחברת בזק למשל אין ארגון טכני לאיתור לקוחותיה אפילו בהסתמך על מיקמם הקבוע של ארונות הסעף של קווי הטלפון של בזק
  כך הוא המצב של חברת הוט לפחות לפי הידוע שלי מהכפר בו אני גר כך שאם הוט רוצה לשלוח טכנאי לביתי לתיקון כלשהוא ישלחו טכנאי אחר לשכן שגר ממול בלי היכולת שלהם לאתר אותה תקלה בגלל ניהול לוגסתי גרוע של מבנה הרשת שלהם.
  שני גופים אלה מבזבזים כסף רב או במקרה הגרוע יותר מעניקים שירות גרוע ובזבזני למרות שהם יכולים לבנות מפת שירות הבנוייה על ארונות הסעף שלהם.
  בקיצור הערבים הם אכי דימוקרטיים לפחות בהקשר לחשיבות ומודעות לשימוש בזכות ההצבעה בבחירות לשלטון המקומי בגלל ששם הם מרגישים שהם יכולים להשפיע בניגוד ליכולת ההשפעה שלהם בבחירות לכנסת.
  במדיניות מתמשכת מימי התורקים איבדו הערבים את תחושת השייכות והנאמנות
  ומנהיגי הישוב לא הציבו פרויקט או אתגר קהילתי או חברתי או חס מלהזכיר פרויקט לאומי שסביבו אפשר לגייס את החברה הערבית

 6. אורי

  אין שום ספק ששם רחוב וכתובת מסודרת היא זכות יסוד. אבל חשוב לזכור שלו משרד הפנים רצה באמת בדמוקרטיזציה, הוא היה יכול להסתדר גם בלי השקעה בשמות רחובות ושיתוף פעולה עם ראשי הרשויות. כלומר, האם באמת כל כך מסובך לחלק קלפיות אלפבתית לפי השם הפרטי במקום שם המשפחה? או לפי מספרי זהות? וכאן חשוב לזכור את ההקשר ההיסטורי של ההחלטה לטפח את המוכתארים. היו לה מטרות פוליטיות ידועות. רמז למתקשים: היא לא התקבלה בידי רשויות אזרחיות. התיאור שלך שמחלק את האחריות למצב בין המדינה לבין שחקנים מקומיים הוא לא מוטעה, אבל מציג מצג שווא של יחסי הכח בין הגורמים השונים: המדינה לא באמת תלויה בראשי החמולות. המשפט ההפוך דווקא מדויק.

 7. ציפי

  מספיק לעמוד בנקודה אסטרטגית בכפרים ערביים רבים, כדי להבין את הכותרת של תגובתי. בהרבה מהמקומות הללו אין שום תכנון, והבתים נוספו לפי הצורך ובלי שום צורה סביבתית.
  כשהבתים בנויים כגיבוב, ללא שום "רחוב", איך בדיוק יקבעו שמות של רחובות? יקבעו באופן שרירותי שגוש מסויים הוא רחוב X וגוש אחר הוא רחוב W?

 8. מאור

  שאם תהיה יוזמה לקבוע שמות רחובות או שכונות בישובים ערבים תהיה כאן בהעוקץ כתבה על המזימה של משרד הפנים לבטל את הזהות הערבית-מסורתית של הפלסטינים אזרחי המדינה הקיימת מזה מאות שנים, ולהכפיף אותם להגדרות מערביות-ציוניות של המדינה שהיא באה אליהם ולא הם באו אליה. אולי אפילו ייעשה שימוש במונחים כמו "טיהור אתני סימבולי", "שואה מוניציפלית" ו"טרנספר רחובותי"…

 9. איהאב עאסי

  אצלנו בכפר ברא הרשות עשתה את המוטל עליה ובשעה טובה לפני יותר משנה כבר יש לנו שמות רחובות ומספר בתים בצורה מסודרת. יש לנו הסתייגויות לגבי בחירת השמות של הרחובות אבל בשורה התחתונה יש רחובות.
  ועדיין בבחירות האחרונות הקלפיות חולקו לפי משפחות ולא לפי רחובות.