סחורה פוליטית רעה

מחר, יום שלישי, בתיאטרון הערבי-עברי ביפו, כנס לקידום מאבק משותף נגד גזענות בישראל
אבי דבוש

קוקוריקו מואזין. נצרת עלית תישאר יהודית לעד. ומי ישתיק את המואזין ביפו? להשאיר את תל אביב יהודית. ו..אתיופים שמדברים על תכנון?? אילו רק כמה כותרות זריזות מקפיינים מוניציפאליים ברחבי הארץ. המשותף לכולם: גזענות בוטה ואלימה כלפי קבוצות בישראל. לצערנו, יש עוד אינספור דוגמאות. נגד פליטים, חרדים, עניים ועולים. רק תחפשו. מערכת הבחירות המוניציפאלית סיפקה לנו הרבה רגעי אמת של הצצה לגזענות המערכתית, הפוליטית, הגורפת והפופולארית.

בחשבון קצר, מסתבר שהגזענות היא סחורה פוליטית רעה ואפקטיבית. ראש עירית נצרת עלית, למרות גיבנת של כתב אישום, נישא על גבי קמפיין שיסוי כנגד תושביו הערביים, לכהונה נוספת. אריה קינג זכה לשני מנדטים בירושלים המשוסעת. הליכוד שקראו להשתיק את המואזין ביפו, זכו לשני מנדטים בתל אביב-יפו. כל אלה מחדדים את שאלת המאבק בגזענות. טובי הארגונים והפעילים דנו במהלך הבחירות, האם וכיצד יש לפעול מול הקמפיינים הגזעניים. התחושה הגורפת היתה שמאבק ישיר בקמפיינים הללו ובפוליטיקאים המקדמים אותם, עלולה לחזק אותם ולהוציא את שכרנו בהפסדנו. זה אמנם לא מנע פעולות ספורדיות, כמו קמפיין נגד הכרזות של מחל בתל אביב-יפו ופנייה של חבר הכנסת עמר בר-לב לועדת הבחירות המרכזית, שהביאה לפסילת חלק מהקמפיינים (בניגוד, אגב, לעמדת היועץ המשפטי לממשלה), אבל בגדול העדפנו להתעלם.

גזענות אסטרטגיות למאבק

התוצאות מצביעות על כך שעלינו לשים בסימן שאלה את האסטרטגיה המתעלמת, או לפחות לסייג אותה. ברור שהאסטרטגיה נובעת מהיותנו, כארגונים ארציים מזוהים, בעלי ריחוק מהזירה הקהילתית-מקומית. ממש כמו שהגעתי ב-2003 לאשקלון, ערב הבחירות המקומיות שם, לקידום המאבק בתחנה הפחמית המתוכננת (ניצחנו!) ונתפסנו, אני וחברי, כ"סטודנטים אשכנזים מהמרכז". לא משנה האם יש לנו נגיעה וזיקה עמוקה למקומי במקומות הללו. תמיד יהיה קל לתייג את הדברים כהתערבות חיצונית "זרה" ולייצר ספין אפקטיבי. מצד שני, ברור לכולנו שעל מנת לצמצם תופעות גזעניות נחוצה פעולה מתמשכת, המבודדת ומוקיעה גזענות אלימה בכל מקום בו היא מרימה ראש.

וכל הדברים הללו הם רק משל ודוגמא. הנמשל הוא חיינו הציבוריים העמוסים גזענות ואלימות כמעשה יומיומי. לפי דו"ח מטה המאבק בגזענות בישראל, המתפרסם מדי שנה, ישנה מגמת עלייה חריפה במקרי הגזענות בישראל בשנים האחרונות. מדובר בגזענות כנגד קבוצות ומגזרים רבים באוכלוסייה, באופנים ממוסדים ובלתי ממוסדים. על מנת לעמוד מול הנחשול הזה, שבתוכו אנו חיים (כי זרעי הגזענות הם בכל אחת ואחד מאיתנו) יש צורך בבניית כח משותף ואפקטיבי. כזה שיוכל לשתף פעולה, להעביר מידע, לתאם פעולות ולצאת לעשייה משותפת. בשנים האחרונות ישנם ארגונים, פעילות ופעילים המקיימים פעילות רציפה בנושא. רובם מאוגדים במטה המאבק. חלקם ב"תג מאיר". אחרים פועלים באופן עצמאי בכלים משפטיים ותקשורתיים בזירות שונות. ביום שלישי הקרוב, 29.10, ננסה לייצר תחנה חשובה של חיבור ו"איוורור" תובנות, מחשבות ונסיונות של הא\נשים היקרים הללו. חשוב לנו מאוד שבאירוע ישתתף מגוון רחב של אנשים ודעות. זו תהיה הדרך היחידה להמשיך באופן מתואם ואפקטיבי יותר.

אבי דבוש מנהל תחום תוכניות בשתיל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יוסי ברנע

    מתי האירוע? מי שעה עד מתי?