איך הפכתי מדיסידנט פוליטי לטרוריסט מסוכן?

סיפור אמיתי במאת האחוזים שמלמד על שיטת הפעולה של מנגנוני הביטחון… ולא בהכרח רק בישראל, ועל "הצלחות" של מאבק ארגוני החברה האזרחית

English

בשנות השבעים של המאה הקודמת הייתי פעיל בארגון השמאלי "ברית הפועלים". במסגרת פעילותי הזדמן לי לייצג ארגון זה במספר פגישות וועידות באירופה. באותם ימים היו שירותי הביטחון שותפים לאמונתו של השמאל בערכן של המילים. לפי אמונה זו, כפי שהעולם נברא בדיבור, אפשר לשנותו באמצעות מילים. שירותי הביטחון ייחסו חשיבות רבה למעקב אחר דיבורינו. בכל "ביקור" בשדה התעופה לוד, אם ביציאה מן הארץ ואם בשיבה אליה, כשהייתי מגיש את דרכוני לבדיקה, היו מזמינים אותי לתחנת המשטרה שבשדה התעופה, כפי שנהגו לזמן פעילים אחרים מקרב מתנגדי המשטר. בתחנת המשטרה היו מחפשים בבגדי ובתיקי בתקווה למצוא פיסת נייר או מחברת שיעידו על הנושאים בהם אני עוסק, לאן אני נוסע ועם מי נפגשתי או ברצוני להיפגש.

האדם, מטבעו, לומד מהניסיון. אחרי שמצאו בחזקתי פנקס טלפונים ולקחו אותו לבדיקה, ממנה חזר בדואר אחרי מספר שבועות מרוט ומדובלל, החלטתי להקל על עצמי ועליהם. לפני שיחפשו עלי נהגתי לחפש בעצמי על עצמי, כדי להיות בטוח שלא נמצאת עמי שום פיסת נייר "אישית" שתהווה עילה לשאלות ולהתארכות החיפוש.

הדברים התנהלו בצורה הטובה ביותר. חלפו ימי "ברית הפועלים" והצטרפתי לתנועת "אבנא אלבלד" ולא שבתי לנסיעות הפוליטיות למשך תקופה ארוכה. מצאתי עבודה בחברת הייטק ונהגתי לנסוע במסגרת עבודתי. אולם מי שנכנס פעם אחת לרשימה השחורה יתקשה לצאת ממנה. המשכתי לערוך חיפוש על עצמי לפני הגעתי לשדה התעופה, והחבר'ה שם המשיכו לעצור אותי ולערוך עלי חיפוש בלי שימצאו דבר שאפשר לשאול עליו.

מטבעי אני אדם שקט ואיני אוהב להתלונן והייתי שבע רצון מסידורי הביטחון ההדדיים. אולם, נודע לי ששמות אחרים שאכלסו את הרשימה השחורה הפכו למנהלים ומרצים באוניברסיטאות. היה עליהם לנסוע פעמים רבות וקצה נפשם מטרחת החיפושים החוזרים ונשנים. תלונותיהם הגיעו אל העיתונות ולבסוף כשל כוח סבלם והגישו עתירה לבג"ץ באמצעות "האגודה לזכויות האזרח".

לא עקבתי אחרי הפרטים ולא התעניינתי בנושא, עד ליום שבו נסעתי בשליחות החברה שבה עבדתי לועידה חשובה בנובמבר 1989. עם הגעתי למשטרת הגבולות הצגתי את דרכוני. ידעתי שיעצרו אותי ויערכו עלי חיפוש והייתי סמוך ובטוח כי לא ימצאו בחזקתי שום נייר שנשכח. אולם, למרות שהייתי מוכן לכל התרחשות משונה, הופתעתי. הבחנתי בפניה של השוטרת שנהיו לבנים מאימה כאשר התבוננה במסך המחשב לאחר שהקלידה את מספר הדרכון. לא עברו אלא שניות ספורות עד שהקיפו אותי אנשי ביטחון, נשאו את תיקי וליוו אותי לחדר חיפוש מיוחד שלא הכרתי קודם לכן.

איור: איריס בר
איור: איריס בר

הייתי עוקב אחר פעולותיהם ואיני מבין. הם אינם מחפשים ניירות. הם הוציאו את הבגדים מהתיק בזה אחר זה ופיזרו עליהם אבקה מוזרה. פשפשו בכל חפץ בדקדוק ובקפדנות. אפילו את משחת השיניים הם הוציאו מהשפופרת ללא תקנה. אין כל הסבר אחר: הם מחפשים חומרי נפץ!

התחלתי לשאול את עצמי: מה הן הידיעות הסודיות ששינו את הסטטוס שלי אצל שרותי הביטחון מ"דיסידנט פוליטי" שעובר חיפוש מסורתי בניירותיו ל"טרוריסט מסוכן" שכנגדו יש להפעיל את כל חידושי החיפוש הכימי? האם החבר'ה יודעים עלי דברים שאיני יודע בעצמי? האם ייתכן כי "הנהגת המהפכה העולמית" החליטה להעביר אותי מהאגף הפוליטי אל הזרוע הצבאית ושכחה להודיע לי על כך, בזמן שהידיעה הגיעה אל שרותי הביטחון?

ניתן היה לצפות כי הסיפור יסתיים כאן. הייתי נשאר בחוסר הידיעה והספק מלווה אותי: מהיכן הגיעה ההלשנה? אולם, למזלי הטוב, התנדבתי באותה תקופה ב"אגודה לזכויות האזרח" והיה עלי ללוות את עורך הדין של האגודה בנסיעה לירושלים. הנסיעה מחיפה לירושלים ארוכה, ונראה היה שהנושא הדחוף שנסענו בשלו היה עניין פשוט למדי שאינו דורש דיבור ממושך כאורך הנסיעה. השיחה בינינו גלשה מנושא לנושא, ומתוך שחיפשתי נושאים לשיחה שאלתי את עורך הדין: "דרך אגב, מה קרה עם פנייתכם לבג"ץ נגד הרשימה השחורה? בנסיעתי האחרונה הטרידו אותי קשות." והוא ענה: "התוצאה לא רעה בכלל… לא קיבלנו את כל מה שרצינו, אבל הגענו להסכמה על פשרה שמספקת אותנו… בית המשפט הסכים עם טענתנו שאין זה מקובל שהחיפוש בגבולות ישמש לפיקוח פוליטי. כמובן, אין אנו יכולים להתנגד לכך שיבצעו את תפקידם המקורי, שיחפשו אחר חומרי נפץ!"

מסתבר שאני, באותו יום בו נסעתי, הייתי במקרה בין הראשונים שהגיעו לשדה התעופה לאחר החלת "המשטר החדש" אשר הפך אותנו, במחי מקלדת, בזכות "הישגי" האגודה לזכויות האזרח ונפלאות הדמוקרטיה הישראלית, מ"סיכון פוליטי" ל"סכנת טרור". לכן השוטרת, כאשר עלה לנגד עיניה הסיווג החדש, נתקפה אימה ולכן אנשי הביטחון לקחו את משימת החיפוש ברצינות כה גדולה. עם הזמן, בדרך הטבע, הם התרגלו כי הסיווג הזה הוא בעיקרו הבל (ויש לשער כי חלק מהם הבינו שזו התנכלות פוליטית) והחיפושים אחרי חומרי הנפץ לכאורה נהיו מהירים ובלתי רציניים, כמו חיפוש הניירות שלפניהם. שמי לא נמחק מהרשימה השחורה אלא בשנת 2003 וזאת לאחר סיפורים מעניינים נוספים שייתכן ואשוב לספרם בהזדמנות אחרת.

הסיפור פורסם בערבית ב-31 במאי 2013 במוסף הספרותי של אלאתחאד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסףה מקיטון

  יואב, סיפור מצוין! אח… לפעמים קשה לדעת מה יהיו התוצאות ה"טובות" של מאבק כזה או אחר 🙂

 2. שמעון

  הטרגי קומדיה הזו, שעולה על בימת שדה התעופה,מעלה אפשרות נוספת לזיהוי טרוריסטים. צבע העור. חזרתי ,בטיסה ממרסיי, לפני ימים אחדים .בתור להחתמת הדרכונים, נתבקשו כמה שחומים אל החדר האחורי. שתי שאלות…(1) מדוע אינם עוברים בביקורת הדרכונים האוטומטית?(2) האם קיימת אפשרות ,בהיפוך, לחזור מהגדרה של טרוריסט להגדרה של דיסידנט פוליטי? ועוד שאלה…(3) האם ניתן לעשות משהו בעניין צבע העור?

 3. epk

  אכן, צבע עור בהחלט צובע את ראיית פקידוני-הביטחון את הנוסעים בטיסות. אני וידידי, שני מהנדסים, חזרנו מנסיעה עסקית של חברתנו. כמובן שעיכבו אותו ארוכות, וגם אותי תשאלו – לגביו. למה כל השאלות האלה? התאוננתי. "לא, תבין, אנחנו שואלים אותך כדי שתעזור לו לסיים יותר מהר" אמר לי החייל-הקרבי-לשעבר. הדבר העצוב הוא, שמבחינתו זו גם האמת.

 4. דוד N

  לפני כשנתיים, ידידי שהנו מורה תל אביבי לאייקידו (5 דאן) ושבני לומד במרכז שלו את אמנות הלחימה, התקשר אלי בבהילות וביקש שאסיע את אורחו "ויוקננדה" לנתב"ג משום שרכב עוזרתו התקלקל קודם לכן, וטיסת האורח ממריאה תוך מספר שעות. ויוקננדה הנו נזיר ממוצא גרמני בן כ 50-60 שבילה את רוב שנותיו במנזר בבורמה עד שהפך למורה בעל מוניטין המוזמן תדיר להעביר רטריטים ברחבי העולם. מגולח ראש, עוטה גלימה אדומה וסועד רק פעם יחידה ביממה ונסמך על תרומות, ויוקננדה הנחה רטריט במרכז האייקידו לאוהדי הפילוסופיה שלו. ידידי ציווה עלי להצמד לנזיר החף מהוויות העולם – בכל ההליכים בטרמינל עד שיעלם בשער הטסים. אלא שויוקננדה ומזוודתו הרזה עוררו את חשדה הסביר של מתשאלת צעירה שלא היססה והזעיקה את הבוסית שמעליה, על מנת שתסייע באיתור הפצצה המובטחת.
  עוטות ארשת של 9/11, החלו השתיים בשאיבת מוחו של ויוקננדה המופתע, וכשניסיתי להתערב אף לקחו את הת"ז שלי לבדיקה במחשבי השב"כ. בזאת נחתם למעשה גורלו של ויוקננדה. הוא נלקח אל מאחרי מחיצה שמאחריה משגשגת פלנטה אחרת. כשעה ומחצה לאחר מכן ורק כרבע שעה לפני ההמראה, מופיע ויוקננדה חיוור כסיד וקרוב לעילפון. "מעולם לא קרה לי דבר כזה" גנח בתשישות, וסיפר שהפשיטו אותו, פרקו את מזוודתו ובדקו ביסודיות את מברשת השיניים שלו ואת שאר תכולת תיק הרחצה ובתוך כפלי תחתוניו, ארזו את הכל ופרקו את הכל מחדש, ..חקרו את מברשת השיניים ואת גרביו וכו'. כמובן שויוקננדה כבר היה חייב לרוץ למטוסו ועל כן פיספס את ההזדמנות לנקות את מדפי הדיוטי-פרי מבקבוקי הויסקי וחבילות הסיגריות. מבטי ליווה אותו עד שנעלם מאחרי דלתות השפיות: הרהרתי לי בדרכי חזרה למטרופולין הבועה: האם הת"ז שלי ופעילותי בשטחים היו בעוכרי הנזיר?

 5. דב קדושים

  מה שמה של השופטת.של טאטור?