הפרוטוקולים של גיא בכור

מאז שעזב את המרכז הבינתחומי בהרצליה ב-2012, ואולי עוד קודם לכך, הוא פצח בקריירה חדשה של מספר סיפורים וכותב ספרות, בעיקר סיפורת בדיונית
אמנון פורטוגלי

ד"ר גיא בכור היה עד 2012 מרצה ללימודי המזרח התיכון במרכז הבינתחומי בהרצליה. בכור מופיע בתוכניות טלוויזיה ורדיו וכותב בבלוג שלו ובעיתונות כמומחה אקדמי ופרשן הבקיא ומבין את המהלכים במזרח התיכון. העוקץ התייחס לד"ר בכור בביקורתיות מספר פעמים בעבר (רוני מרגלית, יוסי דהאן, שלום זרביב ואמנון יובל) והוא אינו היחיד. הטענות הביקורתיות על דברי ד"ר בכור באות מצד רבים וטובים, וניתן לסכמן כך: ד"ר בכור מתמחה בבחירה סלקטיבית מכוונת של עובדות, ובחצאי אמת במטרה להרשים את הקוראים – ואל תבלבלו אותו עם עובדות.

בזמנו, לאחר מלחמת לבנון, אפשר היה לקרוא במאמרים של ד"ר בכור נקודת מבט חדשה עם מספר תובנות מעניינות. אבל עם הזמן הוא השתכר מהנקטר של עצמו, הביטחון העצמי שלו הרקיע שחקים, והוא החל לבנות טיעונים נחרצים הבנויים על כרעי תרנגולת, כמו טירות בחול. כיום קשה למצוא תובנות מעניינות בין כל הדיבורים הכלליים שלו. דבריו הנחרצים המשולבים בהכללות פרועות, גם אם הם כוללים לעתים טיעונים טובים, הרסו את האמינות שלו. אין טעם לקרוא את הדו"חות והמאמרים של ד"ר בכור ואין להתייחס ברצינות לניתוחים שלו על המזרח התיכון ובתחומים אחרים, שכן המגמתיות הבולטת והבוטה בהם מאפילה על התובנות המעניינות שלעיתים יש בהם. גם שעון מקולקל מורה פעמיים ביום את השעה הנכונה.

גיא_בכור
גיא בכור

המבקרים גם מעלים את הבטחתו של בכור לקוראיו שמובארק יישאר בשלטון, "שהוא לא יוותר לעולם", "שהצבא המצרי ומערכת בטחון הפנים נמצאים אחרי מובארק", "שמצרים היא "מדינת המוסדות"….. ואם יש נשיא, הוא חייב להיות נשיא. הפרוטוקול מחייב שם תמיד, אין קיצורי דרך, ומי שרוצה לשנות את המשטר יתכבד ויעשה זאת בדרך מסודרת". תחזית כושלת זו לא הקטינה את הביטחון העצמי של ד"ר בכור, להיפך הוא הרחיב את תחומי פרשנותו מהמזרח התיכון לפוליטיקה האירופית והאמריקאית.

כל הטיעונים האלו נכונים, שרירים וקיימים, אבל נראה לי שאלו שביקרו את ד"ר בכור בהעוקץ והמבקרים האחרים מחטיאים את העיקר. ד"ר בכור אינו עוד האקדמאי המלמד במרכז הבינתחומי בהרצליה. מאז שעזב את המרכז ב-2012, ואולי עוד קודם לכך, הוא פצח בקריירה חדשה של מספר סיפורים וכותב ספרות, בעיקר סיפורת בדיונית.

גיא בכור כותב במשיכות עט רחבות, המכסות אזורים נרחבים ותחומי זמן ארוכים, מתוכם מבצבצים אירועים שאולי התרחשו במציאות או רק בדמיונו הקודח. בכור מתמקד בסיפורים קצרים בעלי רקע פוליטי, סוגה המזכירה את סדרות הטלוויזיה הומלנד, תא גורדין, ואחרות. בשונה מסדרות אלו, הסיפורים של בכור אינם עוסקים באנשים, בפרטים, אלא בארגונים ובמדינות, בעניינים העומדים ברומו של עולם. הסיפורים רוויים באינטריגות, בקונספירציות, ומשקפים פרנואידיות ואובססיביות. האמינות של סיפורים אלו משנית לעומת הצורך לרתק את הקוראים לסיפור ('מאמר'), ובאותה הזדמנות, להעביר גם מסרים ימניים קיצוניים.

לדוגמה, בסיפור הקצר (בהמשכים) שאפשר לקרוא לו 'אפריקה בישראל', מספר בכור על תוכנית חשאית של גורמים בישראל הרוצים לשנות את המאזן הדמוגרפי של המדינה. בסיפור העלילה, שורה של עמותות, ארגונים לזכויות אדם ואחרים מעודדים את ההגירה האפריקאית לישראל. מכוונים אותם עוד ממדינות המוצא, שומרים עליהם בדרכם, ומאפשרים להם בית חם בישראל. ארגונים אלו הוציאו ומוציאים את השמועה באפריקה שישראל היא גן עדן, וכי אפשר להגיע אליה ברגל. אדגיש שהסיפור אינו על העלייה האתיופית לישראל מלפני כמה עשרות שנים, לא על מרן עובדיה יוסף ז"ל שאיפשר אותה, ולא על פעילות האירגונים כמו 'האגודה האמריקאית למען יהודי אתיופיה', הסוכנות היהודית ואף 'המוסד', אלא על ארגוני השמאל בישראל כיום.

בסיפור הקצר, "נשיקת איש העכביש" בכור מרחיב את היריעה ומשלב סיפור מסרט בשם זה. "תא מאסר מצחין, אי שם בדרום אמריקה, שני אסירים עלובים – ולנטין שנאסר ועונה בשל היותו חבר במחתרת שמאלנית קיצונית, ומולינה, חד-מיני שנכלא בשל קיום יחסים עם קטין". בהמשך, בכור מספר כי ארגוני זכויות האדם בשיתוף עם ממשלת גרמניה, חותרים תחת קיומה וזהותה של ישראל, ופועלים בקונספירציה שמטרתה הרס יסודותיה של מדינת ישראל. בסיפור העלילה של בכור, ממשלת גרמניה, באמצעות מימון ארגונים חתרניים שהם ארגוני זכויות האדם בישראל, מנסה להתנער מהתדמית הנאצית ולהעביר אותה לישראל.

סיפור קצר זה של גיא בכור כמו גם סיפורים אחרים שלו, ראויים להיקרא 'הפרוטוקולים של גיא בכור'. אלה הם סיפורי עלילה דימיוניים המתובלים בהסתה המזכירה את הפרוטוקולים של זקני ציון. אין כל טעם להתאמץ להראות את הפירכות הלוגיות ואת השגיאות העובדתיות בסיפוריו של בכור. את התפקיד הזה צריך להשאיר למבקרי ספרות, רצוי אלו המתמחים בספרות בידיונית.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר והמכללה החברתית כלכלית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ברוך

  השנינות לעיתים מושלת בכותב. אם פרוטוקולים בדקת ציין בפני קוראיך את דיוקיו של גיא בכור, והוקר את חריגתו המבורכת מקו ברנז'אי, ואת העוקץ שלו. ברזולוציות אליהן הגעת – מפורגן לך שודאי מצאת אך נמנעת.
  ואם "פרוטוקולים" בדקת, כשל זקני ציון, ועל כותרת זו חתמת – אתה אכן שנון. אך לא חוקר.
  בהקשר זה כמובן.
  עלה והצלח והועל לחברה כמו שגם אחיך גיא טורח ועושה.

 2. יגאל עברי

  קראתי את דבריך, והם לא תאמו מציאות שאני מכיר כקוראו של דר' בכור. פניתי, על כן, להפנייה היחידה במאמרך ל"טעות" של דר' בכור.
  ציטוט מהפתיח:
  "…אך ברור ששלטונו, אנשיו, סביבתו החברתית, הצבא, כל אלה ימשיכו ללא שינוי"
  ומהסיפא:
  "…ההפגנות עדין לא נגמרו, וההסתה של אלג'זירה נמשכת כל הזמן, אך המשטר חזק מכל אלה".
  לאור החדשים הספורים של שלטון האח"מס, וחזרתו של המשטר בראשות א-סיסי לשלטון, הרי שבמאמרו של דר' בכור יש דברי נבואה של ממש, ואילו מאמרך שלך, הוא.. איך לומר.. בדיחה.

 3. יניב

  נכון שגיא בכור מצטיין בסגנון מיוחד ונחרץ יתר על המידה לעיתים. עם זאת, אני מוצא את תובנותיו מעניינות ומאירות עיניים. מה הוא טוען : שג'ון קרי הוא שר חוץ הזוי? שכל מה שהוא נוגע בו במזה"ת נהרס? שאין לו הבנה מינימלית של הדינמיקה המזרח תיכונית? הכל נכון. בקצרה, אני מסכים עימו הרבה יותר מאשר עם כמה פרשנים הזויים שכותבים מעל במות נחשבות.

  1. איציק

   נתת דווקא דוגמאות שבהן גיא בכור טוען טענות כמעט קונסנזואליות ישראליות. טענות לא נכונות ומראות את הפרכות של רוב המזרחנים.
   "שג'ון קרי הוא שר חוץ הזוי? שכל מה שהוא נוגע בו במזה"ת נהרס?" בכור כמו רבים אחרים לא למד כלום ולא שכח כלום. ארה"ב הכל יכולה, מה שקרוי האביב הערבי קרה כי האבא האמריקאי לא היה מספיק נוקשה. ולמה האמריקאים לכל הרוחות קיבלו את תוצאות הבחירות במצרים? אם לא היו מקבלים אז המצרים היו מהר מאד מבטלים את תוצאות הבחירות? במקרה הזה אסיסי לא היה יכול לבצע את מה שביצע. ארה"ב עדיין משלמת ביוקר על המדיניות עליה ממליץ בכור.

 4. שאול סלע

  [..]אבל מי בדיוק הארגונים הישראליים שמקבלים מימון מהאנטישמים הגרמנים? ביניהם יש אמנם ארגוני שמאל קיצוני מגונים כמו "זוכרות", אבל גם ארגונים ציוניים וממסדיים מובהקים כמו "מרכז פרס לשלום", שנהנים מחסותו של נשיא המדינה עצמו. מעבר קצר על רשימת הארגונים מראה שרבים מהם עוסקים בפרוייקטים חברתיים בתוך ישראל עצמה, שאינם קשורים בהכרח לסכסוך הישראלי-ערבי, למשל מלגות למעוטי יכולת או עבודה עם ילדים בשכונות קשות. בכור לא מספר את זה לקוראיו, וגם לא את העובדה שהמימון לא ניתן לארגונים אלא לפרוייקטים מסויימים. כך שבלי לומר לנו אילו פרוייקטים מומנו, ועל ידי איזה ארגון, אנחנו לא יודעים למעשה כלום.[..]

  http://dannyorbach.com/2013/11/02/%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%A7%D7%AA-%D7%90%D7%A9%D7%AA-%D7%94%D7%A2%D7%9B%D7%91%D7%99%D7%A9-%D7%92%D7%99%D7%90-%D7%91%D7%9B%D7%95%D7%A8-%D7%97%D7%95%D7%A9%D7%A3-%D7%9E%D7%96%D7%99%D7%9E%D7%94-%D7%92%D7%A8/

  1. יהודה

   אין אפילו דגל ישראל בבניין ולא תלוי על עמוד לפניו
   כיאה לבניין של ארגון
   ולפני האג׳נדה של מרכז פרס (לאורך זמן)
   יש לי ספק בכוונות של המקום הזה

 5. ברוך

  זה כשמישהו מפריז בכתיבה חד צדדית כשל פעם.
  גוגל הוא חרב פיפיות למשתמש החד מימדי.
  יושר אינטלקטואלי בכתיבה הופך לדרישת סף.
  שבת שלום לכולם, מבקרים ומבוקרים.

 6. גרשון יינון

  גיא בכור, המומחה-לכל-דבר שכל טקסט שלו חושף אותו לא רק כתועמלן ימני נחות אלא בעיקר כבור, הוא בדיחה מהלכת. מגוחך להתייחס אליו ואל הבליו. הוא מעולם לא ייצר טקסט בעל ערך, שלא לדבר על עבודה אקדמית ראויה לשמה.

  1. לא נכון

   על המשפט הערבי שתורגם לערבית

 7. יהודה

  החוכמה זה לקרוא אותו לקרוא אחרים ולהפעיל את הראש
  טוב אז 100 אחוז ממה שנכתב לא יהיה מדויק
  אבל 70-80 אחוז כן , סהכ זה ניתוח מפורט שהוא עושה
  אתה לקחת אותו והפכת אותו להזוי
  וזאת השיטה השמאלנית להכפיש מישהו
  לשיטתך כולם צריכים לקרוא הארץ ולהאמין רק לעיתונאים ״חושבים״

 8. עדו

  סוף סוף מישהו קוטל את הדמגוג המצוי הזה, גיא בכור. האיש טעה בכל כך הרבה תחזיות, שזה מביך. למשל – התנבא בסביבות 2009-2010, כאשר משטר מובארק החל לבנות גדר תת קרקעית בין רפיח הפלשתינית למצרית, איך זה יחנוק את משטר חמאס וההברחות לעזה ייפסקו לתמיד. גם לאחר הפלת מובארק, הסביר בפרוטרוט למה האחים המוסלמים עכשיו כבשו את מצרים להרבה שנים. זה מביך; כמו כן, הניתוחים הכלכליים שלו שטחיים להפליא, ברמה של תלמיד תיכון. עוסק בעיקר במקרו של המקרו – בלי שום התייחסות לאספקט של החיים עצמם, הארציים, היומיומיים, ברמת איכות החיים, של האזרחים. וגם פה ממציא נתונים; קטל את המחאה החברתית ישר בתחילתה, בלי להבין מה סיבותיה ומה השלכותיה; בנושא דמוגרפיה (הוא חושב שאין שום בעיה דמוגרפית בין נהר הירדן לים התיכון) – מאמץ דו"ח "אקדמי" של צוות חשיבה ימני לניתוח דמוגרפי בראשות הדיפלומט לשעבר יורם אטינגר – "צוות האמריקאי-ישראלי למחקרים דמוגרפיים", צוות בלי אף דמוגרף, בלי שום סטנדרטים אקדמיים מינימליים, שדוחותיו נקטלו על ידי הדמוגרפים הבכירים בישראל – פרופ' סרג'יו דלה פרגולה מהעברית ופרופ' ארנון סופר מאונ' חיפה; עסוק בעיקר בהסתה, חושב שהתואר "ד"ר" (למשפט מצרי. שיכתוב פעם על משפט מצרי – אולי בזה הוא מבין) נותן לו רשות לדבר על פוליטיקה והיסטוריה, פילוסופיה ויחסים בינלאומיים, ביטחון לאומי ופסיכולוגיה, כלכלה ואמנות. התוצאה היא מניספט פוליטי ימני-לאומני רדוד ומתלהם במיוחד. כמו טוקבק מושקע. מתאים למרכז הליכוד – ככל הנראה, קהל היעד וציבור אוהדיו העיקרי. אולי בשל כך הוא עסוק במאמריו בעיקר ב"עיצוב התודעה", במלחמה פסיכולוגית מול "אסמול"/בג"ץ/"התקשורת"/עיתון הארץ. זו מטרת הבלוג האמיתית. ואולי גם, שימוש פלטפורמה לכניסה עתידית של בכור לפוליטיקה (כשנשאל על כך ע"י אחד הקוראים השיב: "כל דבר בשעתו").

 9. אני שמאל וחושב שבכור בד"כ צודק

  כפי שכתבו כאן בעניין המשטר המצרי, דר' בכור בסופו של דבר צדק, אמנם בהרחבה ולא בפרטים. ונכון שהוא נוטה קצת להגזמות. לגבי הסיוע של גרמניה לעמותות אנטישראליות – הוא וודאי לא שונה מסיוע בריטניה אירלנד האיחוד האירופי וכו', אבל בכור בצדק מוקיע קודם כול את הסיוע הגרמני, איך הם מעזים? כן ידוע, ישראל "נאצית". לפי סקרים 60% מהגרמנים סבורים ש"ישראל נאצית". כבוד לבכור שהוא זועק על כך. משהו אחר בכתבה כאן די זיעזע אותי, הכותב משווה בין האתיופים למהגרים/מסתננים/פליטים. אתה בטוח שאתה שמאל? צא מהארון ואל תקלקל לשמאל.

 10. ניצן

  כל כך עלוב שהדוגמא היחידה שהצליח הכותב הדמגוג להמציא הינה חצי אמת בעצמה
  כל הכבוד ליגאל עברי שחשף אותך ברגע
  קראתי את דבריך, והם לא תאמו מציאות שאני מכיר כקוראו של דר' בכור. פניתי, על כן, להפנייה היחידה במאמרך ל"טעות" של דר' בכור.
  ציטוט מהפתיח:
  "…אך ברור ששלטונו, אנשיו, סביבתו החברתית, הצבא, כל אלה ימשיכו ללא שינוי"
  ומהסיפא:
  "…ההפגנות עדין לא נגמרו, וההסתה של אלג'זירה נמשכת כל הזמן, אך המשטר חזק מכל אלה".
  לאור החדשים הספורים של שלטון האח"מס, וחזרתו של המשטר בראשות א-סיסי לשלטון, הרי שבמאמרו של דר' בכור יש דברי נבואה של ממש, ואילו מאמרך שלך, הוא.. איך לומר.. בדיחה

  גיא בכור: קרן אור בתקשורת הישראלית

 11. אהוד

  כפי שכתבת בעצמך, בכור טען שהצבא המצרי לא יוותר על הנהגת המדינה.
  הוא אכן לא וויתר, הוא תפס אותה בחזקה.
  בכור צדק.
  ה"ביקורת" שלך לעומת זאת, מכילה סופרלטיבים שיטחיים והעלבות בלבד, ללא שום טענה קונקרטית.

 12. אסף גרניט

  עכשיו שסיסי הדיקקטור החילוני חזר לשלוט במצרים נראה שדר' בכור צדק במאמר שלו. חרף ניסיונותיך הסמי-אנטישמיים להשמיצו אך ורק בשל עמדותיו הפוליטיות ההפוכות משלך.

 13. אריק

  1984-1980 כתב לעניינים ערביים בגלי צה"ל והיה ממייסדי העיתון חדשות.
  לאחר מכן למד משפטים והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב, וערך במקביל את עיתון הסטודנטים של הפקולטה למשפטים.
  1989-1988 התמחה בפרקליטות המדינה

  לאלה שחושבים שהוא ימני קיצוני:
  1998-1991 שימש פרשן לענייני ערבים בעיתון הארץ.
  בתחילת תהליך אוסלו תמך ד"ר בכור בתהליך (פורסמו לא מעט טורים שלו באתר ynet), אך לאחר ניתוח ההתנהלות הפלסטינית הגיע למסקנה שאין בכוונת הפלסטינים להגיע להסדר מדיני עם ישראל.

  בעל תואר שלישי בהתמחות במשפט האזרחי של מצרים מאוניברסיטת ת"א

  על פי פרשנותו של גיא בכור, המזרח התיכון משוסע באופן חסר תקנה לעדות, שבטים ואמונות שמתעבות זו את זו מאות שנים ויותר. לדעתו, מלחמת האזרחים בסוריה וגם השסע הפנימי והפיגועים הרבים בעיראק בעקבות מלחמת עיראק מאששים את פרשנותו. על פי פרשנות זו, כל סדר פוליטי במזרח התיכון שאיננו מתחשב בחלוקה העדתית או באינטרסים היבשים הוא הסדר רופף שיתפרק במוקדם או במאוחר. בהתאם לפרשנות זו מטיף ד"ר בכור להימנע ממעורבות במהפכות ובמלחמות האזרחים המתרחשות בעולם הערבי ‏[4]‏[5]. ב-2014 קרא בכור להקים גדר בגבול ירדן, לאור ההתפתחויות במלחמת האזרחים בעיראק‏[6], וזאת לאחר שב-2007 היה מראשוני הקוראים להקמת הגדר בגבול מצרים.

  נלקח מויקיפדיה

 14. oscars

  מקריאת מאמריו של גיא בכור במשך שנים אני למד כי הוא אדם עם אג'נדה. במקרה ימנית, וזה לגיטימי, אבל חוקר אקדמאי אסור שתהיה לו אג'נדה. עליו לראות את הנתונים בפרספקטיבה נכונה ואובייקטיבית והאג'נדה שלו שמשתלטת עליו מפריעה לזה.
  לפעמים הוא צודק, אבל גם שעון שמחוגיו לא זזים מראה את השעה הנכונה פעמיים ביום…

 15. ערן

  כאשר גיא בכור מתמקד בניתוח ותיאור העובדות הקיימות , הוא מדייק תמיד . הוא דייק בדמוגרפיה והיום ב2015 יש נתונים דמוגרפים מלאים גם בישראל וגם באתר ה CIA שמראים שהוא צדק וילודת הערבים קורסת . הוא צדק בנוגע למצרים כמו שציינו כאן. בנוגע למה שמדיניות אובאמה גורמת לכל האיזור , וכמובן בנוגע לאיסלאם הקיצוני באירופה.
  כמובן שזה נוח לקטול ,בהתנשאות די גלויה אגב, את דבריו שמי שכבר לא באקדמיה .
  אבל אם אקח משל מעולם הכלכלה…עוד לא ראיתי פרופסור לכלכלה בישראל שנוהג בפרארי מכל הרווחים שעשה מהידע שלו בתחום ( רמז גס ) .

  גיא בכור שוגה אבל בדבר אחד, וזה אותו תחום שלא מעט שוגים בו , וזה הוא תחום הפרשנות של מה יקרה בעתיד או ליתר דיוק מה יעשו בעתיד בני האדם המעורבים .
  זהו תחום שבעיקר במזרח התיכון פשוט על סף הבלתי אפשרי לחזייה .
  אף אחד לא יכל לחזות את רמת ההרס שאובאמה ינקט בה ( בכוונה או לא ) . ושאפילו באוקראינה, ששמה הוא מחויב על פי הסכם הגנה להגן על הריבונות שלה , אין לו כל זכר בכלל .
  כנ"ל לגבי אינטרסים של נפט וכו .
  אם תסננו את זה . המאמרים שלו מרתקים ומדויקים ברמה מבהילה.

 16. צבי לבני

  גיא בכור מציף אינפורמציה שאחרים נהנים להסתיר מסיבות פוליטיות .למשל את החקיקה האחרונה בקונגרס שמגבילה את אובמה ואת החלטת הקונגרס לא לאשר הסכם סחר עם אירופה אם לא תתחייב להפסיק חרמות על ישראל.
  אצלינו התקשורת ו ה"מומחים" אוהבים לצייר תמונות שחורות בתור שיטה והוא מסביר ומראה את האמת.
  כל הצגת הדמוגרפיה של הערבים שירדו ל 3 ילדים למשפחה ולא מפריעה לכל המאיימים על אסון דמוגרפי ,אפשר למצוא רק אצלו.
  עליית הסחר עם אירופה וטורקיה עליית התל"ג וכו – רק אצלו.
  אצל כל היתר משווקת דיפרסיה בכוונה להחליף את שילטון הימין.

 17. יאיר

  המאמר של פורטוגלי נכתב בסוף 2013. אנחנו באמצע 2015 ובהחלט גיא בכור צדק בניתוחים שלו:
  1. לגבי מצרים – סיסי חזר ותפס את השלטון
  2. לגבי דעאש – כתב רבות על התוצאות של התפרקות הסדר במזרח התיכון
  3. לגבי מדיניות החוץ של קרי ואובמה – הם בהחלט מזמינים בלגן בהתנהלות שלהם ובחוסר ההבנה שלהם את האזור ובעיקר בהשלכת תפיסת עולמם הליברלית על האזור שלנו
  4. לגבי האירופאים – שאוכלים את פירות הביאושים של המדיניות שלהם בנוגע ליחסם להגירה

  ועוד … ועוד …
  אני חושב שפורטוגלי צריך להודות באמת!

 18. רחל

  סוף סוף קם האדם הכמעט יחיד שאיננו חושש להביא את הניתוחים והפרשנות כפי שהם באמת. הניתוחים של גיא בכור רהוטים מבוססים ואמיצים, זה בדיוק מה שאנשים וגופים אינטרסנטים לא רוצים שהציבור הרחב יקרא, מה שיאיר את הנינים באור אמיתי. תודה לגיא בכור

 19. דבורה לויטה

  איני מכירה את מי שכתב את הביקורת על גיא בכור. שמעתי לפני יומיים הרצאה שלו. הייתי ממעריציו, למרות שאיני משתייכת למחנה הפוליטי שלו. ההרצאה ששמעתי גרמה לי לאכזבה קשה מבכור. הרצאה לא מסודרת, ניסיון לעשות סטנד-אפ. שחצנות מוגזמת, השתן עלה לו לראש. אף אחד לא מבין דבר מה מתרחש במזרח התיכון, מלבדו. קפץ מנושא לנושא בלי להעמיק ו להסביר בצורה ברורה. אכזבה

 20. רז

  גיא בכור דייק כמעט בכל דבר שהוא כתב.
  הוא דייק לגבי אובמה, הוא דייק לגבי האביב הערבי, הוא דייק לגביי דעאש. (ה-JV TEAM לפי משיח השקר של הפרוגרסיבים אובמה)
  הטעות היחידה שהיתה לו היא זו שתמיד המתנגדים לו מזכירים. הפלת מובארק. אך גם בזה הממסד במצרים החזיר את השלטון לידיו לאחר תקלה זמנית קצרה.
  לגביי כל שאר הדברים שמוזכרים בכתבה, השנים שעברו מאז פירסומה רק מחזקים את צדקת בכור.

 21. רגע

  מישהו אמר שמזרחנים הם נביאים וחוזי עתידות?

 22. אכן כמו שכתב אבי בלומברג

  מכון ואן ליר הוא עונש לכולנו. מכון שמשמש דוגמא לסבל שנגרם לכולנו ממימון זר ועויין.

 23. חיליק הלפרין

  שנים רבות אני משתדל לא להחסיר מאמר של דר' בכור.
  במהלך שנים אלו נוכחתי כי לדר' בכור ראיה רחבה, יכולת ניתוח מבריקה ויכולת הבנה מעולה של הסיטואציה.
  נכון שסיגננו מעט נחרץ אך עדיין אני מתענג עונג רב על דבריו.
  מ

 24. רחל

  גיא בכור פרשן בחסד, מרתק דווקא משום שתחזיותיו שונות מאוד מכל מיני מלחכי פנכה במכונים, טרוויאלים ומעייפים בתחזיות הדומות אחת לשניה, מכון ואן ליר מכון דמוקרטיה ומכו אמו כמו שאמרו הגששים, סוף סוף מופיע , אדם שונה הנותן תחושה שהוא לא שפוט של העדרים שרואים הכל רע.

 25. גיל אורן

  מי בכלל מתיחס לאוסף השמולנים הארור הזה שממומן במליונים ע"י ארגונים אירופאים? תראו באיזה מכונים עובד ה"מומחה"הזה…ה"חוקרים"העלובים האלה,גורמים לישראל נזקים ענקיים!הם מסתובבים באירופה,בכל האוניברסיטאות,רוב השנה הם במליגות בסכומי עתק!

 26. היאורה תשליכהו

  כמו כל דבר מזון שעומד יותר מדי זמן בשמש, העסק מתחיל להרקיב. בהתחלה האתר שלו, בעיני, היה מרענן ומעניין, אבל עם הזמן ידעתי מראש איך יראה הפרסום הבא שלו. הדרישה לתשלום עבור כלל הפרסומים היא מגוחכת. בסך הכל המנה הבאה מורכבת מדוגמה היסטורית ופרשנות אישית.

 27. אפלטון - מי ישמור על השומרים?

  ידידי,
  לא נעים להגיד… אך אתה גםג מסית לאג'נדה נגדית. ולכן הטיעונים שלך ךא תקפים. אתה שולל את קיומה של השמש כדי לטעון שקיים ירח… רק תוודא שאין ליקוי ירח באותו יום שאתה מנסה להוכיח שקיים ירח.ד"ר גיא בכור, אינו צריך את אישורך כדי להביע דיעה. ואם אתה רוצה להביע דיעה נגדית אתה מוזמן רק תיתן עובדות. לצערנו, ד"ר גיא בכור אינו מילון אבן שושן ואי אפשר להסביר כל תהליך מראשיתו. המגמות שד"ר גיא בכור הם שירטוט אפשרויות עתידיות שאכן מתרחשות. אני מבין, שיש אנשים שהם חסרי מעוף ואין להם דימיון ונצמדים לעבר וכפי שאתה מציין בדברייך אתה מעדיף את העבר שחלף על העתיד שעומד להתרחש. ואכן דבריו של ד"ר גיא בגור מיועדים לאנשים ברמת ד"ר ומעלה, כאלו שמתמחים בנושא באופן שיטתי ואינם קוראים אקראיים. ציפינו ממך כמומחה לפלסטינים שתסביר לנו את המתרחש ואת האפשרויות העומדות לפניינו כפרשן. אך אתה ידידי המתלהם, בחרת להשתמש בכוחך להשפיע על עמדתינו בקלפי לפי אמות ליבך הסובייקטיבי.
  צר לי שהינך מרגיש מנודה מציבור קוראים שפרשנותך לא מעניינת. אולי אם תיתפכח ותתחיל לפרשן את המציות לי הוויתה ולאמלפי מנגינת ליבך, יהיו אנישן שמוכנים להקשיב למילותיך.
  עלה והצלח בכל מעשה יידך!

  1. הימים ההם עברו

   נו טוב.. אנשי השמאל ( זן בסכנת הכחדה וטוב שכך) תמיד הצטיינו בנסיון להוכיח את צדקתם ע"י התנשאות וזלזול בשני שברוב כבכל המקרים אגב צודקים.
   ברוך השם שהימים של המאפיה השמאלנית עברו רוב אזרחי מדינת ישראל לא סופרים אוכם ממטר.
   ועידן חדש של יציאה מהביצה המזוכיסטית כבר נמצאה בשיאו .
   אגב לא שאני מומחה גדול במזרח תיכון אבל כאשר בן אדם כותב כתבה שרוב דבריה החפשה ולגלוג מתוך מניעים אישיים (כגון קנאה והשקפה שונה) הוא פסול מראש
   דרך אגב המושג "ימני קיצוני" הוא בעצם נשק סודי (שכבר לא סודי לכל בר דעת) לקטול מראש כל מי שלא חושב כמו האינםנטילים מהשמאל שכוונתו הדבקת תווית של בור וחסר אינטליגנציה לכן אין להתרגש מכך!

 28. ברק

  גיא בכור צודק במה שהוא אומר! הוא דוקטור למזרח התיכון ויודע הרבה מאוד !

 29. זינמן

  חוקר בחסד עליון. גיא בכור אחד המובילים בישראל זה בטוח. קשה מאוד למרצים מהממסד לפרגן.

 30. יצחק

  מעניין מאוד, אתם מבקרים את המאמר שלו על אשת העכביש – ההתערבות של גרמניה בישראל.
  ואתם ממומנים על ידי קרן רוזה …. שהיא קרן של ממשלת גרמניה… מדהים שאתם מבקרים את המאמר הזה 🙂