• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

זהירות, פצצה!

(כמעט) הכול על הפצצה האיראנית: שאלות נפוצות ותשובות אפשריות
אמיר אוריין

אתה לא פוחד מהפצצה הגרעינית האיראנית?

לא.

נתאר לעצמנו שלאיראן יש פצצה גרעינית. מה היא יכולה לעשות בה? לנפנף? היא לא יכולה להשתמש בה באופן מעשי כנגד אף מדינה אחרת, וודאי שלא כנגד ישראל, המצוידת במאות ראשי נפץ גרעיני, כימי וביולוגי. במקרה כזה, כאשר לשני הצדדים יש פצצה, אף אחד מהם ללא יכול להטיל אותה על זולתו משום שאז מדובר בהשמדה הדדית וזהו דבר שאף אחד מהצדדים לא מעוניין בו. זה מה שמכונה "מאזן אימה" והוא היה קיים עשרות שנים בין ארה"ב לבריה"מ, עד לקריסתה בשנות התשעים של המאה הקודמת ומאז הוא נמשך וקיים בין ארה"ב לרוסיה. למעשה המאזן קיים בין כל מדינה בעלת נשק גרעיני למדינה יריבה שגם לה יש נשק גרעיני.

פרשנים מרכזיים בישראל מזכירים, מדי פעם, את המונח "מאזן אימה", אולם לא מרבים לדבר בו כי ישנה נטייה בקרב פרשנים ישראלים ופוליטיקאים מרכזיים, להתיישר עם הקו הפוליטי שמכתיב השלטון.

רצוי להזכיר כי המעצמה היחידה בהיסטוריה שהטילה פצצה גרעינית על מדינה אחרת, הייתה ארה"ב והיא עשתה זאת בשנת 1945, בסיום מלחמת העולם השנייה, כאשר הטילה שתי פצצות אטום על הערים הירושימה ונגסאקי שביפן.

כיום, פצצה גרעינית היא כלי לצורכי איום אסטרטגי בלבד. הטלת פצצה גרעינית היום אינה דומה להטלת הפצצות על יפן במלחמת העולם השנייה. ניתן לשער את הנזק המתמשך על פי מקרה פרטי אחד: התאונה בכור הגרעיני הרוסי בצ'רנוביל. עד היום, שנים רבות לאחר התאונה, המקום סגור ומסוכן לבאים אליו. נשק גרעיני גורם נזק שקשה לתאר אותו והוא מתמשך לאורך זמן. לפחות מבחינה כלכלית, לא כדאי להשתמש היום בנשק זה כלפי הזולת. הבנה זו נמצאת גם בבסיס המגמה לפירוז הנשק הגרעיני.

כל עוד לישראל יש נשק גרעיני, אין סכנה שתותקף באופן קריטי וישראל היא המעצמה החזקה ביותר במזרח התיכון.

obamaאם כך, מדוע ארה"ב וישראל מתנגדות לקיומו של נשק גרעיני איראני?

לארה"ב מאד לא נוח שלאיראן תהיה פצצה כי הדבר מקשה על מימוש המגמה האמריקאית הגלובאלית בהשתלטות על מקורות הנפט של איראן, כפי שעשתה זאת בעיראק. על כן, נוקטת ארה"ב כלפי איראן באותה טקטיקה שבה נקטה כלפי עיראק: סנקציות ומצור כלכלי. הסובלים העיקריים ממצב זה הם בני העם האיראני.

לישראל מאד לא נוח שלאיראן תהיה פצצה. איראן היא כיום גורם מרכזי בפוליטיקה של המזרח התיכון. כאמור, קיומו האפשרי של נשק גרעיני איראני, מקשה על מימוש אינטרסים אמריקאים גלובליים ומכיוון שישראל היא גרורה כלכלית של ארה"ב, הרי שלדבר יש השפעה גם על ישראל. נשק גרעיני איראני מעצים את מעמדה של איראן כצד בסכסוך הישראלי פלסטיני ומקשה על ישראל במגמה להנצחת מצב הכיבוש של הגדה המערבית.

סיבה נוספת ואולי היא העיקרית להתנגדות הנחרצת של ישראל לנשק הגרעיני האיראני, והיא אינה סותרת את עובדת היותה של ישראל גרורה, היא התועלת הפוליטית שמשיג השלטון הישראלי בעצם קיומו של מה שישראל מגדירה כ"איום". משחר קיומה של מדינת ישראל, נקטו שלטונות ישראל לדורותיהם בנשק האיומים והפחדות כנגד האזרחים הישראלים. זוהי מגמה שקיימת במדינות רבות: הגדר איום חיצוני כדי לשמור על שקט אזרחי במדינתך ולשמר את שלטונך. גישה זו הוכיחה עצמה בעבר ומוכיחה את עצמה גם בהווה. ברגע שלאיראן יהיה נשק גרעיני, וביום מן הימים ודאי שיהיה לה וזאת יודעים כל הצדדים המעורבים, עדיין יוכל השלטון הישראלי להשתמש בנשק ההפחדה הגרעיני, כפי שעשתה זאת ארה"ב בשנות החמישים של המאה הקודמת. אבל אז יתקיים "מאזן האימה", המבטיח שאף צד לא יוכל להשתמש בנשק זה.

מדינות אירופה משחקות תפקיד ראשי בשיחות הפיוס עם איראן. מה האינטרס שלהן?

הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב על איראן וההסכמה האירופאית לסנקציות אלו, הן חרב פיפיות. כלומר, לא רק כלכלת איראן סובלת מהסנקציות, אלא גם הכלכלה במדינות אירופה וארה"ב. חברות מסחריות, אירופאיות ואמריקאיות, אינן יכולות לסחור עם איראן. בתקופה של משבר כלכלי עולמי, זהו נטל שאי אפשר עוד לעמוד בו. שיחות הפיוס עם איראן יפתחו פתח לעידוד סחר בינלאומי, לטובת מדינות רבות, כולל ישראל.

rohaniהאם לא יתכן שאיראן תצייד טרוריסטים בפצצה גרעינית והם יטילו אותה על ישראל?

נניח שתסריט דמיוני כזה הוא אפשרי. פצצה היא פצצה ולא משנה מי מטיל אותה. איראן או שליחים שלה. התגובה בכל מקרה תהיה שישראל תפציץ את איראן. כלומר, השמדה הדדית, וכאמור, תרחיש כזה לא יכול להתממש.

האם לא יתכן שקבוצה של קנאים תגנוב את הפצצה ותטיל אותה מבלי להתחשב בתוצאות?

רק בסרטים.

במציאות, העולם מרושת בלווייני ריגול שמסוגלים לראות מה יש לך בצלחת שעל השולחן, אם רק תפתח חלון. כל תנועה של כוח צבאי בשטח, מינימאלית ככל שתהיה, נרשמת, והמעצמות, כולל ישראל, פועלות בהתאם. הניסיון ההיסטורי מלמד שקבוצות קנאיות עלולות לבצע מעשי זוועה ברמה מקומית. אבל לא ברמה גלובאלית. גם הריסת מגדלי התאומים בניו-יורק, שבוצעה על ידי קנאים מוסלמים, הייתה ברמה מקומית. ארה"ב השתמשה באסון מגדל התאומים על מנת לזרז את תוכניות ההשתלטות שלה ברמה גלובאלית, אבל עדיין המקרה של מגדלי התאומים כשלעצמו, היה מעשה זוועה מקומי. לדוגמה: לא הייתה נשורת רדיואקטיבית ותופעות לוואי אחרות שפצצה גרעינית עלולה לגרום. אם לקנאי זה או אחר יש יצר התאבדות, הרי שלארגון טרור תמיד יש יצר הישרדות, כמו לארגונים אחרים. שמשון הגיבור יכול היה לומר "תמות נפשי עם פלישתים" אבל גם הוא לא יכול היה לגרום להשמדה כוללת של הפלישתים וגם לא הייתה לו פצצה גרעינית. איראן ככל מעצמה אזורית אחרת פועלת על פי אינטרסים רציונאליים של הישרדות.

bibiאז אולי פשוט להפציץ את הכור האיראני ודי, בלי להתחשב באמריקאים?

אי אפשר.

איראן הגיעה כבר מזמן לנקודת האל-חזור בפיתוח הפצצה. אמצעי הביטחון שנקטה אינם מאפשרים גרימת נזק מוחלט לפיתוח שלה, אלא רק נזק זמני שיש ביכולתה לתקן במהירות. הניסיונות לסכל את התקדמות הפצצה האיראנית, באמצעות וירוסים, רצח מדענים וכיוצא באלה, לא גרמו נזק משמעותי להמשך הפעילות הגרעינית של איראן. ארה"ב אינה מתירה לישראל לתקוף את איראן, וישראל אינה יכולה לפעול ללא הסכמת ארה"ב. מקרה איראן אינו דומה כלל למקרה הפצצת הכור בעיראק לפני שנים רבות וגם הפצצת הכור בסוריה לפני מספר שנים. עיראק וסוריה היו, כל אחת בזמנה, מדינות חלשות. איראן היא מעצמה. הבדל משמעותי.

הכרזותיו החוזרות ונשנות של ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, כנגד הנשק הגרעיני העיראקי, נראות היום, מנקודת מבט גלובאלית וגם מקומית, כפעולה פתטית ומגוחכת, אבל את הרווח הפוליטי שלו הוא כבר השיג בהפחדת אזרחי ישראל הנאמנים לו.

מומלץ להתייחס להפחדות אלו ואחרות, בהסתייגות, להחליף את הדיסק בראש בדיסק חדש: לא לחשוב מלחמה. לחשוב שלום.

אמיר אוריין הוא המנהל האמנותי של תיאטרון החדר

כנראה שיעניין אותך גם: