זהירות, פצצה!

(כמעט) הכול על הפצצה האיראנית: שאלות נפוצות ותשובות אפשריות
אמיר אוריין

אתה לא פוחד מהפצצה הגרעינית האיראנית?

לא.

נתאר לעצמנו שלאיראן יש פצצה גרעינית. מה היא יכולה לעשות בה? לנפנף? היא לא יכולה להשתמש בה באופן מעשי כנגד אף מדינה אחרת, וודאי שלא כנגד ישראל, המצוידת במאות ראשי נפץ גרעיני, כימי וביולוגי. במקרה כזה, כאשר לשני הצדדים יש פצצה, אף אחד מהם ללא יכול להטיל אותה על זולתו משום שאז מדובר בהשמדה הדדית וזהו דבר שאף אחד מהצדדים לא מעוניין בו. זה מה שמכונה "מאזן אימה" והוא היה קיים עשרות שנים בין ארה"ב לבריה"מ, עד לקריסתה בשנות התשעים של המאה הקודמת ומאז הוא נמשך וקיים בין ארה"ב לרוסיה. למעשה המאזן קיים בין כל מדינה בעלת נשק גרעיני למדינה יריבה שגם לה יש נשק גרעיני.

פרשנים מרכזיים בישראל מזכירים, מדי פעם, את המונח "מאזן אימה", אולם לא מרבים לדבר בו כי ישנה נטייה בקרב פרשנים ישראלים ופוליטיקאים מרכזיים, להתיישר עם הקו הפוליטי שמכתיב השלטון.

רצוי להזכיר כי המעצמה היחידה בהיסטוריה שהטילה פצצה גרעינית על מדינה אחרת, הייתה ארה"ב והיא עשתה זאת בשנת 1945, בסיום מלחמת העולם השנייה, כאשר הטילה שתי פצצות אטום על הערים הירושימה ונגסאקי שביפן.

כיום, פצצה גרעינית היא כלי לצורכי איום אסטרטגי בלבד. הטלת פצצה גרעינית היום אינה דומה להטלת הפצצות על יפן במלחמת העולם השנייה. ניתן לשער את הנזק המתמשך על פי מקרה פרטי אחד: התאונה בכור הגרעיני הרוסי בצ'רנוביל. עד היום, שנים רבות לאחר התאונה, המקום סגור ומסוכן לבאים אליו. נשק גרעיני גורם נזק שקשה לתאר אותו והוא מתמשך לאורך זמן. לפחות מבחינה כלכלית, לא כדאי להשתמש היום בנשק זה כלפי הזולת. הבנה זו נמצאת גם בבסיס המגמה לפירוז הנשק הגרעיני.

כל עוד לישראל יש נשק גרעיני, אין סכנה שתותקף באופן קריטי וישראל היא המעצמה החזקה ביותר במזרח התיכון.

obamaאם כך, מדוע ארה"ב וישראל מתנגדות לקיומו של נשק גרעיני איראני?

לארה"ב מאד לא נוח שלאיראן תהיה פצצה כי הדבר מקשה על מימוש המגמה האמריקאית הגלובאלית בהשתלטות על מקורות הנפט של איראן, כפי שעשתה זאת בעיראק. על כן, נוקטת ארה"ב כלפי איראן באותה טקטיקה שבה נקטה כלפי עיראק: סנקציות ומצור כלכלי. הסובלים העיקריים ממצב זה הם בני העם האיראני.

לישראל מאד לא נוח שלאיראן תהיה פצצה. איראן היא כיום גורם מרכזי בפוליטיקה של המזרח התיכון. כאמור, קיומו האפשרי של נשק גרעיני איראני, מקשה על מימוש אינטרסים אמריקאים גלובליים ומכיוון שישראל היא גרורה כלכלית של ארה"ב, הרי שלדבר יש השפעה גם על ישראל. נשק גרעיני איראני מעצים את מעמדה של איראן כצד בסכסוך הישראלי פלסטיני ומקשה על ישראל במגמה להנצחת מצב הכיבוש של הגדה המערבית.

סיבה נוספת ואולי היא העיקרית להתנגדות הנחרצת של ישראל לנשק הגרעיני האיראני, והיא אינה סותרת את עובדת היותה של ישראל גרורה, היא התועלת הפוליטית שמשיג השלטון הישראלי בעצם קיומו של מה שישראל מגדירה כ"איום". משחר קיומה של מדינת ישראל, נקטו שלטונות ישראל לדורותיהם בנשק האיומים והפחדות כנגד האזרחים הישראלים. זוהי מגמה שקיימת במדינות רבות: הגדר איום חיצוני כדי לשמור על שקט אזרחי במדינתך ולשמר את שלטונך. גישה זו הוכיחה עצמה בעבר ומוכיחה את עצמה גם בהווה. ברגע שלאיראן יהיה נשק גרעיני, וביום מן הימים ודאי שיהיה לה וזאת יודעים כל הצדדים המעורבים, עדיין יוכל השלטון הישראלי להשתמש בנשק ההפחדה הגרעיני, כפי שעשתה זאת ארה"ב בשנות החמישים של המאה הקודמת. אבל אז יתקיים "מאזן האימה", המבטיח שאף צד לא יוכל להשתמש בנשק זה.

מדינות אירופה משחקות תפקיד ראשי בשיחות הפיוס עם איראן. מה האינטרס שלהן?

הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב על איראן וההסכמה האירופאית לסנקציות אלו, הן חרב פיפיות. כלומר, לא רק כלכלת איראן סובלת מהסנקציות, אלא גם הכלכלה במדינות אירופה וארה"ב. חברות מסחריות, אירופאיות ואמריקאיות, אינן יכולות לסחור עם איראן. בתקופה של משבר כלכלי עולמי, זהו נטל שאי אפשר עוד לעמוד בו. שיחות הפיוס עם איראן יפתחו פתח לעידוד סחר בינלאומי, לטובת מדינות רבות, כולל ישראל.

rohaniהאם לא יתכן שאיראן תצייד טרוריסטים בפצצה גרעינית והם יטילו אותה על ישראל?

נניח שתסריט דמיוני כזה הוא אפשרי. פצצה היא פצצה ולא משנה מי מטיל אותה. איראן או שליחים שלה. התגובה בכל מקרה תהיה שישראל תפציץ את איראן. כלומר, השמדה הדדית, וכאמור, תרחיש כזה לא יכול להתממש.

האם לא יתכן שקבוצה של קנאים תגנוב את הפצצה ותטיל אותה מבלי להתחשב בתוצאות?

רק בסרטים.

במציאות, העולם מרושת בלווייני ריגול שמסוגלים לראות מה יש לך בצלחת שעל השולחן, אם רק תפתח חלון. כל תנועה של כוח צבאי בשטח, מינימאלית ככל שתהיה, נרשמת, והמעצמות, כולל ישראל, פועלות בהתאם. הניסיון ההיסטורי מלמד שקבוצות קנאיות עלולות לבצע מעשי זוועה ברמה מקומית. אבל לא ברמה גלובאלית. גם הריסת מגדלי התאומים בניו-יורק, שבוצעה על ידי קנאים מוסלמים, הייתה ברמה מקומית. ארה"ב השתמשה באסון מגדל התאומים על מנת לזרז את תוכניות ההשתלטות שלה ברמה גלובאלית, אבל עדיין המקרה של מגדלי התאומים כשלעצמו, היה מעשה זוועה מקומי. לדוגמה: לא הייתה נשורת רדיואקטיבית ותופעות לוואי אחרות שפצצה גרעינית עלולה לגרום. אם לקנאי זה או אחר יש יצר התאבדות, הרי שלארגון טרור תמיד יש יצר הישרדות, כמו לארגונים אחרים. שמשון הגיבור יכול היה לומר "תמות נפשי עם פלישתים" אבל גם הוא לא יכול היה לגרום להשמדה כוללת של הפלישתים וגם לא הייתה לו פצצה גרעינית. איראן ככל מעצמה אזורית אחרת פועלת על פי אינטרסים רציונאליים של הישרדות.

bibiאז אולי פשוט להפציץ את הכור האיראני ודי, בלי להתחשב באמריקאים?

אי אפשר.

איראן הגיעה כבר מזמן לנקודת האל-חזור בפיתוח הפצצה. אמצעי הביטחון שנקטה אינם מאפשרים גרימת נזק מוחלט לפיתוח שלה, אלא רק נזק זמני שיש ביכולתה לתקן במהירות. הניסיונות לסכל את התקדמות הפצצה האיראנית, באמצעות וירוסים, רצח מדענים וכיוצא באלה, לא גרמו נזק משמעותי להמשך הפעילות הגרעינית של איראן. ארה"ב אינה מתירה לישראל לתקוף את איראן, וישראל אינה יכולה לפעול ללא הסכמת ארה"ב. מקרה איראן אינו דומה כלל למקרה הפצצת הכור בעיראק לפני שנים רבות וגם הפצצת הכור בסוריה לפני מספר שנים. עיראק וסוריה היו, כל אחת בזמנה, מדינות חלשות. איראן היא מעצמה. הבדל משמעותי.

הכרזותיו החוזרות ונשנות של ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, כנגד הנשק הגרעיני העיראקי, נראות היום, מנקודת מבט גלובאלית וגם מקומית, כפעולה פתטית ומגוחכת, אבל את הרווח הפוליטי שלו הוא כבר השיג בהפחדת אזרחי ישראל הנאמנים לו.

מומלץ להתייחס להפחדות אלו ואחרות, בהסתייגות, להחליף את הדיסק בראש בדיסק חדש: לא לחשוב מלחמה. לחשוב שלום.

אמיר אוריין הוא המנהל האמנותי של תיאטרון החדר

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  1.התשובה הראשונה עובדת (וגם אז בספק) מול שחקנים חילונים ורציונאלים. לא ממש מול תיאוקרטיה שכבר בנתה את השער שדרכו המהדי אמור לחזור. מוחמד ח'אתמי, מי שהיה פעם נשיא איראן ומי שנפסל לרוץ בבחירות האחרונות לנשיאות איראן בגלל שהוא משתייך למחנה ה"מתונים", הצהיר פעם ש"פצצה אטומית אחת על ישראל תשמיד אותה, בעוד שפצצה אטומית על איראן רק תפצע את האומה האסלאמית הגדולה". הוא דיבר כמובן באופן היפותטי ומכחיש שאיראן רוצה בכלל נשק גרעיני – אבל זה בדיוק סוג המחשבה שמעלה את הסיכון שתיאוקרטיה פנאטית תשתמש בנשק גרעיני. במיוחד בסיטואציה שבה, נגיד, ההמונים האיראנים עולים על הבריקדות בטהרן, המשטר האיראני מרגיש את החרב על צווארו ומתחיל להאמין שמדובר ביום ההכרעה, יום הדין, גאולה או קריסה. איזה מוצא יותר נכון בשלב הזה, מאשר ריצוי רצון אללה והשמדת השיקוץ, הסרטן, החיידק, הישות הציונית שמשפילה את האסלאם בעצם קיומה? אף אחד לא טוען שברגע שהאיראנים ישיגו פצצה הם ישתמשו בה. אבל בהחלט הסיכון שהם ישתמשו בפצצה – קטן ככל שיהיה – הוא מספיק גבוה כדי שחובה על כל שחקן רציונאלי בעולם הזה לעשות כל שבאפשרותו כדי למנוע את זה.

  2. הניתוח שארה"ב וישראל לא רוצות פצצה גרעינית איראנית בגלל שזה יתרום להגמוניה איראנית במזרח התיכון הוא כמובן נכון. אבל האופן שבו אתה מציג את איראן כשחקן לגיטימי הוא שקרי. הגמוניה איראנית במזרח התיכון זה דבר שאמר להפחיד כל תושב שפוי של האזור הזה, ואכן הוא מפחיד ערבים רבים לא פחות מאשר שהוא מפחיד את הישראלים. איראן תוכל להעניק לגופים כמו אסד, חיזבאללה וחמאס פרוטקשן גרעיני, וכך גם לכל גרורות הטרור האחרות שלה, וקשה לחשוב על מזרח תיכון שהוא סיוט יותר גדול לחיות בו מאשר זה.

  3. על הניתוחים הטכנולוגיים-בגרוש על האפשרויות לתקיפה ישראלית באיראן, עד כמה השפיעו או לא השפיעו מבצעי הסיכול הישראלים עד כה, או עד כמה זה אפשרי או לא אפשרי לגנוב פצצה גרעינית – אין לי מושג, ונראה לי שכותב המאמר אין מושג יותר גדול ממני, כך שלא ברור מה גורם לו לכתוב על הנושאים האלה בנחרצות כזאת גדולה.

  1. י.א

   הייתה עושה הכל למנוע את גרעון האזור – למשל מקבלת את יזומת השלום של הלגיה הערבית. אלא שישראל מכורה לכיבוש, ולכן דוחה כל יוזמת שלום, ולכן לעולם לא תחתור לפירוז האזור. משוגעים, כבר אמרנו?

 2. ליכודניק

  אתה לא פוחד מהפצצה הגרעינית האיראנית?
  מניין שההשוואה למלחמה הקרה תקפה? חמינאי התבטא פעם שפצצה יחידה תשמיד את איראן והשמדת איראן מחייבת פצצות רבות; מניין לנו שאיראן, שספגה כמיליון אבידות נגד עיראק ובלבד שלא להיכנע לתו'פנות העיראקית, אינה מוכנה להקריב קורבנות רבים למען השמדת ישראל? ואולי היא מניחה שהכופרים הציונים החילונים, בני תרבות המערב, לא יעיזו להגיב?

  אם כך, מדוע ארה"ב וישראל מתנגדות לקיומו של נשק גרעיני איראני?

 3. בארשבעי

  "אם כך, מדוע ארה"ב וישראל מתנגדות לקיומו של נשק גרעיני איראני?"
  הכותב עצמו מציין שנשק גרעיני, מעצם קיומו וללא שימוש בו, ישפיע על ישראל: "נשק גרעיני איראני מעצים את מעמדה של איראן כצד בסכסוך הישראלי פלסטיני ומקשה על ישראל במגמה להנצחת מצב הכיבוש של הגדה המערבית". אההם.. אני ראיתי מצעדים צבאיים בהן נישאו שלטים "ישראל צריכה להיעלם מהמפה" וכו', בלי מילה על הכיבוש.. בעיני מובן מעליו שנשק גרעיני יקשה על ישראל לפעול ולהתקיים, לא רק להמשיך את הכיבוש.

  "מדינות אירופה משחקות תפקיד ראשי בשיחות הפיוס עם איראן. מה האינטרס שלהן?"
  אז מדוע צרפת דווקא קשוחה יותר מארה"ב במו"מ? יש עוד צדדים- מדינות המפרץ למשל- שייגבו מי שיתעמת עם איראן.

  "האם לא יתכן שאיראן תצייד טרוריסטים בפצצה גרעינית והם יטילו אותה על ישראל?"
  ומה אם תרחיש חלש יותר, של הצבת טילים גרעיניים בסוריה או בלבנון, בלי שימוש בו, במקביל לעימות רגיל?

  "אז אולי פשוט להפציץ את הכור האיראני ודי, בלי להתחשב באמריקאים?"
  עיראק של 81' היתה מעצמה (אם כי היתה מסובכת במלחמה עם איראן). אך זה עדיין היה סיכון משמעותי.
  בכלל, תמהני- מהו הביסוס המודיעיני והמדעי להערכתך את מצב תוכנית הגרעין האיראנית?
  איך אתה מסביר את הפער בין דעתך לגבי יכולת אירן להגן על מתקני הגרעין שלה מפני תקיפה לדעתך לגבי אי-יכולתה להעביר פצצה לארגוני טרור? הלווין שיראה האם מכולה יוצאת מאתר מסוים ונוסעת ליעד סופי שהוא ארגון טרור, לא יגלה את האתר עצמו, את התורפות שלו ואת ההגנות עליו?

 4. נפתלי אור-נר

  יש לכתוב "לסכל" ולא לסקל

  1. יוסי לוס

   כמובן. תודה. תוקן.

 5. גרשון יינון

  הכי חשוב: איראן לא תטיל פצצה גרעינית על ישראל כי היא תפגע בפלסטינים, וחמור מזה – במקומות הקדושים ביותר לאסלאם.

  1. ליכודניק

   שנהרגו מרקטות החיזבאללה ב-2006.

 6. דפנה

  ומעבר לנקודות החשובות שמעלה הכותב, ובראשן שטיפת המוח וההפחדה של נתניהו, שמקוממת ממש. פצצה אטומית באיראן היא קטליזטור לעוד מדינות באזור להתחמש באטום ואיש לא יעצור אותן.
  באזורינו, בו עולה כוחם של הפונדמנטליסטים המוסלמים חייבים להגיע לפתרונות יצירתיים, שהרי הכל זורם בכיוון הברור של הפיכת המזרח התיכון לארסנל נשק הענק ביותר בעולם והמסוכן פי כמה.

  1. י.א

   הוא פירוז אפקטיבי של האזור מנשק להשמדה המונית. כמובן שמהלך כזה כרוך בהסדרים מדיניים, ולכן בסיום הכיבוש. זוהי הסיבה היחדיה – היחידה! – שישראל ניהלה מדיניות כה מופקרת ביחס לגרעין האירני, והשקיעה הון ברעיון ההזוי של הפצצה ומלחמה.

 7. אפי ענבר

  בכול פעם שביביהו או טמבל ישראלי אחר פותח את הפה להזהיר מפני הפצצה האיראנית יש לשאול: ומה עם הפצצה הישראלית? למה לאיראן אסור ולישראל מותר? מי יכול להבטיח לנו שבישראל לא תהיה הנהגה משוגעת שתשתמש בפצצה? (אגב, לא בטוח שהשאלה הזאת צריכה להישאל בזמן עתיד. התפרסם באחרונה שביום השלישי של מלחמת יום הכיפורים הציע דיין להשתמש בנשק גרעיני, ולמרבה המזל המכשפה גולדה זרקה אותו מהחדר.)

  1. עמית

   מי שמצהיר שהוא רואה במדינה ריבונית אחרת כסרטן שיש להסיר, אין לו זכות להשיג נשק שמסוגל ״להסיר״ מדינות. מי שמדינות אחרות מצהירות שהן רואות אותו כסרטן שיש להסיר, יש לו את הזכות להחזיק בביטוח האולטימטיבי מפני זה. במיוחד אם הוא כבר כמעט הושמד בעבר פעם או פעמיים.

   1. אפי ענבר

    נכון שהסיגנון אינו סיגנונו של אחמדינג'ד (הנשיא לשעבר), אבל התוכן זהה.

 8. יהודה

  גם האיראנים אוהבים את ילדיהם לכן הם לא ישתמשו בנשק גרעיני, גם אם יהיה להם.
  גם איראן זכאית לפתח גרעיני, כמו מדינות אחרות באזור.
  מי שבאמת היה מעוניין שבאזורנו לא יהיה נשק גרעיני, היה צריך לדחוף לחיסולו ויהיה כל מי שמחזיק בו אשר יהיה.

 9. מ

  בבדיקה אחרונה מחיר דירת 4 חדרים באזור המרכז (לא בתל אביב או רמת גן, דוקא בערי הפריפריה של המרכז) כבר מגרד 300 משכורות חציוניות.

  תוכנית הגרעין של איראן ממש לא מעניינת, הקפיטליזם החזירי מסוכן וגורם נזק הרבה יותר.